Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 4 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Od wypadku i choroby, czyli rodzaje ubezpieczenia na życie

Data aktualizacji: 10 WRZ 2020

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Od wypadku i choroby, czyli rodzaje ubezpieczenia na życie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

29 LIS 2022
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka - co warto wiedzieć?

21 WRZ 2022
Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka zapewnia pomoc finansową w...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

31 SIE 2022
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

31 SIE 2022
Kontuzja lub pogorszenie stanu zdrowia mogą być konsekwencjami...
Porada img

Uraz kręgosłupa - na jaką kwotę odszkodowania możesz liczyć?

29 SIE 2022
Uraz kręgosłupa miewa bardzo poważne skutki. Jeśli doszło do poważnego...
Porada img

Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka - ile wynosi?

26 SIE 2022
Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka przydaje się w sytuacji, gdy...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Polisa życiowa to przede wszystkim ochrona finansowa w razie śmierci ubezpieczonego. Jednak dzięki umowom dodatkowym można dostać odszkodowanie za złamanie ręki, leczenie szpitalne czy zdiagnozowanie choroby i wypadek.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Ubezpieczenie w najtańszej opcji kosztuje niewiele. Ceny zaczynają się od 30 zł miesięcznie, ale taką kwotę zapłacimy w określonych warunkach – z wąskim zakresem ochrony (zgon ubezpieczonego), niską sumą ubezpieczenia (poniżej 100 000 zł) i w młodym wieku (przed 30-tką). Dodatkowym warunkiem do spełnienia jest nienaganna kondycja zdrowotna.

  Wciąż niewiele, bo poniżej 100 zł miesięcznie, zapłacimy za polisę życiową i kilkoma rozszerzeniami. Poniżej analizujemy, w jakich sytuacjach przyda się dodatek w postaci wypadku komunikacyjnego, nieszczęśliwego wypadku, pobytu w szpitalu, poważnego zachorowania i wielu innych elementów polisy.
   

  Porównaj oferty


  Co oznacza wypadek i choroba? Zajrzyj do OWU

  Polisa na życie ma zapewnić wypłatę odszkodowania za zdarzenie. Ale nie zawsze ubezpieczyciel wypłaci pieniądze, dlatego warto wiedzieć, co oznaczają wykupione rozszerzenia.

  Na okoliczność wypadku można zabezpieczyć się 3 umowami dodatkowymi: nieszczęśliwy wypadek ze skutkiem śmiertelnym, wypadek komunikacyjny, następstwa nieszczęśliwego wypadku. W ostatnim z przykładów świadczenie trafi do ubezpieczonego, w pozostałych do osób uposażonych. O tym, czym jest dokładnie wypadek, mówi dokument Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU).

  Przykładowo:

  nieszczęśliwy wypadek – niezależne od woli i stanu zdrowia ubezpieczonego gwałtowne zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, będące wyłączną oraz bezpośrednią przyczyną zdarzenia objętego odpowiedzialnością.

  wypadek komunikacyjny – wywołany ruchem pojazdów na drodze, w którym ubezpieczony brał udział jako uczestnik ruchu bądź kierowca, pojazdem jest również tramwaj; wywołany ruchem pojazdu kolejowego ciągniętego przez pojazd trakcyjny, w tym metro (oprócz kolejowego transportu wewnątrzzakładowego oraz transportu linowego i linowo-terenowego); na pokładzie samolotu licencjonowanych linii lotniczych; na statku, w którym ubezpieczony brał udział jako członek załogi bądź pasażer, a statek zatonął albo został uszkodzony lub nastąpiło zniszczenie jego konstrukcji albo statek zaginął i nie został odnaleziony.

  Ostatnia z definicji wygląda skomplikowanie, jednak znajomość szczegółów ubezpieczenia może okazać się bezcenna. Także choroba czy poważne zachorowanie to określona przez TU lista chorób, których zdiagnozowanie oznacza wypłatę pieniędzy z polisy. W jednym z OWU czytamy:

  poważne zachorowanie - stan objęty odpowiedzialnością towarzystwa, to np. tylko taka anemia aplastyczna, która oznacza przewlekłą i nieodwracalną niewydolność szpiku, powodującą łączne wystąpienie spadku liczby krwinek czerwonych, krwinek białych i płytek krwi, oraz powodującą konieczność regularnego przyjmowania leków immunosupresyjnych lub przeszczepu szpiku kostnego; rozpoznanie musi być oparte na wynikach biopsji szpiku kostnego.

  Ubezpieczenie od zdiagnozowania choroby musi dotyczyć jednostki chorobowej zawartej w zakresie polisy. Dokument OWU może zawierać opis każdej choroby.


  Ile odszkodowania za wypadek i chorobę z polisy życiowej?

  Polisa ochronna składa się z części podstawowej i rozszerzonej. W pierwszej występuje jedno zdarzenie i jest nim zgon ubezpieczonego. Wtedy świadczenie (np. 50 000 czy 500 000 zł) trafia do uposażonych.

  W części rozszerzonej ubezpieczony może wybrać nawet kilkanaście umów, w tym wypadek i chorobę. Każde z tych rozszerzeń posiada inną sumę ubezpieczenia., np.:

  Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, którą wypłaci nam ubezpieczyciel w przypadku zaistnienia zdarzenia objętego ochroną. Ale wcale nie musi ona zostać wypłacona w całości. Ubezpieczyciel wyznacza inną sumę (wartości orientacyjne) na oraz inny sposób wypłaty świadczenia na poszczególne ryzyka:
  • zgon (bez względu na przyczynę) - SU od 10 000 do nawet 2 000 000 zł,
  • nieszczęśliwy wypadek - świadczenie wynosi od 1 do 100% w zależności od urazu,
  • poważne zachorowanie - SU 0d 10 000 do 500 000 zł pod zdiagnozowaniu choroby zaliczanej przez ubezpieczyciela do ciężkiej (nowotwór, zawał serca, udar mózgu i  inne),
  • leczenie szpitalne - SU od 10 do 100 zł liczona za każdy dzień pobytu w szpitalu z powodu choroby czy nieszczęśliwego wypadku, świadczenie naliczane od 3 dnia pobytu do 90, 180 dni (lub więcej decyduje oferta ubezpieczyciela),
  • rehabilitacja - SU od 1000 do 10 000 zł na pokrycie wydatków związanych z zakupem sprzętu ortopedycznego lub zajęć z rehabilitantem,
  • operacja chirurgiczna - SU do 100 000 zł, świadczenie wypłacane po operacji, jego wysokość może zależeć od klasy operacji (informacja w dokumencie OWU) i wynieść np. 10%, 25% czy 50% sumy.
  Różne sumy ubezpieczenia występują w poszczególnych rodzajach polis ochronnych. Przykładowo, na niższe odszkodowanie można liczyć w przypadku polis grupowych w pracy i NNW dla dziecka. Z drugiej strony takie ubezpieczenia są tańsze od wariantów indywidualnych. Niskie SU występują też w polisach bezterminowych dla seniora – z uwagi na wyższe ryzyko ubezpieczeniowe (zgonu, wypadku czy choroby).


  Kiedy ochrona od wypadku i choroby nie wystarczy?

  Bez względu na rodzaj polisy, każde z rozszerzeń (w tym wypadek i choroba) posiada pewne ograniczania. To czasowe lub stałe wyłączenia odpowiedzialności. Ograniczenia czasowe nazywane są karencją. Istnieją też limity odpowiedzialności – w pakiecie Medyczne assistance, gdzie możemy skorzystać z domowych wizyt lekarza czy transportu laków, ale tylko do określonej kwoty lub liczby zrealizowanych usług.

  Przykładowe wyłączenia odpowiedzialności:
  • zgon spowodowany nieszczęśliwym wypadkiem – samobójstwo, udział w przestępstwie, przedawkowanie leków;
  • uraz ciała (NNW) - przebywanie pod wpływem alkoholu;
  • poważne zachorowanie - choroba, która nie znajduje się w tabeli dołączonej do OWU;
  • operacja chirurgiczna - operacja, która nie znajduje się w tabeli dołączonej do OWU;
  • leczenie szpitalne - pobyt krótszy niż 3 dni, pobyt dłuższy niż 90 dni;
  • medyczne assistance - przekroczenie limitu zdarzenia, np. domowych wizyt lekarza i pielęgniarki;
  • narodziny dziecka - zawarcie umowy polisowej w chwili, gdy ubezpieczona kobieta była już w ciąży (karencja 9-12 miesięcy).
   

  Jakie polisy chronią od wypadku i choroby?

  Ochronę w razie wypadku (komunikacyjnego czy nieszczęśliwego) znajdziemy w większości polis ochronnych, a także oszczędnościowych i inwestycyjnych. Jednak w dwóch ostatnich chodzi przede wszystkim o gromadzenie lub pomnażanie kapitału. Dlatego przyjrzymy się bliżej ubezpieczeniom of funkcji wyłącznie ochronnej.

  Spośród 6 różnych polis ochronnych na życie, w 4 można ubezpieczyć się dodatkowo lub w zakresie od wypadku i choroby. Najbardziej dostępnym ubezpieceniem jest wariant indywidualny i rodzinny. Oba różnią się liczbą ubezpieczonych osób. Polisę grupową i NNW szkolne kupimy w określonych warunkach (miejsce zatrudnienia, posiadanie dziecka w wieku szkolnym). Z kolei polisa bezterminowa czy bez agenta (direct) posiada ograniczony zakres ochrony.

  Wybór polisy będzie zależał o d warunków finansowych – składka może wynosić 7 zł miesięcznie czy 33 zł rocznie, preferowanego zakresu ochrony i innych czynników, jak wysokość kwoty odszkodowania czy liczba ubezpieczonych.


  Rodzaje ochronnych polis na życie

  Polisa Indywidualna Rodzinna Grupowa NNW szkolne Bezterminowa Bez agenta
  Możliwość ochrony od wypadku i choroby – dodatkowo lub w zakresie
  Liczba
  ubezpieczonych
  1-2 1-10 1-2 1 1-2 1
  Wiek
  ubezpieczonego
  18-71 lat 1-66 lat 18-do rozwiązania
  umowy z pracodawcą
  do 25 lat 18--dożywotnio 18-50 lat
  Częstotliwość
  opłacania składki
  miesięczna
  roczna
  miesięczna
  kwartalna
  półroczna
  roczna
  miesięczna roczna miesięczna
  kwartalna
  półroczna
  roczna
  miesięczna
  kwartalna
  półroczna
  roczna
  Szczegółowa
  ankieta medyczna
  Przykładowa
  polisa
  MetLife
  MetLife na Życie
  Nationale Nederlanden
  Ochrona Jutra
  PZU
  P Plus
  Compensa
  NNW Dziecka
  zyciedirect.pl
  TU Europa
  Aviva
  Smart Life
  Wysokość
  składki
  od 50 zł miesięcznie ok. 150 zł miesięcznie ok. 50 zł miesięcznie od 33 zł rocznie od 7 zł miesięcznie od 21 zł miesięcznie
  Tabela 1. Opracowanie własne.

  Poniżej sprawdziliśmy, co zawierają wybrane polisy na życie. Więcej przykładów można znaleźć korzystając z porównywarki ubezpieczeń życiowych.
   

  Ubezpieczenie indywidualne od wypadku i choroby w MetLife

  Ubezpieczenie ochronne w wariancie indywidualnym to propozycja dla 1 lub 2 osób dorosłych. Współubezpieczonym może być małżonek, a także partner.

  MetLife Na Życie w podstawowej wersji (zgon ubezpieczonego) kosztuje miesięcznie od 50 zł miesięcznie. MetLife oferuje do podstawy 14 umów dodatkowych, m.in.: 
  • Pobyt w Szpitalu,
  • Wsparcie w Chorobie,
  • Diagnoza Nowotworu,
  • Konsultacja Medyczna,
  • Uszkodzenie Ciała po Wypadku,
  • Renta dla Bliskich,
  • Bezpieczne Dziecko Premium,
  Umowa trwa minimum 12 miesięcy i jest automatycznie przedłużana. Umowa w wersji podstawowej wygasa z chwilą osiągnięcia przez ubezpieczonego 71 lat. Poszczególne rozszerzenia mogą wygasać szybciej z uwagi na wyższe ryzyko, np. zdiagnozowania choroby czy wypadku.
   

  Ubezpieczenie rodzinne od wypadku i choroby w Nationale Nederlanden

  Polisa rodzinna jest połączeniem wariantu indywidualnego i grupowego. Z jednej strony możemy samodzielnie zwiększać lub zmniejszać liczbę rozszerzeń, a z drugiej objąć ochroną nawet 10 osób. Warunkiem jest przynależność tych osób do wspólnego gospodarstwa domowego.

  W Nationale Nederlanden Ochrona Jutra umowa jest zawierana na 10 lat i kończy się z osiągnięciem przez ubezpieczonego 66 lat. 

  Zaletą takiego ubezpieczenia jest możliwość dopasowania indywidualnej ochrony dla każdego członka rodziny. Dziecku przyda się pakiet NNW, a rodzicom polisa na wypadek zdiagnozowania poważnej choroby.

  Wysokość składki zależy od kilku czynników, jak suma ubezpieczenia i wiek. Osoba w wieku 35 lat zapłaci za polisę 150 zł miesięcznie – w tym zgon i niezdolność do wykonywania pracy z odszkodowaniem na poziomie 300 000 zł.
   

  Ubezpieczenie grupowe od wypadku i choroby w PZU

  PZU P Plus to oferta skierowaną do większych firm, które zatrudniają powyżej 30 pracowników. Ochroną mogą zostać objęci pracownicy między 16 a 69 rokiem życia. Ochrona dotyczyć będzie nieszczęśliwych wypadków, chorób oraz trudnych życiowych sytuacji. Zakres ochrony można rozszerzyć w wybranym kierunku, jednak zależne jest to od umowy, jaką podpisał nasz pracodawca z ubezpieczycielem i co dokładnie w ramach tej umowy możemy zyskać.

  W tym przypadku nie trzeba wypełniać szczegółowej ankiety medycznej. Umowa trwa minimum 12 miesięcy i jest automatycznie przedłużana do momentu zakończenia umowy pracownika z pracodawcą.
   

  Ubezpieczenie NNW szkolne od wypadku i choroby w Compensa

  Compensa NNW Szkolne obejmuje:
  • zgon wskutek nieszczęśliwego wypadku, 
  • zgon wskutek nieszczęśliwego wypadku w środku lokomocji lub aktów terroru, 
  • pobyt w szpitalu,
  • pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji,
  • pogryzienie przez psa lub kota, 
  • ukąszenie przez żmiję lub użądlenia, 
  • zwrot kosztów operacji plastycznych poniesionych wskutek nieszczęśliwego wypadku.
  W tym przypadku możemy liczyć na niską składkę i gotowy zakres ochrony, a także brak szczegółowej ankiety medycznej.

  Umowa z ubezpieczycielem jest zawierana na 12 miesięcy, więc ochrona trwa także przez okres ferii i wakacji. Jednak ograniczeniem może być zakres terytorialny – tylko w obrębie granic kraju.

  Koszt ochronnej polisy NNW dla dziecka w Compensie wynosi od 33 do 95 zł rocznie. Ostateczna kwota zależy od wybranego wariantu.  


  Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
  To warto wiedzieć
  1. Od wypadku i choroby chroni większość polis na życie

  2. W wariancie indywidualnym trzeba rozszerzyć ochronę o dodatkowe umowy, w grupowym wypadek i choroba mogą być już w zakresie

  3. Nie każdy wypadek i nie każda choroba oznaczają wypłatę świadczenia – szczegóły wyłączeń znajdują się w dokumencie OWU

  4. Odszkodowanie za wypadek na ogół jest wypłacane jednorazowo, a za zdiagnozowanie choroby – w comiesięcznych ratach
  Redakcja

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2022 | Mapa serwisu