Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Porównaj cenyKogo można objąć ochroną? Ile kosztują tego typu polisy i czy są one opłacalne? Jaki zakres ochrony oferują?
Na czym polega ubezpieczenie na życie dla rodziny?
Ubezpieczenie na życie dla rodziny to polisa ochronna, którą objęty jest nie tylko płatnik składek, ale także jego najbliżsi. Tradycyjne produkty ubezpieczeniowe gwarantują odszkodowanie, gdy dojdzie do nagłego zgonu osoby ubezpieczonej, natomiast w polisie rodzinnej ubezpieczony może otrzymać świadczenie z tytułu śmierci członka rodziny.Poza standardową ochroną ubezpieczenie rodzinne może zawierać elementy oszczędzania i inwestycji. Wiele TU proponuje także umowy dodatkowe do polisy dla rodziny, np. gwarantujące odszkodowanie z tytułu:
- niezdolności do pracy płatnika składek lub jego małżonka,
- pobytu w szpitalu oraz konieczności operacji chirurgicznej,
- poważnego zachorowania płatnika składek lub któregoś z członków rodziny,
- śmierci lub trwałego uszczerbek na zdrowiu bliskiej osoby w następstwie nieszczęśliwego wypadku albo wypadku komunikacyjnego.
Ubezpieczenie dla rodziny, czyli dla kogo?
Czym dla towarzystwa ubezpieczeniowego jest rodzina? Okazuje się, że w rozumieniu wielu firm ubezpieczeniowych do polisy dla rodziny mogą przystąpić nie tylko małżonek i dzieci, ale także wnukowie i rodzice płatnika składek, a nawet teściowie. W ramach jednej umowy można ubezpieczyć nawet do 10 osób, w zależności od jej warunków.
Ile kosztuje rodzinna polisa na życie?
Polisa rodzinna nie należy do drogich produktów ubezpieczeniowych. Podstawowa ochrona dla płatnika składek i jego najbliższych może kosztować mniej niż 50 złotych miesięcznie. Co ciekawego mają do zaoferowania TU? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Ubezpieczenie na życie dla rodziny w Generali
Polisa rodzinna Generali „Z myślą o życiu PLUS” jest przeznaczona dla singli, par, rodzin oraz seniorów wieku od 15 do 65 roku życia. Zakres ubezpieczenia oraz jego cena są ustalane indywidualnie. Umowę zawiera się na rok, następnie jest ona przedłużana automatycznie. Aby móc przystąpić do ochrony, płatnik składek musi wypełnić krótką ankietę medyczną.
Ubezpieczenie na życie dla rodziny w Nationale Nederlanden
Ubezpieczenie na życie dla rodziny w Nationale Nederlanden ma charakter ochronno-inwestycyjny. Ubezpieczenie zabezpiecza na wypadek wydarzeń takich jak śmierć, niezdolność do samodzielnego życia i pracy czy też zdiagnozowanie poważnej choroby. Ochroną można objąć do 10 osób, umowa jest zawierana na dłuższy czas (10 lat) z możliwością przedłużenia.
Ubezpieczenie na życie dla rodziny w Prudential
Ubezpieczenie na życie dla rodziny w Prudential „Komfort Życia” kosztuje już od 40 złotych miesięcznie, umowa jest zawierana na okres minimum 5 lat. Minimalna suma ubezpieczenia wynosi 10 000 złotych, przy czym w celu oceny ryzyka ubezpieczyciel może poprosić płatnika składek o wykonanie dodatkowych badań lekarskich. Produkt można rozszerzyć poprzez wykupienie umów dodatkowych – zabezpieczają one w sytuacji, gdy dojdzie do poważnego zachorowania lub niepełnosprawności i niezdolności do pracy. Ubezpieczenie jest przeznaczone dla osób w wieku od 18 do 71 lat.
Ubezpieczenie na życie dla rodziny w PZU
Ubezpieczenie rodzinne PZU „Wsparcie najbliższych” można wykupić dla siebie, współmałżonka/partnera oraz dzieci. Suma ubezpieczenia, częstotliwość opłacania składek, a także koszt ostateczny polisy zależą przede wszystkim od zakresu ochrony. Umowa jest zawierana na czas nieokreślony, przy czym, jeśli ryzyko jest za wysokie, TU może także odmówić jej zawarcia – tak się dzieje np. w sytuacji, gdy płatnik uprawia po godzinach niebezpieczne sporty.
Ubezpieczenie na życie dla rodziny Warta
Do ubezpieczenia rodzinnego Warta może przystąpić para, rodzice z dziećmi, a także dziadkowie i teściowie. Podstawowy wariant ochrony kosztuje już od 69 złotych miesięcznie. Polisę można rozszerzyć o pakiet medyczny, odszkodowanie na wypadek poważnego zachorowania, a także świadczenie z tytułu powiększenia się rodziny. Umowa jest zawierana na rok i po tym czasie przedłuża się automatycznie. Aby móc ją podpisać, należy wypełnić krótką ankietę medyczną.
Ubezpieczenie na życie dla rodziny – przegląd ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych |
||
Polisa | Cena | Czas trwania umowy |
Generali „Z myślą o życiu PLUS” |
jest ustalana indywidualnie | rok (umowa jest przedłużana automatycznie) |
Nationale Nederlanden Ubezpieczenie na życie dla rodziny |
jest ustalana indywidualnie | minimum 10 lat |
Prudential „Komfort Życia” |
od 40 zł miesięcznie | minimum 5 lat |
PZU „Wsparcie najbliższych” |
zależy od zakresu ochrony oraz wieku i stanu zdrowia ubezpieczającego | umowa na czas nieokreślony, w niektórych sytuacjach TU może odmówić jej podpisania |
Warta Ubezpieczenie rodzinne |
od 69 zł miesięcznie | rok (umowa jest przedłużana automatycznie) |
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ubezpieczenia dla rodziny?
Podczas zakupu polisy rodzinnej warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres ochrony oraz ostateczną cenę ubezpieczenia. Produkt powinien być zgodny z potrzebami rodziny, ale jednocześnie nie może on nadmiernie obciążać domowego budżetu. Inne istotne kryteria wyboru ubezpieczenia dla rodziny to:
- liczba osób, które można objąć ochroną – niektóre TU pozwalają podpiąć do ubezpieczenia nawet 10 osób,
- pakiet medyczny – nie wszystkie polisy na życie chronią także zdrowie najbliższych, warto zatem dopytać o pakiet assistance oraz opiekę medyczną i, jeśli jest taka potrzeba, rozszerzyć odpowiednio umowę,
- suma ubezpieczenia – wysokość odszkodowania zależy od wieku ubezpieczonych, a także stopnia pokrewieństwa z osobą poszkodowaną; z reguły na najwyższe odszkodowanie można liczyć, gdy zdarzenie dotyczy płatnika składek,
- wiek osób ubezpieczonych – niektóre firmy ubezpieczeniowe stosują limity wiekowe, w związku z czym polisa może nie mieć zastosowania wobec osób w starszym wieku, np. teściów lub rodziców,
- zasady związane z modyfikacją warunków polisy – niektóre TU oferują możliwość elastycznego wprowadzania zmian w umowie, np. w związku ze zmianą sytuacji rodzinnej.
Jak zgłosić się po pieniądze z polisy dla rodziny?
W sytuacji, gdy doszło do wystąpienia zdarzenia określonego w umowie ubezpieczenia rodzinnego, należy zgłosić ten fakt u ubezpieczyciela. Zgłoszenia można dokonać osobiście, np. umawiając się na spotkanie z przedstawicielem TU, lub odwiedzając dowolny oddział firmy ubezpieczeniowej. O pieniądze z polisy dla rodziny można się także ubiegać zdalnie. Wtedy wystarczy:
- skontaktować się z ubezpieczycielem przez czat wideo, telefonicznie, mailowo lub za pomocą wiadomości SMS,
- wypełnić specjalny formularz dostępny na stronie internetowej TU.
Odszkodowanie otrzymuje płatnik składek lub tzw. uposażony – osoba wymieniona z imienia i nazwiska podczas podpisywania umowy ubezpieczenia, uprawniona do otrzymania środków z polisy. Jeśli uposażony zmarł przed płatnikiem składek (lub zginął razem z nim podczas tego samego wypadku), świadczenie przysługuje ustawowym spadkobiercom: zstępnym oraz w dalszej kolejności – małżonkowi, rodzicom, rodzeństwu, zstępnym rodzeństwa spadkodawcy, dziadkom i pasierbom.
Kiedy ubezpieczenie dla rodziny nie zadziała?
Istnieją sytuacje, w których ubezpieczenie rodzinne nie zadziała, tj. mimo zaistnienia zdarzenia określonego w umowie, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Są to tak zwane wyłączenia odpowiedzialności.Do wypłaty świadczenia nie kwalifikuje np.:
- brak opłacania składek w terminie,
- niestosowanie się do wskazówek lekarza skutkujące pogorszeniem stanu zdrowia,
- pozostawanie pod wpływem alkoholu,
- prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu,
- udział w aktach przemocy, zamieszkach lub działaniach wojennych,
- udzielenie nieprawdziwych informacji w ankiecie dotyczącej stanu zdrowia,
- samobójstwo ubezpieczonego przed upływem 2 lat od podpisania umowy,
- stosowanie narkotyków, środków odurzających, psychoaktywnych lub psychotropowych,
- śmierć z powodu samookaleczenia,
- śmierć w wyniku popełnienia lub usiłowania popełnienia przestępstwa,
- zatajenie pewnych informacji podczas podpisywania umowy (np. dotyczących stanu zdrowia),
- zgon podczas uprawiania niebezpiecznych sportów.
Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie dla rodziny?
Przed przystąpieniem do polisy na życie dla rodziny warto sprawdzić dokładnie warunki umowy. Zostały one opisane w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Dodatkowo można skorzystać także ze sprytnego narzędzia, jakim jest porównywarka polis – w ten sposób zainteresowany uniknie przepłacania za dany produkt ubezpieczeniowy.
Gdy już dojdzie do etapu finalnego i spotkania z agentem ubezpieczeniowym, należy zapytać o wszystkie istotne kwestie, takie jak wyłączenia odpowiedzialności, ostateczna cena polisy czy też limity. Dzięki uzyskaniu informacji na ten temat uda się wybrać najlepsze ubezpieczenie rodzinne.
Zadaniem polisy na życie jest zapewnienie nam ochrony finansowej w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Bardzo ważną rolę odgrywa jednak cena ubezpieczenia, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert
2. Ubezpieczenie rodzinne może mieć spersonalizowaną ochronę dla każdego członka rodziny
3. Przed zakupem porównajmy oferty w celu znalezienia najbardziej korzystnego rozwiązania
4. Porównanie ofert pomoże nam znaleźć najtańsze rozwiązanie
Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia na życie dla rodziny
Kiedy ubezpieczenie dla całej rodziny najbardziej się opłaca?
Ubezpieczenie na życie dla rodziny opłaca się o wiele bardziej niż gdyby każdy z członków rodziny kupował taką polisę indywidualnie. Produkt ten jest szczególnie przydatny, gdy tylko jeden z rodziców odpowiada za utrzymanie rodziny. W sytuacji jego śmierci lub innych nieprzewidzianych zdarzeń przyszłość bliskich jest odpowiednio zabezpieczona.
Na jaki okres można się ubezpieczyć w polisie rodzinnej?
Czas trwania ochrony zależy od warunków polisy rodzinnej. Niektóre ubezpieczenia obowiązują przez rok, inne należy podpisać na minimum 5 lub 10 lat.
Kto może kupić ubezpieczenie dla całej rodziny?
Polisę dla całej rodziny może wykupić każdy, kto spełnia kryterium wiekowe określone przez ubezpieczyciela. Może to być ojciec lub matka, ale także pełnoletni syn albo córka.
Kto może zostać ubezpieczony w polisie rodzinnej?
Większość towarzystw ubezpieczeniowych pozwala na dopisanie do polisy rodzinnej nie tylko małżonka i dzieci, ale także wnuków i dziadków. Liczbą ubezpieczonych osób można elastycznie zarządzać w trakcie trwania umowy.
Czy pary bez ślubu też mogą zdecydować się na polisę rodzinną?
Tak, większość towarzystw ubezpieczeniowych pozwala objąć ochroną nie tylko małżonka, ale także partnera życiowego, z którymi nie łączą jeszcze więzy małżeńskie. Co ciekawe, polisę rodzinną mogą wykupić także pary bez ślubu, które są bezdzietne.
Czy ubezpieczenie na życie dla rodziny wymaga wypełnienia ankiety medycznej?
Tak, większość tego typu produktów ubezpieczeniowych wymaga wypełnienia krótkiej ankiety medycznej. Formularz zawiera zwykle kilka pytań dotyczących dotychczasowych badań lekarskich, przebytych chorób, hospitalizacji, a także zwolnień lekarskich w pracy. Udzielenie w tym miejscu nieprawdziwych informacji jest traktowane jako wyłączenie odpowiedzialności i może poskutkować w przyszłości odmową odszkodowania.