Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 25 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Znajdź najtańsze ubezpieczenie

Czy lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na tomograf?

23 GRU 2024

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Czy lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na tomograf?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Ubezpieczenie a leczenie choroby nowotworowej

17 STY 2025
Ubezpieczenie na wypadek nowotworu zapewnia wsparcie finansowe w trudnej...
Porada img

Średnia długość życia w Polsce - ile wynosi? Najnowsze dane GUS

13 STY 2025
Jak długo żyje przeciętny Polak? Jaka jest średnia długość życia w...
Porada img

Ubezpieczenie na raka - jak wybrać najlepiej?

27 GRU 2024
Ubezpieczenie na wypadek nowotworu to ochrona, którą możesz nabyć w ramach...
Porada img

Sanatorium poszpitalne - komu przysługuje?

18 GRU 2024
Leczenie uzdrowiskowe to ważny element w powrocie do zdrowia, szczególnie po...
Porada img

Kalkulator ubezpieczeń na życie bez podawania danych osobowych - jak działa?

13 GRU 2024
Indywidualne ubezpieczenie na życie to produkt, który możesz nabyć za...
Porada img

Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu - kiedy chroni?

09 GRU 2024
Kupując ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu możesz liczyć na...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Z wieloma problemami udajemy się do najbliższej przychodni POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej), gdzie lekarz rodzinny jest pierwszą osobą, która ma rozpoznać nasze problemy zdrowotne. Czy lekarz POZ może skierować nas na tomografię?
Spis treści
    Pokaż wszystkie

    Gdy pojawiają się poważniejsze problemy ze zdrowiem warto wiedzieć, kto może zadecydować o dalszej diagnostyce i jak przyśpieszyć postawienie prawidłowej diagnozy. Czas w leczeniu ma kluczowe znaczenie. Poniżej dowiesz się, czy lekarz rodzinny może skierować Cię na badanie obrazowe, jak długo możesz czekać na termin badania oraz jak możesz ułatwić sobie diagnostykę.


    W jakim celu wykonuje się badanie tomograficzne?


    Tomografia komputerowa (TK) to zaawansowane badanie diagnostyczne, które wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie oraz komputerową analizę danych do tworzenia szczegółowych obrazów wnętrza ciała. Dzięki temu możliwe jest zobrazowanie narządów, kości, tkanek miękkich i naczyń krwionośnych w trójwymiarze, co pozwala na precyzyjną ocenę ich struktury i ewentualnych nieprawidłowości. TK jest szczególnie przydatna w diagnostyce urazów, nowotworów, chorób układu krążenia czy schorzeń neurologicznych, a także w monitorowaniu postępów leczenia. Badanie jest bezbolesne, a w niektórych przypadkach wymaga użycia środka kontrastowego, który podkreśla widoczność wybranych struktur.

    Tomografia komputerowa stosowana jest w celu szczegółowej diagnostyki różnych schorzeń i urazów, ponieważ umożliwia dokładne zobrazowanie narządów wewnętrznych, tkanek miękkich, kości oraz naczyń krwionośnych. Dzięki swojej precyzji jest wykorzystywana do wykrywania i monitorowania takich problemów jak nowotwory, choroby układu krążenia, zmiany neurologiczne, urazy powypadkowe czy infekcje. TK pomaga również w planowaniu zabiegów chirurgicznych, ocenie skuteczności leczenia oraz precyzyjnym zlokalizowaniu nieprawidłowości, które mogą być trudne do wykrycia innymi metodami obrazowania. W wielu przypadkach jest niezastąpiona w sytuacjach nagłych, takich jak podejrzenie udaru mózgu czy krwotoku wewnętrznego.
     

    Jak przygotować się do badania tomograficznego?


    Po analizie wyników wcześniejszych badań lub objawów pacjenta, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może zalecić dalsze badania lub skierować do specjalisty. Po stwierdzeniu nieprawidłowości konkretnego układu organizmu, np. oddechowego może być konieczne badanie tomografii komputerowej płuc. Na podstawie obrazu klinicznego pacjenta możliwa jest diagnoza, zaplanowanie leczenia lub konieczność pogłębienia diagnostyki.

    W przypadku podejrzenia choroby lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może skierować do pogłębienia diagnostyki. W tym celu otrzymasz skierowanie do specjalisty, a następnie skierowanie na badanie tomografii. 

    Przy wystawieniu skierowania lekarz powinien przekazać Ci dokładne instrukcje dotyczące badania. Szczególnie ważne zalecenia dotyczą spożywanych leków - to lekarz powinien zasugerować, czy możesz przyjąć je przed badaniem. Na badanie powinieneś udać się na czczo (min. 4 godziny nie jeść żadnych posiłków) oraz wypić min. 1 litr wody niegazowanej. Nawodnienie się przed badaniem jest ważne ze względu na przyjęcie środka kontrastowego przed badaniem. Dzięki temu łatwiej wydalić tę substancję z organizmu.

    Do wykonania badania tomografii powinieneś posiadać również aktualny wynik na poziom kreatyniny we krwi.
     

    Czy lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na tomografię?


    Lekarz rodzinny, po wywiadzie i zebranych wynikach innych badań może skierować na badanie tomografii komputerowej w dwóch przypadkach. Chodzi o:
    • badanie tomografii komputerowej płuc,
    • badanie tomografii komputerowej tętnic wieńcowych.
    W przypadku podejrzenia choroby np. układu pokarmowego, wstępnej oceny gruczołu krokowego, celu rozpoznania przyczyn niedokrwistości lub zmian w obrębie mózgu, lekarz rodzinny powinien skierować pacjenta do specjalisty, ponieważ takie świadczenie nie zalicza się do zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, jaką świadczy lekarz rodzinny. W przychodniach POZ zazwyczaj nie dysponują specjalistycznym sprzętem, a badania wykonać można w gabinetach przyszpitalnych lub prywatnych placówkach.

    Na podstawie obrazu klinicznego pacjenta, czyli zebranych wyników badań, stwierdzeniu nieprawidłowości lekarz rodzinny może zadecydować o dalszym leczeniu.
     
    PAMIĘTAJ!

    Lekarz rodzinny może wystawić pacjentowi skierowanie do specjalisty, który zadecyduje o dalszej diagnostyce. Może natomiast wystawiać skierowanie na inne badania diagnostyczne, np. RTG, badania krwi, markery nowotworowe. W przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej możesz nie zrealizować wszystkich przysługujących Ci świadczeń w ramach NFZ.
     

    Ile czeka się na tomografię w ramach NFZ?


    Czas oczekiwania na badanie tomografii w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest zależny od lokalizacji. Każde województwo oraz miasto dysponuje inną liczbą placówek, w których wykonać można badanie. 

    Na badanie możesz oczekiwać zarówno 2 tygodnie, jak i 2 miesiące, a w ekstremalnych przypadkach nawet rok. Gdy zachodzi konieczność dalszej diagnostyki, czas oczekiwania na postawienie diagnozy oraz rozpoczęcie leczenia ma kluczowe znaczenie. Wiele pacjentów z tego właśnie powodu decyduje się na wykonanie badań prywatnie.
     

    Czy można wykonać tomografię prywatnie bez skierowania?


    Jeśli w badaniu radiologicznym klatki piersiowej lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zauważył pewne nieprawidłowości, może skierować Cię na badanie tomografii komputerowej płuc. W takiej sytuacji możesz uznać, że wolisz nie czekać na długie terminy w ramach NFZ i wykonać badanie prywatnie. Czy potrzebne Ci będzie skierowanie? Tak. Prywatnie możesz wykonać wiele badań bez konieczności skierowania, ale tomografia komputerowa zawsze wymaga skierowania od lekarza.

    Pamiętaj o tym, że jest to badanie, które wiąże się z promieniowaniem. Pomimo tego, że dawki promieniowania nie są wysokie, to nie powinno wykonywać się badania według własnej opinii i wymaga ono medycznego uzasadnienia.

    Pomyśl o ubezpieczeniu


    Posiadanie prywatnego ubezpieczenia może pomóc Ci na kilka sposobów, w zależności od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz.
     

    Prywatne ubezpieczenie zdrowotne

    Potrzebujesz wykonać tomografię komputerową klatki piersiowej, EKG wysiłkowe lub rezonans magnetyczny? Pomyśl o prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

    Pakiet medyczny to rozwiązanie, które w ramach stałej składki miesięcznej zapewni Ci dostęp do:
    • lekarzy różnych specjalizacji,
    • badań diagnostycznych,
    • badań obrazowych, 
    • szczepień,
    • wizyt domowych lekarza lub pielęgniarki,
    • rehabilitacji,
    • opieki stomatologicznej,
    • prowadzenia ciąży,
    • psychoterapii, 
    • zabiegów szpitalnych.
    Oznacza to, że w ramach takiego pakietu możesz wykonać badania radiologiczne, badania mikrobiologiczne, badanie poziomu ferrytyny, holter EKG czy RTG klatki piersiowej. Pakiet może umożliwić Ci również wykonanie USG doppler tętnic szyjnych, zbadać przeciwciała przeciw receptorom TSH czy gastroskopię.

    Wizytę u lekarza pierwszego kontaktu możesz mieć wyznaczoną tego samego dnia od Twojego zgłoszenia, a u lekarza specjalisty w ciągu kilku dni roboczych. Jeśli przykładowo w badaniu radiologicznym klatki piersiowej wyjdą jakieś nieprawidłowości, możesz liczyć na to, że w ciągu kilku dni skonsultujesz je ze specjalistą.
     

    Ile kosztuje polisa zdrowotna?

    Produkt Liczba lekarzy Liczba badań Wizyty domowe Składka miesięczna od
    Signal Iduna – Pełnia Zdrowia Direct+ 6 85 Tak 55 zł
    Medicover Standard 10 29 - 84 zł
    Enel-Med. Pakiet Smart 9 45 - 85 zł
    LUX MED. Pakiet Basic 9 42 - 89 zł
    Signal Iduna POLMED Wariant Podstawowy 15 110 Tak 100 zł
    LEX MED Pakiet Medium 14 50 - 127 zł
    Enel-Med Pakiet Classic 19 308 - 156 zł
    Signal Iduna – Pełnia Zdrowia Direct+ Pakiet Rodzinny 6 85 - 192 zł
    Enel-Med. Pakiet Classic Plus 19 431 - 193 zł
    LUX MED Pakiet Comfort 17 146 - 200 zł
    INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Basic 77 412 Tak 200 zł
    INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Silver 77 412 Tak 240 zł
    INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Gold 77 416 Tak 249 zł
    Medicover – Ellite+ 67 880 Tak 335 zł
    Signal Iduna – Pełnia Zdrowia POLMED Pakiet Rodzinny 15 110 Tak 345 zł
    Enel-Med. – Pakiet Optimum 33 455 - 346 zł
    MediSky – Karta Zdrowotna POLSKA Bez limitu Bez limitu Tak 350 zł
    INTER Ubezpieczenia – INTER VISION Diamond 77 416 Tak 350 zł
    MediSky – Międzynarodowa Karta Zdrowotna CAŁY ŚWIAT Bez limitu Bez limitu Tak 400 zł
    Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych z dnia 20 grudnia 2024 r.
     

    Indywidualne ubezpieczenie na życie

    Poważne zachorowanie, pobyt w szpitalu czy operacja chirurgiczna mogą stanowić podstawę do otrzymania odszkodowania z polisy na życie. Potrzebna będzie Ci odpowiednia ochrona oraz dokumentacja potwierdzająca zmiany widoczne w wynikach badań.

    W ramach pakietu assistance możesz skorzystać również z określonych usług, np. transportu medycznego, infolinii medycznej lub wizyty domowej lekarza lub pielęgniarki.
    To warto wiedzieć
    1. Lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na badanie tomografii wyłącznie w przypadku klatki piersiowej oraz tętnic wieńcowych

    2. W ramach zakresu podstawowej opieki zdrowotnej tomografia komputerowa będzie wymagała udania się do specjalisty, na które skieruje Cię wcześniej lekarz rodzinny

    3. Aby wykonać badanie tomograficzne prywatnie potrzebne jest skierowanie od specjalisty

    4. Jeśli lekarz rodzinny zasugeruje Ci dalsze badania, rozwiązaniem może być prywatny pakiet medyczny, który zapewni Ci dostęp do darmowych badań oraz wizyt u różnych specjalistów bez długich kolejek

    FAQ – Najczęściej zadawane pytania o badanie tomograficzne

    1. Kto kieruje na badanie tomografii komputerowej?

      Lekarz rodzinny może skierować na badanie tomograficzne wyłącznie w przypadku klatki piersiowej oraz tętnic wieńcowych. Jeśli zatem podejrzenia, objawy lub dotychczasowej wyniki badań wymagają dalszej diagnostyki, lekarz POZ powinien skierować Cię do odpowiedniego specjalisty.

    2. Ile kosztuje badanie tomografem prywatnie?

      Koszt badania tomograficznego może wynosić od 200 do 1000 zł, w zależności od tego, co będzie badanie (głowa, jama brzuszna, kręgosłup), zastosowania środka kontrastowego oraz placówki, w którym będzie wykonywane badanie.

    3. Jakie choroby wykrywa tomografia?

      Tomografia jest badaniem obrazowym, które pozwala rozpoznać wiele różnych rodzajów chorób. Może ujawnić choroby nowotworowe, zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne, złamania czy zwężenie naczyń krwionośnych.

    Ewelina Ratajczak

    Uważa, że w życiu nie należy ufać nikomu ani niczemu, dlatego ubezpieczenie na życie to kwestia zdrowego rozsądku. Stara się przybliżyć niewtajemniczonym dostępne możliwości oraz zwrócić uwagę na znaczące różnice w poszczególnych rodzajach polis. A trochę tego jest. W wolnym czasie uczy się stania na głowie na macie, czyta dobry reportaż lub gotuje makaron. Miłośniczka nieoczywistych kierunków podróży.

    Wasze komentarze (0)

    Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

    Wyślij
    Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

    Komentarz zapisany. Dziękujemy.

    « Powrót do listy postów

    FacebookPodziel się ze znajomymi:
    Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

    Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
    Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2025 | Mapa serwisu