Musimy jednak pamiętać, aby przed zakupem ubezpieczenia porównać ze sobą różne oferty, być znaleźć taki produkt, który w pełni będzie odpowiadał naszym wymaganiom. Dzięki temu nasza ochrona będzie do nas dopasowana i przyniesie nam w przyszłości wiele korzyści. Na przykładzie kilku produktów grupy PZU – Ochrona Każdego Dnia, Gwarantowane Jutro i Ja Plus – sprawdzamy, czym różnią się poszczególne oferty i dla kogo są przeznaczone.
PZU Ochrona Każdego Dnia - tylko ochrona
Ten produkt ochronny skierowany jest do osób między 18 a 65 rokiem życia. Najkrótszy okres umowy, na jaki możemy się zdecydować to 5 lat, za to maksymalnie ochrona trwać może nawet 30 lat. Jednak umowa kończy się najpóźniej w momencie ukończenia 70 roku życia.
Polisa w swoim podstawowym zakresie zapewnia wypłatę świadczenia najbliższym na wypadek naszej śmierci. Sumę ubezpieczenia wybieramy samodzielnie – według własnych potrzeb. Mamy możliwość również rozbudowania zakresu ochrony, ponieważ PZU oferuje umowy dodatkowe:
- Wsparcie na wypadek utraty sprawności w życiu codziennym,
- Wsparcie przy raku i innej ciężkiej chorobie – Pomoc od Serca,
- Opieka medyczna w ciężkiej chorobie – PZU Z Miłości do Zdrowia,
- Wsparcie w razie leczenia szpitalnego po nieszczęśliwym wypadku lub chorobie,
- Wsparcie po operacji chirurgicznej,
- Wsparcie po śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku,
- Wsparcie po śmierci wskutek wypadku komunikacyjnego,
- Wsparcie w razie uszczerbku na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku,
- Wsparciu po złamaniu kości wskutek nieszczęśliwego wypadku,
- Dodatkowa miesięczna pensja w razie śmierci.
- ubezpieczony zatai ważne informacje, o które był pytany przed zawarciem umowy,
- śmierć nastąpiła w okresie 3 lat od zawarcia umowy,
- przyczyną śmierci były okoliczności, których ubezpieczony nie podał do wiadomości ubezpieczyciela, a o które był pytany,
- do śmierci doszło wskutek działań wojennych,
- do śmierci doszło wskutek brania czynnego udziały w aktach terrorystycznych lub masowych rozruchach społecznych,
- do śmierci doszło wskutek samobójstwa w ciągu 2 lat od zawarcia umowy.
PZU Gwarantowane Jutro - na życie i dożycie
Polisa skierowana jest do osób między 13 a 65 rokiem życia. Najkrótszy okres umowy, na jaki możemy się zdecydować to 10 lat, natomiast maksymalnie ochrona może trwać nawet 30 lat. Ochroną możemy być objęci do 75 roku życia.
PZU w tej polisie wypłaca świadczenie w razie śmierci ubezpieczonego (wersja podstawowa) oraz dożycia przez ubezpieczonego końca okresu ubezpieczenia. Drugi przypadek oznacza, że na koniec umowy otrzymamy dodatkowe świadczenie wynikające z osiągnięcia zakładanego wieku, np. 55 lat.
W przypadku tej polisy również wybieramy samodzielnie sumę ubezpieczenia, na jaką chcemy się ubezpieczyć. Będzie to kwota, która będzie wypłacona naszym bliskim na wypadek, gdy nas zabraknie lub otrzymamy ją sami – w momencie gdy dożyjemy końca umowy ubezpieczeniowej.
Również w przypadku tej polisy, możemy wybrać umowę dodatkową spośród rozszerzeń:
- Wsparcie na wypadek utraty sprawności w życiu codziennym,
- Wsparcie przy raku i innej ciężkiej chorobie – Pomoc od Serca,
- Opieka medyczna w ciężkiej chorobie – PZU Z Miłości do Zdrowia,
- Wsparcie w razie leczenia szpitalnego po nieszczęśliwym wypadku lub chorobie,
- Wsparcie po operacji chirurgicznej,
- Wsparcie po śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku,
- Wsparcie po śmierci wskutek wypadku komunikacyjnego,
- Wsparcie w razie uszczerbku na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku,
- Wsparciu po złamaniu kości wskutek nieszczęśliwego wypadku,
- Dodatkowa miesięczna pensja w razie śmierci.
- ubezpieczony pomimo posiadania wiedzy, podał nieprawdziwe informacje i oświadczenie istotne dla oceny ryzyka,
- zdarzenie objęte ochroną nastąpiło w okresie 3 lat od zawarcia umowy,
- przyczyną zdarzenia objętego ochroną były okoliczności, których ubezpieczony nie podał do wiadomości ubezpieczyciela, a o które był pytany,
- do śmierci doszło wskutek samobójstwa w ciągu 2 lat od zawarcia umowy,
- do śmierci doszło wskutek popełnienia lub usiłowania popełnienia przez ubezpieczonego czynu posiadającego znamiona przestępstwa.
PZU Ja Plus – dla rodzin
Polisa jest dla osób pomiędzy 18, a 60 rokiem życia. Można nabyć ją również dla dziecka, jeśli ma więcej niż 1 rok, a mniej niż 18 lat. To produkt, który dedykowany jest rodzinom. Cena składki zaczyna się od kwoty 21 zł miesięcznie, a jej ostateczna wysokość jest zależna od nas samych.
Umowa zawierana jest na 5 lat.
Ochroną zostają objęte zdarzenia:
- złamanie kości,
- leczenie szpitalne dłuższe niż 4 dni,
- doznanie trwałego inwalidztwa.
Przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności. W przypadku tego produktu ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia, gdy do uszczerbku na zdrowiu lub do pobytu w szpitalu doszło wskutek:
- samookaleczenia ubezpieczonego lub samookaleczenia dziecka albo popełnienia lub usiłowania popełnienia przez dziecko lub przez ubezpieczonego samobójstwa,
- w bezpośrednim następstwie przebywania przez ubezpieczonego lub jego dziecka w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii, o ile miało to wpływ na zajście zdarzenia.
Podsumowanie produktów PZU
Produkt |
Ochrona Każdego Dnia | Gwarantowane Jutro | Ja Plus |
Wiek |
18-65 lat | 13-65 lat | 18-60 lat |
Czas trwania umowy |
5-30 lat | 10-30 lat | 5 lat |
Liczba umów dodatkowych |
10 | 10 | 0 |
Tabela 1. Opracowanie własne.
Jak przedstawia powyższa tabela – warto porównywać ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych, jak i oferowanych przez nich poszczególnych produktów. Część z nas woli zobowiązania krótkoterminowe, zatem umowa zawierana na okres powyżej 10 lat może nie być dla nich komfortowa. Inni z kolei będą celować w ubezpieczenie, które zagwarantuje wysoką sumę ubezpieczenia lub bardzo rozbudowany zakres ochrony.
Dzięki porównaniu ofert znajdziemy nie tylko tańsze rozwiązanie, ale również lepsze możliwości ochronne, np. w pakiecie assistance.
Polisa na życie – czym kierować się przy wyborze?
Warto jeszcze wyjaśnić, czym dokładnie zajmuje się ubezpieczenie na życie. Podstawowym zadaniem polisy jest zabezpieczenie na wypadek śmierci ubezpieczonego. Oznacza to, że w sytuacji, gdy nas zabraknie – nasi najbliżsi mogą liczyć na wsparcie finansowe. Wysokość sumy ubezpieczenia, którą otrzymają – jest zależna od nas.
Ochrona może jednak dotyczyć szerszego zakresu i zabezpieczać nas np. na wypadek pobytu w szpitalu lub zdiagnozowania nowotworu złośliwego. Możemy również zdecydować się na maksymalną ochronę i wybrać kilka różnych rozszerzeń. Wymaga to jednak od nas zakupu odpowiednich umów dodatkowych. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe do oferty podstawowej oferuje przynajmniej kilka umów rozszerzających zakres ochrony. Decyzja o tym, które z nich wybierzemy – należy wyłącznie do nas.
Zastanówmy się zatem dokładnie nad tym, czy np. w naszej rodzinie pojawia się jakieś określone schorzenie i jesteśmy w jakiś sposób obciążeni genetycznie? A może uprawiamy regularnie sport i ryzyko kontuzji jest bardzo prawdopodobne? Rozszerzenia wybierajmy rozsądnie, z uwzględnieniem naszej kondycji, sposobu spędzania wolnego czasu oraz wieku, w jakim jesteśmy.
Polisa na życie zapewnia nam pomoc finansową w wielu sytuacjach, w których może wystąpić zagrożenia życia i zdrowia dla nas oraz naszych bliskich. Pamiętajmy jednak, by zwracać uwagę na cenę ubezpieczenia, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
2. Ochronę w polisie na życie możemy rozbudować według własnych, indywidualnych potrzeb
3. Porównanie ofert umożliwi nam znalezienie bardziej korzystnej oferty
4. Brak porównania może doprowadzić do zbyt pochopnie podjętej decyzji o zakupie, a co za tym idzie – do przepłacania za ubezpieczenie
KRYSTYNA
2019-03-27 10:51:19
Czy normalna procedura jest wypłata mniejszej kwoty niz jest w umowie .np ubezpieczwniw na zycie jest w kwocie 10000 a ubezpieczyciel chce wypłacic po smierci tylko 2100
Odpowiedź Redakcji
2019-04-10 09:02:04
W razie zgonu właściciela polisy liczy się przyczyna - śmierć naturalna, śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku, śmierć w wypadku komunikacyjnym. Suma ubezpieczenia 10 000 zł może odnosić się właśnie do jednego, konkretnego zdarzenia. Za pozostałe nie będzie przyznane odszkodowanie lub wypłacone znacznie mniejsze.
Kokoszka
2019-06-05 11:45:08
Potrzebuje ubezpieczenie na wypadek śmierci i pobytu w szpitalu
Malinka
2019-06-27 14:45:59
Witam potrzebuje ubezpieczenia polisy na życie od pobytu w szpitalu itd zgonu mego rodziców
Adela
2019-09-25 15:34:37
Proszę o informację, jak można zmienić dane osoby uposażonej w Polisie indywidualnego kontynuowanego ubezpieczenia rodzinnego na życie typu D. W Polisie jest błąd w Imieniu uposażonego oraz nazwisko panieńskie tej osoby.
Odpowiedź Redakcji
2019-09-26 16:39:57
Zmiana danych jest możliwa przy kontakcie z ubezpieczycielem. W zgłoszeniu wystarczy z reguły podać numer polisy.
marek
2019-11-27 20:54:03
bylem w szpitalu przeszedlem operacje czy pzu wyplaci mi jakies pieniadze
Odpowiedź Redakcji
2019-11-28 10:21:09
Tak, jeśli polisa obejmuje operację. Tu wysokość świadczenia może być uzależniona od rodzaju operacji. Dodatkowo, jeśli operacja była powodem pobytu w szpitalu dłuższego niż 3 dni, to za każdą dobę również należy się świadczenie. Pod warunkiem, że polisa obejmuje pobyt w szpitalu.
Tadeusz
2019-12-17 10:00:24
Rodzice mają indywidualne polisy na życie i chcą podwyższyć składkę, ale maja problemy z dojazdem do placówki, czy dokumenty do aneksu można do nich przesłać do podpisu lub ajent może dojechać do domu, lub inna forma?
Helena
2020-01-16 21:35:13
Przestalam placic skladki na ubezpieczenie na zycie . Co stanie sie z pie iedzmi ktore do tej pory wplaciłam?
Odpowiedź Redakcji
2020-01-17 10:39:18
To zależy od rodzaju posiadanej polisy. Jeśli miała ona charakter wyłącznie ochronny, to składki pokryły dotychczasowy okres ochrony. Więcej na ten temat w artykule https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/nieoplacenie-skladki-ubezpieczenia-na-zycie-co-wtedy/116.html
Agnieszka
2020-04-16 12:35:58
Witam, moi rodzice oplacają polise: Indywidualnie kontynuowane ubezpieczenie rodzinne na życie typ D. Czy obejmuje ona pobyt w szpitalu?
Teresa
2020-08-19 15:55:49
Dzień dobry Moja mam ma ubezpieczenie IK typ D. Gdy zmarł jej syn to z polisy nie wypłacono jej żadnego świadczenia pośmiertnego. Dlaczego?
Jamiński
2020-12-07 13:38:26
Proszę dokładnie opisać co za ubezpieczenie osobie się należy bo to co piszecie to tylko Oferty a odszkodowanie w razie wypadku to kierowca ma ,a czy leczenie szpitalne -odszkodowanie nie będące skutkiem wypadku a operacja też ta nie z wypadku?
Odpowiedź Redakcji
2020-12-07 16:45:39
Każdy ubezpieczyciel ma obowiązek poinformować swojego klienta o zakresie ochrony, tak jak dzieje się przy umowie kupna - musimy wiedzieć, co jest przedmiotem sprzedaży. Dlatego należy w umowie zwrócić szczególną uwagę na nazwy ryzyk. Przykładowo, śmierć może być naturalna, w wyniku nieszczęśliwego wypadku czy wypadku komunikacyjnego, a pobyt w szpitalu w wyniku wypadku czy choroby. I każde z tych zdarzeń możemy kupić oddzielnie. Z ryzykami można zapoznać się w dokumencie OWU jeszcze przed zapłaceniem składki.
Maciej Chwiałkowski
2021-01-30 19:59:51
Proszę o kontakt, xhcę kontynuować ubezpieczenie zbiorowe po ukończeniu 70 lat
Iza
2021-02-04 20:38:46
Witam. Chciałabym wypowiedzieć umowę indywidualnego ubezpieczenia na zycie. Gdzie mogę znaleźć przykładowy wzór takiego wypowiedzenia?
Odpowiedź Redakcji
2021-02-05 13:46:17
Taki przykładowy wzór i przydatne informacje może Pani znaleźć na https://rankomat.pl/wypowiedzenie-umowy-ubezpieczenia-na-zycie