Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 26 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenie lekowe - na czym polega?

Data aktualizacji: 03 MAR 2023

Średnia ocena: 4.60

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie lekowe - na czym polega?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Jak wysokie odszkodowanie za złamany palec?

17 KWI 2024
Odszkodowanie za złamanie palca może wynosić zarówno 200 zł, jak i 2 000...
Porada img

Ubezpieczenie bezskładkowe - na czym polega?

09 KWI 2024
Decydujemy się na zakup ubezpieczenia na życie, by w ten sposób...
Porada img

Odszkodowanie za śmierć babci, dziadka - komu się należy i jak je uzyskać

04 KWI 2024
Jedną z bardzo smutnych okoliczności w życiu jest śmierć bliskich osób, w...
Porada img

Badanie wzroku - ile kosztuje prywatnie i jak przebiega?

03 KWI 2024
W świecie, gdzie nasze oczy są codziennie wystawione na próbę przez długie...
Porada img

Uraz barku a odszkodowanie

03 KWI 2024
Uraz ciała może stanowić podstawę do tego, abyś otrzymał świadczenie z...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamany nos?

22 MAR 2024
Złamany nos to nie tylko przykry i nieprzyjemny uraz, ale może też mocno...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Leczenie w Polsce, bez względu na to, czego ono dotyczy, bywa naprawdę kosztowne. Możemy jednak sprawić, że za leki, które są nam potrzebne, zapłacimy mniej. Zobacz dlaczego warto kupić ubezpieczenie lekowe i ile kosztuje w naszym poradniku.
Spis treści
  Pokaż wszystkie
  Oprócz różnych chorób sezonowych, większość z nas posiada także inne problemy zdrowotne – alergie, choroby tarczycy, problemy gastryczne, pulmonologiczne czy kardiologiczne oraz wiele innych. Część z nich wymaga regularnego leczenia, a co za tym idzie – koszty zakupu leków są naprawdę wysokie. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być ubezpieczenie lekowe.
   


  Z ubezpieczeniem lekowym zapłacisz mniej za leki 

  Ubezpieczenie lekowe jest ubezpieczeniem dodatkowym, które można nabyć do podstawowej polisy na życie. Kosztuje ono z reguły niewiele, ale ma sporo do zaoferowania. W sytuacji, gdy zachorujesz i otrzymasz receptę od lekarza, możesz otrzymać zwrot pieniędzy na podstawie otrzymanych paragonów, ale możesz z tytułu polisy dostać również atrakcyjną zniżkę na zakup medykamentów. 

  Wszystko zależy od tego, co dokładnie zapewnia wybrana przez ciebie polisa lekowa. W przypadku ubezpieczenia lekowego, które oferuje towarzystwo ubezpieczeniowe PZU, jako ubezpieczony możesz otrzymać znaczącą zniżkę oraz możliwość zakupu w ponad 7 tys. aptek na terenie całej Polski. 

  Jest to rozwiązanie dobre dla osób, które ze względu na słabszą odporność często łapią wirusy oraz dla tych, którzy dużo chorują. Może to być również pomysł dobry dla osób, które wychowują małe dzieci, w związku z czym często wymagają leczenia antybiotykami lub innymi środkami ze względu na powtarzające się infekcje.

  Umowa z ubezpieczycielem zawierana jest najczęściej na 12 miesięcy, a po upływie tego czasu można kontynuować ochronę przez przedłużenie umowy.

   
  WAŻNE!
  Koszty zakupu leków zostaną zwrócone w sytuacji, gdy recepta została prawidłowo wypisana. Leki muszą również znajdować się w Katalogu Leków.
   
  Jakie są plusy ubezpieczenia lekowego:
  • atrakcyjne zniżki na zakup leków,
  • dostępność – towarzystwo ubezpieczeniowe dba o to, by zakup leków wraz ze zniżką był możliwy na terenie całej Polski,
  • łatwy i szybki sposób rozliczenia – w przypadku, gdy ubezpieczyciel zwraca pieniądze za poniesione koszty zakupu leków, rozliczenie może zostać dokonane za pomocą aplikacji mobilnej, osobiście w siedzibie towarzystwa ubezpieczeniowego lub za pomocą formularza online.
   

  Leki na receptę tak, suplementy nie, czyli kiedy polisa nie zadziała? 

  Powinniśmy również pamiętać o tym, że każde ubezpieczenie stosuje zapis o wyłączeniu odpowiedzialności. Dotyczy to również ubezpieczeń lekowych. Wyłączenie odpowiedzialności oznacza brak wypłaty należnego świadczenia z powodu zaistniałych okoliczności. TU Zdrowie stosuje wyłączenia ogólne, jak:
  • wojna, stan wyjątkowy i stan wojenny,
  • wada fizycznej lub psychiczna ujawniona przed 1 rokiem życia spowodowana chorobami genetycznymi, wcześniactwem lub uszkodzeniem okołoporodowym;
  • spożycie przez ubezpieczonego alkoholu, środków odurzających lub uzależniających; 
  • leczenia i diagnozowanie niepłodności; 
  • zły stan zdrowia, którego objawy wystąpiły, lub były leczone przed zawarciem umowy ubezpieczenia i nie zostały zgłoszone, lub zostały zgłoszone niezgodnie z prawdą. 
  Warto zatem zapoznać się dokładnie z zapisem o wyłączeniu odpowiedzialności, by na przyszłość uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki. Szczegółowe wyłączenia związane bezpośrednio z lekami dotyczą braku odpowiedzialności towarzystwa za koszty nabycia leków nie wymienionych w Katalogu Leków, w tym:
  • leków stosowanych w leczeniu chorób psychicznych - depresja, schizofrenia, zaburzenia lękowe, zaburzenia nastroju, 
  • leków stosowanych przy leczeniu uzależnień i upośledzeń,
  • hormonów płciowych;
  • testów alergicznych i substancji odczulających;
  • witamin, odżywek i preparatów zastępujących mleko;
  • materiałów opatrunkowych, 
  • strzykawek, 
  • testów diagnostycznych. 
   
  PAMIĘTAJ!
  Ochroną ubezpieczeniową objęte są jedynie koszty nabycia leków przepisanych przez lekarza do wysokości górnej granicy odpowiedzialności (GGO) określonej dla każdego opakowania leku.

  To, o czym również powinniśmy wiedzieć to karencja, czyli czasowe wyłączenia odpowiedzialności. W polisie lekowej TU Zdrowie zwrot za leki jest możliwy wtedy, gdy zostały one przepisane co najmniej 4 miesiące od zawarcia umowy. Karencja dotyczy jednak tylko Wariantu II, gdzie dostępnych jest znacznie więcej leków, niż w Wariancie I – tu karencji nie ma.


  Zwrot pieniędzy czy zniżka na leki?

  Ubezpieczenie lekowe zapewnia nam zwrot kosztów poniesionych za zakupione leki w dowolnej placówce medycznej w Polsce. Posiadając polisę zdrowotną TU Zdrowie, jako ubezpieczeni możemy również korzystać z usług medycznych w dowolnie przez nas wybranej przychodni medycznej w całym kraju.

  A co z przychodniami i gabinetami, z którymi TU Zdrowie nie ma podpisanej umowy?
  • za usługę, należy zapłacić bezpośrednio w placówce lub u lekarza, prosząc o wystawienie rachunku lub faktury na swoje nazwisko,
  • rachunek / fakturę wraz z wypełnionym wnioskiem o wypłatę świadczenia należy przesłać do TU ZDROWIE z dopiskiem „wypłata świadczenia”,
  • TU ZDROWIE w ciągu 30 dni od daty otrzymania ww. dokumentów wypłaci kwotę świadczenia na podany we wniosku numer rachunku bankowego.
  Przyznane świadczenie pieniężne (zwrot kosztów przesłany na rachunek Ubezpieczonego) ograniczone jest przez Górną Granicę Odpowiedzialności (GGO - górny limit) i jest wypłacane dla konkretnej usługi medycznej objętej zakresem ubezpieczenia.
   
  CO NA WNIOSKU O WYPŁATĘ ŚWIADCZENIA LEKOWEGO?

  1)    Nazwa Pracodawcy/Ubezpieczającego
  2)    Ubezpieczony
  3)    PESEL
  4)    Data urodzenia
  5)    Adres do korespondencji
  6)    E-mail
  7)    Telefon komórkowy
  8)    Dane do przelewu (nazwa banku i numer konta)

  Wniosek o wypłatę świadczenia z ubezpieczenia Polisa LEKOWA powinien być przysłany do Towarzystwa Ubezpieczeń w ciągu 30 dni od dokonania zakupu na adres TU, najlepiej z dopiskiem „polisa lekowa”.

  Aby otrzymać zwrot kosztów leczenia, czyli zwrot za zakupione leki, należy do wniosku dołączyć:
  • wniosek z kopią recepty,
  • paragon, rachunek lub fakturę (otrzymane w aptece)


  Ponad 7 tys. aptek w Polsce i zniżki na realizację recept?

  Towarzystwo ubezpieczeniowe PZU w swoim produkcie dotyczący zakupu leków oferuje zniżki wynoszące aż 80% ceny leku. Możesz skorzystać z prawie 8 tys. aptek na terenie całego kraju, dzięki czemu nie musisz szukać punktu, w którym będzie honorowana twoja zniżka. 

  Pakiet dostępny jest w dwóch wariantach: Antybiotyk (2700 pozycji lekowych) oraz Cztery Pory Roku (3200 różnych pozycji lekowych). Na stronie towarzystwa PZU można znaleźć dokładną listę leków, które objęte są zniżką. 

  Aby skorzystać ze zniżki, musisz zakupić przepisane ci leki, a następnie zachować wszystkie paragony. Będą one potrzebne do zgłoszenia wniosku o rozliczenie. Takiego rozliczenia możesz dokonać za pomocą aplikacji mobilnej PZU, formularza online, listownie lub osobiście w siedzibie PZU. 

   
  Zadaniem polisy na życie jest zagwarantowanie nam oraz naszym najbliższym pomocy finansowej w wielu różnych sytuacjach, w których dochodzi do zagrożenia naszego życia i zdrowia. Przed zakupem należy jednak pamiętać o tym, że istotna jest również cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
  To warto wiedzieć
  1. Część ubezpieczeń zdrowotnych posiada możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie lekowe

  2. Ubezpieczenie lekowe może w całości zwracać nam koszty, jakie ponieśliśmy z tytułu zakupu leków

  3. Ubezpieczenie lekowe to najlepsze rozwiązanie dla tych osób, które mają przewlekłe i nawracające problemy

  4. Brak porównania może sprawić, że kupimy polisę lekową, która obejmuje niewielki zakres potrzebnych nam leków

  FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie lekowe?

  1. Czy mogę kupić tylko ubezpieczenie lekowe?

   Nie, ubezpieczenie lekowe jest rozszerzenie posiadanej już ochrony. Oznacza to, że chcąc nabyć taką polisę potrzebujesz zakupić podstawową polisę na życie.

  2. Jakie leki obejmuje polisa?

   Ubezpieczenie lekowe obejmuje kilka tysięcy różnych pozycji lekowych. Dokładną listę można znaleźć na stronie ubezpieczyciela. Pamiętaj jednak o tym, że nie wszystkie leki podlegają polisie i np. suplementy diety nie zostaną objęte zniżką.

  3. Ile kosztuje ubezpieczenie lekowe?

   To zależy od ubezpieczyciela oraz jego oferty. W przypadku PZU cenę możesz poznać przy spotkaniu z agentem, a towarzystwo oferuje dwa warianty ubezpieczenia lekowego z mniejszym i większym zakresem usług.

  4. Dla kogo ubezpieczenie lekowe to dobry pomysł?

   Jest to rozwiązanie dobre dla każdego, bez względu na stan zdrowia. Nigdy nie masz pewności co do tego, kiedy i na co dokładnie zachorujesz. Osoby, które cieszą się dobrym zdrowiem mogą korzystać z takiej polisy w czasie zimowych infekcji, z kolei osoby o bardziej przewlekłych problemach, uzyskają zniżki, które zdecydowanie ułatwią im regularne leczenie.

  Ewelina Ratajczak

  Uważa, że w życiu nie należy ufać nikomu ani niczemu, dlatego ubezpieczenie na życie to kwestia zdrowego rozsądku. Stara się przybliżyć niewtajemniczonym dostępne możliwości oraz zwrócić uwagę na znaczące różnice w poszczególnych rodzajach polis. A trochę tego jest. W wolnym czasie uczy się stania na głowie na macie, czyta dobry reportaż lub gotuje makaron. Miłośniczka nieoczywistych kierunków podróży.

  Wasze komentarze (4)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij
  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  Krzysztof

  2020-11-25 12:54:41

  Próbuję znalezć listę leków PZU, ale do tej pory mi się nie udało. Można na stronie PZU wpisywać pojedyncze leki, do tego wielocyfrowy kod z polisy i jeszcze jakiś literowy kod ze strony PZU. Wszystko po to, żeby potencjalnemu ubezpieczonemu w PZU odechciało się szukania i zrezygnował ze świadczenia, które mu się należy.

  Jan

  2021-02-05 12:55:12

  Więcej nie dam się nabrać na takie ubezpieczenie lekowe

  Zdegustowana

  2021-03-31 00:42:45

  Zgadzam się z z tym co piszą moi poprzednicy.....Rzeczywiście .....konkretnej lisy leków nie ma,a takie pojedyncze wpisywanie jest o d... roztrzaść!!!!!! Poza tym większość leków nie jest objęta ubezpieczeniem i tą kartę lekową można sobie wsadzić między drzwi-delikatnie mówiąc ..... Na co mi więc taka ochrona skoro ciągną tylko składki i nic z nich nie ma.... Najwyraźniej ochrona pzu jest tylko po to aby łupić z nas pieniądze nic w zamian nie dając.... Zastanawiam się na serio nad wycofaniem się z umowy.

  Kasia

  2023-09-05 18:16:04

  Szanowni Państwo , chcę podzielić się z Państwem następującą sytuacją lekarz przepiała antybiotyk którego skład znalazł się na liście substancji PZU jednak PZU odmówiło zwrotu kosztów z uwagi na to że nie mają wpisanego tego leku na liście ! To jest patologia która nie jest wytłumaczalna ponieważ sami opisują na swojej stronie ,że skład leku ma się zgadzać a nie nazwa i jak to wyjaśnić może trzeba przeprowadzić szkolenie dla kierownictwa. Złożyłam reklamacje i zobaczymy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu