Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 30 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenie lekowe - na czym polega?

Data aktualizacji: 26 PAŹ 2020

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie lekowe - na czym polega?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

29 LIS 2022
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka - co warto wiedzieć?

21 WRZ 2022
Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka zapewnia pomoc finansową w...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

31 SIE 2022
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

31 SIE 2022
Kontuzja lub pogorszenie stanu zdrowia mogą być konsekwencjami...
Porada img

Uraz kręgosłupa - na jaką kwotę odszkodowania możesz liczyć?

29 SIE 2022
Uraz kręgosłupa miewa bardzo poważne skutki. Jeśli doszło do poważnego...
Porada img

Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka - ile wynosi?

26 SIE 2022
Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka przydaje się w sytuacji, gdy...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Leczenie w Polsce, bez względu na to, czego ono dotyczy, bywa naprawdę kosztowne. Możemy jednak sprawić, że za leki, które są nam potrzebne, zapłacimy mniej. Umożliwi nam to odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne.
Spis treści
  Pokaż wszystkie
  Oprócz różnych chorób sezonowych, większość z nas posiada także inne problemy zdrowotne – alergie, choroby tarczycy, problemy gastryczne, pulmonologiczne czy kardiologiczne oraz wiele innych. Część z nich wymaga regularnego leczenia, a co za tym idzie – koszty zakupu leków są naprawdę wysokie. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być ubezpieczenie lekowe.
   


  Na czym polega ubezpieczenie lekowe?

  Wyjaśnijmy na początek czym dokładnie jest ubezpieczenie lekowe. Jest to najczęściej rozszerzenie zakresu ochrony, które możemy zakupić do posiadanej już polisy. Takie rozwiązanie gwarantuje nam bardzo duże zniżki na zakup leków, dzięki czemu zadbamy o nasz budżet.

  Ubezpieczenie lekowe jest ważne jeszcze z innego powodu. Pamiętajmy o tym, że leczenie w Polsce również bywa problematyczne – wizyta u lekarza w ramach NFZ często wymaga od nas kilkumiesięcznego oczekiwania, co prowadzi do tego, że decydujemy się na wizytę w prywatnym gabinecie. Koszt takiej wizyty wynosi najczęściej od 100 do 400 zł. Przy długotrwałym problemach i regularnych wizytach koszty związane z zakupem niezbędnych leków prowadzą do znacznego pogorszenia naszego budżetu. Właśnie z tego powodu warto zainwestować w prywatną polisę zdrowotną.

  Jedną z firm ubezpieczeniowych, która oferuje nam ubezpieczenie lekowe jest TU Zdrowie. W przypadku tej polisy, ochrona ubezpieczeniowa obejmuje zwrot kosztów zakupu leków, jakie ponieśliśmy w związku z koniecznością leczenia choroby. 

  To, co warto zaznaczyć to fakt, że koszt takiego ubezpieczenia wynosić nas będzie kilka lub kilkanaście złotych miesięcznie. Przy często nawracających problemach – oszczędność może być naprawdę spora.
   
  WAŻNE!
  Koszty zakupu leków zostaną zwrócone w sytuacji, gdy recepta została prawidłowo wypisana. Leki muszą również znajdować się w Katalogu Leków.

  Umowa ubezpieczenia lekowego jest podpisywana na 12 miesięcy i możemy ją kontynuować przez kolejne lata. Taki krok wymaga od nas przedłużenia umowy.

  Składkę w ubezpieczeniu lekowym możemy opłacać w systemie miesięcznym, kwartalnym, półrocznym oraz rocznym. Sami decydujemy, która opcja jest dla nas bardziej wygodna. W przypadku TU Zdrowie składkę lub pierwszą ratę składki należy zapłacić na minimum 5 dni przed wybraną datą rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej.


  Ubezpieczenie lekowe – wyłączenia i karencja

  Powinniśmy również pamiętać o tym, że każde ubezpieczenie stosuje zapis o wyłączeniu odpowiedzialności. Dotyczy to również ubezpieczeń lekowych. Wyłączenie odpowiedzialności oznacza brak wypłaty należnego świadczenia z powodu zaistniałych okoliczności. TU Zdrowie stosuje wyłączenia ogólne, jak:
  • wojna, stan wyjątkowy i stan wojenny,
  • wada fizycznej lub psychiczna ujawniona przed 1 rokiem życia spowodowana chorobami genetycznymi, wcześniactwem lub uszkodzeniem okołoporodowym;
  • spożycie przez ubezpieczonego alkoholu, środków odurzających lub uzależniających; 
  • leczenia i diagnozowanie niepłodności; 
  • zły stan zdrowia, którego objawy wystąpiły, lub były leczone przed zawarciem umowy ubezpieczenia i nie zostały zgłoszone, lub zostały zgłoszone niezgodnie z prawdą. 
  Warto zatem zapoznać się dokładnie z zapisem o wyłączeniu odpowiedzialności, by na przyszłość uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki. Szczegółowe wyłączenia związane bezpośrednio z lekami dotyczą braku odpowiedzialności towarzystwa za koszty nabycia leków nie wymienionych w Katalogu Leków, w tym:
  • leków stosowanych w leczeniu chorób psychicznych - depresja, schizofrenia, zaburzenia lękowe, zaburzenia nastroju, 
  • leków stosowanych przy leczeniu uzależnień i upośledzeń,
  • hormonów płciowych;
  • testów alergicznych i substancji odczulających;
  • witamin, odżywek i preparatów zastępujących mleko;
  • materiałów opatrunkowych, 
  • strzykawek, 
  • testów diagnostycznych. 
   
  PAMIĘTAJ!
  Ochroną ubezpieczeniową objęte są jedynie koszty nabycia leków przepisanych przez lekarza do wysokości górnej granicy odpowiedzialności (GGO) określonej dla każdego opakowania leku.

  To, o czym również powinniśmy wiedzieć to karencja, czyli czasowe wyłączenia odpowiedzialności. W polisie lekowej TU Zdrowie zwrot za leki jest możliwy wtedy, gdy zostały one przepisane co najmniej 4 miesiące od zawarcia umowy. Karencja dotyczy jednak tylko Wariantu II, gdzie dostępnych jest znacznie więcej leków, niż w Wariancie I – tu karencji nie ma.


  Ubezpieczenie lekowe – wypłata świadczenia

  Ubezpieczenie lekowe zapewnia nam zwrot kosztów poniesionych za zakupione leki w dowolnej placówce medycznej w Polsce. Posiadając polisę zdrowotną TU Zdrowie, jako ubezpieczeni możemy również korzystać z usług medycznych w dowolnie przez nas wybranej przychodni medycznej w całym kraju.

  A co z przychodniami i gabinetami, z którymi TU Zdrowie nie ma podpisanej umowy?
  • za usługę, należy zapłacić bezpośrednio w placówce lub u lekarza, prosząc o wystawienie rachunku lub faktury na swoje nazwisko,
  • rachunek / fakturę wraz z wypełnionym wnioskiem o wypłatę świadczenia należy przesłać do TU ZDROWIE z dopiskiem „wypłata świadczenia”,
  • TU ZDROWIE w ciągu 30 dni od daty otrzymania ww. dokumentów wypłaci kwotę świadczenia na podany we wniosku numer rachunku bankowego.
  Przyznane świadczenie pieniężne (zwrot kosztów przesłany na rachunek Ubezpieczonego) ograniczone jest przez Górną Granicę Odpowiedzialności (GGO - górny limit) i jest wypłacane dla konkretnej usługi medycznej objętej zakresem ubezpieczenia.
   
  CO NA WNIOSKU O WYPŁATĘ ŚWIADCZENIA LEKOWEGO?

  1)    Nazwa Pracodawcy/Ubezpieczającego
  2)    Ubezpieczony
  3)    PESEL
  4)    Data urodzenia
  5)    Adres do korespondencji
  6)    E-mail
  7)    Telefon komórkowy
  8)    Dane do przelewu (nazwa banku i numer konta)

  Wniosek o wypłatę świadczenia z ubezpieczenia Polisa LEKOWA powinien być przysłany do Towarzystwa Ubezpieczeń w ciągu 30 dni od dokonania zakupu na adres TU, najlepiej z dopiskiem „polisa lekowa”.

  Aby otrzymać zwrot kosztów leczenia, czyli zwrot za zakupione leki, należy do wniosku dołączyć:
  • wniosek z kopią recepty,
  • paragon, rachunek lub fakturę (otrzymane w aptece)


  Ubezpieczenie lekowe z polisy grupowej PZU

  Inną polisą, która oferuje nam ubezpieczenie lekowe, jest oferta grupy PZU. Ubezpieczyciel zapewni nam m.in.:
  • 80% dofinansowania do leków na receptę,
  • dofinansowanie już w chwili zakupu w ponad 7 tys. aptek partnerskich PZU,
  • możliwość skorzystania z ubezpieczenia w każdej aptece w Polsce.
  Ubezpieczenie lekowe PZU może zostać nabyte jako indywidualna kontynuacja ubezpieczenia grupowego (P i P Plus).

  W przypadku tej polisy skorzystanie z dofinansowania PZU jest niezwykle łatwe. Ubezpieczyciel po podpisaniu umowy przekazuje nam Kartę Lekową, z którą możemy dokonać zakupów w dowolnej aptece partnerskiej (takich aptek jest w Polsce blisko 8000). Wystarczy zatem pokazać Kartę Lekową PZU i receptę. Dofinansowanie zostanie naliczone od razu podczas zakupu leków.

  Gdy jednak w najbliższej okolicy akurat nie mamy apteki partnerskiej, możemy dokonać zakupów w dowolnej aptece, a po dokonaniu zakupów wystąpić o zwrot kosztów – na 4 sposoby: przez aplikację mobilną, formularz internetowy, listownie lub osobiście w oddziale.

  W ofercie PZU są 2 produkty różniące się między sobą liczbą pozycji lekowych – PZU Antybiotyk ma ich prawie 2700, a PZU Cztery Pory Roku ponad 3200.


  Katalog leków w ubezpieczeniu lekowym

  Polisa Tu Zdrowie* PZU Antybiotyk**             PZU Cztery Pory Roku**
  Jednostka chorobowa wrzody i refluks, drogi żółciowe i wątroba, cukrzyca, biegunka, choroba wieńcowa, nadciśnienie, padaczka, alergia, choroba Parkinsona, mukowiscydoza, niedokrwistość, łuszczyca, zaburzenie rytmu serca, nowotwór choroba wrzodowa, nadkwasota, wzdęcia, grzybica,
   
   
  Inne leki zapalenie oskrzeli, okulistyczne, stosowanie w dnie moczanowej, poprawiające mineralizację kości, zaburzenie krzepliwości, przeciwpasożytnicze, przeciwzapalne, choroby nosa, urologiczne, ginekologiczne, dermatologiczne, zmniejszające poziom lipidów, przeciwbólowe, hormony ( z wyłączeniem hormonów płciowych i insuliny), przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze okulistyczne, preparaty stosowane do nosa, przeciw pierwotniakom, cytostatyki,
  przeciwprątkowe, przeciwbakteryjne działające ogólnie, ginekologiczne przeciwzakaźne i antyseptyczne, przeciwtrądzikowe, preparaty stomatologiczne, antybiotyki i chemioterapeutyki stosowane w dermatologii, kortykosteroidy i preparaty dermatologiczne
   
  *w zależności od wariantu (i lub II) Katalog Leków zmienia się co 2 miesiące zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia.
  **PZU zastrzega sobie zmiany w zakresie leków wynikających z regulacji rynkowych, tj. dodanie, wykreślenie lub przekwalifikowane na leki dostępne wyłącznie bez recepty w Rejestrze Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  Tabela 1. Opracowana na podstawie dokumentów OWU.
   
  Zadaniem polisy na życie jest zagwarantowanie nam oraz naszym najbliższym pomocy finansowej w wielu różnych sytuacjach, w których dochodzi do zagrożenia naszego życia i zdrowia. Przed zakupem należy jednak pamiętać o tym, że istotna jest również cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
  To warto wiedzieć
  1. Część ubezpieczeń zdrowotnych posiada możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie lekowe

  2. Ubezpieczenie lekowe może w całości zwracać nam koszty, jakie ponieśliśmy z tytułu zakupu leków

  3. Ubezpieczenie lekowe to najlepsze rozwiązanie dla tych osób, które mają przewlekłe i nawracające problemy

  4. Brak porównania może sprawić, że kupimy polisę lekową, która obejmuje niewielki zakres potrzebnych nam leków
  Redakcja

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (3)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  Krzysztof

  2020-11-25 12:54:41

  Próbuję znalezć listę leków PZU, ale do tej pory mi się nie udało. Można na stronie PZU wpisywać pojedyncze leki, do tego wielocyfrowy kod z polisy i jeszcze jakiś literowy kod ze strony PZU. Wszystko po to, żeby potencjalnemu ubezpieczonemu w PZU odechciało się szukania i zrezygnował ze świadczenia, które mu się należy.

  Jan

  2021-02-05 12:55:12

  Więcej nie dam się nabrać na takie ubezpieczenie lekowe

  Zdegustowana

  2021-03-31 00:42:45

  Zgadzam się z z tym co piszą moi poprzednicy.....Rzeczywiście .....konkretnej lisy leków nie ma,a takie pojedyncze wpisywanie jest o d... roztrzaść!!!!!! Poza tym większość leków nie jest objęta ubezpieczeniem i tą kartę lekową można sobie wsadzić między drzwi-delikatnie mówiąc ..... Na co mi więc taka ochrona skoro ciągną tylko składki i nic z nich nie ma.... Najwyraźniej ochrona pzu jest tylko po to aby łupić z nas pieniądze nic w zamian nie dając.... Zastanawiam się na serio nad wycofaniem się z umowy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2022 | Mapa serwisu