Na czym polega ubezpieczenie lekowe?
Wyjaśnijmy na początek czym dokładnie jest ubezpieczenie lekowe. Jest to najczęściej rozszerzenie zakresu ochrony, które możemy zakupić do posiadanej już polisy. Takie rozwiązanie gwarantuje nam bardzo duże zniżki na zakup leków, dzięki czemu zadbamy o nasz budżet.Ubezpieczenie lekowe jest ważne jeszcze z innego powodu. Pamiętajmy o tym, że leczenie w Polsce również bywa problematyczne – wizyta u lekarza w ramach NFZ często wymaga od nas kilkumiesięcznego oczekiwania, co prowadzi do tego, że decydujemy się na wizytę w prywatnym gabinecie. Koszt takiej wizyty wynosi najczęściej od 100 do 400 zł. Przy długotrwałym problemach i regularnych wizytach koszty związane z zakupem niezbędnych leków prowadzą do znacznego pogorszenia naszego budżetu. Właśnie z tego powodu warto zainwestować w prywatną polisę zdrowotną.
Jedną z firm ubezpieczeniowych, która oferuje nam ubezpieczenie lekowe jest TU Zdrowie. W przypadku tej polisy, ochrona ubezpieczeniowa obejmuje zwrot kosztów zakupu leków, jakie ponieśliśmy w związku z koniecznością leczenia choroby.
To, co warto zaznaczyć to fakt, że koszt takiego ubezpieczenia wynosić nas będzie kilka lub kilkanaście złotych miesięcznie. Przy często nawracających problemach – oszczędność może być naprawdę spora.
WAŻNE! Koszty zakupu leków zostaną zwrócone w sytuacji, gdy recepta została prawidłowo wypisana. Leki muszą również znajdować się w Katalogu Leków. |
Umowa ubezpieczenia lekowego jest podpisywana na 12 miesięcy i możemy ją kontynuować przez kolejne lata. Taki krok wymaga od nas przedłużenia umowy.
Składkę w ubezpieczeniu lekowym możemy opłacać w systemie miesięcznym, kwartalnym, półrocznym oraz rocznym. Sami decydujemy, która opcja jest dla nas bardziej wygodna. W przypadku TU Zdrowie składkę lub pierwszą ratę składki należy zapłacić na minimum 5 dni przed wybraną datą rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej.
Ubezpieczenie lekowe – wyłączenia i karencja
Powinniśmy również pamiętać o tym, że każde ubezpieczenie stosuje zapis o wyłączeniu odpowiedzialności. Dotyczy to również ubezpieczeń lekowych. Wyłączenie odpowiedzialności oznacza brak wypłaty należnego świadczenia z powodu zaistniałych okoliczności. TU Zdrowie stosuje wyłączenia ogólne, jak:
- wojna, stan wyjątkowy i stan wojenny,
- wada fizycznej lub psychiczna ujawniona przed 1 rokiem życia spowodowana chorobami genetycznymi, wcześniactwem lub uszkodzeniem okołoporodowym;
- spożycie przez ubezpieczonego alkoholu, środków odurzających lub uzależniających;
- leczenia i diagnozowanie niepłodności;
- zły stan zdrowia, którego objawy wystąpiły, lub były leczone przed zawarciem umowy ubezpieczenia i nie zostały zgłoszone, lub zostały zgłoszone niezgodnie z prawdą.
- leków stosowanych w leczeniu chorób psychicznych - depresja, schizofrenia, zaburzenia lękowe, zaburzenia nastroju,
- leków stosowanych przy leczeniu uzależnień i upośledzeń,
- hormonów płciowych;
- testów alergicznych i substancji odczulających;
- witamin, odżywek i preparatów zastępujących mleko;
- materiałów opatrunkowych,
- strzykawek,
- testów diagnostycznych.
PAMIĘTAJ! Ochroną ubezpieczeniową objęte są jedynie koszty nabycia leków przepisanych przez lekarza do wysokości górnej granicy odpowiedzialności (GGO) określonej dla każdego opakowania leku. |
To, o czym również powinniśmy wiedzieć to karencja, czyli czasowe wyłączenia odpowiedzialności. W polisie lekowej TU Zdrowie zwrot za leki jest możliwy wtedy, gdy zostały one przepisane co najmniej 4 miesiące od zawarcia umowy. Karencja dotyczy jednak tylko Wariantu II, gdzie dostępnych jest znacznie więcej leków, niż w Wariancie I – tu karencji nie ma.
Ubezpieczenie lekowe – wypłata świadczenia
Ubezpieczenie lekowe zapewnia nam zwrot kosztów poniesionych za zakupione leki w dowolnej placówce medycznej w Polsce. Posiadając polisę zdrowotną TU Zdrowie, jako ubezpieczeni możemy również korzystać z usług medycznych w dowolnie przez nas wybranej przychodni medycznej w całym kraju.A co z przychodniami i gabinetami, z którymi TU Zdrowie nie ma podpisanej umowy?
- za usługę, należy zapłacić bezpośrednio w placówce lub u lekarza, prosząc o wystawienie rachunku lub faktury na swoje nazwisko,
- rachunek / fakturę wraz z wypełnionym wnioskiem o wypłatę świadczenia należy przesłać do TU ZDROWIE z dopiskiem „wypłata świadczenia”,
- TU ZDROWIE w ciągu 30 dni od daty otrzymania ww. dokumentów wypłaci kwotę świadczenia na podany we wniosku numer rachunku bankowego.
CO NA WNIOSKU O WYPŁATĘ ŚWIADCZENIA LEKOWEGO? 1) Nazwa Pracodawcy/Ubezpieczającego 2) Ubezpieczony 3) PESEL 4) Data urodzenia 5) Adres do korespondencji 6) E-mail 7) Telefon komórkowy 8) Dane do przelewu (nazwa banku i numer konta) |
Wniosek o wypłatę świadczenia z ubezpieczenia Polisa LEKOWA powinien być przysłany do Towarzystwa Ubezpieczeń w ciągu 30 dni od dokonania zakupu na adres TU, najlepiej z dopiskiem „polisa lekowa”.
Aby otrzymać zwrot kosztów leczenia, czyli zwrot za zakupione leki, należy do wniosku dołączyć:
- wniosek z kopią recepty,
- paragon, rachunek lub fakturę (otrzymane w aptece)
Ubezpieczenie lekowe z polisy grupowej PZU
Inną polisą, która oferuje nam ubezpieczenie lekowe, jest oferta grupy PZU. Ubezpieczyciel zapewni nam m.in.:
- 80% dofinansowania do leków na receptę,
- dofinansowanie już w chwili zakupu w ponad 7 tys. aptek partnerskich PZU,
- możliwość skorzystania z ubezpieczenia w każdej aptece w Polsce.
W przypadku tej polisy skorzystanie z dofinansowania PZU jest niezwykle łatwe. Ubezpieczyciel po podpisaniu umowy przekazuje nam Kartę Lekową, z którą możemy dokonać zakupów w dowolnej aptece partnerskiej (takich aptek jest w Polsce blisko 8000). Wystarczy zatem pokazać Kartę Lekową PZU i receptę. Dofinansowanie zostanie naliczone od razu podczas zakupu leków.
Gdy jednak w najbliższej okolicy akurat nie mamy apteki partnerskiej, możemy dokonać zakupów w dowolnej aptece, a po dokonaniu zakupów wystąpić o zwrot kosztów – na 4 sposoby: przez aplikację mobilną, formularz internetowy, listownie lub osobiście w oddziale.
W ofercie PZU są 2 produkty różniące się między sobą liczbą pozycji lekowych – PZU Antybiotyk ma ich prawie 2700, a PZU Cztery Pory Roku ponad 3200.
Katalog leków w ubezpieczeniu lekowym
Polisa | Tu Zdrowie* | PZU Antybiotyk** PZU Cztery Pory Roku** |
Jednostka chorobowa | wrzody i refluks, drogi żółciowe i wątroba, cukrzyca, biegunka, choroba wieńcowa, nadciśnienie, padaczka, alergia, choroba Parkinsona, mukowiscydoza, niedokrwistość, łuszczyca, zaburzenie rytmu serca, nowotwór | choroba wrzodowa, nadkwasota, wzdęcia, grzybica, |
Inne leki | zapalenie oskrzeli, okulistyczne, stosowanie w dnie moczanowej, poprawiające mineralizację kości, zaburzenie krzepliwości, przeciwpasożytnicze, przeciwzapalne, choroby nosa, urologiczne, ginekologiczne, dermatologiczne, zmniejszające poziom lipidów, przeciwbólowe, hormony ( z wyłączeniem hormonów płciowych i insuliny), przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze | okulistyczne, preparaty stosowane do nosa, przeciw pierwotniakom, cytostatyki, przeciwprątkowe, przeciwbakteryjne działające ogólnie, ginekologiczne przeciwzakaźne i antyseptyczne, przeciwtrądzikowe, preparaty stomatologiczne, antybiotyki i chemioterapeutyki stosowane w dermatologii, kortykosteroidy i preparaty dermatologiczne |
**PZU zastrzega sobie zmiany w zakresie leków wynikających z regulacji rynkowych, tj. dodanie, wykreślenie lub przekwalifikowane na leki dostępne wyłącznie bez recepty w Rejestrze Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zadaniem polisy na życie jest zagwarantowanie nam oraz naszym najbliższym pomocy finansowej w wielu różnych sytuacjach, w których dochodzi do zagrożenia naszego życia i zdrowia. Przed zakupem należy jednak pamiętać o tym, że istotna jest również cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
2. Ubezpieczenie lekowe może w całości zwracać nam koszty, jakie ponieśliśmy z tytułu zakupu leków
3. Ubezpieczenie lekowe to najlepsze rozwiązanie dla tych osób, które mają przewlekłe i nawracające problemy
4. Brak porównania może sprawić, że kupimy polisę lekową, która obejmuje niewielki zakres potrzebnych nam leków
Krzysztof
2020-11-25 12:54:41
Próbuję znalezć listę leków PZU, ale do tej pory mi się nie udało. Można na stronie PZU wpisywać pojedyncze leki, do tego wielocyfrowy kod z polisy i jeszcze jakiś literowy kod ze strony PZU. Wszystko po to, żeby potencjalnemu ubezpieczonemu w PZU odechciało się szukania i zrezygnował ze świadczenia, które mu się należy.
Jan
2021-02-05 12:55:12
Więcej nie dam się nabrać na takie ubezpieczenie lekowe