Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 31 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenie na życie bez ankiety medycznej - czy to możliwe?

Data aktualizacji: 29 CZE 2023

Średnia ocena: 4.63

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie na życie bez ankiety medycznej - czy to możliwe?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Ubezpieczenie na życie dla seniora

03 PAŹ 2024
Ubezpieczenie na życie dla seniora to produkt przeznaczony dla osób, które...
Porada img

Poród w prywatnej klinice - jakie ma zalety i ile kosztuje?

02 PAŹ 2024
Urodzenie dziecka to niezwykły, ale i intensywny moment w życiu każdej...
Porada img

Ubezpieczenie na życie dla małżeństw

27 WRZ 2024
Ubezpieczenie na życie dla małżeństw to rozwiązanie, które pozwala...
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

17 WRZ 2024
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie NNW dla sportowców

16 WRZ 2024
Ubezpieczenie NNW dla sportowców to produkt przeznaczony zarówno dla...
Porada img

Wypadek w szkole - procedury i zasady postępowania

06 WRZ 2024
Według informacji, jakie podaje dane.gov.pl wynika, że w roku szkolnym...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Ubezpieczenie na życie ma zapewnić wsparcie finansowe naszym bliskim, gdy nagle nas zabrakło. Ochrona może również obejmować inne zdarzenia – jak pobyt w szpitalu czy poważne zachorowanie. Aby ustalić ryzyko chorób oraz śmierci, ubezpieczyciel wymaga wypełnienia ankiety medycznej. Czy można kupić ubezpieczenie na życie bez ankiety medycznej?
Spis treści
    Pokaż wszystkie

    Powinniśmy wiedzieć o tym, że ankieta medyczna świadczy o jakości ubezpieczenia na życie. Dzięki niej mamy szansę ubiegać się o wyższą sumę ubezpieczenia. Ubezpieczyciel na podstawie naszych odpowiedzi w ankiecie może określić, jak wysokie ryzyko nas dotyczy. Sprawdzamy, po co ankieta medyczna do ubezpieczenia na życie oraz o co może zapytać towarzystwo ubezpieczeniowe.
     

    Czym jest ankieta medyczna w polisie na życie?

    Ubezpieczenie na życie z wysoką sumą ubezpieczenia, np. w wysokości 500 000 zł, może być kuszące dla wielu osób. Nic zatem dziwnego, że istnieje ankieta medyczna, która weryfikuje nasz stan zdrowia. W innym przypadku liczba prób wyłudzenia odszkodowania mogłaby być naprawdę spora.

    Ankieta medyczna ma pozyskać od nas informacje o naszej ogólnej kondycji w momencie zawierania umowy. Dzięki temu ubezpieczyciel dowiaduje się o naszych chorobach przewlekłych, dolegliwościach, sposobie spędzania wolnego czasu czy dbania o siebie. Na tej podstawie jest w stanie ustalić ryzyko ubezpieczeniowe, które dotyczy poważnych zachorowań oraz śmierci.

    Z tego właśnie powodu ta sama polisa na życie może oferować niższą składkę dla osoby przed 30-stką, niż dla osoby, która ukończyła już 50 rok życia. Z każdym kolejnym rokiem naszego życia wzrasta ryzyko zawału serca, udaru mózgu oraz nowotworów złośliwych.
     

    W jakim celu ubezpieczyciel prosi o wypełnienie ankiety medycznej?

    Brak ankiety medycznej mógłby doprowadzić do tego, że wiele osób po usłyszeniu bardzo poważnej diagnozy, decydowałoby się na zakup ubezpieczenia na życie z wysoką sumą ubezpieczenia, by zapewnić sobie lub bliskim wysokie odszkodowanie.

    Dla ubezpieczyciela ważny jest stan zdrowia, ale również nasz styl życia. Część chorób ma tendencję do nawracania, inne z kolei przez lata mogą rozwijać się w znacznie poważniejsze problemy. To, jaki prowadzimy tryb życia również ma spory wpływ na naszą przyszłość. Ubezpieczyciel z pewnością będzie zainteresowany tym, jak o siebie dbamy – czy uprawiamy sport, czy nasza praca odbywa się w trybie siedzącym, czy stosujemy używki. Osoba, która ma ukończone 50 lat i prowadzi aktywny tryb życia, zapłaci zupełnie inną składkę niż osoba w tym samym wieku, która przechodziła już lekki zawał serca.

    Dzięki ankiecie medycznej ubezpieczyciel może dopasować ofertę do naszych potrzeb i możliwości.
     

    O co ubezpieczyciel może zapytać w ankiecie o stanie zdrowia?

    Każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada własną ankietę, przez co pytania mogą się od siebie różnić. Ubezpieczyciela będzie z pewnością interesowało kilka różnych kwestii.

    Z całą pewnością możemy zostać zapytani o przebyte dotąd choroby – choroby przewlekłe, śmiertelne lub skutkujące leczeniem szpitalnym. Może również pojawić się pytanie dotyczące naszych bliskich – czy w rodzinie pojawiały się dotąd przypadki konkretnych przypadków zachorowań. Część problemów zdrowotnych ma charakter dziedziczny, przez co istnieje obawa o to, że taka choroba może dotknąć również i nas.

    Ubezpieczyciel może również zapytać nas o zażywane leki – one również sporo mówią o naszym zdrowiu.

    Istotną sprawą jest również nasz styl życia – czy wykonujemy pracę siedzącą, czy dbamy o aktywność fizyczną i zbilansowaną dietę, czy nie nadużywamy alkoholu lub palimy papierosy. Osoby, które uprawiają sport, obniżają ryzyko wystąpienia wielu chorób, jednak są wówczas bardziej narażone na kontuzje. To również cenna informacja dla ubezpieczyciela.

    Dbanie o siebie oznacza również wykonywanie badań profilaktycznych, a to również sprawa, która wiele o nas mówi ubezpieczycielowi. Jeśli staramy się w miarę możliwości regularnie przebadać – mamy większą szansę na szybkie rozpoznanie choroby oraz jej wyleczenie. Osoby, które w ostatnich latach ani razu nie wykonały badań kontrolnych są bardziej narażone na rozpoznanie poważniejszych problemów zdrowotnych.
     

    Dlaczego należy podawać tylko prawdziwe informacje?

    Przy wypełnianiu ankiety medycznej jesteśmy zobowiązani do udzielenia wyłącznie prawdziwych informacji. Zatajenie ich może mieć poważne konsekwencje w przyszłości i może skutkować brakiem wypłaty świadczenia. Reguluje to zapis w umowie, który dotyczy wyłączeń odpowiedzialności.

    W sytuacji, gdy będziemy chcieli ukryć chorobę przed towarzystwem ubezpieczeniowym, prawda może wyjść na jaw w sytuacji, gdy będziemy ubiegać się o świadczenie. W takim przypadku ubezpieczyciel może oczekiwać od nas kompletu dokumentacji medycznej, a tam mogą pojawić się informacje o tym, że o swoich dolegliwościach wiedzieliśmy już od dawna. To daje ubezpieczycielowi prawo do odstąpienia od warunków umowy.
     

    Jak wygląda ankieta medyczna?

    Warto podkreślić, że pytania mogą być inne dla różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Mają one na celu przede wszystkim ustalić stan nasz zdrowia.

    Dla przykładu firma ubezpieczeniowa Compensa w swojej ankiecie posiada łącznie 28 pytań dotyczących zdrowia przyszłego ubezpieczonego. Są to m.in.:

    1. Czy pali Pan/Pani lub rzucił palenie w ciągu ostatnich 12 miesięcy?
    2. Czy w ciągu 10 lat był Pan/Pani leczony/a szpitalnie lub operowany/a?
    3. Czy w ciągu 10 lat kiedykolwiek wystąpiły u Pana/i poniższe dolegliwości lub choroby? Np. nowotwór złośliwy, nawracające bóle brzucha, wirusowe zapalanie wątroby, podwyższony poziom cukru, bóle w klatce piersiowej i inne.
    4. Czy był/a Pan/i poddany badaniom laboratoryjnym krwi i moczu, których wyniki były nieprawidłowe?
    5. Czy w ciągu ostatnich 5 lat otrzymał/a Pan/i zwolnienie lekarskie na okres dłuższy niż 14 dni?
     
    Na każde pytanie odpowiadamy TAK lub NIE. W przypadku odpowiedzi twierdzącej wypełniamy rubrykę „Odpowiedzi szczegółowe” z podpowiedziami – kiedy? Na jaki okres? Z jakiego powodu?

    Towarzystwo ubezpieczeniowe może również zapytać nas o nasze hobby. Dlaczego ono jest ważne? Ponieważ może określać konkretne ryzyko lub potwierdzać nasze zdrowe podejście do życia. Jeśli naszą pasją jest taniec towarzyski – dbamy o regularny ruch i zdrowie, ale będziemy narażeni na kontuzje. Z kolei osoba, która zajmuje się np. sklejaniem modeli samolotów, narażona jest na kontakt z substancjami chemicznymi, które w dłuższej perspektywie mogą oddziaływać na nasze zdrowie.
     

    Ile kosztuje ubezpieczenie bez ankiety medycznej?

    Koszt polisy bez ankiety medycznej będzie zdecydowanie niższy od tej, która będzie jej wymagać. Powód jest prosty – jeśli ubezpieczyciel nie ma wglądu w naszą sytuację, nie może ustalić ryzyka ubezpieczeniowego, a co za tym idzie – nie może zaoferować wysokiej sumy ubezpieczenia.

    Ubezpieczenie bez ankiety medycznej najczęściej proponuje niską sumę ubezpieczenia i wąski zakres ochrony. Składka miesięczna może wynosić około kilkudziesięciu złotych.
     

    Polisy na życie bez ankiety medycznej

    Rodzaj polisy grupowa bezterminowa
    Towarzystwo ubezpieczeniowe PZU 4LifeDirect
    Nazwa ubezpieczenia P Plus Bezterminowa ubezpieczenie na życie
    Suma ubezpieczenia Wybierana wg wariantu 50 000 zł
    Zakres ochrony Można rozbudować Można rozbudować
    Czas trwania umowy 12 miesięcy bezterminowe
    Tabela 1. Opracowanie własne.


    Ubezpieczenie bez badań lekarskich i ankiety medycznej – czy warto?

    W sytuacji, gdy myślimy o zakupie ubezpieczenia na życie, warto zastanowić się nad tym, jakiej ochrony szukamy oraz jakim budżetem w tym celu dysponujemy. Każdy z nas ma zupełnie inne potrzeby i warto mieć je na uwadze przy wyborze odpowiedniej oferty.

    Ankieta medyczna w polisie na życie jest potrzebna i świadczy o jakości i uczciwości ubezpieczyciela. Dzięki temu może odpowiednio dopasować i zmodyfikować ofertę.

    Ubezpieczenie bez badań lekarskich niestety nie jest rozwiązaniem, które zapewni nam solidną ochronę ani wysokie świadczenia. Może to być opcja dla tych osób, które nie posiadają żadnej innej formy ochrony i mają problem z wyborem odpowiedniej polisy, jednak należy mieć na uwadze, że takie rozwiązanie nie zapewni nam zbyt wiele.
     
    Ubezpieczenie życiowe ma za zadanie zagwarantować nam wsparcie w różnych sytuacjach, w których może dojść do zagrożenia życia i zdrowia dla nas oraz naszych bliskich. Pamiętajmy jednak o tym, że bardzo ważna jest również cena takiego ubezpieczenia, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
    To warto wiedzieć
    1. Każde ubezpieczenie na życie wymaga od klienta wypełnienia ankiety medycznej

    2. Zatajanie informacji o swoim stanie zdrowia może w przyszłości skutkować brakiem podstaw do odszkodowania

    3. Oferta, która reklamuje się brakiem ankiety medycznej powinna nas poważnie zaniepokoić i nie warto interesować się podobnymi polisami

    4. Zamiast pełnej ankiety medycznej możemy spotkać się z formą skróconej ankiety, która ustala podstawowe informacje o naszym stanie zdrowia

    Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia bez ankiety medycznej?

    1. Czy można kupić polisę na życie, jeśli wcześniej występowała choroba nowotworowa?

      Tak, można kupić ubezpieczenie pomimo wcześniejszych poważnych chorób. Należy jednak pamiętać, by w ankiecie medycznej poinformować ubezpieczyciela o tym fakcie. Polisa dla osób, które wcześniej chorowały na nowotwór może kosztować nieco więcej niż dla pozostałych.

    2. Czy mamy obowiązek odpowiedzi na pytania w ankiecie medycznej?

      Tak, jesteśmy zobowiązani do udzielenia prawdziwych odpowiedzi na pytania dotyczące naszego zdrowia. Zatajenie informacji może skutkować brakiem wypłaty świadczenia, gdy dojdzie do zdarzenia polisowego objętego ochroną.

    3. Czy ubezpieczyciel może zapytać o używki?

      Tak, to pytanie, które często pojawia się w ankietach medycznych. Często spożywanie alkoholu lub palenie papierosów znacznie podnosi ryzyko zachorowania oraz wcześniejszej śmierci.

    4. Czy trzeba zapłacić za badania lekarskie związane z zakupem polisy na życie?

      Nie, badania lekarskie nie wymagają od nas żadnej opłaty. Ubezpieczyciel może skierować nas na badania, jeśli uzna, że jest to potrzebne. W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe ponosi wizyty oraz koszty badania.

    5. Czy ubezpieczyciel może sprawdza historię choroby?

      Tak, jeśli ubezpieczyciel otrzyma zgłoszenie roszczenia z tytułu problemów zdrowotnych, ma wówczas prawo do załączenia naszej dokumentacji medycznej. Ubezpieczyciel musi ustalić, w jakim momencie dowiedzieliśmy się o chorobie, jak ona przebiegała oraz jak spory koszt wyniosło nas jej leczenie.

    6. Czy można się ubezpieczyć w czasie choroby?

      Można zakupić polisę na życie w czasie choroby, jednak w takiej sytuacji możliwości takiej oferty będą dla nas ograniczone. Ubezpieczyciel może odmówić nam sprzedaży pełnej oferty ochrony, by uniknąć próby wyłudzenia odszkodowania.

    Ewelina Ratajczak

    Uważa, że w życiu nie należy ufać nikomu ani niczemu, dlatego ubezpieczenie na życie to kwestia zdrowego rozsądku. Stara się przybliżyć niewtajemniczonym dostępne możliwości oraz zwrócić uwagę na znaczące różnice w poszczególnych rodzajach polis. A trochę tego jest. W wolnym czasie uczy się stania na głowie na macie, czyta dobry reportaż lub gotuje makaron. Miłośniczka nieoczywistych kierunków podróży.

    Wasze komentarze (0)

    Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

    Wyślij
    Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

    Komentarz zapisany. Dziękujemy.

    « Powrót do listy postów

    FacebookPodziel się ze znajomymi:
    Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

    Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
    Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu