Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Polisa na życie dla dziecka - co wybrać?

20 KWI 2018
Data aktualizacji: 06 MAJ 2020
Polisa na życie dla dziecka - co wybrać?
Ochrona za 30 zł rocznie z ubezpieczenia szkolnego, polisa rodzinna czy oszczędzanie do 18 urodzin dziecka? Rodzice mają sporo możliwości zabezpieczenia przyszłości dziecka, a wybór zależy głównie od zasobności portfela. Sprawdzamy, która polisa będzie odpowiednia pod kątem finansowym.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Porównaj oferty

  Ubezpieczenie dla dziecka warto wykupić, ale niekoniecznie za wszelką cenę, bo zbyt tania polisa może okazać się po prostu niewystarczająca w momencie, gdy przyjdzie do wypłaty odszkodowania. Zapobiegliwi rodzice powinni pomyśleć o przeznaczeniu takiej polisy – ma chronić czy zapewniać coś więcej, np. gromadzenie oszczędności.

  Przyglądamy się bliżej kilku rodzajom ubezpieczenia dedykowanym najmłodszym  - szkolnemu NNW, indywidualnej polisie ochronnej (rodzinnej) i ubezpieczeniu ochronno-oszczędnościowemu (posagowemu).

   

  Polisa dla dziecka NNW – w szkole czy prywatnie?

  Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) to najtańsza forma zabezpieczenia finansowego dla dziecka. Taka polisa jest ważna 12 miesięcy, w szkole i poza szkołą. Koszt rocznej składki zaczyna się od 20-30 zł, ale o jakości takiego produktu decyduje miejsce zakupu.

  Dla rodzica wygodniej jest kupić polisę NNW dla dziecka w szkole podczas zebrania klasowego. Tyle że mało kto pod presją innych rodziców czyta warunki umowy, skuszony bardzo niską, wręcz symboliczną ceną. Często kończy się na rozczarowaniu, bo albo taka polisa nie obejmuje zakresem wielu przydatnych sytuacji, albo obejmuje je na warunkach, które oznaczają bardzo niskie odszkodowanie.

  Polisę NNW dla dziecka można kupić też poza szkołą, bez wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać z porównywarki ubezpieczeń NNW szkolne i wybrać gotowy pakiet dla dziecka. Jednym z takich pakietów jest oferta TU Compensa. Za kwotę 44 zł rocznie rodzic otrzymuje ochronę finansową na wypadek kilku zdarzeń:
  • nieszczęśliwy wypadek z wypłatą do 20 000 zł
   Szczegóły: dodatkowa suma ubezpieczenia: 10 000 zł z w wyniku śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku w środku lokomocji lub terroru, dodatkowa suma ubezpieczenia: 10 000 zł z w wyniku śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku w środku lokomocji lub terroru;
    
  • uszczerbek na zdrowiu z wypłatą do 25 000 zł
   Szczegóły: w wyniku nieszczęśliwego wypadku, 250 zł za każdy 1% uszczerbku na zdrowiu (wg tabeli uszczerbku dołączonej do OWU),dodatkowa suma ubezpieczenia: 12 500 zł za uszczerbek w wyniku aktu terroru;
    
  • pobyt w szpitalu z wypłatą 30 zł
   Szczegóły: za każdy dzień, jeśli pobyt był spowodowany nieszczęśliwym wypadkiem lub chorobą;
    
  • leczenie szpitalne z wypłatą jednorazową 4000 zł
   Szczegóły: dotyczy zwrotu udokumentowanych kosztów leczenia poniesionych w wyniku nieszczęśliwego wypadku, kosztów rehabilitacji i kosztów operacji plastycznej, 1000 zł zwrotu kosztów odbudowy stomatologicznej zębów;
    
  • pogryzienie/ukąszenie z wypłatą 200 zł
   Szczegóły: za pogryzienie przez psa lub kota, ukąszenia przez żmiję, użądlenie;
    
  • poważne zachorowanie z wypłatą 5 000 zł
   Szczegóły: dotyczy sepsy, anemii aplastycznej, choroby tropikalnej, niezłośliwego guza mózgu, mocznicy, nowotworu złośliwego, poliomielitis, paraliżu, stwardnienia rozsianego, udaru mózgu, wrodzonej wady serca, zawału serca);
    
  • śmierć rodzica/prawnego opiekuna z wypłatą 10 000 zł
   Szczegóły: w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
  Infografika - Ile wynosi odszkodowanie ze szkolnej polisy NNW
   

  Polisa dla dziecka - ochrona czy oszczędzanie?

  Rodzice mogą w ramach polisy na życie chronić finansowo swoje dziecko, ale także połączyć ochronę z gromadzeniem oszczędności.

  Wersja z samą ochronną to np. polisa rodzinna na życie. W takim ubezpieczeniu dziecko występuje jako współubezpieczony, a rodzic płaci 1 składkę. Polisa rodzinna może obejmować też dziadków, teściów czy współmałżonków. Koszt takiej polisy zaczyna się od ok. 50 zł miesięcznie i zależy od liczy ubezpieczonych, a także wybranego zakresu i kwot odszkodowania.

  W wariancie ochronnym cała składka odpowiada za wypłatę świadczenia w razie wypadku czy innego zdarzenia, jak:
  • śmierć dziecka,
  • śmierć dziecka w wyniku nieszczęśliwego wypadku,
  • śmierć dziecka w wyniku wypadku komunikacyjnego,
  • trwałe inwalidztwo,
  • poważne zachorowanie,
  • operacja chirurgiczna,
  • rehabilitacja.
  Polisa posagowa dla dziecka działa w bardzo prosty sposób – wpłacana składka jest dzielona na część odpowiadającą za wypłatę odszkodowania w razie uszczerbku na zdrowiu oraz na część odpowiadającą za oszczędzanie. Przez to składka jest wyższa niż w zwykłej polisie ochronnej, ale gromadzony kapitał na koncie polisowym jest pewny i zostanie wypłacony na koniec umowy – zazwyczaj to 18. urodziny dziecka.

  Zgromadzone środki na polisie mogą być wypłacone także w innym czasie – jednak nie później niż do 25. roku życia ubezpieczonego. To wtedy najczęściej kończy się edukacja wyższa, a ubezpieczony może wykorzystać środki na dowolny cel, np. sfinansowanie wkładu własnego do kredytu hipotecznego, zakup samochodu, podróż zagraniczną, ślub i wiele innych inwestycji.

  Cena polisy posagowej to suma 2 składek. Niektóre towarzystwa ustalają minimalną kwotę na poziomie 100 zł miesięcznie. Jednak ostateczna wysokość będzie zależała od zakresu, sum ubezpieczenia, a przede wszystkim zamożności opłacającego składkę.

  W wariancie posagowym dodatkowym zdarzeniem, za które ubezpieczone dziecko może otrzymać świadczenie jest śmierć rodzica. Wówczas dziecku będzie wypłacana renta do końca trwania umowy, a jeśli składki opłacał zmarły rodzic, towarzystwo przejmie ten obowiązek.
   

  Inne warianty ubezpieczenia dziecka

  Rodzice mogą ubezpieczyć dziecko także w ramach polisy dedykowanej rodzic+dziecko. Taką ofertę ma np. Link4 i PZU.

  W Link4 przykładowo za 93 zł rocznie polisa obejmuje NNW dla mamy na 15 000 zł oraz ochronę OC dla dziecka na kwotę 30 000 zł. Rodzic może liczyć na wsparcie w postaci pomocy domowej w sytuacji nieszczęśliwego wypadku (sprzątanie i gotowanie), a koszt pokrywa ubezpieczyciel na kwotę 800 zł.
   

  Link4 Mama - szczegóły polisy

  Polisa Cena składki rocznej Szczegóły
  NNW Dla Mamy 60-150 zł
  Ochrona na wypadek skręcenia, złamania lub innego uszczerbku na zdrowiu – suma ubezpieczenia to 15 000-50 000 zł
   
  OC w życiu prywatnym 38-87 zł
  Ochrona od zniszczenia mienia przez mamę lub dziecko (wybicie szyby, uszkodzenie samochodu, zniszczenie sprzętu w sklepie) – suma ubezpieczenia to 30 000-150 000 zł
   
  Zdrowie Mamy 148 zł
  Ochrona na wypadek choroby lub złamania
   
  Szybka Pomoc 21 zł
  Wsparcie w trudnych, nagłych sytuacjach (m.in. pomoc domowa, sprzęt potrzebny do rehabilitacji)
   
  Pomoc Prawnika 10 zł
  Pomoc prawna
   
  Tabela 1. Na podstawie informacji zawartych na stronie www.link4.pl.

  Oferta PZU jest tańsza, ale zawiera mniej zdarzeń w każdym z 2 wariantów. W ubezpieczeniu dla rodzica i dziecka PZU Ja Plus miesięczna wysokość składki wynosi 21 i 31 zł (wariant I) oraz 27 i 44 zł (wariant II).
   

  PZU Ja Plus - szczegóły polisy

  Wariant I II
  SU 10 000 zł 20 000 zł

  Śmierć osoby ubezpieczonej
   
  100 zł 100 zł

  Śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku
   
  50 000 zł + 100 zł z tytułu śmierci 100 000 zł + 100 zł z tytułu śmierci

  Śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku komunikacyjnego
   
  100 000 zł
  50 000 zł z tytułu śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku 
  100 zł z tytułu śmierci
  200 000 zł
  100 000 zł z tytułu śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku 
  100 zł z tytułu śmierci

  Trwałe inwalidztwo
   
  20 000 zł 40 000 zł

  Pobyt w szpitalu spowodowany nieszczęśliwym wypadkiem
   
  100 zł za 1 dzień pobytu 200 zł za 1 dzień pobytu
  Tabela 2. Na podstawie informacji zawartych w dokumencie OWU.

  Dziecko może być chronione ponadto w ramach polisy grupowej na życie. Jednak warunkiem jest zatrudnienie rodzica w firmie, która oferuje swoim pracownikom ubezpieczenie.
   

  Kiedy ubezpieczone dziecko nie dostanie odszkodowania z polisy?


  Celem ubezpieczenia dziecka jest zapewnienie mu jak najlepszej ochrony. Wiadomo – dziecko to wulkan energii, a czas dzieciństwa bywa beztroski, co znacznie częściej niż u dorosłych powoduje chociażby kontuzje. Odporność dziecka również jest niższa, przez co częściej choruje. Z tych właśnie powodów warto zadbać o ubezpieczenie najmłodszych.

  Polisa na życie ma gwarantować jak najlepszą ochronę. Jednak są sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo odstąpić od wypłacenia odszkodowania. Tak się dzieje również w przypadku ubezpieczenia NNW dla dziecka. Tą decyzją określa się celowość i świadomość konsekwencji czynów, które prowadzą do zdarzeń objętych ochroną.

  ŚRODKI ODURZAJĄCE
  Ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić odszkodowania w sytuacji, gdy do zdarzenia określonego w umowie doszło po spożyciu alkoholu lub środków psychoaktywnych, zmieniających świadomość.

  W sytuacji, gdy dziecko spożyje alkohol, narkotyki lub inne substancje odurzające, w wyniku czego dojdzie do wypadku, urazu lub pogorszenia stanu zdrowia, towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo nie wypłacić świadczenia.

  Podobnie sytuacja wygląda, gdy do choroby doszło wskutek zatrucia nikotyną, alkoholem lub substancjami odurzającymi. Pobyt w szpitalu oraz leczenie związane z powyższym zatruciem nie będzie finansowane z polisy.

  SAMOBÓJSTWO
  Odebranie sobie życia jest uznawane jako czynność wykonywania całkowicie świadomie. W takiej sytuacji ubezpieczyciel również ma prawo odstąpić od umowy, dlatego na ten zapis w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia warto również zwrócić uwagę.

  BÓJKA
  Jeśli dziecko dozna urazu w wyniku bójki (tutaj wyjątkiem jest obrona konieczna), świadczenia z tytułu urazów lub pobytu w szpitalu również nie należy się spodziewać. W sytuacji, gdy dziecko pada ofiarą ataku oraz się broni, ubezpieczyciel wypłaci świadczenie.

  AKTY TERRORYSTYCZNE
  Dziecko, które dokona aktu terroryzmu, w wyniku czego zostaje ranne lub wymaga hospitalizacji – nie otrzyma odszkodowania. Firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj jasno precyzują ten zapis, przez co nie należy oczekiwać pomocy od ubezpieczyciela. Akty terrorystyczne są w większości wyłączeń równoznaczne z działaniami wojennymi, zamieszkami i strajkami, podczas których jest duże prawdopodobieństwo obrażeń na ciele.

  BRAK UPRAWNIEŃ
  Spowodowanie wypadku samochodowego przez dziecko, które nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem wyklucza możliwość otrzymania świadczenia. Wszelkie szkody, które zostały wywołane takim działaniem, nie wchodzą w skład odszkodowań.

  Z odmową wypłaty świadczenia można się spotkać także gdy dojdzie do wypadku podczas np. lotu paralotnią z instruktorem, gdy ten nie posiada odpowiednich kwalifikacji.

  Jednak wyłączenia wyżej opisane są najczęściej praktykowane, stosowane również w przypadku standardowych polis na życie. Zanim podpisze się umowę, należy mieć świadomość jakie dana oferta wyłączenia posiada, ponieważ może okazać się, że liczba czy rodzaj wyłączeń bardzo ogranicza szansę wypłaty potencjalnego odszkodowania. Dzięki temu uniknie się kiepskiej jakości ochrony i wybierze się lepsze ubezpieczenie, które przyniesie większe korzyści na przyszłość.

  Porównaj oferty

  Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

  To warto wiedzieć
  1. Najtańszym wariantem ochrony ubezpieczeniowej dla dziecka jest polisa NNW

  2. Do wyboru jest także polisa rodzinna na życie i ubezpieczenie posagowe różniące się przeznaczeniem wpłacanej składki

  3. Dziecko może być ubezpieczone ponadto z polisy dedykowanej i grupowej

  4. Bez względu na wybraną polisę dla dziecka każda zawiera wyłączenia odpowiedzialności dostępne w dokumencie OWU
  Redakcja

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (1)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  Ewa

  2019-01-27 06:45:20

  Dobre artykuły, w jasny i przejrzysty sposób napisano co i jak.....decyzja należy już do klienta jaką wybierze firmę ubezpieczeniową......oby tylko w PL nic się na gorsze nie zmieniło i z gromadzonych dużych sum -nie wyszły "grosze" . W naszym kraju - wszystko jest możliwe!!!!!!- sorry, ale taka jest prawda do dnia dzisiejszego

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

  Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

  Porównaj ceny

  Najnowsze artykuły

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Gdańsku - gdzie szukać tanich ofert?

  23 WRZ 2021
  Zadaniem ubezpieczenia na życie jest ochrona życia i zdrowia ubezpieczonego....
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Zielonej Górze - gdzie szukać tanich ofert?

  16 WRZ 2021
  Ubezpieczenia na życie w Zielonej Górze nie stanowi dużego wydatku, a może...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Rzeszowie - gdzie szukać tanich ofert?

  07 WRZ 2021
  Funkcją ubezpieczenia na życie jest ochrona życia i zdrowia ubezpieczonego....
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Lublinie - gdzie szukać tanich ofert?

  03 WRZ 2021
  Ubezpieczenie na życie w Lublinie można wykupić m.in. w Ergo Hestia,...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Opolu – gdzie szukać tanich ofert?

  22 LIP 2021
  Ubezpieczenie na życie to produkt chroniący nie tylko życie, ale i zdrowie....
  Porada img

  Jak odzyskać pieniądze z ubezpieczenia na życie?

  05 LIP 2021
  Ubezpieczenie życiowe wymaga często opłacania składek przez 10, 15, a nawet...

  Na co zwrócić uwagę
  wybierając polisę na życie?

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

  Poradnik
  ubezpieczeniowy

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
  Pobierz poradnik

  Porównaj ubezpieczenie

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2021 | Mapa serwisu