Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – czy jest konieczne?
W sytuacji, gdy decydujemy się na zakup ubezpieczenia na życie do kredytu hipotecznego w banku – obie strony powinny być zadowolone. Nasz kredytodawca dlatego, że zabezpieczył się na wypadek, gdybyśmy nie mogli spłacać zadłużenia, a my dlatego, że możemy otrzymać lepsze warunki kredytowania. Jeśli zdarzy się, ubezpieczony poważnie zachoruje, straci pracę lub umrze – towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci bankowi należne świadczenie.
To z całą pewnością korzystny rodzaj zabezpieczenia, zarówno dla banku, jak i kredytobiorcy. Należy jednak podkreślić, że nie ma żadnych przepisów, które w jakiś sposób nakładałyby obowiązek zakupu ubezpieczenia pod kredyt. To oznacza, że nie mamy żadnego przymusu kupowania ubezpieczenia na życie do kredytu hipotecznego.
Brak obowiązku to jedno, ale rzeczywistość to drugie i może zdarzyć się tak, że z powodu braku ubezpieczenia na życie do kredytu hipotecznego bank odmówi nam udzielenia kredytu lub zaproponuje bardzo niekorzystne warunki kredytowania. Oprócz odmowy możemy również spotkać się z tym, że bank będzie wymagał od nas większej liczby poręczeń od żyrantów.
W przypadku niedużej pożyczki nie musimy obawiać się odmowy od banku. Problemem mogą być za to duże kwoty kredytu, które dotyczą np. zakupu nieruchomości. W takiej sytuacji bank potrzebuje konkretnego zabezpieczenia, które umożliwi spłatę zadłużenia, jeśli dojdzie do nagłej śmierci kredytobiorcy.
Rozwiązaniem może być zakup indywidualnej polisy na życie, która będzie dopasowana do potrzeb kredytobiorcy i zapewni odpowiednie zabezpieczenie dla banku. Taką ofertę warto znaleźć przed rozpoczęciem ubiegania się o kredyt.
Wiele osób decyduje się na zakup ubezpieczenia, które oferuje bank, ze względu na ograniczenie dodatkowych formalności i komplikacji. Samo uzyskanie kredytu bywa nieraz skomplikowaną procedurą, przez co szukanie ubezpieczenia na własną rękę może wydawać się trudne. Jednak należy mieć na uwadze, że oferta, którą przedstawia nam bank, niekoniecznie jest korzystna i pomimo atrakcyjnej ceny – niewiele może nam zaoferować.
Polisa, jaką oferuje bank, może uwzględniać wyłącznie zgon ubezpieczonego oraz utratę zdolności do pracy. W życiu jednak może być więcej sytuacji, które wpłyną negatywnie na nasze możliwości finansowe, czyli poważne zachorowanie, pobyt w szpitalu czy uraz ciała wymagający rehabilitacji.
Jak działa ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym?
Polisa na życie przy kredycie hipotecznym zapewnia ochronę obu stronom, czyli bankowi oraz kredytobiorcy. Jest to forma wsparcia, która ubezpieczonemu zapewnia pomoc w sytuacji, która może wpłynąć na jego zdolność finansową. Wypłacone odszkodowanie można przeznaczyć na dowolny cel. Może to być rehabilitacja, prywatna opieka medyczna lub spłata kredytu.
Dla banku jest to z kolei gwarancja, że kredytobiorca pomimo trudności życiowych, które są nieuniknione w życiu każdego człowieka, utrzyma płynność finansową i będzie mógł regularnie spłacać swoje zadłużenie. Dzięki ubezpieczeniu na życie osoba, która wzięła kredyt, będzie mogła spłacać raty zgodnie z harmonogramem pożyczki, nawet mając swoje prywatne problemy.
Polisa do kredytu – jaki zakres ochrony obejmuje?
Oferta banku jest zależna od wysokości kredytu, o jaki się ubiegamy. Kwota sumy ubezpieczenia będzie zatem zbliżona do kwoty zadłużenia.
Przykładowo – jeśli zależy nam na kredycie hipotecznym, który wynosi 300 000 zł, to taka mniej więcej będzie suma oferowanego przez bank ubezpieczenia. Oczywiście jest to górna granica sumy ubezpieczenia, a w zależności od banku i współpracującego z nim towarzystwa ubezpieczeniowego, suma ubezpieczenia może się różnić od kwoty kredytu.
Zanim zdecydujemy się na zakup ubezpieczenia, które proponuje nam bank, warto zwrócić uwagę na zakres ochrony polisy. Powinno zależeć nam na kompleksowej ochronie, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć, która z sytuacji przytrafi nam się na przestrzeni lat, kiedy będziemy związani z kredytem.
Ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznego powinno zapewniać ochronę na wypadek:
- poważnego zachorowania,
- pobytu w szpitalu,
- utraty zdolności do pracy,
- śmierci.
- urodzenia dziecka,
- śmierci bliskich osób,
- uszczerbku na zdrowiu,
- nieszczęśliwego wypadku.
Jak w praktyce wygląda przystąpienie kredytobiorcy do ubezpieczenia na życie?
Najczęściej osoba, która ubiega się o kredyt hipoteczny, ma tyle formalności do wypełnienia, że nie ma czasu na dodatkowe szukanie odpowiedniej polisy na życie. Stąd najłatwiejszym rozwiązaniem zdaje się być oferta, którą składa bank.
Ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznego, które oferuje bank to najczęściej polisa o dość niskiej cenie. Dzieje się tak ze względu na to, że jest to ubezpieczenie kredytu hipotecznego o charakterze grupowym. Może zapewnić określoną sumę ubezpieczenia oraz zakres ochrony ze względu na to, że jest kierowane do większej grupy odbiorców. Taka polisa musi uwzględnić klientów banku, którzy są w różnym wieku, stanie zdrowia oraz możliwościach finansowych.
Z tego właśnie powodu polisa oferowana przez bank może okazać się niekorzystna. Ochrona z ubezpieczenia powinna być maksymalnie dopasowana do naszych potrzeb, uwzględniać to, czy mamy rodzinę na utrzymaniu, inne zobowiązania finansowe czy określone problemy zdrowotne.
Kiedy polisa na życie do kredytu nie wystarczy?
Należy pamiętać o tym, że każde ubezpieczenie na życie w swojej umowie ma zapis, który ściśle określa sytuacje, w jakich odszkodowanie może nie zostać wypłacone. Są to wyłączenia odpowiedzialności. Oznacza to, że pomimo opłacania składki i wystąpienia zdarzenia objętego ochroną, nie otrzymamy odszkodowania.
Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy ubezpieczony podejmuje się działań ryzykownych oraz świadomie działa na własną szkodę. Nie powinniśmy zatem liczyć na świadczenie, jeśli do uszczerbku na zdrowiu doszło wskutek:
- prowadzenia pojazdu bez wymaganych uprawnień,
- prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających,
- brania udziału w bójkach, rozruchach i protestach (wyjątkiem jest bójka w obronie koniecznej),
- przebywania na terenie państwa, w którym toczą się działania wojenne,
- skażenia chemicznego,
- aktu terrorystycznego,
- samookaleczania się.
Limity oznaczają ograniczenie wykorzystania określonych form wsparcia. Przykładowo – jeśli w pakiecie assistance mamy zapewnioną wizytę domową lekarza lub pielęgniarki, to możemy wykorzystać ją raz w ciągu roku polisowego.
Jakie banki oferują ubezpieczenie na życie do kredytu?
Zanim zdecydujemy się na ubezpieczenie na życie do kredytu oferowane przez bank, warto zwrócić uwagę na to, co oferują nam inne banki. Może okazać się, że nasz bank nie posiada tak korzystnych warunków umowy, jak nam to przedstawia. Dobrze sprawdzić, na jaką sumę ubezpieczenia na życie do kredytu hipotecznego możemy liczyć oraz jaki zakres ochrony nam przysługuje w innej ofercie. Takie porównanie ułatwi nam decyzję o tym, czy warto decydować się na polisę, którą zaproponował nam bank.
Zauważmy, że oferta banku jest dość wąska. Dzieje się tak dlatego, że bank współpracuje z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. Nie możemy zatem wybrać jednej z kilku ofert, a jedynie tę, którą proponuje bank. W ten sposób nie dowiemy się, jakie mamy inne możliwości.
Przed zakupem warto porównać dostępne opcje, by nie podjąć zbyt pochopnej decyzji.
Ubezpieczenia na życie do kredytu hipotecznego oferowane przez banki
Bank | TU | Wiek ubezpieczonego | Zakres ochrony | Składka |
Alior | PZU SA | 17-70 lat | Śmierć, śmierć wskutek NW, niezdolność do samodzielnej egzystencji | Jednorazowa za cały okres ochrony w dniu uruchomienia kredytu |
ING Bank Śląski | Nationale Nederlanden | 18-65 lat | Nieszczęśliwy wypadek, utrata pracy, śmierć | Składka obliczana na podstawie wysokości kredytu |
mBank | Uniqa | 18-70 lat | Utrata pracy, utrata pracy za porozumieniem stron, poważne zachorowanie, pobyt w szpitalu, śmierć | Składka obliczana na podstawie wysokości kredytu |
Millennium | PZU | Mniej niż 69 lat | Śmierć, całkowita niezdolność do pracy wynikająca z NW | Składka miesięczna, stanowiąca 0,03% SU |
Pekao SA | Allianz | 18-70 lat | Śmierć, całkowita niezdolność do samodzielnej egzystencji | Składka roczna, wysokość zależna od SU |
PKO BP | Allianz | 18-70 lat | Śmierć, stała i całkowita niezdolność do pracy wynikająca z NW | Składka roczna, wysokość zależna od SU |
Santander | Aviva | 18-70 lat | Śmierć | Składka wynosi 0,035% salda zadłużenia |
Jak wygląda zakup polisy na życie do kredytu?
Zawarcie umowy ubezpieczenia do kredytu hipotecznego może przebiegać na dwa różne sposoby:
- klient banku może wyrazić zgodę na propozycję ubezpieczeniową, którą złożył mu bank,
- klient może samodzielnie nabyć indywidualną polisę na życie i przedstawić umowę w banku.
Czy można zrezygnować z ubezpieczenia na życie przy kredycie hipotecznym?
Kredytobiorca ma prawo odstąpić od umowy ubezpieczenia przy kredycie w ciągu 30 dni od podpisania umowy. Jeśli ten czas upłynął i chcielibyśmy wypowiedzieć umowę ubezpieczenia, to obowiązują nas zasady, jakie przyjmuje bank wraz z towarzystwem ubezpieczeniowym. Bank może wyrazić zgodę na rozwiązanie umowy z ubezpieczycielem lub może kazać wstrzymać się z decyzją do czasu, gdy zadłużenie będzie mniejsze.
Na co zwracać szczególną uwagę decydując się na zakup polisy w banku?
Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia w banku warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Należą do nich:
- wysokość sumy ubezpieczenia – kwota SU powinna wynosić minimum tyle, ile kwota kredytu,
- zakres ochrony – polisa powinna gwarantować ochronę nie tylko na wypadek śmierci ubezpieczonego, ale również na wypadek innych zdarzeń, które mogą wpłynąć na jego zdolność finansową.
- prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu,
- brania udziału w bójce,
- przebywania na terytorium państwa, w którym toczą się działania zbrojne.
Kto może pomóc wybrać odpowiednie ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym?
Wybranie odpowiedniej oferty ubezpieczeniowej może być dość trudne. Na rynku ubezpieczeniowym jest sporo towarzystw, które posiadają wiele różnych ofert. Każda z nich będzie miała swoje plusy i minusy, ponieważ każdy klient ma zupełnie inne oczekiwania względem polisy.
Najbardziej pomocnym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń. To narzędzie, które w prosty sposób pomoże nam dotrzeć do tych ofert, które są dopasowane do naszych indywidualnych oczekiwań. Jak działa porównywarka? Wystarczy, że wypełnimy krótki formularz, w którym zaznaczymy, jakiego produktu szukamy. Musimy podać swoje dane kontaktowe, a następnie wystarczy zaczekać na kontakt z konsultantem ubezpieczeniowym.
Rozmowa z nim nie jest zobowiązująca, a dzięki niemu możemy dowiedzieć się wszystkiego o wskazanych polisach. Mamy szansę zapytać o szczegóły i dzięki temu wybrać ubezpieczenie, które będzie najbardziej nam odpowiadało. Dodatkowo, konsultant może umówić nas na spotkanie z agentem w wybranym przez nas terminie oraz miejscu. Dzięki temu możemy zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i sporo czasu, który musielibyśmy poświęcić na samodzielne przeglądanie i porównywanie ofert.
Czy warto wykupić polisę w banku do kredytu hipotecznego?
Ubezpieczenie na życie, które oferuje nam bank, może się opłacać głównie ze względu na cenę. Część banków oferuje również zakres ochrony, który dla niektórych klientów, będzie satysfakcjonujący. Jednak w przypadku, gdzie polisa na życie będzie gwarantowała zabezpieczenie finansowe na wypadek śmierci oraz całkowitej niezdolności do pracy, warto zastanowić się nad tym, czy jest to korzystne rozwiązanie.
Polisa na życie powinna być do nas maksymalnie dopasowana. Powinna uwzględniać nie tylko nasz wiek oraz stan zdrowia, ale również zawód jaki wykonujemy, jak i ryzyko, które nasza praca na nas rzuca. Ponadto ubezpieczenie powinno zabezpieczać nie tylko bank, ale i naszych bliskich, w tym również nasze dzieci. Dla banku polisa na życie to forma zabezpieczenia na wypadek niewypłacalności kredytobiorcy. Z kolei ubezpieczenie wybrane przez nas powinno uwzględniać jeszcze przyszłość najbliższych nam osób.
Ubezpieczenie na życie do kredytu zapewnia wsparcie finansowe w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie oraz Twoich bliskich. Warto pamiętać, że ważna jest również cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
2. Bank może zaproponować własne ubezpieczenie, czyli autorski pakiet przygotowany przez współpracującą firmę ubezpieczeniową
3. Wadą polisy na życie zakupionej w banku jest ryzyko przepłacania za składkę
4. Polisę na życie do kredytu można też wybrać z rankingu i podpisana umowę dostarczyć bankowi
Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia na życie przy kredycie hipotecznym
Czy polisę na życie w banku można kupić tylko do kredytu hipotecznego?
Nie, ubezpieczenie na życie bank może zaoferować również do kredytu gotówkowego. Ubezpieczyć można również sam kredyt hipoteczny. Jednak zawsze przed ostateczną decyzją o zakupie proponowanej polisy, warto dokonać porównania indywidualnych ubezpieczeń, które mogą zaoferować nam znacznie więcej.
Czy bank może uwzględnić polisę grupową z miejsca pracy?
To zależy od banku oraz wysokości zadłużenia. Jeśli kredyt na mieszkanie jest nie większy niż 100 000 zł, a taką kwotę stanowi suma ubezpieczenia, można próbować porozumieć się z bankiem. Należy jednak pamiętać o tym, że ubezpieczenie grupowe przysługuje nam na czas zatrudnienia, jeśli zatem pożegnamy się z pracodawcą, stracimy również naszą ochronę. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie indywidualne ubezpieczenie na życie.
Czy można mieć dwa ubezpieczenia? Indywidualne i te, które oferuje bank?
Oczywiście, można posiadać kilka polis na życie. Dwa ubezpieczenia to dwa odszkodowania z tytułu zdarzenia polisowego. Ponadto, ubezpieczenie na życie może być uzupełnieniem ochrony z polisy, którą nabyliśmy w banku. Jeśli uznamy, że ochrona oferowana przez bank jest dla nas niewystarczająca, możemy samodzielnie nabyć polisę, która zapewni ochronę dla nas oraz naszych bliskich.