Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Odszkodowanie za śmierć babci, dziadka - komu się należy i jak je uzyskać

04 KWI 2024

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Odszkodowanie za śmierć babci, dziadka - komu się należy i jak je uzyskać
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

14 MAJ 2024
Posiadanie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego może nam wiele ułatwić....
Porada img

Ile kosztuje rezonans magnetyczny prywatnie?

07 MAJ 2024
Spora część pacjentów, która musi wykonać badanie rezonansem magnetycznym...
Porada img

Odszkodowanie za złamany, wyrwany ząb?

30 KWI 2024
Złamanie lub wyrwanie zęba może wymagać leczenia stomatologicznego z...
Porada img

Odszkodowanie za śmierć rodzica z polisy na życie - ile i kiedy przysługuje?

25 KWI 2024
Warto pamiętać o tym, że odszkodowanie za śmierć rodzica z polisy na...
Porada img

Jak wysokie odszkodowanie za złamany palec?

17 KWI 2024
Odszkodowanie za złamanie palca może wynosić zarówno 200 zł, jak i 2 000...
Porada img

Ubezpieczenie bezskładkowe - na czym polega?

09 KWI 2024
Decydujemy się na zakup ubezpieczenia na życie, by w ten sposób...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Jedną z bardzo smutnych okoliczności w życiu jest śmierć bliskich osób, w tym babci lub dziadka. Jest dotkliwa szczególnie wtedy, gdy wiązały nas bliskie, ciepłe relacje. Dotkliwej straty nie zrekompensuje nic, jednak warto znać kroki i procedury, które w takiej sytuacji należy podjąć.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Poniżej dowiesz się, kiedy możesz otrzymać odszkodowanie w związku ze śmiercią dziadka lub babci. Aby doszło do wypłaty świadczenia, musi zostać spełnionych kilka warunków. Warto wiedzieć, jaka czeka Cię wysokość odszkodowania, czy należy odwiedzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych, kiedy możesz nie otrzymać świadczenia.

  Czy śmierć babci lub dziadka może stanowić podstawę do świadczenia?

  Zadośćuczynienie z tytułu śmierci babci lub dziadka może przysługiwać wnukom, jednak nie jest to sytuacja dotycząca absolutnie wszystkich przypadków. Taki przypadek ma miejsce w określonych warunkach.

  Śmierć bliskiej osoby, w tym również babci lub dziadka, może zapewnić wypłatę pieniędzy. Dotyczy to:

  • zasiłku pogrzebowego - wypłacony zostaje on osobie, która decyduje się na organizację pochówku osoby zmarłej, może to być bliska rodzina: dzieci lub wnuki, ale również niespokrewniona - np. sąsiadka. Taki zasiłek w 2024 roku wynosi dokładnie 4 000 zł i jest realizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
  • świadczenia z tytułu ubezpieczenia na życie - jeśli dziadek lub babcia zdecydowali się na zakup polisy na życie i życiu dorosłym pozostawali objęci ochroną polisową, a jako osoba uposażona w umowie zostałeś wskazany Ty jako ich wnuk, możesz ubiegać się o wypłatę zadośćuczynienia. Jest to kwota, która ujęta została w umowie. Różnić może się jedynie w sytuacji, gdy np. zmarła babcia poniosła śmierć w określonych okolicznościach, np. w wyniku wypadku lub wypadku drogowym.
  • spadku - możesz również po śmierci babci lub śmierci dziadka otrzymać spadek po zmarłych. Tutaj jednak nie będziemy zajmować się kwestią spadkową, która nie wiąże się z wypłatą świadczenia z polisy na życie poza jednym wypadkiem. Możesz nie mieć pewności co do odrzucenia spadku. Jeśli zmarli dziadkowie pozostawili po sobie głównie długi, a jedynym rozsądnym wyjściem z tej sytuacji jest odrzucenie spadku, nie oznacza to, że musisz jednocześnie odmówić wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia na życie. Pamiętaj, że polisa na życie nie wchodzi w część spadkową, możesz więc uzyskać odszkodowanie.
  Przeczytaj również: Ubezpieczenie na życie dla rodziny - jak je wybrać?


  Czy dostaniesz pieniądze z ZUS-u?

  ZUS wypłaca świadczenie w postaci zasiłku pogrzebowego po śmierci osoby, pod warunkiem, że wnioskodawca podjął się organizacji pochówku.

  Świadczenie z tytułu śmierci wypłacone może zostać wyłącznie wtedy, gdy śmierć spowodowana była chorobą zawodową lub wypadkiem przy pracy. Jednak takie pieniądze przewidywane są dla:

  • małżonka osoby zmarłej,
  • rodziców osoby zmarłej,
  • dzieci osoby zmarłej.

  Wśród tych osób ZUS nie uwzględnia wnuków. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły i dotyczy sytuacji, w której zmarła babcia lub dziadek posiadali status opiekuna prawnego nad wnukiem.

  Jak otrzymać świadczenie po śmierci babci lub dziadka?

  Aby dostać odszkodowanie za śmierć babci lub dziadka musisz wiedzieć, że posiadali oni ubezpieczenie na życie oraz byłeś osobą wskazaną w umowie jako uposażoną. Wówczas sytuacja jest dość prosta. Zgłaszasz wniosek do towarzystwa ubezpieczeniowego, dołączasz potrzebne dokumenty i czekasz na odpowiedź ubezpieczyciela.

  Po śmierci dziadków warto sprawdzić ich papiery - zwrócić uwagę na wszystkie zobowiązania finansowe, rachunki, ubezpieczenia i kredyty, by móc pozamykać ich dotychczasowe sprawy. Każdy podmiot, z którym byli związani, powinien otrzymać informację o ich śmierci. Wśród takich dokumentów możesz znaleźć również informacje o posiadanej polisie na życie, jeśli wcześniej takiej wiedzy nie miałeś.

  Znacznie trudniejsze jest uzyskanie odszkodowania za śmierć babci lub śmierć dziadka, gdy nie masz wiedzy o jakimkolwiek ubezpieczeniu. Wówczas zostaje Ci sprawdzenie posiadanych przez nich dokumentów oraz rozpytanie wśród bliskich. Jeśli w posiadanych przez nich dokumentach pojawi się konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe, możesz skontaktować się z nim i zapytać, czy zmarła babcia lub zmarły dziadek posiadali polisę.

  Ubezpieczyciel powinien wypłacić świadczenie w ciągu 30 dni od przesłania zgłoszenia.

  Czy możesz dostać dwa świadczenia?

  Taka sytuacja jest możliwa, jeśli babcia lub dziadek posiadali dwa ubezpieczenia, np. ubezpieczenie grupowe w miejscu pracy oraz bezterminowe.

  Wysokość świadczenia może również ulec zmianie - jeśli przykładowo ubezpieczenie grupowe przewiduje 100% sumy ubezpieczenia (50 000 zł) z tytułu śmierci ubezpieczonego, natomiast 200% gdy śmierć do śmierci doszło w wypadku komunikacyjnym, to okoliczności zgonu mogą wpłynąć na kwotę odszkodowania.

  Jeśli zmarli dziadkowie pełnili funkcję opiekunów prawnych, możesz też otrzymać odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby z tytułu posiadanej polisy szkolnej NNW. Wysokość zadośćuczynienia jest określona w umowie. Takie ubezpieczenie zapewnia nie tylko wsparcie finansowe, ale może pomóc również w sferze psychicznej poprzez kontakt z psychologiem.

  Jak wysokiej kwoty możesz się spodziewać?

  Kwota świadczenia zależna jest od kilku różnych czynników. Pierwszą z nich jest suma ubezpieczenia. To kwota maksymalna, jaka przysługuje z tytułu śmierci dziadka lub babci. Może to być np. 100 000 zł.

  Drugim, bardzo ważnym czynnikiem są okoliczności śmierci. Jeśli doszło do niej wskutek przyczyn naturalnych lub choroby - kwota będzie inna niż w sytuacji, gdy zmarła babcia poniosła śmierć w tragicznym wypadku przy pracy lub wypadku samochodowym.

  Pamiętaj koniecznie o tym, że możesz również nie być jedyną osobą uposażoną w umowie. Dziadkowie mogli wskazać kilka osób, a każdej z nich przydzielić inny wkład finansowy. Jeśli więc suma ubezpieczenia wynosiła wspomniane już 100 000 zł - będąc jedynym uposażonym możesz otrzymać 100% SU, ale może to być również 10 000 zł lub 25 000 zł, jeśli Twój udział procentowy został określony właśnie w taki sposób. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie jest od oceny stopnia zażyłości relacji z poszczególnymi osobami, trzyma się postanowień umowy i jest podmiotem zobowiązanym do szanowania woli ubezpieczonego. Jeśli w ostatnich latach zmarłą babcią opiekowały się inne wnuki, wujkowie lub sąsiadka - również oni mogą otrzymać odszkodowanie za jej śmierć.

  Osobą uposażoną może zostać każdy - zarówno osoba spokrewniona, jak i niespokrewniona - np. przyjaciel domu lub sąsiadka. Uposażenie można nadać również bankowi, w którym podjęło się kredyt, zatem może być również instytucja. Warto również mieć na uwadze, że uposażonych może zostać więcej niż jedna osoba i nie musi obowiązywać zasada wszystkich jednakowo. Dziadkowie za uposażonych mogą wskazać np. tylko dwójkę wnucząt, jeśli reszta wyjechała za granicę i nie utrzymuje z nimi regularnego kontaktu.

  - mówi Michał Ratajczak, ekspert strony rankingubezpieczennazycie.pl.

  W tych okolicznościach ochrona nie zadziała, sprawdź!

  Odszkodowanie za śmierć bliskich nie zawsze może zostać zrealizowana. Istnieją okoliczności, które dają ubezpieczycielowi prawo do odstąpienia od warunków umowy.

  Taka sytuacja ma miejsce, gdy obowiązuje karencja. Jeśli Twoi dziadkowie umrą np. kilka tygodni po tym, jak nabyli polisę na życie - towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić odszkodowania lub wypłacić znacznie mniejszą kwotę.

  O braku świadczenia stanowić mogą również wyłączenia odpowiedzialności. Jest to punkt w umowie, który precyzuje, w jakich przypadkach nie zrealizuje wypłaty odszkodowania. Jeśli więc śmierć dziadka była spowodowana prowadzeniem pojazdu pomimo braku posiadania uprawnień do jego prowadzenia - towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania.

  Zobacz: Zatajenie choroby przed ubezpieczycielem - co za to grozi?

  Gdzie znajdziesz najlepsze ubezpieczenie?

  W sytuacji, gdy jesteś zainteresowany zakupem ubezpieczenia na życie, powinieneś wiedzieć o tym, jak ważne jest porównanie dostępnych ofert. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje nieco inną formę wsparcia na przyszłość, posiada inne umowy dodatkowe oraz ceny składek.

  W poszukiwaniu może pomóc ranking ubezpieczeń na życie, który pokazuje nie tylko oceny dotyczące poszczególnych produktów, ale i porady ekspertów związane z wyborem i zakupem polisy.

  Ranking ubezpieczeń na życie ułatwia również kontakt z agentem. Pozwala skorzystać z porównywarki ubezpieczeniowej, która przedstawia najbardziej dopasowane wyniki względem konkretnych oczekiwań, a następnie przekazuje dane kontaktowe do konsultanta, który może opowiedzieć więcej o wybranych produktach.

  To warto wiedzieć
  1. Odszkodowanie za śmierć babci lub dziadka jest możliwe wtedy, gdy zmarli posiadali ubezpieczenie na życie i uwzględnili w umowie swoje wnuki

  2. Oprócz zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby, wnuk może również ubiegać się o zasiłek pogrzebowy wypłacany przez ZUS, jeśli jest osobą, która wzięła na siebie obowiązki związane z pogrzebem

  3. Kwota odszkodowania może zależeć od kilku czynników: wybranej sumy ubezpieczenia, okoliczności śmierci babci lub dziadka oraz udziału procentowego w uposażeniu

  4. Przed zakupem polisy na życie warto dokonać porównania dostępnych ofert, by nie ominąć tych, które są najbardziej korzystne finansowo i zapewniają najlepszy rodzaj ochrony

  FAQ – Najczęściej zadawane pytania o odszkodowanie za śmierć babci lub dziadka

  1. Czy za śmierć babci lub dziadka należy się odszkodowanie?

   Odszkodowanie możesz otrzymać, jeśli zostałeś ujęty w umowie polisowej jako osoba uposażona. Taki zapis określa również, jak duża kwota Ci się należy w takiej sytuacji.

  2. Czy polisa na życie obejmuje śmierć babci lub dziadka?

   Ubezpieczenie na życie może obejmować śmierć babci lub dziadka, jednak jest to rzadkość. W polisie grupowej może być ujęta śmierć bliskiej osoby, lecz dotyczy najczęściej śmierci rodziców, współmałżonka lub dzieci. Z kolei w polisie szkolnej NNW wypłacone może zostać odszkodowanie za śmierć dziadków, jeśli pełnili oni funkcję opiekunów prawnych.

  3. Czy potrzebny jest akt zgonu?

   Do zgłoszenia ubezpieczycielowi śmierci babci lub dziadka konieczny jest wniosek uzupełniony kopią aktu zgonu.

  4. Kto może dostać pieniądze za śmierć babci lub dziadka?

   Pieniądze z ubezpieczenia na życie mogą otrzymać krewni, ale nie tylko. Jako uposażonych dziadkowie mogą wpisać według własnych preferencji - wybranych członków rodziny, przyjaciół, sąsiadów, chrześniaków lub bank.

  5. Ile mogę otrzymać z tytułu śmierci babci lub dziadka?

   Kwota świadczenia zależna jest od sumy ubezpieczenia w polisie dziadków, udziału procentowego w uposażeniu (np. stosunek 50:50 wraz z drugim wnukiem) oraz okoliczności śmierci babci lub dziadka - za śmierć może zostać wypłacone 100% SU, jednak za śmierć w wypadku samochodowym może to być 200% SU.

  Ewelina Ratajczak

  Uważa, że w życiu nie należy ufać nikomu ani niczemu, dlatego ubezpieczenie na życie to kwestia zdrowego rozsądku. Stara się przybliżyć niewtajemniczonym dostępne możliwości oraz zwrócić uwagę na znaczące różnice w poszczególnych rodzajach polis. A trochę tego jest. W wolnym czasie uczy się stania na głowie na macie, czyta dobry reportaż lub gotuje makaron. Miłośniczka nieoczywistych kierunków podróży.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij
  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu