Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Porównaj cenyKiedy dochodzi do złamania nosa i jakie są tego objawy?
Do złamania nosa może dojść w wielu codziennych sytuacjach. Uraz zwykle powstaje w konsekwencji uprawiania sportu, podczas wypadku komunikacyjnego lub nawet w trakcie zabawy z dzieckiem albo domowym zwierzakiem. Po czym poznać, że nos jest złamany?
Charakterystyczne objawy to:
- krwawienie z nosa,
- obrzęk w miejscu złamania,
- silny ból w okolicach nosa,
- trudności z oddychaniem
- zaburzenia widzenia.
Jaka polisa chroni na wypadek złamania nosa?
Ubezpieczenie z ochroną na wypadek złamania nosa nie jest dostępne jako samodzielny produkt. Wykupuje się je w postaci rozszerzenia do klasycznej polisy na życie, zdrowotnej bądź NNW. Produktem ubezpieczeniowym, który zapewnia ochronę na wypadek takiego zdarzenia, jest np. ubezpieczenie NNW na wypadek uszkodzenia ciała dostępne w Nationale-Nederlanden. Polisa zapewnia wysokie odszkodowanie, jeśli doznano uszkodzenia ciała w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W ramach ochrony gwarantowane są dodatkowo:
- badania i konsultacje u specjalistów,
- rehabilitacja, jeśli po złamaniu wystąpią powikłania.
Ile wynosi odszkodowanie za złamany nos?
Wysokość odszkodowania za złamany nos może się różnić w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego oraz sumy ubezpieczenia wybranej podczas podpisywania umowy. Oblicza się ją procentowo według tabeli uszczerbku na zdrowiu zawartej w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) i zwykle wynosi od 1% do 30% SU. Osoba, u której doszło do uszkodzenia nosa, ale bez zaburzeń oddychania i powonienia, otrzyma niższe świadczenie niż ktoś, kto uszkodził nos i ma zaburzenia oddychania oraz powonienia, albo osoba, która utraciła nos w całości. Jeśli chodzi o sumę ubezpieczenia, w przypadku tego typu zdarzeń wynosi ona zwykle od 40 000 do 150 000 złotych.
Wysokość odszkodowania za złamanie nosa na przykładzie wybranych ofert towarzystw ubezpieczeniowych |
||
TU | Rodzaj i nazwa polisy | Wysokość odszkodowania |
Nationale-Nederlanden | Ubezpieczenie NNW na wypadek uszkodzenia ciała | od 2% do 30% SU w zależności od doznanego urazu (zgodnie z tabelą uszczerbku na zdrowiu zawartą w OWU) jeśli uraz wymaga hospitalizacji, przeprowadzenia operacji lub rehabilitacji, ubezpieczyciel może zapewniać dodatkowe świadczenie, wynoszące odpowiednio: do 500 złotych za każdy dzień pobytu w szpitalu, do 100 000 złotych z tytułu konieczności przebycia operacji (zależnie od klasy zabiegu) oraz do 100 000 złotych z przeznaczeniem na pokrycie wydatków związanych z rehabilitacją |
PZU | Dodatkowe grupowe ubezpieczenie typ P Plus Wsparcie po poważnym uszkodzeniu ciała wskutek nieszczęśliwego wypadku | od 15% do 30% SU w zależności od doznanego urazu (zgodnie z tabelą uszczerbku na zdrowiu zawartą w OWU) |
Generali | Ubezpieczenie z myślą o Następstwach Nieszczęśliwych Wypadków |
od 1% do 30% SU w zależności od doznanego urazu (zgodnie z tabelą uszczerbku na zdrowiu zawartą w OWU) |
Warta | Ubezpieczenie NNW indywidualne | od 1% do 30% SU w zależności od doznanego urazu (zgodnie z tabelą uszczerbku na zdrowiu zawartą w OWU) |
UNIQA | Ubezpieczenie NNW | od 1% do 30% SU w zależności od doznanego urazu (zgodnie z tabelą uszczerbku na zdrowiu zawartą w OWU) |
Co polisa na życie może zaoferować oprócz świadczenia za złamany nos?
Polisa na życie może gwarantować świadczenia nie tylko z powodu uszkodzenia ciała w postaci złamanego nosa. Jeśli uraz wymaga hospitalizacji, przeprowadzenia operacji lub rehabilitacji, ubezpieczyciel może zapewniać dodatkowe odszkodowanie z tego tytułu. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe gwarantują również atrakcyjne pakiety Assistance, dzięki czemu można liczyć na bezpłatny transport medyczny, dowóz leków oraz wiele innych przydatnych usług. Oczywiście im szerszy zakres ochrony, tym wyższa będzie cena ostateczna polisy. Wysokość składki za ubezpieczenie na życie zależy bowiem od wybranego wariantu i ryzyk. Inne czynniki, które mogą na nią wpływać to także suma ubezpieczenia, wiek i stan zdrowia płatnika składek, zawód oraz uprawiane sporty i hobby.
Jak uzyskać odszkodowanie za złamanie nosa?
Aby ubiegać się o odszkodowanie z tytułu złamanego nosa, należy skompletować odpowiednią dokumentację, która potwierdza wystąpienie urazu, a następnie skontaktować się z firmą ubezpieczeniową.
Do wypłaty świadczenia konieczne będą:
- faktury i paragony związane z wykonanymi przejazdami na pogotowie, do szpitala lub apteki,
- faktury i paragony związane z zakupem niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego,
- opinie, skierowania oraz wypisy ze szpitala,
- wniosek pobrany ze strony internetowej towarzystwa ubezpieczeniowego,
- zaświadczenie potwierdzające wystąpienie urazu wraz z opisem jego konsekwencji,
- zdjęcia przedstawiające miejsce urazu krótko po doznaniu uszczerbku na zdrowiu.
Kiedy nie będzie odszkodowania za złamanie nosa?
W OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) zawsze istnieje informacja o karencji oraz wyłączeniach odpowiedzialności. Pierwszy termin odnosi się do czasu od podpisania umowy, kiedy jeszcze nie przysługuje ochrona ani odszkodowanie, natomiast drugi to wykaz sytuacji, których wystąpienie może poskutkować odmową wypłaty odszkodowania za złamanie nosa.
Należą do nich m.in.:
- branie udziału w bójkach, rozruchach lub protestach,
- uraz podczas prowadzenia pojazdu bez wymaganych uprawnień,
- uraz podczas prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu,
- uraz podczas uprawiania ryzykownych sportów (takich jak np. wspinaczka wysokogórska).
Poza wyłączeniami odpowiedzialności i karencją bardzo istotne przed podpisaniem umowy jest także, aby sprawdzić limity związane z wypłatą odszkodowania. Ubezpieczyciel zawsze określa w OWU, ile razy w ciągu jednego roku polisowego można otrzymać odszkodowanie z tytułu danego zdarzenia.
Co przyda się oprócz świadczenia na wypadek złamania nosa?
Odszkodowanie za złamany nos to tylko część tego, na co można liczyć, posiadając ubezpieczenie na życie. Złamany nos, na przykład po wypadku komunikacyjnym może prowadzić do uszkodzenia nosa z zaburzeniami oddychania lub innymi komplikacjami.
Na podstawie doznanej szkody oraz charakteru złamania zostanie ustalony procent uszczerbku i liczyć można na wypłatę jednorazowego odszkodowania. Szkoda może być nieduża i nie wymagać dalszego leczenia, jednak może powodować również wiele poważnych i długotrwałych konsekwencji, np. może wystąpić utrata powonienia, a nawet utrata nosa wymagająca interwencji chirurga plastycznego.
Dlatego bardzo ważne jest, by odpowiednio zabezpieczyć się na przyszłość. W tym celu można pomyśleć również o innych umowach dodatkowych, które zwiększą zakres ochrony. Należą do nich również: ochrona na wypadek pobytu w szpitalu, operacji chirurgicznej czy pakiet medyczny assistance.
Gdzie znaleźć ubezpieczenie na wypadek złamania nosa?
Ubezpieczenie na wypadek złamania nosa przyda się każdemu, kto wykonuje pracę biurową – czy to na podstawie umowy o pracę, czy w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Wystąpienie urazu i jego leczenie wiąże się bowiem z nieobecnością w miejscu zatrudnienia. Jest ono bardzo ważne również w przypadku, gdy narzędziem pracy jest twarz — uszkodzenie twarzy może poważnie zaszkodzić np. karierze dziennikarza, prezentera, aktorki, wykładowcy, modelki czy zawodowego muzyka. Warto pomyśleć także o ochronie na wypadek złamania nosa dla dziecka, tego typu urazy są bardzo częste w okresie wczesnoszkolnym i szkolnym.
Jak znaleźć polisę, która w takiej sytuacji zapewni dodatkowe środki? Najprostszy sposób to
skorzystanie z narzędzia, jakim jest porównywarka ubezpieczeniowa. Kalkulator polis szybko dotrze do najatrakcyjniejszych ofert i wyselekcjonuje spośród nich te, które spełniają wymagania zainteresowanego. Następnie można się umówić na niezobowiązujące spotkanie z agentem tego towarzystwa ubezpieczeniowego, które proponuje najlepsze warunki. To pozwala na dużą oszczędność – nie tylko czasu, ale i pieniędzy, ponieważ przyszły płatnik składek uniknie przepłacania za dany produkt.
2. Ubezpieczenie na życie może zapewnić odszkodowanie z tytułu złamania nosa
3. Wysokość odszkodowania jest zależna od wybranej sumy ubezpieczenia oraz stopnia doznanego uszczerbku na zdrowiu
4. Ubezpieczyciel może nie wypłacić świadczenia, jeśli do zdarzenia doszło wskutek okoliczności opisanych w umowie jako wyłączenia odpowiedzialności
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na wypadek złamania
Jakie są objawy złamania nosa?
Charakterystyczne objawy złamania nosa to krwawienie, obrzęk oraz silny ból w miejscu urazu. Poszkodowany może przejawiać również trudności z oddychaniem, zemdleć lub mieć zaburzenia widzenia.
Jak długo goi się złamanie nosa?
Czas gojenia się złamania nosa zależy od rodzaju złamania. Tuż po wystąpieniu urazu w postaci złamania nosa poszkodowany powinien zostać przetransportowany na ostry dyżur lub do poradni laryngologicznej. Dzięki odpowiedniemu postępowaniu można znacznie przyspieszyć gojenie, a także uniknąć nieprzyjemnych powikłań złamania. Nastawianie (metodą zamkniętą lub otwartą) powinno się odbyć w ciągu 24 godzin od złamania, natomiast dalsza rekonwalescencja (podawanie leków przeciwobrzękowych i przeciwbólowych, antybiotykoterapia, okłady oraz zmiana opatrunków) trwa około 14 dni. W cięższych przypadkach gojenie się po operacji może się przeciągnąć do 4 tygodni, a w ciągu najbliższych 3 miesięcy trzeba być ostrożnym i unikać sytuacji, które mogłyby doprowadzić do nawrotu urazu.
Od czego zależy wysokość odszkodowania za złamany nos?
Wysokość odszkodowania za złamany nos zależy od rozległości uszkodzenia, obliczonego procentu uszczerbku na zdrowiu oraz sumy ubezpieczenia wybranej podczas podpisywania umowy polisowej.
Czy po złamaniu nosa potrzebna jest rehabilitacja?
W przypadku złamań rehabilitacja jest potrzebna najczęściej wtedy, gdy doszło do urazu w obrębie kręgosłupa czy kończyn. Natomiast po złamaniu nosa nie jest ona konieczna, chyba że uraz jest bardziej rozległy i obejmuje również inne partie ciała albo gdy w wyniku złamania doszło do poważniejszych powikłań. Powikłaniem po złamaniu nosa może być np. uszkodzenie zatok, deformacje nosa lub przegrody nosowej, a także krwiak albo ropień.
Kiedy możesz się starać o odszkodowanie za uraz nosa?
Odszkodowanie za uraz nosa przysługuje do 2-3 lat od chwili wypadku, w zależności od zasad opisanych w OWU. Starania o świadczenie można rozpocząć w chwili skompletowania dokumentacji.
Co, jeśli do złamania nosa dojdzie wskutek pobicia?
W przypadku, gdy do złamania nosa doszło podczas pobicia, poszkodowany musi się zgłosić na obdukcję, aby uzyskać odpowiednie zaświadczenie od lekarza medycyny sądowej. Poza odszkodowaniem, które przysługuje z tytułu wykupionej polisy, należy również pociągnąć sprawcę do odpowiedzialności. W tym celu można złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa lub pozew o zapłatę odszkodowania na drodze cywilnej.
Jak duże odszkodowanie za złamanie nosa?
W przypadku złamania nosa można otrzymać zwykle od 1% do 30% SU. Wysokość odszkodowania jest zależna od wybranej polisy, wysokości sumy ubezpieczenia oraz stopnia uszczerbku.