Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 17 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenie od utraty pracy - jak działa, ile kosztuje?

Data aktualizacji: 10 MAR 2022

Średnia ocena: 4.25

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie od utraty pracy - jak działa, ile kosztuje?
Ubezpieczenie od utraty pracy to forma zabezpieczenia, która zapewni odpowiednie wsparcie finansowe w sytuacji, gdy zostaniemy zwolnieni. Osoby, które mają na utrzymaniu rodzinę lub spłacają wysoki kredyt powinny pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć przyszłość swoją oraz najbliższych.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Taka forma ochrony zapewni nam płynność finansową w trudnych chwilach, dzięki czemu będziemy mogli spokojnie rozejrzeć się za nowym zajęciem. Sprawdzamy, kto oferuje takie rozwiązanie i ile można dostać.

  Co to jest ubezpieczenie od utraty pracy? 

  Warto pamiętać, że polisa na życie od utraty pracy nie jest tym samym, co polisa od niezdolności do pracy. To dwa różne ubezpieczenia, które czasem mogą występować w ramach jednej umowy dodatkowej. Z reguły ochrona na wypadek utraty pracy przewiduje pomoc doraźną, a niezdolność do pracy np. na skutek choroby czy wypadku – trwałą.
   
  Ubezpieczenie od utraty pracy najczęściej oferują banki, w których ubiegamy się o kredyt. Taką polisę możemy też kupić indywidualnie, jednak często występuje w niej podobne, choć nie to samo rozszerzenie – na wypadek niezdolności do pracy. To czasowe, regularnie wypłacane odszkodowanie z polisy na życie za nieszczęśliwe zdarzenie, w wyniku którego nie możemy trwale lub przez dłuższy okres podjąć pracy zarobkowej.
   
  Tego typu polisa ma na celu zapewnić nam pomoc finansową w postaci wypłaty świadczenia o określonej wartości. Najczęściej kwota świadczenia wynosi równowartość raty kredytowej. Dzięki temu, pomimo utraty zatrudnienia, możemy utrzymać płynność finansową i unikniemy problemów finansowych.
   
  Ubezpieczenie od utraty pracy będzie nas chronić, gdy dojdzie do:

  • zwolnienia pracownika,
  • ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa,
  • zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawcę i wyrejestrowania przedsiębiorstwa z właściwego rejestru,
  • zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej i jej wyrejestrowania z odpowiedniej ewidencji.
  Oznacza to, że pomoc otrzymamy, gdy zostaniemy zwolnieni lub nasza działalność zostanie zamknięta i wyrejestrowana z odpowiedniej ewidencji. Jakiekolwiek zawieszenie działalności nie jest w tej sytuacji brane pod uwagę.
   
  Dzięki ubezpieczeniu od utraty pracy możemy liczyć na świadczenie pieniężne wypłacane przez ściśle określony czas (np. 12 miesięcy). Dzięki temu, pomimo znalezienia się w tak trudnej sytuacji jak utrata pracy, będziemy mogli zachować dotychczasowy poziom życia i regularnie spłacać zadłużenie.
   

  Jak działa ubezpieczenie od utraty pracy?

  Umowa ubezpieczenia na wypadek utraty pracy jest najczęściej oferowana przez bank w chwili ubiegania się o kredyt. Może to jednak być również umowa dodatkowa do podstawowej umowy w indywidualnej polisie na życie.
   
  W sytuacji, gdy decydujemy się na ubezpieczenie w banku, oferta zostaje dopasowana do wysokości naszego zobowiązania finansowego. Wysokość świadczenia powinna wynosić tyle, co rata kredytu.
   
  Świadczenie może być wypłacane przez określony okres – np. 6 lub 12 miesięcy. Bank, mając dostęp do naszego rachunku bankowego oraz kredytu, reguluje za nas zobowiązanie finansowe. Dzięki temu, pomimo braku zatrudnienia, nie zalegamy z płatnością rat kredytowych.
   

  Jakie korzyści daje ubezpieczenie od utraty pracy?

  Największym plusem ubezpieczenia na wypadek utraty zatrudnienia jest zachowanie płynności finansowej. W sytuacji, gdy zostaniemy zwolnieni, mamy wiele zobowiązań finansowych – utrzymanie rodziny, opłacanie rachunków oraz innych płatności, ale naszym największym wydatkiem może być rata kredytu.
   
  Polisa na wypadek utraty pracy zabezpieczy nas na sytuację, w której zostaniemy bez stałego źródła dochodu. Dzięki temu będziemy mogli spokojnie poszukać nowej pracy i nie będziemy zmuszeni do podjęcia pracy poniżej naszych kwalifikacji. Taką decyzję moglibyśmy podjąć, gdyby brak dochodów i brak perspektyw innej pracy wymagałby podjęcia zatrudnienia w jak najszybszym czasie.
   

  Ile kosztuje ubezpieczenie od utraty pracy?

  Koszt ubezpieczenia na wypadek utraty zatrudnienia jest zależny od kilku ważnych czynników. Wpływ na wysokość składki ma wysokość naszego zobowiązania finansowego, nasz wiek, stan zdrowia oraz to, jaki budżetem dysponujemy.

  Inną składkę zapłacimy, nawet w tym samym banku, w sytuacji, gdy kwota naszego kredytu będzie wynosić 50 000 zł, a inną, gdy zdecydujemy się na kredyt w wysokości 500 000 zł.
   
  Towarzystwo ubezpieczeniowe Składka miesięczna
  Aviva 33 zł
  Benefia jest obliczana na podstawie wysokości kredytu
  Generali od 20 zł
  Nationale Nederlanden wynosi 0,28% kwoty udzielonej pożyczki
  PKO BP wynosi od 3,25% kwoty przyznanego kredytu
  PZU zależy od wybranego wariantu oraz sumy gwarancyjnej
  TU Europa jest obliczana na podstawie wysokości kredytu
   
  Tabela 1. Opracowanie na podstawie wybranych ofert banków i towarzystw ubezpieczeniowych z 30.12.2021 r.
   

  Kto może się ubezpieczyć od utraty pracy?

  Polisa od utraty pracy może nabyć każdy, kto jest pełnoletni i nie ukończył jeszcze 65-80 roku życia (w zależności od oferty i towarzystwa ubezpieczeniowego). Ponadto w niektórych przypadkach należy też spełniać kryterium dotyczące wykonywanej profesji. W przypadku oferty PZU polisa od utraty dochodu jest dostępna dla osób, które pracują jako:
  • adwokat,
  • architekt,
  • fizjoterapeuta,
  • inżynier budownictwa,
  • księgowy,
  • lekarz / lekarz dentysta,
  • lekarz weterynarii,
  • pielęgniarka / położna,
  • psycholog / psychoterapeuta,
  • zarządca nieruchomości.
  Trzeba pamiętać jednak o tym, że nie wszystkie zawody mogą zostać objęte ochroną. Część zawodów, które są uznawane za ryzykowne, mogą spotkać się z odmową od ubezpieczyciela. Jakie profesje należą do grupy wysokiego ryzyka:
  • żołnierz zawodowy,
  • instruktor spadochroniarstwa,
  • monter sieci elektrycznej,
  • górnik.
  Przed zakupem ubezpieczenia warto sprawdzić w dokumencie OWU, jakie konkretne zawody towarzystwo ubezpieczeniowe nie obejmie ochroną.
   

  Czy ubezpieczenie od utraty pracy zależy od formy zatrudnienia?

  Polisa dotycząca utraty zatrudnienia obejmuje ochroną na wypadek, gdy ubezpieczony zostaje zwolniony. Większość ubezpieczeń dotyczy ochrony w przypadku umowy o pracę. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą lub są wspólnikami spółek również mogą zostać objęte ochroną.
   
  Z kolei ochrona może nie objąć tych osób, które wykonują tak zwane „wolne zawody”, w których zatrudnienie podyktowane jest kolejnymi zleceniami, jak np. grafik, copywriter czy muzyk. W ich przypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się polisa w ramach otwartego ubezpieczenia grupowego.
   

  Jakie odszkodowanie z polisy za utratę pracy?

  Wysokość świadczenia, na jakie możemy liczyć w ramach polisy od utraty pracy, jest zależna od tego, na jaką sumę się ubezpieczymy. Ta z kolei jest podyktowana m.in. wysokością naszego zadłużenia w banku.

  Jeśli wysokość raty kredytu wynosić będzie 800 zł, na takie świadczenie najczęściej będziemy mogli liczyć. To, jak wysokie będzie świadczenie, jest również zależne od tego, w jakim banku decydujemy się na kredyt oraz ubezpieczenie.

  Warto zorientować się w możliwościach ubezpieczenia jeszcze przed wybraniem konkretnego kredytu.
   
  Towarzystwo ubezpieczeniowe Wysokość odszkodowania
  Aviva do 1 000 zł miesięcznie
  Benefia do 5 000 zł miesięcznie
  Generali do 1250 zł miesięcznie
  Nationale Nederlanden do 3 000 zł miesięcznie + dodatek 200 zł na wydatki mieszkaniowe
  PKO BP do 6 000 zł miesięcznie
  PZU zależy od wybranego wariantu oraz zdarzenia ubezpieczeniowego
  TU Europa do 4 000 zł miesięcznie
   
  Tabela 2. Opracowanie na podstawie wybranych ofert banków i towarzystw ubezpieczeniowych z 3012.2021 r.
   

  Gdzie kupić ubezpieczenie od utraty pracy?

  Jeśli kupujemy polisę na życie do kredytu w banku, wiele zależy nie tylko od wysokości pożyczki, ale i konkretnej instytucji finansowej. Sprawdziliśmy pod tym kątem 2 przykładowe oferty dla klientów mBanku i Santandera. W każdym z nich zawieramy umowę ubezpieczenia odpowiednio z TU Uniqa oraz Aviva.

  Polisa od utraty pracy Uniqa (mBank)

  Ubezpieczenie od utraty pracy zaczyna w pełni obowiązywać po 90 dniach od zawarcia umowy. Świadczenie jest wypłacane maksymalnie przez 6 miesięcy w kwocie raty kredytowej (nieprzekraczającej 12 000 zł). Suma ubezpieczenia wynosi 72 000 zł.

  Ubezpieczenie od utraty pracy może pokrywać wyłącznie koszty związane z kredytem, ale część ofert zapewnia również pokrycie kosztów związanych z kosztem eksploatacji kredytowanej nieruchomości. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zyskać sfinansowanie opłat za bieżące rachunki.
   

  Polisa od utraty pracy Aviva (Santander)

  Oferta zapewnia ubezpieczonemu jednorazowe świadczenie w wysokości 6 rat kredytowych. Ochrona rozpoczyna się po 90 dniach od zawarcia umowy z ubezpieczycielem. Polisa zapewnia również ochronę w sytuacji, gdy do utraty pracy dojdzie za porozumieniem stron.
   
  Polisa obejmuje również ochronę zdrowia i ubezpieczony liczyć może na świadczenie z tytułu pobytu w szpitalu. Hospitalizacja, która potrwa dłużej niż 5 dni gwarantuje ubezpieczonemu świadczenie w wysokości od 1 do 6 rat kredytowych.
   

  Kiedy nie działa ubezpieczenie od utraty pracy?

  Zanim przejdziemy do zakupu ubezpieczenia od utraty pracy, powinniśmy dokładnie sprawdzić co oferuje nam konkretna oferta. Może okazać się, że w naszym przypadku ochrona nas nie dotyczy.
  Wcześniej wspomniane zdarzenia, które objęte są ochroną – jak rozwiązanie stosunku pracy czy ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa są oczywiście podstawą do wypłacenia osobie ubezpieczonej należnych środków. Należy jednak podkreślić, że część przypadków nie będzie podstawą do wypłacenia wsparcia finansowego przez ubezpieczyciela.

  Świadczenie nie zostanie wypłacone, gdy:
  • rozwiązanie umowy dotyczyło pracy w ramach umowy o dzieło lub umowy zlecenie,
  • to my rozwiązaliśmy stosunek pracy,
  • do rozwiązania stosunku pracy doszło w wyniku porozumieniu stron,
  • nasza umowa na czas określony wygasła,
  • w firmie, w której pracowaliśmy, udziałowcem jest bliska nam osoba,
  • utrata pracy nastąpiła wskutek działań wojennych, strajków lub zamieszek.

  Oznacza to, że nie każdy przypadek, w jakim dochodzi do utraty źródła dochodów będzie stanowić podstawę do wypłaty pieniędzy przez ubezpieczyciela. Nasze zatrudnienie nie mogło być oparte na umowie o dzieło, zwolniliśmy się z własnej woli lub nie ogłosiliśmy upadłości.

  Przed zakupem ubezpieczenia od utraty pracy, warto zwrócić uwagę na to, od kiedy obejmuje nas ochrona. Część ubezpieczeń może oferować ochronę od momentu zawarcia umowy, inne z kolei będą przewidywać ochronę po upłynięciu 90 dni od podpisania umowy. W sytuacji, gdy firma, która nas zatrudnia, jest w złej kondycji finansowej i przewidujemy możliwość utraty pracy – sprawdźmy kiedy rozpoczyna się ochrona.
   
  Ubezpieczenie na życie ma zagwarantować nam oraz naszym najbliższym wsparcie finansowe w wielu różnych sytuacjach, w których dochodzi do zagrożenia naszego życia i zdrowia. Przed zakupem należy jednak pamiętać o tym, że istotna jest również cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

  To warto wiedzieć

  1. Ubezpieczenie od utraty pracy ma zapewnić nam wsparcie finansowe w sytuacji zwolnienia lub bankructwa przez pracodawcę

  2. Tego rodzaju ochrona najczęściej oferowana jest przez banki podczas udzielania kredytu

  3. Ubezpieczenie od utraty pracy dotyczy zabezpieczenia kredytu, pożyczki oraz karty kredytowej

  4. Przed zakupem ubezpieczenia ważne jest porównanie ofert, dzięki któremu nie przepłacimy za ubezpieczenie

  Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia od utraty pracy

  1. W jakich sytuacjach przydaje się ubezpieczenie na życie od utraty pracy?

   Polisa jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które planują ubiegać się o kredyt, zarówno hipoteczny, jak i gotówkowy. Jest to forma zabezpieczenia na wypadek utraty pracy, która zapewni nam zachowanie płynności finansowej w trudnej sytuacji.

  2. Jak długo przysługuje świadczenie z tytułu utraty pracy?

   To, jak długo ubezpieczyciel będzie wypłacał świadczenie, jest zależne od wybranej oferty. Najczęściej TU oferują wypłatę pieniędzy przez okres 6 miesięcy, ale wsparcie ze strony ubezpieczyciela może trwać nawet 12 miesięcy.

  3. Czy warto zdecydować się na zakup polisy, jeśli posiadam już ubezpieczenie grupowe w pracy?

   Warto zastanowić się nad zakupem polisy. W chwili utraty pracy ubezpieczenie grupowe zostaje rozwiązane, przez co tracimy ochronę. Ponadto polisa grupowa nie zapewnia świadczenia z tytułu utraty zatrudnienia.

  4. Czy ubezpieczenie od utraty pracy można wykupić, gdy w firmie planowane są masowe zwolnienia?

   Ubezpieczenie na wypadek utraty zatrudnienia posiada w swojej umowie określoną karencję, trwającą np. 3 miesiące. Ma to na celu zabezpieczenie TU przed próbą wyłudzenia odszkodowania. W sytuacji, gdy wiemy o planowanych zwolnieniach, możemy zakupić polisę, ale nie będziemy mieć wówczas gwarancji wypłaty świadczenia.

  Redakcja

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

  Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

  Porównaj ceny

  Najnowsze artykuły

  Najnowsze artykuły
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Gdańsku - gdzie szukać tanich ofert?

  23 WRZ 2021
  Polisy na życie w Gdańsku można wykupić m.in. w towarzystwach...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Zielonej Górze - gdzie szukać tanich ofert?

  16 WRZ 2021
  Ubezpieczenia na życie w Zielonej Górze nie stanowi dużego wydatku, a może...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Rzeszowie - gdzie szukać tanich ofert?

  07 WRZ 2021
  Mieszkańcy Rzeszowa mogą kupić tanią polisę na życie za pomocą...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Lublinie - gdzie szukać tanich ofert?

  03 WRZ 2021
  Ubezpieczenie na życie w Lublinie można wykupić m.in. w Ergo Hestia,...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Opolu – gdzie szukać tanich ofert?

  22 LIP 2021
  Ubezpieczenie na życie to produkt chroniący nie tylko życie, ale i zdrowie....
  Porada img

  Jak odzyskać pieniądze z ubezpieczenia na życie?

  05 LIP 2021
  Ubezpieczenie życiowe wymaga często opłacania składek przez 10, 15, a nawet...

  Na co zwrócić uwagę
  wybierając polisę na życie?

  Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

  Poradnik
  ubezpieczeniowy

  Poradnik ubezpieczeniowy
  Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
  Pobierz poradnik

  Porównaj ubezpieczenie

  Porównaj ubezpieczenie
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2022 | Mapa serwisu