Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenie od utraty pracy - kiedy może się przydać?

06 MAJ 2020
Data aktualizacji: 22 PAŹ 2020
Ubezpieczenie od utraty pracy - kiedy może się przydać?
Ochronę z polisy na życie możemy odpowiednio rozbudować według własnych potrzeb poprzez zakup umów dodatkowych. Jednym z takich rozwiązań jest również ochrona na wypadek utraty pracy. Sprawdzamy, kiedy taka polisa może nam się przydać, co powinna oferować i ile kosztuje.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Pandemia w mniejszym lub większym stopniu odbija się na naszych dochodach. Część osób ma możliwość wykonywania pracy w systemie zdalnym, jednak wiele ludzi zatrudnionych jest na umowach śmieciowych, prowadzi swoje firmy (np. salon kosmetyczny), które w tym czasie są niestety nieczynne, lub z braku klientów ma znacznie pomniejszony dochód.

  W tej i innej sytuacji przyda się polisa na życie rozszerzona o ryzyko utraty pracy. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci wtedy nawet kilka tysięcy złotych, ale trzeba będzie spełnić kilka warunków.

  Co to jest ubezpieczenie od utraty pracy?

  Warto pamiętać, że polisa na życie od utraty pracy nie jest tym samym, co polisa od niezdolności do pracy. To dwa różne ubezpieczenia, które czasem mogą występować w ramach jednej umowy dodatkowej. Z reguły ochrona na wypadek utraty pracy przewiduje pomoc doraźną, a niezdolność do pracy np. na skutek choroby czy wypadku – trwałą.
   
  Ubezpieczenie od utraty pracy to najczęściej oferują banki, w których ubiegamy się o kredyt. Taką polisę możemy też kupić indywidualnie, jednak często występuje w niej podobne, choć nie to samo rozszerzenie – na wypadek niezdolności do pracy. To czasowe, regularnie wypłacane odszkodowanie z polisy na życie za nieszczęśliwe zdarzenie, w wyniku którego nie możemy trwale lub przez dłuższy okres podjąć pracy zarobkowej.
   
  Tego typu polisa ma na celu zapewnić nam pomoc finansową w postaci wypłaty świadczenia o określonej wartości. Najczęściej kwota świadczenia wynosi równowartość raty kredytowej. Dzięki temu, pomimo utraty zatrudnienia, możemy utrzymać płynność finansową i unikniemy problemów finansowych.
   
  Ubezpieczenie od utraty pracy będzie nas chronić, gdy dojdzie do:
   

  • zwolnienia pracownika,
  • ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa,
  • zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawcę i wyrejestrowania przedsiębiorstwa z właściwego rejestru,
  • zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej i jej wyrejestrowania z odpowiedniej ewidencji.

   
  Oznacza to, że pomoc otrzymamy, gdy zostaniemy zwolnieni lub nasza działalność zostanie zamknięta i wyrejestrowana z odpowiedniej ewidencji. Jakiekolwiek zawieszenie działalności nie jest w tej sytuacji brane pod uwagę.
   
  Dzięki ubezpieczeniu od utraty pracy możemy liczyć na świadczenie pieniężne wypłacane przez ściśle określony czas (np. 12 miesięcy). Dzięki temu, pomimo znalezienia się w tak trudnej sytuacji jak utrata pracy, będziemy mogli zachować dotychczasowy poziom życia i regularnie spłacać zadłużenie.
   

  Kiedy za utratę pracy nie dostaniemy odszkodowania?

  Zanim przejdziemy do zakupu ubezpieczenia od utraty pracy, powinniśmy dokładnie sprawdzić co oferuje nam konkretna oferta. Może okazać się, że w naszym przypadku ochrona nas nie dotyczy.
  Wcześniej wspomniane zdarzenia, które objęte są ochroną – jak rozwiązanie stosunku pracy czy ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa są oczywiście podstawą do wypłacenia osobie ubezpieczonej należnych środków. Należy jednak podkreślić, że część przypadków nie będzie podstawą do wypłacenia wsparcia finansowego przez ubezpieczyciela.

  Świadczenie nie zostanie wypłacone, gdy:

  • rozwiązanie umowy dotyczyło pracy w ramach umowy o dzieło lub umowy zlecenie,
  • to my rozwiązaliśmy stosunek pracy,
  • do rozwiązania stosunku pracy doszło w wyniku porozumieniu stron,
  • nasza umowa na czas określony wygasła,
  • w firmie, w której pracowaliśmy, udziałowcem jest bliska nam osoba,
  • utrata pracy nastąpiła wskutek działań wojennych, strajków lub zamieszek.

  Oznacza to, że nie każdy przypadek, w jakim dochodzi do utraty źródła dochodów będzie stanowić podstawę do wypłaty pieniędzy przez ubezpieczyciela. Nasze zatrudnienie nie mogło być oparte na umowie o dzieło, zwolniliśmy się z własnej woli lub nie ogłosiliśmy upadłości.

  Przed zakupem ubezpieczenia od utraty pracy, warto zwrócić uwagę na to, od kiedy obejmuje nas ochrona. Część ubezpieczeń może oferować ochronę od momentu zawarcia umowy, inne z kolei będą przewidywać ochronę po upłynięciu 90 dni od podpisania umowy. W sytuacji, gdy firma, która nas zatrudnia, jest w złej kondycji finansowej i przewidujemy możliwość utraty pracy – sprawdźmy kiedy rozpoczyna się ochrona.
   

  Ile kosztuje ubezpieczenie od utraty pracy?

  To, ile zapłacimy za tego rodzaju ubezpieczenie, zależy w dużym stopniu od nas samych. Możemy zdecydować się na ofertę, jaką złoży nam bank, jak również samodzielnie poszukać polisy w cenie, która najbardziej będzie nam odpowiadać. Na cenę wpływ ma towarzystwo ubezpieczeniowe, jak również bank, który składka nam ofertę. Część ofert posiada kilka wariantów cenowych. Jednak największy wpływ na cenę ma oczywiście suma ubezpieczenia.
   
  W przypadku ubezpieczeń od utraty pracy, które są oferowane kredytobiorcom, cena składki będzie uwarunkowana wartością zaciąganego kredytu. Składka może być naliczana procentowo, jak również mieć stałą cenę.
   

  Koszt ubezpieczenia od utraty pracy

  Produkt Składka miesięczna SU
  Generali Życie Komfort Od 20 zł Od 20 000 zł do 1 000 000 zł

  INTER Bezpieczny Kredyt
   
  Od 30 zł Od 10 000 zł

  ING Ochrona spłaty pożyczki
   
  0,28% kwoty udzielonej pożyczki Kwota udzielonej pożyczki
  Santander Plan B 33 zł
  5 000 zł (5 świadczeń po 1000 zł w ciągu roku)
   

  PKO Ubezpieczenie Kredytu Hipotecznego
   
  od 3,25% kwoty przyznanego kredytu Kwota kredytu

  Getin Bank Ubezpieczenie Ochronne od Kredytów Gotówkowych
   
  Jednorazowa, obliczana na podstawie wysokości kredytu 48 000 zł (maksymalnie 12 rat)
  Tabela 1. Opracowanie własne.

   

  Jak dokumenty potrzebne do wypłaty świadczenia z powodu utraty pracy?

  Aby otrzymać należne świadczenie, musimy zgłosić ubezpieczycielowi podstawę do jego wypłacenia. Musimy spełnić określone warunki (czyli np. musi dojść do zwolnienia a nie wypowiedzenia przez nas umowy) i przedstawić potrzebne dokumenty, które poświadczą utratę naszej pracy.
   
  Świadczenie zostanie zrealizowane w przewidzianym w umowie czasie – np. w ciągu 30 dni od zgłoszenia.
   
  Potrzebne dokumenty do wypłaty świadczenia za utratę pracy:
   

  • kopia dowodu osobistego,
    
  • zaświadczenie o nadaniu ubezpieczonemu Statusu Bezrobotnego,
    
  • dowód pobrania zasiłku dla bezrobotnych lub zaświadczenie o prawie do zasiłku dla bezrobotnych,
    
  • aktualne zaświadczenie potwierdzające status bezrobotnego, jeśli okres pobierania zasiłku się skończył
    
  • dokument potwierdzający rozwiązanie umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas nieokreślony - dla osób wykonujących pracę na podstawie stosunku pracy -,
    
  • dokument potwierdzający, że ubezpieczony przez okres co najmniej 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających zawarcie polisy, prowadził w sposób nieprzerwany działalność gospodarczą - dla osób prowadzących działalność gospodarczą,
    
  • zaświadczenie o wykreśleniu wpisu przedsiębiorstwa Ubezpieczonego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) - dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

  wniosek o ubezpieczenie od utraty pracy

    Przykładowy wniosek o wypłatę odszkodowania za utratę pracy.
   

  Gdzie kupić ubezpieczenie od utraty pracy?

  Jeśli kupujemy polisę na życie do kredytu w banku, wiele zależy nie tylko od wysokości pożyczki, ale i konkretnej instytucji finansowej. Sprawdziliśmy pod tym katem 2 przykładowe oferty dla klientów mBanku i Santandera. W każdym z nich zawieramy umowę ubezpieczenia odpowiednio z TU Benefia,i Aviva.
   

  Polisa od utraty pracy Benefia (mBank)

  Ubezpieczenie od utraty pracy zaczyna w pełni obowiązywać po 90 dniach od zawarcia umowy. Świadczenie jest wypłacane maksymalnie przez 12 miesięcy w kwocie raty kredytowej (nieprzekraczającej 5000 zł).

  Jeżeli ubezpieczony otrzyma świadczenie, po czym rozpocznie nową pracę i utrzyma ją przez 24 miesiące – ma prawo do świadczeń w tym samym wymiarze.

  Ubezpieczenie od utraty pracy może pokrywać wyłącznie koszty związane z kredytem, ale część ofert zapewnia również pokrycie kosztów związanych z kosztem eksploatacji kredytowanej nieruchomości. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zyskać sfinansowanie opłat za bieżące rachunki.
   

  Polisa od utraty pracy Aviva (Santander)

  Plan B to ubezpieczenie stworzone przez TU Aviva. Polisa zapewnia m.in.:

  • pomoc finansową w trudnych sytuacjach związanych z utratą pracy,
  • zabezpieczenie na czas niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem,
  • świadczenie już za 5 dni pobytu w szpitalu,
  • assistance zawodowy, który może ułatwić znalezienie nowej pracy.

  Ubezpieczony może liczyć na wypłatę 5000 zł w razie utraty pracy. Tyle samo otrzyma za niezdolność do pracy spowodowaną wypadkiem i kolejne za pobyt w szpitalu. A także skorzysta z wybranych usług w ramach assistance, jak, sprawdzenie CV, przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej, pomoc psychologa, tłumaczenie dostarczonego listu motywacyjnego, CV, dokumentów referencyjnych i monitoring ofert pracy.

   
  Ubezpieczenie na życie ma zagwarantować nam oraz naszym najbliższym wsparcie finansowe w wielu różnych sytuacjach, w których dochodzi do zagrożenia naszego życia i zdrowia. Przed zakupem należy jednak pamiętać o tym, że istotna jest również cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

  To warto wiedzieć

  1. Ubezpieczenie od utraty pracy ma zapewnić nam wsparcie finansowe w sytuacji zwolnienia lub bankructwa przez pracodawcę

  2. Tego rodzaju ochrona najczęściej oferowana jest przez banki podczas udzielania kredytu

  3. Ubezpieczenie od utraty pracy dotyczy zabezpieczenia kredytu, pożyczki oraz karty kredytowej

  4. Przed zakupem ubezpieczenia ważne jest porównanie ofert, dzięki któremu nie przepłacimy za ubezpieczenie

  Redakcja

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

  Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

  Porównaj ceny

  Najnowsze artykuły

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Gdańsku - gdzie szukać tanich ofert?

  23 WRZ 2021
  Zadaniem ubezpieczenia na życie jest ochrona życia i zdrowia ubezpieczonego....
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Zielonej Górze - gdzie szukać tanich ofert?

  16 WRZ 2021
  Ubezpieczenia na życie w Zielonej Górze nie stanowi dużego wydatku, a może...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Rzeszowie - gdzie szukać tanich ofert?

  07 WRZ 2021
  Funkcją ubezpieczenia na życie jest ochrona życia i zdrowia ubezpieczonego....
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Lublinie - gdzie szukać tanich ofert?

  03 WRZ 2021
  Ubezpieczenie na życie w Lublinie można wykupić m.in. w Ergo Hestia,...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Opolu – gdzie szukać tanich ofert?

  22 LIP 2021
  Ubezpieczenie na życie to produkt chroniący nie tylko życie, ale i zdrowie....
  Porada img

  Jak odzyskać pieniądze z ubezpieczenia na życie?

  05 LIP 2021
  Ubezpieczenie życiowe wymaga często opłacania składek przez 10, 15, a nawet...

  Na co zwrócić uwagę
  wybierając polisę na życie?

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

  Poradnik
  ubezpieczeniowy

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
  Pobierz poradnik

  Porównaj ubezpieczenie

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2021 | Mapa serwisu