Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenie na życie dla seniora

Data aktualizacji: 24 KWI 2023

Średnia ocena: 4.59

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie na życie dla seniora
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Otwarte ubezpieczenie grupowe w ERGO Hestia

16 LIP 2024
Interesuje Cię ubezpieczenie grupowe, ale w Twoim miejscu pracy takie...
Porada img

Grupowe ubezpieczenie na życie

01 LIP 2024
Wśród wielu ofert ubezpieczeń na życie nie sposób znaleźć takiego,...
Porada img

Otwarte ubezpieczenie grupowe w Signal Iduna

21 CZE 2024
Ubezpieczenie na życie jest dostępne w kilku różnych rodzajach. Możesz...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

17 CZE 2024
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Ile można dostać odszkodowania za złamanie ręki?

17 CZE 2024
Złamanie ręki to zdarzenie, które może stanowić podstawę do odszkodowania...
Porada img

Badanie RTG - jak wygląda i ile kosztuje?

06 CZE 2024
Potrzebne jest Ci badanie RTG klatki piersiowej lub dentysta zlecił Ci RTG...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Ubezpieczenie na życie dla seniora to produkt przeznaczony dla osób, które przechodzą na emeryturę. Polisa dla seniora działa na nieco innych zasadach niż standardowe ubezpieczenia. Czy polisa dla seniora jest opłacalna? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Porównaj oferty

  Osiągnięcie wieku emerytalnego wcale nie oznacza, że ubezpieczenie na życie jest już zbędne. Warto sprawdzić, co dokładnie oferują różne towarzystwa ubezpieczeniowe kierujące swoją ofertę do osób starszych. Sprawdzamy, czym taka polisa życie różni się od oferty dla młodszych klientów.
   

  Co to jest polisa dla seniora?

  Ubezpieczenie dla seniora to propozycja skierowana do osób wybierających się na emeryturę. Polisę może kupić zarówno osoba starsza (limit wieku zależy od warunków danej oferty), jak i ktoś z jej bliskich, np. dziecko lub wnuk. Emeryci mają do wyboru ubezpieczenia standardowe oraz o rozszerzonym zakresie ochrony. 
   

  Co obejmuje polisa na życie dla seniora? 

  Polisa dla seniora zabezpiecza finansowo bliskich osoby starszej, na wypadek jej śmierci. Produkt ten działa na nieco innych zasadach niż klasyczne ubezpieczenia na życie, ponieważ okres składkowy jest tymczasowy, natomiast ochrona działa dożywotnio. Odszkodowanie z ubezpieczenia dla emeryta jest tym większe, im wyższą składkę opłacano na jego poczet. 

  Polisę dla osoby starszej można rozszerzyć, np. poprzez dokupienie ochrony na wypadek poważnego zachorowania. Dostępne są również dodatkowe umowy, zabezpieczające w sytuacji:  
  • konieczności przebycia operacji chirurgicznej, 
  • konieczności pobytu w szpitalu, 
  • poważnego zachorowania, 
  • wystąpienia uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
  Ubezpieczeniem na życie dla seniorów można objąć także inne osoby – np. małżonka, dziecko lub wnuka. Wtedy osobie starszej przysługuje odszkodowanie z tytułu zgonu najbliższych. 
   

  Co wpływa na cenę ubezpieczenia dla osoby starszej?102

  Cena polisy dla osoby starszej zależy przede wszystkim od wieku, w jakim emeryt przystępuje do ubezpieczenia. Wynika to z faktu, że im starszy jest płatnik składek, tym wyższe będzie prawdopodobieństwo rozwoju różnych schorzeń, a więc wzrasta ryzyko ubezpieczeniowe. Inne czynniki, które mogą również wpływać na ostateczny koszt ubezpieczenia dla seniora to:  
  • stan zdrowia ubezpieczonego – produkty, które wymagają wypełnienia ankiety medycznej czy też wykonania badań lekarskich są z reguły najtańsze,
  • wysokość sumy ubezpieczenia – im wyższa kwota, tym wyższe będą składki. Zaletą tego rozwiązania jest jednak wysokie odszkodowanie, jeśli dojdzie do wystąpienia zdarzenia wymienionego w umowie, 
  • zakres ochrony – im szerszy pakiet wybierze senior, tym wyższa będzie cena polisy.


  Czy konieczna jest ankieta medyczna w polisie dla seniorów?

  Polisy dla seniora są dostępne w dwóch postaciach. Te, które nie wymagają wypełnienia ankiety medycznej przed podpisaniem umowy, bywają zwykle droższe. Ubezpieczenia ze szczegółowym formularzem dotyczącym historii chorób, stanowią bardziej opłacalne rozwiązanie. Czasami zdarza się również, że wymagane są dodatkowe badania lekarskie. Wszystko to ma na celu określenie ryzyka ubezpieczeniowego.
   

  Gdzie znaleźć ubezpieczenie dla osób starszych?

  Ubezpieczenie dla emeryta kupuje się bezpośrednio u danego towarzystwa ubezpieczeniowego (TU). Wcześniej jednak, aby uniknąć przepłacania i dopasować konkretny wariant do własnych potrzeb oraz możliwości, konieczne bywa przeprowadzenie rzetelnej analizy ofert dostępnych na rynku. Narzędzie, które może pomóc w przyspieszeniu tego procesu, to kalkulator polis. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, aby sprytna porównywarka przeprowadziła selekcję i przedstawiła oferty mieszczące się w naszym zasięgu. Finalnie pozostaje niezobowiązujące spotkanie z agentem ubezpieczeniowym celem rozwiania wątpliwości i, jeśli wszystko jest jasne, można podpisać umowę.
   

  Jaki wybór mają seniorzy?

  Ubezpieczenie dla seniora można kupić np. w PZU. Firma ubezpieczeniowa proponuje produkt Wsparcie Najbliższych, który ma na celu zabezpieczyć finansowo bliskich płatnika składek na wypadek jego śmierci. Pieniądze są wypłacane osobom uposażonym (wskazanym przez ubezpieczonego), natomiast ochronę dla emeryta można rozszerzyć o dodatkowe ryzyka wypadkowe i zdrowotne. Osoba przystępująca do polisy nie może mieć więcej niż 80 lat. 
   
  Ubezpieczenie dla osoby starszej proponuje również 4Life Direct. Firma ubezpieczeniowa oferuje pakiet przeznaczony dla osób w wieku od 40 do 85 lat, bez badań i ankiet medycznych, zapewniający dożywotnią ochronę. Polisa zapewnia wsparcie finansowe w sytuacji, gdy zabraknie seniora — jego bliscy otrzymują wtedy odszkodowanie, które może zostać przekazane na organizację godnego pożegnania.

  Ubezpieczenie dla emerytów jest dostępne także w postaci polisy grupowej — takie rozwiązanie dla osób w wieku do 75 lat proponuje Compensa.  Zakres ochrony obejmuje zarówno śmierć seniora, jak i inne ryzyka, np. powstanie trwałego uszczerbku na zdrowiu lub pobyt w szpitalu niespowodowany nieszczęśliwym wypadkiem. Odszkodowanie przysługuje w sytuacji, gdy doszło do zgonu małżonka lub dziecka ubezpieczonego w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Do wyboru jest kilka różnych wariantów ochrony. Emeryt zyskuje też dostęp do pakietu assistance.
    

  Porównaj oferty

  Polisa dla seniora — przykładowe oferty towarzystw ubezpieczeniowych

  TU Polisa Warunki polisy
  PZU Wsparcie Najbliższych
   
  ubezpieczenie mogą wykupić osoby w wieku poniżej 80 lat
  polisa zabezpiecza finansowo bliskich płatnika składek na wypadek jego śmierci
  ochronę dla emeryta można rozszerzyć o dodatkowe ryzyka wypadkowe i zdrowotne
  4Life Direct Ubezpieczenie na życie dla seniora produkt jest przeznaczony dla osób w wieku od 40 do 85 lat
  polisa zapewnia wsparcie finansowe dla bliskich płatnika składek na wypadek jego śmierci
  ubezpieczyciel nie wymaga badań i ankiet medycznych
  umowę można podpisać dożywotnio
  Compensa Zbiorowe ubezpieczenie na życie Senior produkt przeznaczony dla osób w wieku do 75 lat
  zakres ochrony obejmuje zarówno śmierć seniora, jak i inne ryzyka, np. powstanie trwałego uszczerbku na zdrowiu, pobyt w szpitalu niespowodowany nieszczęśliwym wypadkiem, zgon małżonka lub dziecka ubezpieczonego w wyniku nieszczęśliwego wypadku
  w cenie ubezpieczenia jest gwarantowany pakiet usług assistance

  Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie ofert wybranych towarzystw ubezpieczeniowych z dnia 16.10.2022 r.

  Ile kosztuje ubezpieczenie dla seniora?

  Ubezpieczenie na życie dla seniora jest zwykle droższe niż polisa zakupiona przez osobę w młodszym wieku. Wynika to z wyższego ryzyka ubezpieczeniowego, a także krótszego czasu trwania umowy (i co za tym idzie, okresu składkowego). Ceny tego typu produktów są ustalane indywidualnie, w zależności od wieku płatnika składek, jego stanu zdrowia, zakresu ochrony oraz sumy polisy.
   
  Ubezpieczenie dla emeryta warto kupić już po osiągnięciu 55-60 roku, wtedy wysokość składek będzie niższa, niż gdyby zdecydowano się na nie, mając 80 lat. Plusem zakupu polisy w wieku okołoemerytalnym jest również m.in. zwiększona ochrona na wypadek innych zdarzeń, np. poważnego zachorowania czy też wystąpienia uszczerbku na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku.
  – mówi Ewelina Ratajczak, ekspertka portalu rankingubezpieczennazycie.pl. 
   

  Czy warto wybrać ubezpieczenie dla seniora?

  Polisa na życie dla seniora to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na ochronie finansowej dla bliskich, a także w przypadku ubezpieczeń o rozszerzonym zakresie — zabezpieczeniu siebie, na wypadek różnych nieprzewidzianych sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Aby zakup był korzystny, należy przeanalizować swoje potrzeby oraz możliwości finansowe i następnie porównać ze sobą oferty różnych firm ubezpieczeniowych. 

  Najważniejsze kryteria zakupu polisy to: 
  • czas trwania ochrony ubezpieczeniowej, 
  • dodatkowe udogodnienia, np. pakiet assistance,
  • karencja, czyli czas po podpisaniu umowy, kiedy jeszcze nie obowiązuje ochrona,
  • ostateczna cena polisy,
  • zakres ochrony ubezpieczeniowej.
  Bardzo ważne są również wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, których zaistnienie może poskutkować odmową wypłaty odszkodowania. W PZU takie zdarzenia to m.in.
  • śmierć ubezpieczonego wskutek samobójstwa w ciągu 2 lat od podpisania umowy,
  • śmierć ubezpieczonego w wyniku popełnienia lub usiłowania popełnienia czynu wypełniającego ustawowe znamiona umyślnego przestępstwa,
  • zakończenie okresu ochrony z powodu nieopłacenia składki,
  • zatajenie pewnych istotnych informacji podczas podpisywania umowy (np. związanych z chorobą). 
   

  Porównaj oferty

  Ubezpieczenie na życie dla seniora daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

  To warto wiedzieć
  1. Polisa na życie dla seniora to najczęściej umowa bezterminowa

  2. Koszt polisy dla seniora zależy od wieku ubezpieczonego i wybranej kwoty odszkodowania

  3. Senior powinien liczyć się z wąskim zakresem ochrony i niskimi kwotami ubezpieczenia, ale w zamian nie musi wypełniać ankiety medycznej

  4. W ubezpieczeniu na życie dla seniora można objąć ochroną także małżonka lub partnera

  Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia na życie dla seniora

  1. Czy ubezpieczenie na życie dla seniora może wymagać badań lekarskich?

   Tak, ubezpieczenie dla seniora może wymagać wykonania badań lekarskich. Zazwyczaj TU stosują proste ankiety medyczne, jednak jeśli pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stanem zdrowia ubezpieczonego, może on otrzymać dodatkowo skierowanie na badania.

  2. Kim jest senior dla ubezpieczyciela?

   Definicja zależy od warunków danej polisy. Ubezpieczony to osoba fizyczna, której życie jest przedmiotem umowy. Tymczasem seniorem dla niektórych firm będzie osoba w wieku powyżej 50 lat, natomiast inne będą uznawać osobę za starszą dopiero po przekroczeniu około 70-80 lat.

  3. Przez ile czasu może trwać umowa ubezpieczenia na życie dla seniora?

   Czas trwania ochrony zależy od warunków ochrony. W przypadku polisy dla seniora często jest zapewniana dożywotnio. Szczegółowych informacji na ten temat należy poszukać w dokumencie OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).

  4. Gdzie ubezpieczyć 70-latka?

   Zakup ubezpieczenia dla osoby po 70 roku życia wymaga, podobnie, jak w innych przypadku – porównania dostępnych możliwości. Choć oferta może być zacznie węższa, niż dla młodszych klientów, to jest kilka atrakcyjnych ofert.

  5. Do jakiego wieku można ubezpieczyć się na życie w PZU?

   W PZU ubezpieczenie dla seniora mogą wykupić osoby w wieku poniżej 80 lat.

  6. Jak ubezpieczyć się po przejściu na emeryturę?

   Aby zabezpieczyć finansowo bliskich na wypadek swojej śmierci, wystarczy poszukać odpowiedniej polisy. Pomóc w tym może porównywarka ubezpieczeniowa, która w oparciu o dane osoby zainteresowanej zakupem, znajdzie odpowiednio dopasowane oferty.

  7. Jakie ubezpieczenie na życie dla emeryta?

   Ubezpieczenie na życie dla emeryta powinno zostać dopasowane nie tylko do potrzeb, ale i możliwości finansowych osoby starszej. Cena zależy między innymi od takich czynników, jak wiek w dniu podpisania umowy, stan zdrowia czy też zakres ochrony. Warto przeanalizować dokładnie swoją sytuację, a także porównać oferty wielu różnych firm ubezpieczeniowych i dopiero na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję dotyczącą zakupu wybranego pakietu.

  8. Do jakiego wieku można się ubezpieczyć na życie w PZU?

   Górna granica wiekowa w ubezpieczeniu na życiu oferowanym przez PZU jest zależna od wybranej polisy. W zależności od oferty, ochrona ubezpieczeniowa może trwać maksymalnie do 65, 70, a nawet 80 roku życia. Istnieje również możliwość nabycia ochrony bezterminowej, która działa dożywotnio.

  9. Jak się ubezpieczyć po przejściu na emeryturę?

   Po przejściu na emeryturę, a więc po 60 lub 65 roku życia, ofert ubezpieczeniowych może być trochę mniej. Dobrym rozwiązaniem może być ubezpieczenie bezterminowe, w którym ochrona polisowa działa do końca życia.

  Adrianna Chruściel

  Odpowiedzialna za treści dotyczące ubezpieczeń na życie. Copywriterka z zamiłowania i pasji. Od 5 lat dzieli się swoją wiedzą i przekazuje ją dalej. Lubi kryminały i dobry film, a w swoim czasie wolnym stawia na rozwój osobisty.

  Wasze komentarze (5)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij
  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  Grazyna

  2021-06-10 09:57:54

  Czy ubezpieczenie działa równiez po nieudanym eksperymencie medycznym?

  Odpowiedź Redakcji

  2021-06-10 16:50:53

  To zależy w jakiej polisie. Każde towarzystwo ustala własne warunki ochrony w dokumencie OWU. Także sam "eksperyment medyczny" może być różnie definiowany pod kątem wyłączeń odpowiedzialności.

  hflorkowski@wp.pl

  2022-04-08 16:59:06

  czy mozna podnies stawke w razie smierci w wysokosci 20000 i jaka przy tym bedzie skladka

  hflorkowski@wp.pl

  2022-04-09 15:30:00

  dlatego ze konczy mi sie ubezpieczenie z tytulu pracy chce przystapic do Waszego Towarzystwa na takich zasadach. Wiek ubezpieczonego do 80 lat i wysokosc ubezpieczonego na 20000 i wysokosc skladki . Czekam na info

  danutkass@interia.pl

  2022-05-27 17:38:40

  62 l. chcę się ubezpieczyć aby w razie czego dzieci miały na pogrzeb. Jeżdzę autem, pracuję.Ubezpieczenie z krótką karencją, w razie czego za szpital, operację, złamania, wypadek.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu