Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 18 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenie od utraty dochodu - na czym polega?

Data aktualizacji: 24 KWI 2023

Średnia ocena: 4.67

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie od utraty dochodu - na czym polega?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Polisa dla dziecka - jaka jest najlepsza?

07 LIS 2024
Polisa dla dziecka to świetne rozwiązanie jeśli chcemy zabezpieczyć nasze...
Porada img

Kto ubezpieczy chorego na raka?

04 LIS 2024
Ubezpieczenie na życie z ochroną na wypadek nowotworu zabezpiecza na wypadek...
Porada img

Uszkodzone okulary w szkole - co z odszkodowaniem?

30 PAŹ 2024
Przyczyn uszkodzenia okularów korekcyjnych dziecka może być wiele. Jeśli...
Porada img

Ubezpieczenie noworodka – jak wybrać polisę?

23 PAŹ 2024
Narodziny dziecka to moment przepełniony radością i ekscytacją, ale...
Porada img

Jak odzyskać pieniądze z ubezpieczenia na życie?

15 PAŹ 2024
Ubezpieczenie życiowe wymaga często opłacania składek przez 10, 15, a nawet...
Porada img

Ubezpieczenia na życie w Unum

15 PAŹ 2024
Unum w swojej ofercie posiada bogatą ofertę ubezpieczeń na życie. W...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Ubezpieczenie od utraty dochodu zapewnia wsparcie w różnych trudnych sytuacjach, które mogą wpłynąć negatywnie na płynność finansową. Świadczenie jest wypłacane przez minimum kilka miesięcy, dzięki czemu poszkodowany zyskuje czas na znalezienie nowej pracy. Ile kosztuje taka polisa od utraty dochodu? Na co uważać przy jej zakupie? Odpowiadamy na te pytania w naszym artykule.
Spis treści
    Pokaż wszystkie
    W swojej standardowej formie ubezpieczenie na życie ma chronić naszych bliskich na wypadek, gdy nas zabraknie. Ochronę możemy również rozszerzyć w wybranym przez nas zakresie, np. na wypadek zdiagnozowania poważnej choroby, operacji chirurgicznej lub utraty dochodu. Sprawdźmy, jak działa ta ostatnia forma ochrony oraz jakie korzyści może nam zapewnić.  

    Co to jest ubezpieczenie od utraty dochodu?

    Polisa od utraty dochodu to rozwiązanie oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, bez pośrednika lub za pośrednictwem banku, podczas podpisywania umowy kredytowej. Chroni ono w sytuacji utraty płynności finansowej. Ubezpieczenie na wypadek utraty dochodu zapewnia wsparcie finansowe, które można przeznaczyć na spłatę bieżących zobowiązań finansowych, a także utrzymanie siebie oraz rodziny. Dzięki temu, że odszkodowanie jest wypłacane przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy, ubezpieczony unika długów oraz ma czas na szukanie zatrudnienia. 


    Jak działa ubezpieczenie utraty dochodu?

    Ubezpieczenie od utraty dochodu zapewnia wsparcie finansowe w sytuacji, gdy doszło do utraty  źródła utrzymania. Polisa przysługuje osobom, które:
    • rozwiązały stosunek pracy,
    • straciły dochody wskutek ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa,
    • straciły dochody wskutek niezdolności do wykonywania pracy spowodowanej chorobą lub wypadkiem,
    • zaprzestały prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
    Odszkodowanie w polisie od utraty dochodu jest wypłacane zarówno wtedy, gdy wystąpiła czasowa niezdolności do pracy, jak i kiedy ubezpieczony jest trwale niezdolny do wykonywania zawodu. Aby podpisać umowę, nie są konieczne badania medyczne, natomiast świadczenie przysługuje po tym, jak ubezpieczyciel zostanie poinformowany o zajściu zdarzenia, czyli utracie źródła utrzymania. Poza zgłoszeniem dokonanym osobiście, telefonicznie lub poprzez pocztę e-mail, należy przesłać do TU także odpowiednią dokumentację, która potwierdza zajście zdarzenia. Spis niezbędnych dokumentów można znaleźć na stronie internetowej towarzystwa.
     

    Jakie korzyści daje ubezpieczenie od utraty dochodu?

    Ubezpieczenie od utraty dochodu pozwala na utrzymanie płynności finansowej w różnych trudnych sytuacjach. Wysokość odszkodowania w polisie nie zależy od zarobków, wpływa na nią zadeklarowana podczas podpisywania umowy suma ubezpieczenia. Największą korzyścią, jaka płynie z zakupu tego produktu, jest możliwość utrzymania się mimo braku dochodów oraz szansa na spłatę zaciągniętego kredytu i innych zobowiązań finansowych. Uzyskane świadczenie może stanowić równowartość raty kredytowej, można je także wykorzystać na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem kredytowanej nieruchomości.

    Dzięki polisie chroniącej na wypadek utraty dochodu zadłużenie względem banku jest odpowiednio zabezpieczone. To także dobra forma pomocy dla osób, które nagle, nieplanowanie utraciły zdolność do wykonywania zawodu i w związku z tym potrzebują środków na opiekę, leczenie lub rehabilitację.
     

    Ile kosztuje ubezpieczenie od utraty dochodu? 


    Cena polisy od utraty dochodu zależy od kilku czynników. Wpływają na nią między innymi:  
    • czas trwania umowy z kredytodawcą,  
    • kwota kredytu, 
    • wysokość oprocentowania,  
    • wysokość raty kredytowej, 
    • wysokość sumy ubezpieczenia.  
    Składka na polisę na wypadek utraty dochodu jest zwykle pobierana automatycznie, razem z comiesięczną ratą kredytu.  
     
    Polisy od utraty dochodu oferują np. Allianz, Nationale-Nederlanden, PZU oraz Cardif-Assurances Risques Divers S.A. Oddział w Polsce. Allianz oferuje ciekawy produkt dla klientów ING Banku Śląskiego S.A., który zapewnia ochronę na wypadek śmierci, utraty pracy, czasowej niezdolności do pracy oraz pobytu w szpitalu wskutek nieszczęśliwego wypadku. 
     
    Nationale-Nederlanden oferuje polisę Bezpieczny kredyt dla klientów ING Banku Śląskiego S.A. Zabezpiecza na wypadek utraty pracy, pobytu w szpitalu wskutek nieszczęśliwego wypadku, czasowej niezdolności do pracy, a także śmierci. Polisa od utraty dochodu w PZU ma podobny zakres, chroni podczas nieszczęśliwego wypadku, utraty dochodu, inwalidztwa oraz niezdolności do wykonywania pracy. Tymczasem Cardif-Assurances Risques Divers S.A. Oddział w Polsce proponuje klientom BNP Paribas Bank Polska S.A ochronę jeśli wystąpią: czasowa niezdolność do pracy, utrata pracy oraz pobyt w szpitalu, a także ciekawe świadczenia assistance.  
     
    W tabeli poniżej przedstawiono, jak przedstawiają się koszty ubezpieczenia na wypadek utraty dochodu we wspomnianych towarzystwach ubezpieczeniowych.  
     

    Ubezpieczenie od utraty dochodu – cena na podstawie ofert wybranych towarzystw ubezpieczeniowych

    Towarzystwo ubezpieczeniowe Nazwa ubezpieczenia Zakres ochrony Składka miesięczna
    Allianz Bezpieczny Kredyt – Ochrona Życia z Allianz dla kredytobiorców kredytów hipotecznych ING Banku Śląskiego S.A. ochrona na wypadek: śmierci, utraty pracy, czasowej niezdolności do pracy, pobytu w szpitalu wskutek nieszczęśliwego wypadku 0,12%* saldo zadłużenia
    Nationale-Nederlanden Bezpieczny kredyt z Nationale-Nederlanden dla klientów ING Banku Śląskiego S.A. zabezpieczenie środków na obsługę bieżących zobowiązań finansowych z tytułu kredytu w razie: utraty pracy, pobytu w szpitalu wskutek nieszczęśliwego wypadku, czasowej niezdolności do pracy, śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku, ochrona na wypadek śmierci głównego ubezpieczonego 0,02%* pozostający do spłaty kapitał kredytu z dnia płatności raty kredytu
    PZU Ubezpieczenie od utraty dochodu w PZU ochrona na wypadek: śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku, utraty dochodu, całkowitego trwałego inwalidztwa oraz niezdolności do wykonywania pracy
     
    od 226 złotych rocznie, ostateczna cena zależy od wykonywanego zawodu, wybranego wariantu oraz sumy ubezpieczenia
     Cardif Assurances Risques Divers S.A. Oddział w Polsce Ubezpieczenie od utraty źródła dochodu dla klientów BNP Paribas Bank Polska S.A ochrona na wypadek czasowej niezdolności do pracy, utraty pracy oraz pobytu w szpitalu, świadczenia assistance (wsparcie psychologa, pomoc w przygotowaniu CV i listu motywacyjnego, tłumaczenie CV i listu motywacyjnego na język angielski, pomoc w wyszukiwaniu ofert pracy, organizacja usług z zakresu doradztwa personalnego, infolinia dotycząca prawa pracy, zestaw materiałów informacyjnych dotyczących m.in. tworzenia CV i listu motywacyjnego oraz rozmowy rekrutacyjnej) od 20 zł miesięcznie dla sumy ubezpieczenia na poziomie 6 000 zł
    Tabela 1. Opracowanie na podstawie wybranych ofert banków i towarzystw ubezpieczeniowych z 7.09.2022 r.
     

    Kiedy nie działa ubezpieczenie od utraty dochodu?

    Niektóre sytuacje mogą poskutkować odmową wypłaty odszkodowania z polisy na wypadek utraty dochodu. Są to tzw. wyłączenia odpowiedzialności. Wykaz wyłączeń odpowiedzialności dla konkretnego produktu jest zawsze zamieszczony w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia). 

    Przykładowe z nich to: 
    • brak opłacania składek w terminie,
    • popełnienie lub usiłowanie popełnienia przestępstwa,
    • świadomość zwolnień grupowych w chwili podpisania umowy ubezpieczenia, 
    • wykonywanie w okresie pobierania świadczenia pracy sezonowej lub świadczenie usług na podstawie umowy zlecenia, umowy o  dzieło lub umowy o  podobnym charakterze,
    • wypowiedzenie lub rozwiązanie stosunku pracy w okresie karencji, 
    • udzielenie nieprawidłowych informacji w ankiecie medycznej,
    • utrata pracy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy lub stosunku służbowego przez ubezpieczonego, 
    • utrata pracy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy lub stosunku służbowego za porozumieniem stron, 
    • utrata pracy w  wyniku zakończenia stosunku pracy pracodawcy z powodu wypowiedzenia lub wygaśnięcia stosunku pracy, lub stosunku służbowego na czas określony,
    • utrata pracy wskutek działań wojennych, stanu wyjątkowego, strajków, zamieszek cywilnych i wojskowych, rozruchów, bójek, buntu, rewolucji, powstania, aktów terroru, 
    • utrata pracy wskutek zatrzymania lub zniszczenia karty stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która nastąpiła zgodnie z decyzją organów władzy państwowej,
    • utrata pracy wskutek działania energii jądrowej, w tym substancji radioaktywnych i promieniotwórczych, pola magnetycznego lub elektromagnetycznego, 
    • utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych z powodu odmowy, bez uzasadnionej przyczyny, podjęcia zatrudnienia, stażu, szkolenia, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych zaproponowanych przez właściwy urząd,
    • zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej w okresie karencji, 
    • zatajenie istotnych informacji w ankiecie medycznej, 
    • złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy w okresie karencji. 
    Ochrona w ubezpieczeniu na wypadek utraty pracy nie zadziała także wtedy, gdy dojdzie do wyczerpania limitu świadczeń. W każdym OWU zostało dokładnie określone ile świadczeń i w jakiej kwocie oraz przez jaki okres przysługuje ubezpieczonemu.
    — mówi Ewelina Ratajczak, ekspertka portalu rankingubezpieczennazycie.pl. 
     

    Dla kogo ubezpieczenie od utraty dochodu to dobry pomysł? 

    Ubezpieczenie od utraty dochodu przydaje się w wielu trudnych sytuacjach. Wsparcie finansowe stanowi nieocenioną pomoc, gdy ubezpieczony został nagle zwolniony, a ma rodzinę na utrzymaniu oraz do spłaty zobowiązania, takie jak np. kredyt hipoteczny lub gotówkowy. Polisa pomoże także wtedy, kiedy nie można podejmować pracy zarobkowej w wyniku wypadku lub z powodu zdiagnozowania poważnej choroby i hospitalizacji. Dzięki niej poszkodowany nie utraci płynności finansowej. 
     

    Gdzie kupić ubezpieczenie od utraty dochodu? 

    Znalezienie dobrego ubezpieczenia od utraty dochodu może być bardzo czasochłonne. Przed podpisaniem umowy trzeba sprawdzić, jakie warunki oferują poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe — ile wynosi ostateczna cena polisy, jakie świadczenia są gwarantowane oraz które zdarzenia podlegają ochronie. Bardzo ważne są: wykaz wyłączeń odpowiedzialności, a także informacje na temat limitów świadczeń i karencji. 

    W odnalezieniu tej jednej idealnej polisy na wypadek utraty pracy może pomóc porównywarka polis. To narzędzie dostępne online, bez instalowania. Jego zadaniem jest przesianie ofert dostępnych na rynku i przedstawienie tylko kilku wybranych propozycji, zgodnych z potrzebami oraz możliwościami finansowymi. 


    Ubezpieczenie na życie ma zapewnić nam oraz naszym bliskim pomoc finansową w wielu różnych sytuacjach, w których dochodzi do zagrożenia naszego życia i zdrowia. Przed zakupem należy jednak pamiętać o tym, że istotna jest również cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
    To warto wiedzieć
    1. Celem ubezpieczenia od utraty dochodu jest zabezpieczenie finansowe w sytuacji utraty stosunku pracy

    2. Polisa od utraty dochodu jest produktem najczęściej oferowanym przez banki podczas zawierania umowy kredytowej

    3. Ubezpieczenie od utraty dochodu może zabezpieczać kredyt hipoteczny, pożyczkę gotówkową, jak i kartę kredytową

    4. Porównanie ofert pozwoli nam znaleźć najlepszą możliwą ofertę

    Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia od utraty dochodu

    1. Czy każde wypowiedzenie umowy jest uwzględniane przez polisę na wypadek utraty dochodu?

      Niestety nie. Nie każdy sposób rozwiązania umowy o pracę zostanie uwzględniony przez ubezpieczyciela i poskutkuje wypłatą odszkodowania. Świadczenie może nie zostać wypłacone, gdy utrata pracy miała miejsce w okresie karencji lub wynika m.in. z rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego przez ubezpieczonego.

    2. Jaką karencję obejmuje ubezpieczenie na wypadek utraty dochodu?

      Karencja jest zawsze dokładnie opisana w OWU każdej polisy. Dla utraty dochodu może ona wynosić 3 miesiące, natomiast w przypadku niektórych zdarzeń okres ten potrafi być dłuższy i wynosić 6 lub nawet 12 miesięcy.

    3. Gdzie można kupić polisę na wypadek utraty dochodu?

      Ubezpieczenie na wypadek utraty dochodu nabywa się na przykład banku, podczas podpisywania umowy kredytu. Ubezpieczyć można się także samodzielnie, bez pośredników. W tym celu wystarczy skontaktować się z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym.

    4. Czy można zakupić wyłącznie ochronę na wypadek utraty dochodu?

      Polisa od utraty dochodu jest zazwyczaj produktem kompleksowym. Zapewnia więc również ochronę na wypadek śmierci ubezpieczonego oraz, w zależności od wybranego wariantu, ochronę na wypadek innych zdarzeń.

    5. Czy warto kupić polisę na wypadek utraty dochodu, gdy jest się ubezpieczonym w pracy?

      Tak, te dwa produkty ubezpieczeniowe się nie wykluczają, a mogą zapewnić jeszcze lepszą i szerszą ochronę. Jeśli jakieś zdarzenie zostało wymienione w obu polisach, poszkodowanemu przysługują dwa odszkodowania z tego tytułu.

    6. Czy ubezpieczenie od utraty dochodu można wykupić, gdy w firmie planowane są masowe zwolnienia?

      W OWU każdej polisy znajdziemy wykaz wyłączeń odpowiedzialności. Wśród nich znajduje się także informacja, że jeśli ubezpieczony wiedział o masowych zwolnieniach w dniu podpisania polisy, taka sytuacja dyskwalifikuje z możliwości otrzymania odszkodowania z tytułu utraty dochodu.

    Adrianna Chruściel

    Odpowiedzialna za treści dotyczące ubezpieczeń na życie. Copywriterka z zamiłowania i pasji. Od 5 lat dzieli się swoją wiedzą i przekazuje ją dalej. Lubi kryminały i dobry film, a w swoim czasie wolnym stawia na rozwój osobisty.

    Wasze komentarze (0)

    Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

    Wyślij
    Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

    Komentarz zapisany. Dziękujemy.

    « Powrót do listy postów

    FacebookPodziel się ze znajomymi:
    Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

    Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
    Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu