Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 5 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenie na życie dla rodziny - jak je wybrać?

Data aktualizacji: 31 STY 2023

Średnia ocena: 4.80

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie na życie dla rodziny - jak je wybrać?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Ubezpieczenie na życie z pakietem medycznym - sprawdzamy oferty

30 MAR 2023
Ubezpieczenia na życie z pakietem medycznym stają się coraz bardziej...
Porada img

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka - lepsze niż NNW?

28 MAR 2023
Nowy rok szkolny jest ważny zarówno dla dzieci, jak i również rodziców. To...
Porada img

Kogo można uposażyć w polisie na życie?

28 MAR 2023
W sytuacji, gdy umiera bliska nam osoba, możemy otrzymać świadczenia z...
Porada img

Rodzaje ubezpieczeń na życie - które wybrać?

17 MAR 2023
Ubezpieczenie na życie to nie tylko odszkodowanie za zdiagnozowaną chorobę,...
Porada img

Czy można ubezpieczyć się na życie wielokrotnie?

07 MAR 2023
W sytuacji, gdy posiadamy już indywidualną polisę na życie, a pracodawca...
Porada img

Choroby przewlekłe w polisie na życie

06 MAR 2023
Za diagnozowanie choroby przewlekłej ubezpieczyciel wypłaci nam nawet...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Ubezpieczenie rodzinne to rozwiązanie, z którego może skorzystać wiele osób spokrewnionych ze sobą. W sytuacji, gdy zależy nam na ochronie, która obejmie naszych najbliższych, warto pomyśleć o tym, by kupić ubezpieczenie na życie dla rodziny. W ramach jednej składki można zabezpieczyć kilka osób, a ochrona może być dopasowana do ich indywidualnych potrzeb. Sprawdzamy, co proponują towarzystwa ubezpieczeniowe w zakresie polis rodzinnych i gdzie warto kupić ubezpieczenie na życie dla rodziny.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Porównaj oferty

  Polisa rodzinna to rozwiązanie, z którego może skorzystać wiele osób spokrewnionych ze sobą. Przy czym nie muszą one nawet zamieszkiwać wspólnie pod jednym dachem. Według Polskiej Izby Ubezpieczeń taka polisa cieszy się szczególnym zainteresowaniem osób w wieku 30-59 lat, posiadającym wyższe wykształcenie. W tej grupie – zdaniem – PIU – o zakupie ubezpieczenia decyduje przede wszystkim poczucie odpowiedzialności za rodzinę.

  Na czym polega ubezpieczenie na życie dla rodziny?

  Tradycyjna polisa obejmuje ochroną jednego ubezpieczonego. W razie jego nagłego zgonu zostaje wypłacone odszkodowanie. Otrzymują je uposażeni, czyli osoby wyznaczone podczas zawierania umowy. Tymczasem poza tego typu ochroną ubezpieczenie na życie dla rodziny może też objąć kilkoro najbliższych. Jeżeli któremuś z nich coś się stanie, odszkodowanie zostaje wypłacone właścicielowi polisy. Większość towarzystw ubezpieczeniowych daje również możliwość rozszerzenia ochrony o uszczerbki na zdrowiu czy np. pakiety medyczne. 
   

  Ubezpieczenie dla rodziny, czyli dla kogo?

  W przypadku polis rodzinnych stosowana jest zazwyczaj dość szeroka definicja rodziny. Mieszczą się w niej nie tylko rodzice (zarówno będący małżonkami, jak i partnerami) z dziećmi, ale też dziadkowie oraz teściowie. Co ważne, obejmuje ona także rodziny bezdzietne, którymi mogą być małżonkowie albo niespokrewnieni partnerzy prowadzący wspólne gospodarstwo domowe. Warto mieć jednak na uwadze, że rodzinne ubezpieczenie na życie w zdecydowanej większości przypadków obejmuje ochroną maksymalnie 10 osób.
   

  Ile kosztuje rodzinna polisa na życie?

  Składki za polisy rodzinne w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego zaczynają się już od 25 złotych miesięcznie. Przy wyborze podstawowego pakietu nie można jednak liczyć na szczególnie wysokie kwoty świadczeń czy możliwość objęcia ochroną dużej liczby osób. Ostateczna cena wynika z wielu zmiennych, wobec czego nie da się wskazać jednej, najlepszej oferty. W niektórych przypadkach uzyskanie informacji o miesięcznej stawce jest możliwe dopiero po jej wyliczeniu przez agenta (np. ubezpieczenia rodzinne Aviva, Compensa czy Allianz).
   
  Zawsze warto jednak skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń. Ułatwi ona wybór odpowiedniego ubezpieczenia na życie dla rodziny pod kątem zakresu ochrony i wysokości miesięcznej składki. Oszczędzi też czas względem samodzielnego kontaktowania się z agentami wybranych towarzystw i żmudnego porównywania szczegółów przedstawionych przez nich ofert.
   

  Przykładowa oferta ubezpieczeń rodzinnych

  Towarzystwo ubezpieczeniowe Miesięczny koszt polisy rodzinnej Najważniejsze informacje o ofercie
  Generali ProFamilia od 70 zł Ubezpieczenie rodzinne obejmujące świadczenia z tytułu śmierci, trwałego uszczerbku na zdrowiu czy poważnych chorób. Ochronę można rozszerzyć o 23 pakiety dodatkowe. Istnieje ponadto opcja oszczędzania na indywidualnych kontach emerytalnych IKE lub IKZE lub inwestowania części składki w fundusze kapitałowe.
  Nationale Nederlanden „Ochrona jutra” jeden ubezpieczony: od 39 zł,
  dwóch lub więcej: 0d 59 zł
  Oferta ubezpieczenia na życie, które może objąć od jednej do 10 osób z możliwością ich dopisywania i wykreślania w trakcie trwania umowy. Szeroki wybór pakietów dodatkowych, między innymi ubezpieczenie cukrzycowe, na wypadek nowotworu czy uszkodzenia ciała w następstwie wypadków. Rozbudowana oferta rabatów z tytułu częstotliwości i metody opłacania składki, liczby osób objętych ochroną czy wybranych umów dodatkowych.
  Prudential Komfort Życia od 40 zł Oferta ubezpieczenia indywidualnego, w której istnieje możliwość rozszerzenia ochrony w ramach umów dodatkowych. Jedna z nich obejmuje dzieci właściciela polisy, zapewniając wsparcie pobytu w szpitalu, niezdolności do samodzielnej egzystencji czy poważnego zachorowania.
  Signal Iduna Ubezpieczenie na życie grupa otwarta SIGO od 25 zł Indywidualne i grupowe ubezpieczenie na życie, możliwe do zastosowania w firmie czy rodzinie. Bardzo szeroka oferta dodatkowych pakietów ochrony i swoboda w doborze osób ubezpieczonych. W zależności od wybranych pakietów dodatkowe świadczenia są wypłacane m.in. z tytułu urodzenia się dziecka. Dostępnych jest kilka poziomów ochrony i możliwość kontynuacji ubezpieczenia na indywidualnych warunkach po 69. roku życia.
  Warta Ubezpieczenie na życie dla Ciebie i Rodziny od 33 zł Ubezpieczenie na życie z dużymi możliwościami indywidualizacji ochrony. Zapewnia wypłatę świadczeń w przypadku śmierci, wypadku czy choroby objętych nim osób, ale też m.in. z tytułu urodzenia się dziecka. Oferuje szeroki wybór wariantów skrojonych pod potrzeby singli, bezdzietnych par, samodzielnych rodziców, rodzin czy osób po 55. roku życia.
  Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie ofert wybranych towarzystw ubezpieczeniowych z dnia 28.11.2021 r.
   

  Na co zwrócić uwagę podczas zakupu polisy?

  Rodzinne polisy na życie mogą się znacznie od siebie różnić. Dobierając ofertę idealnie skrojoną do swoich potrzeb, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Należą do nich:
  • Liczba osób ubezpieczonych – w niektórych przypadkach ubezpieczenie rodzinne jest ograniczone do rodziców i ich dzieci, w innych ochroną objąć można też dziadków i teściów. W drugim wariancie zazwyczaj istnieje limit 10 osób.
  • Wiek osób objętych ubezpieczeniem – polisa rodzinna może nie obejmować (albo wymagać dużej dopłaty za objęcie) osób przekraczających wskazany w regulaminie limit wieku. Często różni się on w ofercie podstawowej oraz rozszerzeniach i rzadko przekracza 70 lat. W ubezpieczeniu rodzinnym dzieci są zwykle chronione już od momentu urodzenia, choć zdarzają się przypadki, gdy regulamin podaje minimalny wiek, np. 1 rok.
  • Suma ubezpieczenia – kwota wypłacana współubezpieczonym za to samo zdarzenie może się różnić w zależności od miesięcznej składki, stopnia pokrewieństwa czy wieku. Przykładowo, śmierć teścia w wypadku skutkuje zwykle niższym odszkodowaniem, niż gdyby to samo dotknęło głównego ubezpieczonego.
  • Wyłączenia – większość polis zastrzega sytuacje, w których ubezpieczeni nie mogą ubiegać się o odszkodowanie. Należą do nich między innymi samobójstwa czy uszczerbki na zdrowiu wynikłe z uprawiania wyczynowego sportu.
  • Uposażeni – zazwyczaj istnieje możliwość wskazania osób, którym w przypadku wystąpienia objętych umową zdarzeń zostanie wypłacone odszkodowanie (według określonych wcześniej udziałów procentowych). Jeżeli ich nie ma, np. z powodu śmierci w tym samym wypadku co główny ubezpieczony, świadczenie jest wypłacane spadkobiercom.
  • Umowy dodatkowe – poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują duże możliwości rozszerzania ochrony, jaką daje rodzinne ubezpieczenie na życie. Mogą one obejmować pokrycie kosztów medycznych, wystąpienie chorób czy rehabilitację. Niekiedy istnieje też opcja wyboru pakietów inwestycyjnych mających w przyszłości zabezpieczyć dziecko i dać mu dobry start w dorosłość.
   

  Kiedy można otrzymać świadczenie z polisy dla rodziny? 

  Na ogół świadczenia z polisy rodzinnej wypłacane są z tytułu utraty życia. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego i wysokości miesięcznej składki, kwoty świadczeń mogą się znacznie różnić. Przykładowo, ubezpieczenie rodzinne Signal Iduna SIGO oferuje sumę ubezpieczenia na życie do 100 000 złotych. Z kolei Nationale Nederlanden proponuje dwa poziomy ochrony: w niższym śmierć i niezdolność do pracy osoby ubezpieczonej skutkują wypłatą 300 000 złotych, w wyższym zaś – 1 000 000 złotych.
   
  Część ofert na polisy na życie dla rodziny wymaga wyboru dodatkowych pakietów, by wypłaty odszkodowania następowały też w wyniku poważnej choroby, uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem czy konieczności rehabilitacji. W regulaminach można znaleźć drobiazgową rozpiskę rodzajów uszkodzenia ciała i odpowiadających procentów uszczerbku odnoszonych do pełnej kwoty ubezpieczenia. Przykładowo, Warta określa stawki 38% za utratę oka, 1-33% za stratę palca czy 1-40% za złamanie kości udowej.
   

  Jak zgłosić się po pieniądze z polisy dla rodziny?

  W większości przypadków zgłoszenie roszczeń do polisy rodzinnej jest bardzo łatwe. Towarzystwa ubezpieczeniowe prowadzą całodobowe centra telefoniczne, gdzie konsultanci prowadzą zainteresowanych przez tę procedurę. Samo zawiadomienie jest jednak niewystarczające – tradycyjną pocztą lub e-mailem należy dosłać dokumenty potwierdzające zasadność roszczenia. Należą do nich odpisy aktów zgonu, dokumentacja medyczna i kopia dowodu osobistego lub paszportu.
   

  Kiedy świadczenie z polisy rodzinnej nie zostanie wypłacone?

  Rodzinne ubezpieczenie na życie, podobnie jak indywidualne, objęte jest pewnymi ograniczeniami, mającymi na celu ograniczenie prób wyłudzenia nienależnych świadczeń. Zalicza się do nich między innymi karencję – okres między podpisaniem umowy a objęciem ubezpieczonego pełną ochroną. W zależności od regulaminu może wynieść od miesiąca nawet do paru lat, przy czym okres ten zależy np. od konkretnej choroby. Karencja zabezpiecza towarzystwo ubezpieczeniowe przed roszczeniami z tytułu zdarzeń sprzed podpisania umowy, które zostały zatajone.
   
  Limity obejmujące rodzinne polisy na życie dotyczą nie tylko kwot świadczeń, ale też wieku osób ubezpieczonych. Rzadko zdarza się, by po przekroczeniu 70. roku życia istniała możliwość bycia objętym tego typu ubezpieczeniem. Istotne są też wyłączenia skutkujące odmową wypłaty odszkodowania. Należą do nich samobójstwa, spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu, uprawianie sportów wysokiego ryzyka czy skutki zażywania narkotyków.
   

  Jak znaleźć dobre ubezpieczenie dla rodziny?

  Dobra polisa rodzinna powinna być skrojona pod konkretne osoby i sytuacje życiowe. Przede wszystkim należy określić, którzy krewni mieliby zostać objęci ochroną. W niektórych przypadkach ubezpieczenia reklamowane jako rodzinne są ograniczone do ubezpieczonego i jego partnera, w innych obejmują też dzieci. Nie wszystkie towarzystwa oferują możliwość uwzględnienia teściów, rodzeństwa czy wnuków.
   
  Zdarza się jednak, że duża liczba osób ubezpieczonych (czy dopuszczenie seniorów) wpływa negatywnie na wysokość sum odszkodowania i składek. Może też mieć wpływ na listę wyłączeń odpowiedzialności i karencji. Z tego względu, wybierając rodzinne ubezpieczenie na życie, warto sprawdzić wszystkie szczegóły wybranych ofert. To o tyle ważne, że często umowę zawiera się na długi okres  (w niektórych przypadkach nawet minimum 10 lat).
   
  Świetnym narzędziem ułatwiającym wybór najlepszej polisy na życie dla rodziny jest internetowa porównywarka ubezpieczeń. Wypełnienie krótkiej ankiety pomaga wyselekcjonować odpowiednio dopasowane oferty wraz z ich cenami. Kolejny krok to kontakt z przedstawicielem wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, który przedstawi istotne szczegóły i pokieruje przez proces zawierania umowy na ubezpieczenie rodzinne.
     
  Ubezpieczenie na życie daje możliwość ochrony finansowej w różnych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Równie ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert m.in: AXAAllianzMetLifeGeneraliAvivaAegonPKO UbezpieczeniaWartaUniqaMacifConcordia.
  To warto wiedzieć
  1. Ubezpieczenie dla rodziny może obejmować nawet 10 członków rodziny

  2. Takie rozwiązanie jest wygodne w przypadku rodzin wielopokoleniowych

  3. Każdy z członków rodziny może mieć indywidualny zakres ochrony i kwoty odszkodowania

  4. Polisę rodzinną na życie można kupić np. przez porównywarkę

  FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia rodzinne

  1. Kto może zdecydować się na zakup ubezpieczenia dla rodziny?

   Do zawarcia umowy ubezpieczenia rodzinnego konieczne jest ukończenie 18. roku życia. Górna granica może się różnić w zależności od konkretnej oferty, zwykle oscyluje w granicach 60-80 lat. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczają się, wymagając zaświadczeń o stanie zdrowia. Osoby starsze przewlekle chore mogą otrzymać gorszą ofertę niż młodsze i w pełni zdrowia.

  2. Czy jeśli ktoś z rodziny posiada już ubezpieczenie na życie, to i tak mogę objąć go polisą rodzinną?

   Nic nie stoi na przeszkodzie, by objąć jedną osobę dwoma ubezpieczeniami. Oczywiście wiąże się to z opłacaniem dwóch składek, ale skutkuje też wypłaceniem podwójnego odszkodowania.

  3. Kogo można uposażyć w ubezpieczeniu rodzinnym?

   Regulaminy konkretnych polis mogą dopuszczać różną listę uposażonych. Zwykle są to partnerzy życiowi i dzieci, ale w niektórych przypadkach również rodzice i dziadkowie osoby ubezpieczonej, a nawet wnuki oraz teściowie.

  4. Kiedy warto kupić rodzinne ubezpieczenie na życie?

   Zakup ubezpieczenia rodzinnego to jeden ze sposobów ochrony najbliższych przed niespodziewanymi zdarzeniami. Zwykle oferta na polisę rodzinną skrojona jest tak, by jak najlepiej zabezpieczać przyszłość finansową ubezpieczonego i jego najbliższych, wobec czego stanowi znakomity wybór w przypadku, gdy występuje konieczność objęcia polisą kilku osób.

  5. Czy każdy z członków rodziny będzie zobowiązany wypełnić ankietę medyczną?

   W większości przypadków do podpisania umowy na ubezpieczenie rodzinne nie są potrzebne badania, ale konieczne może się okazać wypełnienie ankiety medycznej przez głównego ubezpieczonego.

  6. Jakie są różnice między ubezpieczeniem rodzinnym a polisą na życie?

   Typowa polisa na życie obejmuje jedną osobę. W przypadku jej śmierci lub innych objętych umową zdarzeń odszkodowanie zostaje wypłacone osobom uposażonym (lub – w przypadku ich braku – spadkobiercom). Polisa rodzinna obejmuje grupę najbliższych osób. W przypadku, gdy coś przydarzy się jednej z nich, pozostałe otrzymują odszkodowanie.

  7. Kiedy opłaca się kupić ubezpieczenie dla rodziny?

   Ubezpieczenie dla rodziny warto kupić jeśli zależy nam na dodatkowym zabezpieczeniu rodziny na wypadek różnych nieprzewidzianych oraz nierzadko trudnych sytuacji życiowych.

  8. Ile kosztuje ubezpieczenie rodzinne?

   Koszt ubezpieczenia rodzinnego jest zależny od wielu czynników: towarzystwa ubezpieczeniowego, sumy ubezpieczenia, zakresu ochrony oraz liczby osób, które zostaną objęte ochroną. Dlatego polisa rodzinna będzie kosztować inaczej w przypadku rodziców z dzieckiem, a inaczej w przypadku osoby, która zechce ubezpieczyć również swoich rodziców oraz teściów.

  9. Czy można ubezpieczyć rodzica na życie?

   Tak, można nabyć polisę na życie dla swojego rodzica. Można dokonać tego za pomocą polisy rodzinnej ale też innej oferty – np. polisy bezterminowej. Przed zakupem warto dopytać rodzica o ochronę, jakiej potrzebuje, a następnie dokonać porównania dostępnych możliwości.

  10. Czy mąż może mnie ubezpieczyć w swojej pracy?

   Mąż może ubezpieczyć żonę w miejscu swojej pracy pod warunkiem, że jego zakład pracy oferuje możliwość zakupu polisy grupowej, a towarzystwo ubezpieczeniowe zapewnia taką możliwość. Najczęściej istnieje taka opcja, jednak nie każda oferta umożliwia zakup ochrony dla współmałżonka.

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.
  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2023 | Mapa serwisu