Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 17 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenie na życie dla rodziny - jak je wybrać?

Data aktualizacji: 26 PAŹ 2023

Średnia ocena: 4.67

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie na życie dla rodziny - jak je wybrać?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Otwarte ubezpieczenie grupowe w ERGO Hestia

16 LIP 2024
Interesuje Cię ubezpieczenie grupowe, ale w Twoim miejscu pracy takie...
Porada img

Grupowe ubezpieczenie na życie

01 LIP 2024
Wśród wielu ofert ubezpieczeń na życie nie sposób znaleźć takiego,...
Porada img

Otwarte ubezpieczenie grupowe w Signal Iduna

21 CZE 2024
Ubezpieczenie na życie jest dostępne w kilku różnych rodzajach. Możesz...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

17 CZE 2024
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Ile można dostać odszkodowania za złamanie ręki?

17 CZE 2024
Złamanie ręki to zdarzenie, które może stanowić podstawę do odszkodowania...
Porada img

Badanie RTG - jak wygląda i ile kosztuje?

06 CZE 2024
Potrzebne jest Ci badanie RTG klatki piersiowej lub dentysta zlecił Ci RTG...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Ubezpieczenie rodzinne to rozwiązanie, z którego może skorzystać wiele osób spokrewnionych ze sobą. W sytuacji, gdy zależy nam na ochronie, która obejmie naszych najbliższych, warto pomyśleć o tym, by kupić ubezpieczenie na życie dla rodziny. W ramach jednej składki można zabezpieczyć kilka osób, a ochrona może być dopasowana do ich indywidualnych potrzeb. Sprawdzamy, co proponują towarzystwa ubezpieczeniowe w zakresie polis rodzinnych i gdzie warto kupić ubezpieczenie na życie dla rodziny.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Porównaj oferty

  Polisa rodzinna to rozwiązanie, z którego może skorzystać wiele osób spokrewnionych ze sobą. Przy czym nie muszą one nawet zamieszkiwać wspólnie pod jednym dachem. Według Polskiej Izby Ubezpieczeń taka polisa cieszy się szczególnym zainteresowaniem osób w wieku 30-59 lat, posiadającym wyższe wykształcenie. W tej grupie – zdaniem – PIU – o zakupie ubezpieczenia decyduje przede wszystkim poczucie odpowiedzialności za rodzinę.

  Kilka faktów o polisie rodzinnej 

  Ubezpieczenie na życie dla rodziny stanowi niezwykle istotny instrument finansowy, mający na celu zabezpieczenie bliskich w przypadku nagłej tragedii. Tradycyjna polisa tego typu obejmuje ochroną jednego ubezpieczonego. W sytuacji nagłego zgonu osoby objętej ubezpieczeniem wypłacane jest odszkodowanie, które trafia do uposażonych, czyli osób wyznaczonych podczas zawarcia umowy.

  Jednak coraz częściej ubezpieczenia na życie dla rodziny oferują możliwość objęcia ochroną większej liczby osób. W przypadku takiego rozwiązania, w sytuacji gdy któremuś z objętych ubezpieczeniem coś się stanie, odszkodowanie zostaje wypłacone właścicielowi polisy. To znaczące rozszerzenie zakresu ochrony, które daje większy spokój i poczucie bezpieczeństwa wszystkim członkom rodziny.

  Przykładowo, Nationale-Nederlanden oferuje ubezpieczenie na życie, które obejmuje osoby w wieku od 1. roku życia do 71 lat, na okres minimum 5 lat. Co więcej, istnieje możliwość objęcia jedną polisą nawet 10 osób, w tym również dzieci. To elastyczne rozwiązanie pozwala na kompleksową ochronę wielu członków rodziny.

  Z kolei w przypadku ubezpieczenia na życie oferowanego przez PZU – PZU Wsparcie Najbliższych można objąć ochroną osoby w wieku od 13 do 80 lat. To polisa, która działa przez całe życie, a składki płaci się tylko przez określony czas lub do określonego wieku. Dzięki temu można być ubezpieczonym aż do końca życia, co stanowi dodatkowe wsparcie finansowe w późniejszych latach. Osoba podpisująca umowę ustala, kogo chce objąć polisą.

  Co istotne, każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje możliwość rozszerzenia ochrony o umowy dodatkowe. W przypadku sytuacji życiowych wymagających dodatkowego wsparcia, takich jak zachorowanie na nowotwór, pobyt w szpitalu czy przeprowadzenie operacji, ubezpieczony oraz członkowie rodziny mogą skorzystać z dodatkowej ochrony finansowej.
   

  Dziecko, mama, babcia i teść? 

  W przypadku polis rodzinnych stosowana jest zazwyczaj dość szeroka definicja rodziny. Mieszczą się w niej nie tylko rodzice (zarówno będący małżonkami, jak i partnerami) z dziećmi, ale też dziadkowie oraz teściowie. Co ważne, obejmuje ona także rodziny bezdzietne, którymi mogą być małżonkowie albo niespokrewnieni partnerzy prowadzący wspólne gospodarstwo domowe. Warto mieć jednak na uwadze, że rodzinne ubezpieczenie na życie w zdecydowanej większości przypadków obejmuje ochroną maksymalnie 10 osób.
   

  Czy dużo zapłacisz za kilka osób? 

  Ceny ubezpieczeń na życie dla rodziny różnią się w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego oraz zakresu oferty. W poniższej tabeli przedstawiono przykładowe oferty wybranych towarzystw ubezpieczeniowych.
   

  Przykładowa oferta ubezpieczeń rodzinnych

  TU, polisa Składka Najważniejsze informacje o ofercie
  Nationale-Nederlanden, Ubezpieczenie na życie – Ochrona Jutra, umowa główna od 39 zł Istnieje możliwość rozszerzenia ochrony o różne umowy dodatkowe, co daje dodatkową wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych. Polisa obejmuje osoby w wieku od 1. roku życia do 71 lat, na okres trwający minimum 5 lat. Ubezpieczony ma swobodę w wyborze kwoty wypłaty świadczenia w przypadku śmierci, która może wynieść nawet powyżej 1 miliona złotych.
  Warta, Warta dla Ciebie i rodziny od 38 zł Oferuje ubezpieczenie na życie, które gwarantuje wsparcie finansowe w różnych sytuacjach życiowych, takich jak śmierć, wypadek, choroba, a nawet narodziny dziecka. Dostępne są  warianty dopasowane do różnych potrzeb, obejmujące życie ubezpieczonego, rodziców, teściów, małżonka lub partnera oraz dzieci. W zależności od wybranego wariantu polisa może zapewnić także wsparcie w postaci usług medycznych albo naprawy mienia po wypadku.
  Pru, Komfort Życia od 40 zł Oferuje ubezpieczenie na życie, które można dostosować do indywidualnych możliwości i potrzeb. Polisa gwarantuje, że w przypadku śmierci ubezpieczonego bliscy otrzymają ustaloną sumę świadczenia. Umowa może być zawarta na minimum 5 lat, z maksymalnym wiekiem ubezpieczonego wynoszącym 75 lat. Istnieje również możliwość zmiany poziomu ochrony w trakcie trwania umowy.
  Signal Iduna Ubezpieczenie na życie grupa otwarta SIGO od 39 zł Ubezpieczenie jest dostępne dla osób w różnych przedziałach wiekowych, w zależności od wybranego zakresu. Polisa oferuje szeroki zakres ubezpieczenia, w tym m.in. świadczenie za pobyt w szpitalu, a także elastyczność i dopasowanie do sytuacji rodzinnej ubezpieczonego. Składka może rozpoczynać się już od 25 zł miesięcznie, co sprawia, że SIGO jest atrakcyjną opcją dla wielu osób.
   
  Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie ofert wybranych towarzystw ubezpieczeniowych z dnia 21.10.2023 r.

  Signal Iduna oferuje atrakcyjne rozwiązanie od 39 zł, uwzględniające różnorodne potrzeby i elastyczność dostosowania do sytuacji życiowej ubezpieczonego. W przypadku Warty polisa zaczyna się od 38 zł i również można ją dostosować do różnych potrzeb życiowych, obejmując zarówno życie ubezpieczonego, jak i innych członków rodziny. Analizując przedstawione oferty, możesz zauważyć, że w podstawowym zakresie ceny zbytnio nie różnią się od siebie.
   

  Na co zwrócić uwagę podczas zakupu polisy?

  Rodzinne polisy na życie mogą się znacznie od siebie różnić. Dobierając ofertę idealnie skrojoną do swoich potrzeb, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Należą do nich:
  • Liczba osób ubezpieczonych – w niektórych przypadkach ubezpieczenie rodzinne jest ograniczone do rodziców i ich dzieci, w innych ochroną objąć można też dziadków i teściów. W drugim wariancie zazwyczaj istnieje limit 10 osób.
  • Wiek osób objętych ubezpieczeniem – polisa rodzinna może nie obejmować (albo wymagać dużej dopłaty za objęcie) osób przekraczających wskazany w regulaminie limit wieku. Często różni się on w ofercie podstawowej oraz rozszerzeniach i rzadko przekracza 70 lat. W ubezpieczeniu rodzinnym dzieci są zwykle chronione już od momentu urodzenia, choć zdarzają się przypadki, gdy regulamin podaje minimalny wiek, np. 1 rok.
  • Suma ubezpieczenia – kwota wypłacana współubezpieczonym za to samo zdarzenie może się różnić w zależności od miesięcznej składki, stopnia pokrewieństwa czy wieku. Przykładowo, śmierć teścia w wypadku skutkuje zwykle niższym odszkodowaniem, niż gdyby to samo dotknęło głównego ubezpieczonego.
  • Wyłączenia – większość polis zastrzega sytuacje, w których ubezpieczeni nie mogą ubiegać się o odszkodowanie. Należą do nich między innymi samobójstwa czy uszczerbki na zdrowiu wynikłe z uprawiania wyczynowego sportu.
  • Uposażeni – zazwyczaj istnieje możliwość wskazania osób, którym w przypadku wystąpienia objętych umową zdarzeń zostanie wypłacone odszkodowanie (według określonych wcześniej udziałów procentowych). Jeżeli ich nie ma, np. z powodu śmierci w tym samym wypadku co główny ubezpieczony, świadczenie jest wypłacane spadkobiercom.
  • Umowy dodatkowe – poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują duże możliwości rozszerzania ochrony, jaką daje rodzinne ubezpieczenie na życie. Mogą one obejmować pokrycie kosztów medycznych, wystąpienie chorób czy rehabilitację. Niekiedy istnieje też opcja wyboru pakietów inwestycyjnych mających w przyszłości zabezpieczyć dziecko i dać mu dobry start w dorosłość.
   

  Kiedy możecie liczyć na pomoc finansową? 

  Świadczenie z polisy dla rodziny jest zazwyczaj wypłacane w przypadku utraty życia ubezpieczonego. Warto zauważyć, że kwoty świadczeń mogą znacznie się różnić w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego oraz wysokości miesięcznej składki. 

  Przykładowo, w przypadku Nationale-Nederlanden, możliwa jest wypłata nawet do 1 miliona złotych w razie śmierci. Dodatkowo polisa ta oferuje finansową pomoc w sytuacji, gdy ubezpieczony nie będzie w stanie pracować – TU wypłaca wówczas nawet 2 000 złotych miesięcznie przez 2 lata oraz zwalnia z obowiązku opłacania składek w przypadku wypadku lub choroby, które uniemożliwiają pracę, przez co najmniej pół roku (o ile ubezpieczenie zostanie rozszerzone o odpowiednie umowy dodatkowe).

  W przypadku polisy SIGO zakres świadczeń obejmuje szeroki wybór ryzyk, z możliwością wypłaty świadczenia na życie do 100 000 złotych, a także wsparcie finansowe po narodzinach dziecka w wysokości do 2 000 zł. Co więcej, warianty polisy oferują ochronę na wypadek poważnego zachorowania, assistance medyczny oraz wypłatę świadczenia za każdy 1% uszczerbku na zdrowiu.

  Warto jednak pamiętać, że niektóre oferty polis na życie dla rodziny mogą wymagać dodatkowych pakietów, aby wypłaty odszkodowania obejmowały również poważne choroby, uszczerbek na zdrowiu wynikły z wypadku czy konieczność rehabilitacji. Dokładne szczegóły dotyczące rodzajów uszkodzenia ciała oraz odpowiadających im procentów uszczerbku odnoszonych do pełnej kwoty ubezpieczenia znajdziesz w OWU.
   

  Jak dokonać zgłoszenia? 

  W większości przypadków zgłoszenie roszczeń do polisy rodzinnej jest bardzo łatwe. Towarzystwa ubezpieczeniowe prowadzą całodobowe centra telefoniczne, gdzie konsultanci prowadzą zainteresowanych przez tę procedurę. Samo zawiadomienie jest jednak niewystarczające – tradycyjną pocztą lub e-mailem należy dosłać dokumenty potwierdzające zasadność roszczenia. Należą do nich odpisy aktów zgonu, dokumentacja medyczna i kopia dowodu osobistego lub paszportu.
   

  Czy zawsze masz gwarancję wypłaty świadczenia? 

  Świadczenie z polisy rodzinnej może nie zostać wypłacone w pewnych określonych sytuacjach, które są objęte wyłączeniami lub ograniczeniami. Pamiętaj o wyłączeniach, karencji oraz limitach.

  Wyłączenia są to określone sytuacje lub warunki, w których ubezpieczyciel nie jest zobowiązany do wypłaty świadczenia z tytułu umowy ubezpieczeniowej. W praktyce oznacza to, że w przypadku, gdy zdarzenie ubezpieczeniowe zachodzi w ramach wyłączeń, ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do wypłacenia odszkodowania lub świadczenia. Przykładowe wyłączenia mogą obejmować sytuacje takie jak wojna, akty terroryzmu czy masowe skażenie chemiczne, biologiczne lub radioaktywne.

  Karencja to okres upływający od momentu rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej, w którym ubezpieczyciel nie jest zobowiązany do wypłaty świadczenia. Stosuje się ją na wypadek, gdyby ubezpieczony celowo zawarł umowę, by uzyskać odszkodowanie. Karencja trwa najczęściej od 3 do 12 miesięcy.

  Limity w kontekście ubezpieczenia odnoszą się do określonych maksymalnych kwot lub zakresów odszkodowania, które ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić w razie wystąpienia danego zdarzenia objętego polisą. Przykładowo, w przypadku wypadkowego ubezpieczenia na życie, może istnieć limit określający maksymalną kwotę, jaką ubezpieczyciel wypłaci w razie śmierci bądź uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego wskutek wypadku. Limity mogą być różne w zależności od rodzaju ubezpieczenia oraz konkretnej polisy.
   
   

  Podpowiemy Ci, jak szukać, by znaleźć najlepsze rozwiązanie! 

  Zastanów się, jakie rodzaje ubezpieczeń są dla Ciebie i Twojej rodziny najważniejsze. Czy to ochrona na wypadek śmierci, ciężkiej choroby, trwałego uszczerbku na zdrowiu, czy może jeszcze inne dodatkowe opcje? Zdecyduj też, ile miesięcznie jesteś w stanie przeznaczyć na składkę ubezpieczeniową. To pomoże w zawężeniu wyboru do polis, które mieszczą się w Twoim budżecie.
  Aby znaleźć odpowiednie ubezpieczenie dla rodziny, skorzystaj z porównywarki ofert ubezpieczeniowych. Jest to narzędzie, które umożliwia szybkie i efektywne porównanie różnych polis dostępnych na rynku. Zamiast przeszukiwać strony internetowe różnych towarzystw ubezpieczeniowych, skorzystasz z jednej platformy, która gromadzi szeroki wybór ofert. To znacząco skraca czas poszukiwań.
  – podkreśla Ewelina Ratajczak, ekspertka ds. ubezpieczeń Rankomat.

  Ponadto porównywarka ubezpieczeń pozwala na zastosowanie różnych filtrów, takich jak zakres ochrony, suma ubezpieczenia czy wysokość składki. To umożliwia dostosowanie oferty do Twoich indywidualnych potrzeb i budżetu.
   
     
  Ubezpieczenie na życie daje możliwość ochrony finansowej w różnych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Równie ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze
  To warto wiedzieć
  1. Ubezpieczenie dla rodziny może obejmować nawet 10 członków rodziny

  2. Takie rozwiązanie jest wygodne w przypadku rodzin wielopokoleniowych

  3. Każdy z członków rodziny może mieć indywidualny zakres ochrony i kwoty odszkodowania

  4. Polisę rodzinną na życie można kupić np. przez porównywarkę

  FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia rodzinne

  1. Kto może zdecydować się na zakup ubezpieczenia dla rodziny?

   Do zawarcia umowy ubezpieczenia rodzinnego konieczne jest ukończenie 18. roku życia. Górna granica może się różnić w zależności od konkretnej oferty, zwykle oscyluje w granicach 60-80 lat. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczają się, wymagając zaświadczeń o stanie zdrowia. Osoby starsze przewlekle chore mogą otrzymać gorszą ofertę niż młodsze i w pełni zdrowia.

  2. Czy jeśli ktoś z rodziny posiada już ubezpieczenie na życie, to i tak mogę objąć go polisą rodzinną?

   Nic nie stoi na przeszkodzie, by objąć jedną osobę dwoma ubezpieczeniami. Oczywiście wiąże się to z opłacaniem dwóch składek, ale skutkuje też wypłaceniem podwójnego odszkodowania.

  3. Kogo można uposażyć w ubezpieczeniu rodzinnym?

   Regulaminy konkretnych polis mogą dopuszczać różną listę uposażonych. Zwykle są to partnerzy życiowi i dzieci, ale w niektórych przypadkach również rodzice i dziadkowie osoby ubezpieczonej, a nawet wnuki oraz teściowie.

  4. Kiedy warto kupić rodzinne ubezpieczenie na życie?

   Zakup ubezpieczenia rodzinnego to jeden ze sposobów ochrony najbliższych przed niespodziewanymi zdarzeniami. Zwykle oferta na polisę rodzinną skrojona jest tak, by jak najlepiej zabezpieczać przyszłość finansową ubezpieczonego i jego najbliższych, wobec czego stanowi znakomity wybór w przypadku, gdy występuje konieczność objęcia polisą kilku osób.

  5. Czy każdy z członków rodziny będzie zobowiązany wypełnić ankietę medyczną?

   W większości przypadków do podpisania umowy na ubezpieczenie rodzinne nie są potrzebne badania, ale konieczne może się okazać wypełnienie ankiety medycznej przez głównego ubezpieczonego.

  6. Jakie są różnice między ubezpieczeniem rodzinnym a polisą na życie?

   Typowa polisa na życie obejmuje jedną osobę. W przypadku jej śmierci lub innych objętych umową zdarzeń odszkodowanie zostaje wypłacone osobom uposażonym (lub – w przypadku ich braku – spadkobiercom). Polisa rodzinna obejmuje grupę najbliższych osób. W przypadku, gdy coś przydarzy się jednej z nich, pozostałe otrzymują odszkodowanie.

  7. Kiedy opłaca się kupić ubezpieczenie dla rodziny?

   Ubezpieczenie dla rodziny warto kupić jeśli zależy nam na dodatkowym zabezpieczeniu rodziny na wypadek różnych nieprzewidzianych oraz nierzadko trudnych sytuacji życiowych.

  8. Ile kosztuje ubezpieczenie rodzinne?

   Koszt ubezpieczenia rodzinnego jest zależny od wielu czynników: towarzystwa ubezpieczeniowego, sumy ubezpieczenia, zakresu ochrony oraz liczby osób, które zostaną objęte ochroną. Dlatego polisa rodzinna będzie kosztować inaczej w przypadku rodziców z dzieckiem, a inaczej w przypadku osoby, która zechce ubezpieczyć również swoich rodziców oraz teściów.

  9. Czy można ubezpieczyć rodzica na życie?

   Tak, można nabyć polisę na życie dla swojego rodzica. Można dokonać tego za pomocą polisy rodzinnej ale też innej oferty – np. polisy bezterminowej. Przed zakupem warto dopytać rodzica o ochronę, jakiej potrzebuje, a następnie dokonać porównania dostępnych możliwości.

  10. Czy mąż może mnie ubezpieczyć w swojej pracy?

   Mąż może ubezpieczyć żonę w miejscu swojej pracy pod warunkiem, że jego zakład pracy oferuje możliwość zakupu polisy grupowej, a towarzystwo ubezpieczeniowe zapewnia taką możliwość. Najczęściej istnieje taka opcja, jednak nie każda oferta umożliwia zakup ochrony dla współmałżonka.

  Adrianna Chruściel

  Odpowiedzialna za treści dotyczące ubezpieczeń na życie. Copywriterka z zamiłowania i pasji. Od 5 lat dzieli się swoją wiedzą i przekazuje ją dalej. Lubi kryminały i dobry film, a w swoim czasie wolnym stawia na rozwój osobisty.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij
  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu