Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 8 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Czy trzeba zapłacić podatek od polisy na życie?

28 KWI 2023

Średnia ocena: 4.55

Dziękujemy za oddanie głosu.

Czy trzeba zapłacić podatek od polisy na życie?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Jak wysokie odszkodowanie za złamany palec?

17 KWI 2024
Odszkodowanie za złamanie palca może wynosić zarówno 200 zł, jak i 2 000...
Porada img

Ubezpieczenie bezskładkowe - na czym polega?

09 KWI 2024
Decydujemy się na zakup ubezpieczenia na życie, by w ten sposób...
Porada img

Odszkodowanie za śmierć babci, dziadka - komu się należy i jak je uzyskać

04 KWI 2024
Jedną z bardzo smutnych okoliczności w życiu jest śmierć bliskich osób, w...
Porada img

Badanie wzroku - ile kosztuje prywatnie i jak przebiega?

03 KWI 2024
W świecie, gdzie nasze oczy są codziennie wystawione na próbę przez długie...
Porada img

Uraz barku a odszkodowanie

03 KWI 2024
Uraz ciała może stanowić podstawę do tego, abyś otrzymał świadczenie z...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamany nos?

22 MAR 2024
Złamany nos to nie tylko przykry i nieprzyjemny uraz, ale może też mocno...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Ubezpieczenie na życie może zapewnić wysokie odszkodowanie np. z tytułu urazu ciała, pobytu w szpitalu czy poważnego zachorowania. Czy taki wpływ na twoim koncie może wymagać uregulowania w urzędzie skarbowym?
Spis treści
    Pokaż wszystkie
    Sprawdź, kiedy świadczenie z polisy traktowane jest jako dochód i wymaga opłacenia podatku, a kiedy jesteś zwolniony z tego obowiązku.
     

    Kilka faktów o podatku w zakresie ubezpieczenia na życie
     

    Dzięki ubezpieczeniu na życie można otrzymać bardzo wysokie odszkodowanie. Czy w sytuacji, gdy na twoim koncie pojawi się spora suma pieniędzy powinieneś pomyśleć o poinformowaniu urzędu skarbowego? Warto pamiętać o tym, że podatek od dochodów kapitałowych jest rodzajem zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych. Czy wiąże się to z polisą na życie i odszkodowaniem? Przepisy, które regulują ten podatek możesz znaleźć w artykule 30a i 30b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Otrzymanie odszkodowania z polisy na życie wymaga określonych okoliczności. Musi dojść do zdarzenia, które objęte zostało ochroną polisową. Ponadto składki muszą być regularnie opłacane. W sytuacji, gdy wszystkie składki zostały uregulowane na czas i doszło np. do zdiagnozowania poważnej choroby, która miała zapewnić ci wysokie odszkodowanie, nie ma potrzeby płacenia podatku VAT ani podatku Belki (podatku od dochodu kapitałowego). Jest to spowodowane faktem, że świadczenie wypłacone z tytułu ochrony polisowej jest zwolnione z obowiązkowego podatku.

    Na podatek nie ma wpływu również czas trwania umowy ubezpieczeniowej. Bez względu na to, czy umowa będzie trwała 12 miesięcy, będzie terminowa lub bezterminowa – nie jesteś zobowiązany do płacenia podatku.

    Obowiązek płacenia podatku nie dotyczy również:
    • sumy ubezpieczenia, 
    • sumy opłaconych już składek, 
    • zwrotu sumy wpłaconych składek w przypadku, gdy odstąpisz od umowy ubezpieczenia, 
    • przeniesienie wartości jednostek między funduszami w ramach tej samej umowy ubezpieczenia.
    Zgodnie z przepisami prawa otrzymanie świadczenia z polisy na życie nie stanowi przychodu. To oznacza, że nie podlegasz obowiązkom związanym z urzędem skarbowym. Dotyczy to zarówno polisy na życie i dożycie, jak również polisy posagowej, w której gromadzone są oszczędności. 

    Wyjątek stanowi ubezpieczenie inwestycyjne, w którym wypłacone na zakończenie umowy środki, są traktowane jako dochód lub zysk kapitałowy. Taki przychód jest już traktowany inaczej i wówczas musisz liczyć się z opodatkowaniem dochodowym od osób fizycznych. 
     

    Polisa ochronna 

     
    Produkt, jakim jest ubezpieczenie ochronne, jest najczęściej spotykanym spośród wszystkich polis na życie. Zasada w tej polisie jest bardzo prosta: ubezpieczony opłaca regularną składkę i zyskuje ochronę w ściśle określonym zakresie, np. na wypadek leczenia szpitalnego, zdiagnozowania nowotworu złośliwego lub operacji chirurgicznej. 

    Każde ze zdarzeń objętych ochroną (z wyjątkiem zgonu) oznaczają wypłacenie odszkodowania ubezpieczonemu. Środki trafiają wówczas na konto ubezpieczonego. W sytuacji, gdy ubezpieczony umrze – odszkodowanie z tytułu jego śmierci wpływa na konto osób uposażonych, czyli wskazanych w umowie polisowej. Mogą to być krewni lub inne bliskie osoby. Jeśli ubezpieczony nie wskazał nikogo konkretnego w umowie, pieniądze trafiają do osób uprawnionych do dziedziczenia po zmarłym, czyli:
    • małżonka,
    • dzieci,
    • rodziców,
    • osób fizycznych powołanych do dziedziczenia.
    Odszkodowanie po śmierci ubezpieczonego nie stanowi dziedziczenia po nim. To oznacza, że żadna z powyżej wymienionych osób nie jest zobowiązana do płacenia podatku od dziedziczenia oraz z tytułu zysku. 

    Odszkodowanie dotyczące śmierci, ale również innych zdarzeń, np. urazu czy poważnej choroby są świadczeniem wypłacanym z części ochronnej polisy. Oznacza to, że nie podlegają opodatkowaniu.
     

    Polisa oszczędnościowa 

     
    Ubezpieczenie oszczędnościowe może oznaczać polisę dla dorosłych oraz dzieci (polisa posagowa). Taki produkt polega na tym, że opłaca się regularną składkę w określonej wysokości i gromadzi się oszczędności przez 5, 10 czy 20 lat. Po zakończeniu umowy ubezpieczyciel wypłaca zgromadzone przez lata środki. Może to być świetne zabezpieczenie finansowe na czas np. emerytury lub start w dorosłe życie dziecka. Składka ubezpieczeniowa dzielona jest na dwie części: oszczędnościową oraz ochronną. 

    Czy w chwili zakończenia umowy, gdy jako ubezpieczony otrzymujesz zgromadzoną, sporą sumę pieniędzy, jesteś zobowiązany do odprowadzenia podatku od polisy oszczędnościowej? Nie, świadczenie z polisy oszczędnościowej nie jest traktowane jako dochód kapitałowy. Nie musisz w związku z tym płacić podatku po otrzymaniu zgromadzonych przez lata pieniędzy.
     

    Polisa inwestycyjna

     
    W przypadku tego ubezpieczenia składka również dzielona jest na dwie części. Pierwsza dotyczy ochrony ubezpieczonego, druga inwestycji w Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe. Umowa w takim ubezpieczeniu na życie trwa z reguły nie krócej niż 10 lat. Dzięki inwestycji możesz pomnożyć sumę wpłacanych przez siebie składek, możesz również oczywiście je stracić, co wynika z ryzyka inwestycyjnego.

    Czy wypracowany przez lata zysk zobowiązuje do opłacenia podatku? Tak, urząd skarbowy zysk z ubezpieczenia inwestycyjnego traktuje jako dochód, co oznacza, że podlega 19-procentowemu podatkowi od zysków kapitałowych.

    Jeśli jednak w czasie trwania umowy dojdzie do zdarzenia, które zostało objęte ochroną, np. do miesięcznej hospitalizacji i otrzymasz z polisy inwestycyjnej odszkodowanie z tym związane, to nie jesteś zobowiązany do odprowadzania podatku. Dzieje się tak dlatego, że odszkodowanie zostaje wypłacone z części ochronnej sumy wpłaconych składek. 
     

    Inne polisy na życie

     
    Powyższe ubezpieczenia to tylko część spośród wszystkich polis na życie. Wymienić można również inne opcje, które również mogą zapewnić ci nagły przypływ gotówki. Sprawdź, czy konkretne świadczenia podlegają opodatkowaniu:
    • grupowe ubezpieczenie na życie – to rodzaj polisy ochronnej, którą można nabyć w miejscu zatrudnienia, nie podlega opodatkowaniu,
    • NNW szkolne dla dziecka – formalnie jest również polisą grupową, choć skierowana jest do osób nieletnich, jednak także traktowana jest jako polisa ochronna i nie wymaga płacenia podatku,
    • polisa bezterminowa – to ubezpieczenie, które skupia się na ochronie i nie generuje innych zysków, co oznacza, że nie jest opodatkowana.
     


    Co powinieneś wiedzieć o podatku dla pracodawcy 


    Wiesz już wszystko o indywidualnych i grupowych ubezpieczeniach na życie. Warto jednak wiedzieć również o tym, jak sprawa opodatkowania wygląda z perspektywy pracodawcy, który oferuje zatrudnionym osobom ubezpieczenie grupowe. 

    Niektóre zakłady pracy oferują zakup tzw. „grupówek”, inne z kolei finansują takie rozwiązanie jako dodatkowy pakiet socjalny.
     
    Zasada jest taka, że kwoty polisy pracowników pracodawca nie może zaliczyć do kosztów podatkowych. Od tego są oczywiście pewne wyjątki, dzięki którym może on obniżyć podstawę do opodatkowania:
    • ryzyka ubezpieczeniowe – przy dobraniu odpowiedniego zakresu ochrony, czyli zdarzenia wypadkowe (wypadek przy pracy, choroba zawodowa) i zdarzenia chorobowe (zdiagnozowanie poważnej choroby),
    • uposażony – nie może nim zostać sam pracodawca
    • rodzaj polisy – nie może to być ubezpieczenie na życie i dożycie (w ciągu najbliższych 5 lat).
    Oznacza to, że wartość wydatków związanych z ubezpieczeniem pracowników zmniejszy jednak podstawę do opodatkowania.
     

    Polisa po zmarłym, czyli co ze spadkiem i podatkiem? 


    Zmarła bliska ci osoba, która pozostawiła po sobie nieruchomość, samochód, majątek oraz dwie polisy na życie – indywidualną i grupową. Rozpoczyna się postępowanie spadkowe, czy zatem odszkodowanie z tytułu śmierci będzie traktowane jako część spadku?

    Jeśli jesteś osobą uposażoną lub uprawnioną do dziedziczenia po zmarłym w sytuacji, gdy ubezpieczony nie wskazał takiej osoby w umowie, nie obowiązuje cię podatek od spadków i darowizn czy podatku dochodowego. Ubezpieczenie na życie nie jest wliczane w część spadku po osobie zmarłej.
     
    To warto wiedzieć
    1. Ubezpieczenie ochronne nie podlega obowiązkowi podatkowemu
     
    2. Świadczenie wypłacone z polisy oszczędnościowej nie podlega opodatkowaniu
     
    3. Podatek obowiązkowy dotyczy wyłącznie zysku wypracowanego z polisy inwestycyjnej
     
    4. Odszkodowanie z tytułu śmierci ubezpieczonego nie jest traktowane jako część spadku po zmarłym, co oznacza, że od tego świadczenia nie trzeba odprowadzać podatku

    FAQ – Najczęściej zadawane pytania o podatek od polisy na życie?

    1. Czy odszkodowanie z ubezpieczenia jest przychodem?

      Odszkodowanie z polisy ochronnej nie jest traktowane jako dochód. Oznacza to, że otrzymanie świadczenia, bez względu na jego sumę, nie podlega opodatkowaniu. Podatek dotyczy wyłącznie zysku z polisy inwestycyjnej.

    2. Czy pieniądze z odszkodowania podlegają opodatkowaniu?

      Odszkodowanie czyli świadczenie wypłacone z części ochronnej polisy nie podlegają opodatkowaniu i dotyczy to zarówno polis ochronnych, jak i inwestycyjnej.

    3. Czy ubezpieczenie grupowe jest opodatkowane?

      Ubezpieczenie grupowe w miejscu zatrudnienia jest traktowane jako ubezpieczenie ochronne, a to oznacza, że ubezpieczony nie ma obowiązku odprowadzania podatku po otrzymaniu odszkodowania z polisy.

    4. Czy odszkodowanie za śmierć rodzica jest opodatkowane?

      Odszkodowanie za śmierć polisy rodzica nie podlega podatkowi. Nie jest to część spadku, a pieniądze wypłacone zostają z części ochronnej polisy na życie.

    Ewelina Ratajczak

    Uważa, że w życiu nie należy ufać nikomu ani niczemu, dlatego ubezpieczenie na życie to kwestia zdrowego rozsądku. Stara się przybliżyć niewtajemniczonym dostępne możliwości oraz zwrócić uwagę na znaczące różnice w poszczególnych rodzajach polis. A trochę tego jest. W wolnym czasie uczy się stania na głowie na macie, czyta dobry reportaż lub gotuje makaron. Miłośniczka nieoczywistych kierunków podróży.

    Wasze komentarze (0)

    Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

    Wyślij
    Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

    Komentarz zapisany. Dziękujemy.

    « Powrót do listy postów

    FacebookPodziel się ze znajomymi:
    Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

    Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
    Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu