Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 14 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Czym jest indeksacja składki?

Data aktualizacji: 29 CZE 2023

Średnia ocena: 4.60

Dziękujemy za oddanie głosu.

Czym jest indeksacja składki?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

17 CZE 2024
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Ile można dostać odszkodowania za złamanie ręki?

17 CZE 2024
Złamanie ręki to zdarzenie, które może stanowić podstawę do odszkodowania...
Porada img

Badanie RTG - jak wygląda i ile kosztuje?

06 CZE 2024
Potrzebne jest Ci badanie RTG klatki piersiowej lub dentysta zlecił Ci RTG...
Porada img

Tomografia komputerowa prywatnie - ile kosztuje?

29 MAJ 2024
Badanie za pomocą tomografii komputerowej może być potrzebne z wielu...
Porada img

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

29 MAJ 2024
Zanim podejmie się decyzję o zakupie, warto zorientować się wcześniej ile...
Porada img

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

14 MAJ 2024
Posiadanie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego może nam wiele ułatwić....

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Indeksacja składki jest stosowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe, aby uchronić klientów przed skutkami inflacji. Dzięki jej zastosowaniu odszkodowanie z polisy nie traci na wartości i wypłacona kwota wystarcza na pokrycie wydatków, którym jest dedykowana.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Porównaj oferty

  Czym jest indeksacja składki i czy można z niej zrezygnować? Jakie są tego konsekwencje? Podpowiadamy.
   

  Co to jest indeksacja składki?

  Indeksacja składki – tak nazywana jest możliwość podwyższenia składki oraz sumy ubezpieczenia o wskaźnik inflacji, oferowana przez ubezpieczycieli. Dzięki temu rozwiązaniu ubezpieczony nie jest stratny i może zachować wartość świadczeń wypłacanych w razie wystąpienia zdarzenia objętego zakresem ochrony. Przykładowo: ponieważ inflacja w Polsce w 2021 roku wyniosła średnio 5,1 proc., o tyle samo wzrosła wysokość składki za polisę oraz sumy ubezpieczenia. Tym samym każdy płatnik składek, który zgodził się na te warunki, mógł zachować wartość odszkodowania na dotychczasowym poziomie. Dzięki indeksacji składki nie straciło ono na wartości.


  Kiedy i jak następuje indeksacja składki?

  Indeksacja składki polisy następuje po tym, jak Główny Urząd Statystyczny ogłosi wartość wskaźnika wzrostu cen i usług (inflacji). To właśnie na jego podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe oblicza aktualną wysokość składki. Jako maksimum dla indeksacji składki przyjmowany jest wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych za okres 12 miesięcy, z zastrzeżeniem, że  w przypadku, gdy wskaźnik inflacji ogłoszony przez GUS jest niższy niż 3 proc., wskaźnik indeksacji wynosi 3 proc.
  Jeśli chodzi o indeksację sumy ubezpieczenia, kalkulacja uwzględnia różne czynniki. Poza rosnącymi zarobkami i cenami towarów oraz usług wpływają na nią także:
  • częstotliwość opłacania składki,
  • obowiązująca taryfa składek właściwa dla wieku polisowego w dniu indeksacji,
  • okres pozostały do końca polisy,
  • wynik oceny ryzyka przeprowadzonej w dniu zawarcia umowy.
  Ostateczne podwyższenie sumy ubezpieczenia liczone jest za pomocą specjalnego wzoru określanego indywidualnie przez TU.

  Indeksacja składki w ubezpieczeniu ma szczególne znaczenie w odniesieniu do długoterminowych produktów ubezpieczeniowych, takich jak np. ubezpieczenie na życie i dożycie. Dotyczy ona ubezpieczającego, czyli osoby, która zawarła umowę. Jedynie ubezpieczający może więc decydować o akceptacji bądź odmowie zaproponowanego przez ubezpieczyciela wskaźnika indeksacji. Przykładowo, jeśli umowę podpisze rodzic, natomiast polisa dotyczy dziecka, towarzystwo ubezpieczeniowe przesyła propozycję indeksacji rodzicowi, a nie jego córce lub synowi.


  Jak działa w praktyce mechanizm indeksacji?

  Ubezpieczony ma do czynienia z indeksacją zwykle raz do roku, w każdą rocznicę od zawarcia umowy. Mechanizm indeksacji składki różni się, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. W niektórych umowach polisy określono, że indeksacja będzie przeprowadzana automatycznie i klient będzie o tym informowany przez przedstawiciela TU co roku (najczęściej kontakt ma miejsce w okolicy rocznicy od podpisania umowy). Natomiast inne zakładają, że zaindeksowanie wymaga zgody ubezpieczonego i jest ono inicjowane dopiero po wyrażeniu takowej. Wszystko zależy od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

  Przykładowo, PZU zapewnia swoich klientów, że mogą oni złożyć wniosek o udzielenie informacji dotyczącej maksymalnego wskaźnika indeksacji oraz wysokości aktualnej sumy ubezpieczenia w dowolnym momencie od podpisania umowy. Natomiast ubezpieczyciel jest zobowiązany do tego, aby najpóźniej na 30 dni przed rocznicą umowy przesłać na piśmie informacje na ten temat. Następnie ubezpieczony może skorzystać z propozycji, wybrać wskaźnik indeksacji niższy niż obliczony przez TU lub zrezygnować z indeksacji w danym roku. Rezygnacja z indeksacji wymaga przedłożenia u firmy ubezpieczeniowej pisemnego oświadczenia, w terminie do 14 dni przed rocznicą umowy.


  W jaki sposób można zrezygnować z indeksacji składki?

  Ubezpieczony może zaakceptować zaproponowaną przez towarzystwo indeksację składki i sumy ubezpieczenia. Jeśli zgodzi się na nowe warunki, wartość sumy ubezpieczenia zostanie zachowana na dotychczasowym poziomie, natomiast wysokość składki wzrośnie, w zależności od stopnia inflacji. Z drugiej strony jednak płatnik składek ma także prawo do tego, aby zrezygnować z indeksacji. Wtedy wysokość składki nie ulegnie zmianie, pozostając na tym samym poziomie, ale należy nastawić się na to, że kwota odszkodowania może stracić na wartości, bo spada również wartość waluty.

  Jak zgłosić chęć nieindeksowania składki u ubezpieczyciela? W tym celu w danym roku (najczęściej do 30 dni od złożenia propozycji) należy przedstawić w Towarzystwie Ubezpieczeniowym oświadczenie o rezygnacji z indeksacji. Jeśli dokument nie zostanie dostarczony w wyznaczonym przez ubezpieczyciela czasie, uznaje się, że klient zaakceptował indeksację.

  WARTO WIEDZIEĆ:
  • czasami klient nie może zrezygnować z indeksacji składki – dzieje się tak, jeśli w OWU polisy nie ma wzmianki o możliwości odmowy indeksacji,
  • indeksacja składki ubezpieczenia nie jest dostępna, gdy następuje okres bezskładkowy. Tego typu zmiana jest zwykle nieodwracalna, prowadzi ona do rozwiązania wszystkich umów dodatkowych oraz obniżenia sumy ubezpieczenia. W zamian ubezpieczony może liczyć na to, że aż do końca okresu trwania polisy składki będzie opłacać ubezpieczyciel,
  • niektóre TU oferują możliwość zrezygnowania z indeksacji tylko w najbliższym roku polisowym, natomiast inne pozwalają także na złożenie pisma o odmowie indeksacji obowiązującego aż do odwołania,
  • poza indeksacją ubezpieczyciel może zaproponować ubezpieczającemu także waloryzację składki o inny wskaźnik, jednak nie może on być wyższy niż dwukrotność wskaźnika indeksacji. Wtedy od płatnika składek zależy, która opcja jest dla niego korzystniejsza – indeksacja czy waloryzacja,
  • rezygnacja z indeksacji w jednym roku nie oznacza, że ubezpieczony nie ma możliwości skorzystania z niej w kolejnym roku,
  • wiele TU wymaga pisemnej odpowiedzi – jeśli w danym terminie nie przedłożono takiego dokumentu, oznacza to, że płatnik składek wyraża zgodę na indeksację.


  Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy ubezpieczeniowej?

  Polisa na życie zapewnia wysokie świadczenie bliskim, w przypadku, gdy dojdzie do śmierci płatnika składek. Uposażeni to jednak nie są jedyni beneficjenci tego produktu. Po rozszerzeniu ochrony poprzez umowy dodatkowe również osoba ubezpieczona może liczyć na wypłatę odszkodowania – np. z tytułu poważnego zachorowania lub kiedy doszło do wypadku.

  „Na co zwrócić uwagę podczas zawierania umowy z ubezpieczycielem? Najważniejsze jest dokładne przeczytanie OWU. To dokument, który zawiera wszystkie istotne informacje na temat warunków polisy – wysokości odszkodowania w zależności od zdarzenia, zakresu ochrony, indeksacji składki czy też limitów związanych ze świadczeniami lub wiekiem płatnika składek”

  – mówi ekspertka Rankingu Ubezpieczeń na Życie, Ewelina Ratajczak.

  W OWU każdego ubezpieczenia na życie znajdują się także informacje dotyczące tzw. wyłączeń odpowiedzialności. Są to sytuacje, których zaistnienie powoduje, że ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia.

  Należą do nich np.:
  • brak opłacania składek w terminie,
  • niestosowanie się do wskazówek lekarza skutkujące pogorszeniem stanu zdrowia,
  • pozostawanie pod wpływem alkoholu,
  • samookaleczenie lub próby popełnienia samobójstwa,
  • stosowanie narkotyków, środków odurzających, psychoaktywnych lub psychotropowych,
  • śmierć podczas popełnienia lub próby popełnienia przestępstwa,
  • śmierć podczas prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu,
  • śmierć wskutek samobójstwa w ciągu 2 lat od zawarcia umowy,
  • udzielenie nieprawdziwych informacji w ankiecie dotyczącej stanu zdrowia,
  • uszkodzenie ciała spowodowane udziałem w działaniach wojennych, aktach terroru lub rozruchach społecznych.
  • zgon podczas uprawiania niebezpiecznych sportów,
  • zgon w wyniku promieniowania, skażenia promieniotwórczego, zatrucia substancjami stałymi, cieczami, oparami lub gazami trującymi.

  Bardzo ważnym elementem każdej polisy na życie jest również karencja. Tak nazywany jest okres po podpisaniu umowy, podczas którego nie obowiązuje jeszcze ochrona i nie przysługuje odszkodowanie. Rozwiązanie to zabezpiecza towarzystwo ubezpieczeniowe na wypadek nadużyć ze strony klientów. Karencja może się różnić, w zależności od zdarzenia. Przykładowo, karencja na wypadek śmierci w wyniku zawału serca lub udaru mózgu może wynosić 6 miesięcy, natomiast w sytuacji, gdy urodziło się dziecko i płatnikowi składek przysługuje odszkodowanie z tego tytułu – 9 miesięcy. Z kolei karencja na wypadek śmierci samobójczej wynosi 2 lata – popełnienie samobójstwa przed tym terminem poskutkuje niewypłaceniem odszkodowania.


  Gdzie można znaleźć dobre ubezpieczenie na życie?

  Dobra polisa na życie może zapewnić nieocenione wsparcie finansowe w wielu trudnych życiowych sytuacjach. To produkt, który ochroni bliskich na wypadek śmierci płatnika składek, a także zapewni wysokie odszkodowanie dla ubezpieczonego, np. z tytułu poważnego zachorowania lub niezdolności do pracy. Aby jednak znaleźć ubezpieczenie na życie idealnie dopasowane do potrzeb, trzeba poświęcić dużo czasu na analizę ofert dostępnych na rynku oraz rozmowy z przedstawicielami różnych TU. Chyba że zainteresowany skorzysta z kalkulatora polis – wtedy proces ten ulegnie znacznemu przyspieszeniu.

  Kalkulator ubezpieczeń na życie wymaga uzupełnienia krótkiej ankiety, w której opisujemy, jakiego produktu szukamy. Na podstawie udzielonych przez nas informacji, specjaliści mogą przygotować ofertę dopasowaną do naszych potrzeb i dzięki selekcji ofert możemy ominąć te, które w ogóle by nas nie zainteresowały. 

  Porównaj oferty

  Ubezpieczenie na życie zapewnia ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Bardzo ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

  To warto wiedzieć
  1. Indeksacja to coroczna propozycja towarzystwa dotycząca podniesienia sumy ubezpieczenia na skutek inflacji

  2. Zgoda na indeksację oznacza nie tylko wzrost sumy ubezpieczenia, ale i składki

  3. Minimalny wzrost sumy ubezpieczenia i składki wynosi w każdym roku polisowym 3%

  4. Indeksacja nie jest obowiązkowa – wystarczy na 14 dni przed końcem rocznicy polisowej zawiadomić towarzystwo

  Najczęściej zadawane pytania o indeksację składki w ubezpieczeniu na życie

  1. Czy z indeksacji można zrezygnować w trakcie trwania umowy?

   Tak, ale jedynie w wyznaczonym przez towarzystwo ubezpieczeniowe okresie. Zwykle jest na to czas w okolicach rocznicy podpisania umowy. Przykładowo, w PZU ubezpieczający ma obowiązek poinformowania o rezygnacji z indeksacji w formie pisemnej, najpóźniej do 14 dni przed rocznicą umowy.

  2. Czy indeksacja składki dotyczy każdego rodzaju polisy na życie?

   Nie, indeksacja dotyczy tych polis na życie, które wykupuje się na kilka, a nawet kilkanaście lat. Stosuje się ją np. w odniesieniu do ubezpieczeń ochronno-oszczędnościowych oraz ochronno-inwestycyjnych.

  3. Co w sytuacji, jeśli opłaciło się już składkę w wysokości jak przed indeksacją? Czy to oznacza potwierdzenie rezygnacji z indeksacji?

   To zależy od OWU. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych rezygnacja z indeksacji nie jest potwierdzana, dopóki płatnik składek nie złoży odpowiedniego zaświadczenia, natomiast w innych działa to zupełnie na odwrót – TU wylicza nową wysokość składki i sumy ubezpieczenia dopiero po wyrażeniu zgody przez ubezpieczonego. Brak takiej zgody jest równoznaczny z odmową indeksacji sumy ubezpieczenia. O szczegółach dotyczących indeksacji informuje zawsze dokument załączany do każdej polisy – Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

  4. Czy ubezpieczyciel może nie wyrazić zgody na naszą rezygnację z indeksacji składki?

   Ubezpieczyciel może nie wyrazić zgody na odmowę indeksacji w przypadku, gdy umowa polisowa mówi wyraźnie, że każdego z klientów obowiązuje indeksacja składki i nie można z niej zrezygnować. Rozwiązanie to nie jest dostępne także wtedy, gdy: indeksacja przypada na okres zawieszenia opłacania składek, do końca okresu ubezpieczenia pozostało mniej niż 5 lat lub towarzystwo przejmuje za ubezpieczonego obowiązek opłacania składki.

  Adrianna Chruściel

  Odpowiedzialna za treści dotyczące ubezpieczeń na życie. Copywriterka z zamiłowania i pasji. Od 5 lat dzieli się swoją wiedzą i przekazuje ją dalej. Lubi kryminały i dobry film, a w swoim czasie wolnym stawia na rozwój osobisty.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij
  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu