Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 3 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Długoterminowe ubezpieczenie na życie - na czym polega?

Data aktualizacji: 29 CZE 2023

Średnia ocena: 4.61

Dziękujemy za oddanie głosu.

Długoterminowe ubezpieczenie na życie - na czym polega?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Wypadek w szkole - procedury i zasady postępowania

06 WRZ 2024
Według informacji, jakie podaje dane.gov.pl wynika, że w roku szkolnym...
Porada img

Ubezpieczenie dziecka w przedszkolu i w żłobku

05 WRZ 2024
Dzieci, już od pierwszych chwil swojego życia mogą zostać objęte...
Porada img

Polisa na życie a śmierć samobójcza

04 WRZ 2024
Samobójstwa stanowią w Polsce bardzo poważny problem – według danych...
Porada img

Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka - ile wynosi?

08 SIE 2024
Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka przydaje się w sytuacji, gdy...
Porada img

Czy można ubezpieczyć się na życie wielokrotnie?

08 SIE 2024
W sytuacji, gdy posiadamy już indywidualną polisę na życie, a pracodawca...
Porada img

Ubezpieczenie szkolne NNW już od 28 zł

01 SIE 2024
Polisa szkolna NNW może zapewnić dziecku wsparcie finansowe w sytuacji...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Polisa na życie może zapewnić nam ochronę na okres, jaki jest dla nas najbardziej korzystny. Takim rozwiązaniem może być długoterminowe ubezpieczenie na życie, które oprócz ochrony może zapewnić również oszczędzanie oraz inwestowanie. Składka miesięczna za ubezpieczenie, które pozwala gromadzić lub pomnażać kapitał, wynosi już od 70 złotych miesięcznie. Sprawdzamy, jakie możliwości mamy do wyboru w przypadku długoterminowych ubezpieczeń na życie.
Spis treści
    Pokaż wszystkie

    Porównaj oferty

    Takie rozwiązanie jest dość poważnym zobowiązaniem finansowym, zatem warto dobrze przemyśleć taką decyzję. Rynek ubezpieczeniowy posiada wiele produktów do zaoferowania, które powinniśmy porównać, dzięki czemu łatwiej będzie nam wybrać odpowiednią ofertę. Kilka prostych wskazówek znacznie ułatwi zakup polisy na życie. Bez względu na to, czy umowa będzie trwała 5 czy 20 lat – musi to być najlepsze, dostępne rozwiązanie.
     

    Czym jest długoterminowa polisa na życie?

    Długoterminowe ubezpieczenia różnią się od pozostałych ofert przede wszystkich ze względu na czas trwania umowy. Umowa z ubezpieczycielem może trwać 10, 20, a nawet 30 lat. Standardowa umowa z ubezpieczycielem łączy nas najczęściej przez 12 miesięcy.

    Polisa długoterminowa ma nieco inne zasady dotyczące opłacania składek. W tym przypadku również mamy możliwość wyboru częstotliwości (co miesiąc, co kwartał, co pół roku czy raz na rok), ale nie zmienia to faktu, że wpłacana składka jest dzielona na dwie części:
     

    • część ochronna i część oszczędnościowa – pierwsza odpowiada za wypłatę odszkodowania w ramach wykupionego zakresu ochrony, a druga jest gromadzona na specjalnym koncie polisowym i zwracana na koniec umowy w postaci uzbieranego kapitału;
       
    • część ochronna i część inwestycyjna - pierwsza odpowiada za wypłatę odszkodowania w ramach wykupionego zakresu ochrony, a druga jest inwestowana, np. w Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe, co powoduje, że na koniec umowy możemy otrzymać więcej niż wpłaciliśmy.

    Opłacana przez nas składka będzie wyższa niż w przypadku ubezpieczeń ochronnych. Część towarzystw ubezpieczeniowych podaje minimalną przewidywaną składkę – to z reguły 100-120 zł miesięcznie.

    Ubezpieczenie długoterminowe oraz ochronne nie muszą się różnić pod względem wysokości sumy ubezpieczenia czy zakresu ochrony. Mamy do wyboru różne umowy dodatkowe, które zwiększą nasz zakres ochrony (np. wypadek komunikacyjny, pobyt w szpitalu, operacja chirurgiczna), tymi samymi wyłączeniami odpowiedzialności (doznanie urazu pod wpływem alkoholu) czy karencją (9 miesięcy na urodzenie dziecka).
     

    Jakie są rodzaje długoterminowej polisy na życie?

    W długoterminowych zobowiązaniach deklarujemy opłacanie składki, są oszczędnościowe i inwestycyjne, ale i te dzielą się różne rodzaje. Wśród ofert oszczędnościowych (gromadzenie kapitału) możemy wybrać ubezpieczenie na życie i dożycie czy polisę posagową.

    Ubezpieczenie na życie i dożycie dotyczy umowy zawieranej na określony czas, np. 10 lat i gromadzeniu części składki na koncie polisowym. Ubezpieczony podczas podpisywania umowy deklaruje wiek, którego dożyje (stąd nazwa ubezpieczenia). Jeśli będzie to np. 65 lat, to nie dość że otrzyma sumę zgromadzonych oszczędności w te urodziny, to jeszcze dodatkowe świadczenie z tytułu osiągnięcia zakładanego wieku.
     

    Ile kosztuje długoterminowa polisa na życie?

    Koszt ubezpieczenia jest zależny od kilku ważnych czynników. Na cenę wpływ ma wybrana przez nas suma ubezpieczenia, czas trwania ochrony oraz to, ile mamy lat i w jakim stanie jest nasze zdrowie. Koszt polisy jest również zależny od tego, czy dokonamy porównania ofert, czy wybierzemy pierwszą, jaką znajdziemy. Porównanie ofert umożliwi dotrzeć nam do tańszych produktów.

    Ubezpieczenie długoterminowe jest dostępne u wielu różnych ubezpieczycieli. Oferują je między innymi takie TU jak: Allianz, Aviva, Generali, MetLife, Nationale Nederlanden, Prudential czy też Warta.

    Ile kosztuje tego typu ochrona? Ceny są bardzo zróżnicowane – Generali proponuje ubezpieczenie na życie i zdrowie ProFamilia w cenie już od 70 złotych miesięcznie. W ramach tej polisy można inwestować część wpłaconej kwoty w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, a pozostałe środki ulokować na indywidualnych kontach emerytalnych. Tymczasem w ofercie Prudential znajduje się polisa oszczędnościowa na życie i dożycie Emerytura bez Obaw , która jest droższa – składka wynosi od 165 złotych miesięcznie. Do wyboru są dwa profile oszczędzania.

    Nationale Nederlanden proponuje swoim klientom polisę inwestycyjną Ochrona Jutra – zawiera ona elementy ubezpieczenia na życie i zdrowie. Da się ją elastycznie dopasowywać do potrzeb i kosztuje już od 150 złotych. U pozostałych TU oferujących tego typu produkty wysokość składki oraz częstotliwość jej opłacania są zazwyczaj określane podczas podpisywania umowy.
     

    Długoterminowe ubezpieczenie na życie – cena na podstawie ofert wybranych towarzystw ubezpieczeniowych

    Towarzystwo ubezpieczeniowe Składka miesięczna
    Generali
    (ProFamilia)
    od 70 zł
    Prudential
    (Emerytura bez Obaw)
    od 165 zł
    Nationale Nederlanden
    (Ochrona Jutra)
    od 170 zł
    Tabela 1. Opracowanie na podstawie wybranych ofert towarzystw ubezpieczeniowych z 16.12.2021 r.
     

    Kto oferuje długoterminowe polisy na życie?

    Polski rynek ubezpieczeniowy ma wiele do zaoferowania w zakresie polis długoterminowych. Tego typu produkty oferują między innymi takie TU jak: Allianz, Aviva, Generali, MetLife, Nationale Nederlanden, Prudential, Warta. Poszczególne towarzystwa oferują następujące możliwości:
    • Allianz – umowa w polisie oszczędnościowej Specjalnie dla Ciebie jest zawierana na czas nieokreślony. Można ją zawrzeć na rzecz każdej osoby w wieku pomiędzy 13-71 lat. Ubezpieczyciel zezwala na podwyższenie sumy ubezpieczenia w sytuacjach takich jak np.: adopcja lub narodziny dziecka, zawarcie związku małżeńskiego, kupno mieszkania lub domu, zgon współmałżonka, a także zaciągnięcie kredytu,
    • Aviva – umowa ubezpieczenia oszczędnościowego Nowa Perspektywa jest zawierana na czas nieokreślony. Przed jej podpisaniem ubezpieczyciel może zażądać wykonania badań lekarskich. Dopiero po przeprowadzeniu oceny ryzyka TU zaproponuje warunki polisy. Wysokość odszkodowania z tytułu śmierci jest obliczana na podstawie rachunku podstawowego. W sytuacji, gdy ubezpieczony opłacał wszystkie składki w ciągu pierwszych trzech lat, ale nie została opłacona w  terminie płatność należna w  czwartym lub następnych latach trwania umowy, może mu zostać zaproponowane zawieszenie płatności składek regularnych z tytułu głównej umowy,
    • Generaliubezpieczenie na życie i zdrowie ProFamilia ma na celu zabezpieczenie przyszłości ubezpieczonego i jego bliskich. TU umożliwia inwestowanie części składki w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, daje także możliwość dodatkowego oszczędzania na indywidualnych kontach emerytalnych IKE lub IKZE. Składka miesięczna wynosi już od 70 złotych miesięcznie, pakiet ochronny można rozszerzyć o 23 umowy dodatkowe, w tym także drugą opinię medyczną światowej klasy specjalistów lub poważną operację dla dziecka,
    • MetLifeubezpieczenie oszczędnościowe na życie i dożycie Gwarantowana Emerytura+ pozwala zaoszczędzić środki na emeryturę. Polisa jest dedykowana osobom, które mają własną firmę lub pracują na etacie i chcą jak najlepiej ulokować swoje pieniądze. O wysokości świadczenia decyduje ubezpieczony, natomiast gwarantowany okres wypłaty jest dożywotni. Polisę można wykupić dla siebie lub dla bliskiej osoby, ubezpieczyciel zapewnia również przyspieszoną wypłatę w sytuacji, gdyby zdarzył się jakiś wypadek skutkujący trwałym inwalidztwem,
    • Nationale Nederlandenpolisa inwestycyjna Ochrona Jutra zawiera elementy ubezpieczenia na życie i zdrowie – z jej pomocą można nie tylko zgromadzić kapitał na przyszłość, ale także zadbać o rodzinę tu i teraz. Ubezpieczenie da się elastycznie dopasowywać do potrzeb, rozszerzając je o umowy dodatkowe, takie jak np. ochrona na wypadek zdiagnozowania nowotworu lub też odszkodowanie z tytułu niezdolności do pracy. Ubezpieczyciel zezwala na to, aby w trakcie trwania umowy modyfikować częstotliwość opłacania składki, a także jej wysokość. Dozwolone są także zmiany w sumie ubezpieczenia oraz wyznaczenie na nowo uposażonych. Minimalna wysokość składki miesięcznej wynosi 150 złotych,
    • Prudential – w polisie oszczędnościowej na życie i dożycie Emerytura bez Obaw umowa jest podpisywana na minimum 10 lat. Do wyboru są dwa profile oszczędzania. Ubezpieczyciel umożliwia lokowanie nie mniej niż 45 lub 70% aktywów w papiery dłużne Skarbu Państwa Polskiego, lub inne o wysokiej wiarygodności, natomiast pozostała część aktywów zostaje przeznaczona na inne instrumenty finansowe. Przed podpisaniem umowy przeprowadzana jest ankieta oceny ryzyka, na jej podstawie podejmowana jest decyzja o warunkach polisy. Minimalna wysokość składki miesięcznej wynosi 165 złotych,
    • Warta – w polisie inwestycyjnej Diamentowa Przyszłość umowa ubezpieczenia zawierana jest na czas nieokreślony. Ochroną można objąć każdego, kto ukończył 3. miesiąc życia, ale nie przekroczył 85 lat. Po upływie 2 lat od podpisania zobowiązania ubezpieczony może wnioskować o zmianę wysokości składki regularnej, natomiast po 3 latach istnieje sposobność przekształcenia polisy w ubezpieczenie bezskładkowe.

    Długoterminowe ubezpieczenie na życie – przegląd ofert wybranych towarzystw ubezpieczeniowych

    Towarzystwo ubezpieczeniowe Szczegóły ubezpieczenia
    Allianz
    (Specjalnie dla Ciebie)
    polisa oszczędnościowa
    umowa jest zawierana na czas nieokreślony
    wysokość sumy ubezpieczenia może być podwyższana lub obniżana
    Aviva
    (Nowa Perspektywa)
    polisa oszczędnościowa
    umowa jest zawierana na czas nieokreślony
    ubezpieczyciel może zażądać wykonania badań lekarskich przed podpisaniem umowy
    po upływie 3 lat możliwe jest zawieszenie składki
    Generali
    (ProFamilia)
    ubezpieczenie ochronno-inwestycyjne
    możliwość inwestowania części składki w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe oraz dodatkowego oszczędzania na indywidualnych kontach emerytalnych
    składka wynosi od 70 zł miesięcznie
    MetLife
    (Gwarantowana Emerytura+)
    polisa oszczędnościowa na życie i dożycie
    polisę można wykupić dla siebie lub dla bliskiej osoby
    gwarantowany dożywotni okres wypłaty
    Nationale Nederlanden
    (Ochrona Jutra)
    polisa inwestycyjna
    umowa jest podpisywana na minimum 10 lat
    ubezpieczenie da się elastycznie dopasowywać do potrzeb
    składka wynosi od 150 zł miesięcznie
    Prudential
    (Emerytura bez Obaw)
    polisa oszczędnościowa na życie i dożycie
    umowa jest podpisywana na minimum 10 lat
    składka wynosi od 165 zł miesięcznie
    Warta
    (Diamentowa Przyszłość)
    polisa inwestycyjna
    umowa jest zawierana na czas nieokreślony
    po 2 latach możliwe jest modyfikowanie warunków ubezpieczenia
    Tabela 2. Opracowanie na podstawie wybranych ofert towarzystw ubezpieczeniowych z 16.12.2021 r.

     

    Jakie są zalety długoterminowej polisy na życie?

    Największą zaletą długoterminowego ubezpieczenia na życie jest spokojna przyszłość. Tego typu polisy wspierają bowiem w oszczędzaniu i gromadzeniu kapitału dla siebie oraz bliskich. Kolejne korzyści to:
    • atrakcyjna wysokość składki – długoterminowe ubezpieczenie jest z reguły korzystniejsze niż polisy wykupywane na krótszy czas,
    • brak stresu związanego z koniecznością pamiętania o terminie wygaśnięcia umowy,
    • możliwość modyfikacji wysokości sumy ubezpieczenia,
    • możliwość rozszerzenia zakresu ochrony zgodnie z potrzebami,
    • okazja do zainwestowania składki w fundusze UFK – dzięki temu można zyskać dodatkowe fundusze, np. na zakup samochodu lub mieszkania,
    • włączenie w ubezpieczenie nie tylko siebie, ale i rodziny;
    • wypełnianie ankiety medycznej tylko raz – przy podpisywaniu umowy.
     

    Jakie są wady długoterminowej polisy na życie?

    Do wad długoterminowego ubezpieczenia na życie należy czas trwania umowy. Porozumienie jest zwykle zawierane na okres minimum 10 lat – nie każdemu może to pasować. W przypadku polis o charakterze inwestycyjnym należy się także liczyć z ryzykiem giełdowym i – co za tym idzie – możliwością strat. Zwrot z inwestycji może nastąpić dopiero w ciągu kilkunastu lat od wykupienia ubezpieczenia.

    Dla kogo ubezpieczenie długoterminowe jest dobrym rozwiązaniem?

    Ubezpieczenie długoterminowe to produkt dedykowany osobom, które planują gromadzenie oszczędności na przyszłość lub inwestycję. Polisa inwestycyjna jest odpowiednia dla tych osób, którym nie przeszkadza długi czas oczekiwania na efekty inwestycji. Natomiast jeśli chodzi o produkty bez elementu inwestycyjnego, mogą one zainteresować każdego, kto posiada pewne rezerwy finansowe i chce je zgromadzić w jednym miejscu z zachowaniem ochrony ubezpieczeniowej.

    Gdzie znaleźć dobrą polisę długoterminową?

    Długotrwała polisa na życie gwarantuje pomoc finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, a dodatkowo, umożliwia oszczędzanie środków i ich pomnażanie poprzez inwestowanie. Zanim jednak wybierze się ubezpieczenie długoterminowe, warto zapoznać się z kilkoma ofertami dostępnymi na rynku w celu ich porównania. Na co zwrócić uwagę?
    Kluczowe elementy to:
    • wyłączenia odpowiedzialności,
    • wysokość składki miesięcznej,
    • zakres ochrony.

    Aby uniknąć przepłacania za składkę, warto porównać ceny ostateczne polis w kalkulatorze ubezpieczeń. Polecamy również zapoznać się z pojęciem okresu karencji ubezpieczenia. W przypadku niektórych produktów może on wynosić nawet kilka miesięcy – dopiero po tym czasie rozpocznie się pełna ochrona ubezpieczeniowa.

    Porównaj oferty

    Polisa  na życie gwarantuje pomoc finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Ważną rolę w wyborze ubezpieczenia odgrywa cena takiego ubezpieczenia, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

    To warto wiedzieć
    1. Ubezpieczenie długoterminowe może łączyć umową z ubezpieczycielem na 10, 20, a nawet 30 lat

    2. Polisa długoterminowa pozwala na dowolny zakres ochrony poprzez możliwość zakupu umów dodatkowych

    3. Polisa posagowa umożliwia uzbieranie kapitału na start w dorosłość dziecka

    4. Ubezpieczenie inwestycyjne dzieli składkę na dwie części: ochronną i inwestycyjną, która wiąże się z ryzykiem finansowym

    Najczęściej zadawane pytania o polisę długoterminową

    1. Czy można nabyć polisę długoterminową, gdy posiadamy już ubezpieczenie grupowe w pracy?

      Tak, ubezpieczenia indywidualne oraz grupowe nie wykluczają się i można posiadać oba naraz. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność opłacania dwóch składek, natomiast główna zaleta to dwa odszkodowania w sytuacji, gdy dojdzie do zdarzenia objętego ochroną.

    2. Czy można ubezpieczyć długoterminowo dziecko?

      Tak, niektóre polisy długoterminowe są dostępne także dla dzieci. Jest to wówczas polisa posagowa. Takie rozwiązanie można nabyć wtedy, gdy nasze dziecko nie ma ukończonego nawet roku.

    3. Jak długo może trwać umowa długoterminowa?

      Czas trwania umowy jest zależny od TU oraz samej oferty. Minimalny czas trwania umowy w polisie długoterminowej to 5 lat, można jednak śmiało zdecydować się na znacznie dłuższą ochronę.

    4. Kto otrzyma pieniądze z polisy długoterminowej?

      Pieniądze z polisy długoterminowej otrzymuje osoba ubezpieczona, chyba że doszło do jej śmierci. Wtedy środki są przekazywane uposażonym, czyli osobom wskazanym przez tego, kto podpisał umowę. Uposażonym może być każdy – niekoniecznie członek rodziny, ale także najbliższy przyjaciel lub fundacja charytatywna.

    Adrianna Chruściel

    Odpowiedzialna za treści dotyczące ubezpieczeń na życie. Copywriterka z zamiłowania i pasji. Od 5 lat dzieli się swoją wiedzą i przekazuje ją dalej. Lubi kryminały i dobry film, a w swoim czasie wolnym stawia na rozwój osobisty.

    Wasze komentarze (0)

    Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

    Wyślij
    Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

    Komentarz zapisany. Dziękujemy.

    « Powrót do listy postów

    FacebookPodziel się ze znajomymi:
    Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

    Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
    Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu