Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 26 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Data aktualizacji: 24 KWI 2023

Średnia ocena: 4.60

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Jak wysokie odszkodowanie za złamany palec?

17 KWI 2024
Odszkodowanie za złamanie palca może wynosić zarówno 200 zł, jak i 2 000...
Porada img

Ubezpieczenie bezskładkowe - na czym polega?

09 KWI 2024
Decydujemy się na zakup ubezpieczenia na życie, by w ten sposób...
Porada img

Odszkodowanie za śmierć babci, dziadka - komu się należy i jak je uzyskać

04 KWI 2024
Jedną z bardzo smutnych okoliczności w życiu jest śmierć bliskich osób, w...
Porada img

Badanie wzroku - ile kosztuje prywatnie i jak przebiega?

03 KWI 2024
W świecie, gdzie nasze oczy są codziennie wystawione na próbę przez długie...
Porada img

Uraz barku a odszkodowanie

03 KWI 2024
Uraz ciała może stanowić podstawę do tego, abyś otrzymał świadczenie z...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamany nos?

22 MAR 2024
Złamany nos to nie tylko przykry i nieprzyjemny uraz, ale może też mocno...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Zanim podejmie się decyzję o zakupie, warto zorientować się wcześniej ile kosztuje polisa na życie. Takie ubezpieczenie może stanowić wydatek około 50 zł miesięcznie. Nie należy jednak sugerować się wyłącznie ceną, ponieważ każdy z nas może oczekiwać zupełnie innej ochrony.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Porównaj oferty

  To, ile kosztuje ubezpieczenie na życie, jest zależne od kilku ważnych czynników. Najtańszym rozwiązaniem będzie polisa grupowa (polisa pracownicza, polisa grupowa otwarta, NNW szkolne), gdzie do wyboru mamy jeden z kilku wariantów. Z kolei w przypadku ubezpieczenia indywidualnego, na cenę wpływ ma nasz stan zdrowia, wybrana suma ubezpieczenia, wiek, liczba umów dodatkowych. Sprawdzamy, ile może kosztować produkt, który będzie chronił naszą przyszłość.
   

  Co to jest polisa na życie?

  Ubezpieczenie na życie to sposób na zabezpieczenie przyszłości swojej oraz bliskich. Przedmiotem ochrony jest przede wszystkim życie, ale również zdrowie ubezpieczonego. Zależnie od zdarzenia polisowego, odszkodowanie może trafić do rąk ubezpieczonego lub osób, które wskazał w umowie jako uposażone. Świadczenie zostaje wypłacone najczęściej w ciągu 30 dni od zgłoszenia.

  Polisy na życie różnią się od siebie, o czym warto pamiętać przed zakupem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice:
  • terminowa i bezterminowa polisa na życie – polisa terminowa różni się od bezterminowej czasem, w którym objęci jesteśmy ochroną. W przypadku polisy bezterminowej ochrona działa nawet po zakończeniu okresu składkowego i mogą zdecydować się na nią również osoby starsze. Ubezpieczenie terminowe posiada ograniczenia dotyczące wieku, w jakim możemy przystąpić do zakupu.
    
  • ochronna i mieszana polisa na życie – ubezpieczenie może zabezpieczyć nasze życie i zdrowie i wówczas mówimy o polisie ochronnej, ale może również umożliwić nam gromadzenie lub pomnażanie kapitału – wtedy jest to polisa mieszana, np. inwestycyjna.
    
  • indywidualna polisa na życie – ten rodzaj ubezpieczenia kupujemy samodzielnie, sami również ustalamy jak wysoką sumę ubezpieczenia chcemy, czego dotyczyć ma ochrona oraz jak długo będzie trwała umowa z ubezpieczycielem. Umowę możemy modyfikować w trakcie jej trwania.
    
  • grupowa polisa na życie – z tym ubezpieczeniem najczęściej możemy się spotkać w miejscu zatrudnienia, jeśli nasz pracodawca współpracuje z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. Polisa grupowa to produkt, który zapewnia szeroki zakres ochrony, ale niska suma ubezpieczenia nie gwarantuje wysokich odszkodowań. Umowa jest zawierana na 12 miesięcy, można ją przedłużyć, ale może zakończyć się w chwili, gdy rozwiązujemy umowę z pracodawcą.
    
  • grupowa otwarta polisa na życie – to z kolei produkt stworzony z myślą o osobach, które wykonują tzw. „wolne zawody” jak fotograf, tłumacz, pisarz, malarz czy copywriter. Oferta zbliżona jest do ubezpieczenia grupowego, jakie moglibyśmy nabyć w miejscu pracy, jednak zakup dokonywany jest indywidualnie.


  Od czego zależy cena polisy na życie?

  Cena polisy na życie zależy m.in. od wieku klienta, stanu zdrowia, zakresu ubezpieczenia oraz jego sumy. Poniżej opisano najważniejsze czynniki kształtujące cenę:
  • zakres ochrony – im większy zakres ochrony, tym wyższa stawka. Najtańszym rozwiązaniem jest polisa obejmująca jedno zdarzenie – śmierć ubezpieczonego. Każda umowa dodatkowa zwiększa wysokość składki. Warto jednak przeanalizować swoje potrzeby i wziąć pod uwagę ryzyko wystąpienia innych trudnych zdarzeń, takich jak poważna choroba, hospitalizacja lub nieszczęśliwy wypadek. Pomocna może okazać się analiza sytuacji, jakie miały miejsce w rodzinie;
  • suma ubezpieczenia (SU) – w tym przypadku wygląda to podobnie: im wyższa kwota sumy ubezpieczenia, tym wyższa składka. Natomiast warto pamiętać, że to na podstawie SU ubezpieczyciel określa wysokość rekompensaty za powstałe zdarzenie objęte ochroną;
  • rodzaj ubezpieczenia – inna będzie wysokość składki za polisę indywidualną, a inna za grupową, ochronną i oszczędnościową, NNW szkolne czy polisę posagową. Najczęściej tańszym rozwiązaniem okazuje się ubezpieczenie grupowe, jednak rodzaj należy dobrać w zależności od własnych potrzeb;
  • stan zdrowia – przed podpisaniem umowy ubezpieczyciel ma prawo poprosić o wypełnienie ankiety medycznej, w której znajdują się pytania m.in. odnośnie do aktualnego stanu zdrowia, przebytych chorób, a także wystąpienia ryzyk w przyszłości. Zatajenie informacji może skutkować w przyszłości odmową wypłaty świadczenia;
  • wiek – decyzji o zakupie ubezpieczenia nie warto odkładać na później, ponieważ wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia wielu niepożądanych zdarzeń;
  • czas trwania umowy – zawarcie umowy na dłuższy okres będzie kosztować mniej. Korzystniej jest więc zawrzeć umowę przykładowo na 10 zamiast 5 lat;  
  • płatność składek – składki opłaca się w systemie miesięcznym lub rocznym. Jednak w przypadku zdecydowania się na płatność z góry za cały rok ubezpieczyciel może zaproponować rabat;
  • wykonywany zawód – niektóre zawody są bardziej ryzykowne i mogą przyczynić się do pogorszenia zdrowia bądź wystąpienia innych zdarzeń. 
  Na cenę polisy wpływ może mieć również sposób spędzania wolnego czasu. Osoby preferujące ekstremalne sporty powinny liczyć się z wyższą składką.  
   
  Przed zakupem polisy na życie, należy dobrze zapoznać się z jej treścią i Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Przede wszystkim warto sprawdzić zapis o czynnikach kształtujących wysokość stawki polisy oraz wyłączeniach odpowiedzialności. Są to okoliczności zdarzenia objętego ochroną, które mogą przyczynić się do nieotrzymania świadczenia.
  — przypomina Ewelina Ratajczak, specjalistka ds. ubezpieczeń na życie w serwisie rankinubezpieczennazycie.pl.
   


  Ile kosztuje polisa na życie?

  Koszt polisy na życie zależy od wielu czynników, które opisano wcześniej. Ostateczna suma jest zawsze ustalana indywidualnie w oparciu nie tylko o wspomniane czynniki, lecz przede wszystkim konkretne potrzeby.

  W poniższej tabeli przedstawiono przykładowy koszt miesięcznej składki za polisę na życie  u wybranych ubezpieczycieli. 

   
  Przykładowy koszt ubezpieczenia na życie
  Oferta Koszt miesięczny składki
  Allianz, Bezpieczne Życie od 28 zł
  Generali, Z myślą o życiu od 38 zł
  Pru, Komfort Życia od 40 zł
  Warta, Warta dla Ciebie i Rodziny od 59 zł
  Tabela 1. Wysokość składki miesięcznej w wybranych TU z 26.01.2023 r.

  Allianz w pakiecie „Bezpieczne Życie” proponuje ubezpieczenie od 28 zł lub minimalną stawkę wynoszącą 50 zł w pakiecie „Twoje życie”. Koszt jest uzależniony od wieku i kwoty, na którą zainteresowany ubezpiecza swoje życie. Polisa zapewnia szeroki zakres ochrony w razie poważnych chorób, wypadków i innych zdarzeń losowych. Można ją rozszerzyć o dodatkowe umowy, w zależności od własnych potrzeb.

  Generali w pakiecie „Z myślą o życiu” to oferta skierowana zarówno do singli, jak i rodzin. Wysokość składki polisy zaczyna się od 38 zł dla jednej osoby, a warianty dla rodzin – od 70 zł. Podstawowy pakiet obejmuje wypłatę świadczenia w razie śmierci, wystąpienia poważnego zachorowania, operacji, leczenia specjalistycznego, śmierci rodzica oraz urodzenia dziecka. 

  Pakiet „Komfort Życia” w Pru obejmuje podstawową ochronę, czyli ubezpieczenie na wypadek śmierci. Da się go rozszerzyć o dodatkowe umowy, takie jak poważne zachorowanie, pobyt w szpitalu czy operacja. Maksymalna wysokość świadczenia w zakresie ochrony życia wynosi do 5 mln zł sumy ubezpieczenia.

  Warta S.A. proponuje ubezpieczenie na życie dla całej rodziny. W pakiecie „Warta dla Ciebie i Rodziny” wysokość składki kształtuje się na poziomie od 59 zł miesięcznie. W ramach polisy można uzyskać szeroki zakres ochrony obejmujący zarówno wypłatę świadczenia w razie śmierci, jak i poważnego zachorowania,  a także trwałego uszczerbku na zdrowiu, operacji czy śmierci rodzica. Dostępne są rozszerzone warianty obejmujące również wsparcie finansowe w razie hospitalizacji małżonka lub dziecka.

  Wielu popularnych ubezpieczycieli nie podaje konkretnych stawek za ubezpieczenie na życie, ponieważ dla każdego są ustalane indywidualnie podczas spotkania z agentem. Przykładem ciekawej oferty jest PZU „Ochrona życia” – to propozycja dla osób, które chcą mieć dożywotnie ubezpieczenie. Ubezpieczyciel składki pobiera przez określony w umowie czas, a ochroną obejmuje dożywotnio. Dokładna wysokość stawki ustalana jest podczas rozmowy z ubezpieczycielem.
   

  Ile powinna wynosić miesięczna składka?

  Wybór ubezpieczenia nie należy do najłatwiejszych decyzji, również z uwagi na kwestie finansowe. Wysokość miesięcznej składki nie powinna obciążać domowego budżetu, zatem istotne jest, aby wybrać ofertę z optymalną kwotą.

  Eksperci podpowiadają, że wydatek ten nie powinien przekraczać 10% miesięcznych dochodów. Mając na uwadze wcześniej opisane czynniki, od których zależy koszt polisy, należy także przeanalizować swoje potrzeby, tak aby przede wszystkim polisa spełniała oczekiwania.
   


  Kiedy koszt polisy na życie może ulec zmianie?

  W czasie trwania umowy z ubezpieczycielem, wysokość naszej składki może ulec zmianie. Istotna jest jednak nasza zgoda. Jeśli nie wyrazimy zgody na podniesienie składki, możemy zmienić warunki umowy i np. zmniejszyć sumę ubezpieczenia lub ograniczyć zakres ochrony.

  Składka może ulec indeksacji w każdą rocznicę zawarcia umowy. Warto o tym pamiętać, jeśli decydujemy się podpisanie umowy długoterminowej, np. na 15 czy 20 lat. Decyduje o tym inflacja i nie mamy na to wpływu.

   

  Nie kupuj polisy na życie tylko ze względu na cenę!

  Często decydujemy się na zakup polisy ze względu na niską cenę. To może być spory błąd.

  Ubezpieczenie powinno być maksymalnie dopasowane do naszych potrzeb. Jeśli dużo czasu spędzamy za kierownicą – polisa powinna uwzględniać możliwość wypadku i zapewniać satysfakcjonujące nas świadczenie. W sytuacji, gdy spłacamy wysoki kredyt hipoteczny, a mamy na utrzymaniu małe dzieci, suma ubezpieczenia powinna zapewnić im bezpieczeństwo na jak najdłuższy czas. Z kolei, jeśli w naszej rodzinie często pojawiały się choroby nowotworowe – warto zdecydować się na polisę z ochroną na wypadek raka.

  Nie musimy decydować się na wszystkie dostępne rozszerzenia ochrony, ale wybierzmy te, które odpowiadają naszym realnym zagrożeniom.

  Dopasujmy również sumę ubezpieczenia do naszych potrzeb. Kusząca może być tania składka, jednak suma ubezpieczenia w wysokości 20 000 zł może nie zapewnić należytego wsparcia naszym bliskim.

  Każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada kilka możliwości cenowych do wyboru. Warto więc porównywać dostępne produkty. W razie wątpliwości – najlepiej zapytać specjalistów i skorzystać np. z pomocy porównywarki ubezpieczeniowej.
   

  Jak znaleźć najtańszą polisę na życie?

  Jeśli zależy nam na tym, aby dopasowana do nas polisa na życie, była jak najtańsza, to najlepszym rozwiązaniem będzie solidne porównanie ofert. Przeglądanie poszczególnych produktów z oferty każdego towarzystwa ubezpieczeniowego może być męczące i trudne – bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele firm ubezpieczeniowych działa na polskim rynku.

  Przed wyborem polisy warto zastanowić się nad tym, czego dokładnie poszukujemy. Należy przeanalizować:
  • jaką kwotę jesteśmy w stanie zainwestować w ubezpieczenie,
  • kogo chcemy zabezpieczyć na wypadek naszej śmierci,
  • kogo chcemy objąć ochroną,
  • jakiego zakresu ochrony potrzebujemy,
  • jakie są prognozy dotyczące naszych dochodów (praca w firmie, gdzie planowana jest reedukacja etatów, bliski koniec spłaty kredytu, podwyżka lub awans itd.).
  Mając te informacje, możemy rozpocząć poszukiwanie. Najlepszą metodą jest porównywarka ubezpieczeniowa, która pozwoli nam dotrzeć do wszystkich dostępnych ofert. Dzięki niej nie ominie nas żadna atrakcyjna polisa.
   

  Gdzie szukać polisy na życie, aby nie przepłacać?

  Na rynku działa wiele firm ubezpieczeniowych, co często okazuje się przytłaczające w trakcie poszukiwań polisy dla siebie. Przeglądanie ofert na stronie każdego towarzystwa czy wizyty bezpośrednio u ubezpieczycieli bywają bardzo czasochłonne i męczące.

  Z tego powodu warto skorzystać z prostego narzędzia, jakim jest porównywarka ubezpieczeniowa online. Po wypełnieniu krótkiego formularza zostaną dopasowane najlepsze oferty, które później można omówić z konsultantem.

  Warto pamiętać, że nie zawsze najtańsza polisa na życie spełni nasze oczekiwania. Z tego powodu należy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oraz porównać jej zakres z wybranymi produktami. Natomiast skorzystanie z kalkulatora cen ubezpieczeń pozwoli porównywać tylko określone produkty.

  Porównaj oferty

  Polisa na życie zapewniam nam ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Podkreślmy jednak, że bardzo ważna jest również cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

  To warto wiedzieć
  1. Najtańszym rozwiązaniem polisy na życie jest ubezpieczenie grupowe, jednak posiada ono kilka ważnych minusów

  2. Na cenę polisy wpływ ma nie tylko suma ubezpieczenia, ale również wiek, wykonywany zawód, stan zdrowia czy rodzaj polisy

  3. Porównanie ofert pomoże znaleźć rozwiązanie dopasowane do konkretnych potrzeb

  4. Dzięki porównaniu ofert można uniknąć przepłacenia za ubezpieczenie

  Najczęściej zadawane pytania o koszt polisy na życie

  1. Ile kosztuje miesięcznie polisa na życie?

   Koszt ubezpieczenia na życie to wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Cena może być niższa, jeśli zdecydujemy się na płatność w systemie rocznym. Z kolei polisa NNW dla dziecka może kosztować od około 30 zł rocznie.

  2. Jakie są rodzaje polis na życie?

   Ubezpieczenia dzielimy na terminowe i bezterminowe, indywidualne i grupowe oraz polisy mieszane, w których oprócz ochrony, możemy liczyć również na np. inwestowanie części składki. Dla każdego z nas najlepszym rozwiązaniem może być zupełnie inny rodzaj ubezpieczenia.

  3. Czy do zakupu polisy konieczne są badania lekarskie?

   Część firm ubezpieczeniowych oczekuje wykonania badań lekarskich, które umożliwią ustalenie ryzyka, jakie nas dotyczy. Coraz częściej jednak ubezpieczyciel może poprosić nas o wypełnienie szczegółowej ankiety medycznej, która pozwoli określić naszą ogólną kondycję.

  4. Czy można mieć dwie polisy na życie?

   Tak, można posiadać dwie lub więcej ubezpieczeń. Dwa ubezpieczenia mogą skutkować podwójnym odszkodowaniem, jeśli oba produkty będą zapewniać ten sam zakres ochrony. Dwie polisy to również dobre rozwiązanie, które zwiększy zakres naszej ochrony, szczególnie gdy posiadamy np. podstawową ochronę w polisie na życie i zdecydujemy się na zakup polisy grupowej.

  5. Ile wynosi składka ubezpieczenia na życie w PZU?

   Wysokość składki polisy na życie w PZU jest zależna od tego, jaką polisę wybierzemy oraz tego, na jaką sumę ubezpieczenia się zdecydowaliśmy. Wysokość składki jest ustalana indywidualnie z każdym klientem.

  6. Ile kosztuje ubezpieczenie na życie za 1 mln złotych?

   To, ile kosztuje polisa na życie o sumie ubezpieczenia w wysokości 1 000 000 zł, decyduje to, jaką ofertę wybraliśmy, na jaką ochronę dodatkową się zdecydowaliśmy, ile mamy lat oraz jaki stan zdrowia w chwili zawarcia umowy. Składka dla dwóch różnych osób może wynosić zupełnie inną kwotę.

  7. Gdzie najlepiej ubezpieczyć się na życie?

   Na rynku dostępnych jest wielu ubezpieczycieli. Porównanie ofert od różnych towarzystw ubezpieczeniowych i zapoznanie się z ich warunkami pomoże podjąć najlepszą decyzję. Warto też skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy ubezpieczeniowego, który dokładnie przeanalizuje potrzeby oraz sytuację finansową, dzięki czemu zaproponuje w pełni dopasowaną ofertę.

  8. Ile kosztuje ubezpieczenie na wypadek śmierci?

   Koszt ubezpieczenie na wypadek śmierci zależy od wielu czynników, w tym: rodzaju polisy, sumy ubezpieczenia i wysokości składki. Im wyższe świadczenie w przypadku śmierci, tym wyższa cena polisy. Koszt wspomnianego ubezpieczenia kształtuje się zatem na poziomie od kilkunastu do kilkuset złotych.

  9. Co wpływa na cenę ubezpieczenia na życie?

   Cena ubezpieczenia na życie zależy od wielu czynników, w tym od stanu zdrowia ubezpieczonego, wieku, historii medycznej czy stylu życia. Innymi czynnikami, które mają wpływ na cenę ubezpieczenia na życie, są wybrane cechy polisy oraz wysokość sumy ubezpieczenia. Aby sprawdzić wszystkie czynniki wpływające na ostateczną cenę polisy, należy zapoznać się z wykazem zawartym w warunkach umowy, a także zwrócić uwagę na zdarzenia, których polisa nie obejmuje.

  Adrianna Chruściel

  Odpowiedzialna za treści dotyczące ubezpieczeń na życie. Copywriterka z zamiłowania i pasji. Od 5 lat dzieli się swoją wiedzą i przekazuje ją dalej. Lubi kryminały i dobry film, a w swoim czasie wolnym stawia na rozwój osobisty.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij
  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu