Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 17 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Jak sprawdzić wysokość odszkodowania w PZU?

Data aktualizacji: 08 MAR 2024

Średnia ocena: 4.60

Dziękujemy za oddanie głosu.

Jak sprawdzić wysokość odszkodowania w PZU?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Otwarte ubezpieczenie grupowe w ERGO Hestia

16 LIP 2024
Interesuje Cię ubezpieczenie grupowe, ale w Twoim miejscu pracy takie...
Porada img

Grupowe ubezpieczenie na życie

01 LIP 2024
Wśród wielu ofert ubezpieczeń na życie nie sposób znaleźć takiego,...
Porada img

Otwarte ubezpieczenie grupowe w Signal Iduna

21 CZE 2024
Ubezpieczenie na życie jest dostępne w kilku różnych rodzajach. Możesz...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

17 CZE 2024
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Ile można dostać odszkodowania za złamanie ręki?

17 CZE 2024
Złamanie ręki to zdarzenie, które może stanowić podstawę do odszkodowania...
Porada img

Badanie RTG - jak wygląda i ile kosztuje?

06 CZE 2024
Potrzebne jest Ci badanie RTG klatki piersiowej lub dentysta zlecił Ci RTG...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Indywidualne oraz grupowe ubezpieczenie na życie PZU to produkty, które pozwalają na zabezpieczenie przyszłości swojej i bliskich. Wypłata świadczenia jest realizowana, gdy dojdzie do wystąpienia jednego ze zdarzeń określonych w umowie. Od czego zależy wysokość odszkodowania w PZU i jak sprawdzić jego wysokość?
Spis treści
  Pokaż wszystkie
  Jak sprawdzić wysokość odszkodowania w PZU? Od czego ona zależy? Podpowiadamy. 


  Kiedy możesz dostać odszkodowanie z PZU?

  Odszkodowanie z ubezpieczenia na życie w PZU należy się w sytuacji, gdy doszło do wystąpienia jednego ze zdarzeń wymienionych w umowie polisy. Ubezpieczyciel oferuje kilka produktów do wyboru oraz liczne rozszerzenia — sprawdźmy, na wypadek jakich konkretnie sytuacji zabezpieczają. 
   
   

  Indywidualne ubezpieczenie na życie PZU


  Indywidualne ubezpieczenie na życie PZU zapewnia szeroką ochronę płatnikowi składek, a także jego bliskim. W ramach polisy Ochrona Każdego Dnia można liczyć na wypłatę odszkodowania z tytułu śmierci ubezpieczonego. Pieniądze z ubezpieczenia trafiają do jego bliskich i mogą zostać przeznaczone na dowolny cel.

  Ochronę da się rozszerzyć o następujące zdarzenia:
  • konieczność przebycia operacji chirurgicznej – ten dodatek do ubezpieczenia zapewnia odszkodowanie z tytułu przebytej operacji chirurgicznej, 
  • nieszczęśliwy wypadek — wypłata z ubezpieczenia przyda się w sytuacji niezdolności do pracy, inwalidztwa, pobytu w szpitalu lub śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku,
  • organizacja leczenia za granicą – dzięki temu ubezpieczony może liczyć na odszkodowanie z ubezpieczenia na życie w PZU w sytuacji poważnego zachorowania i konieczności leczenia poza krajem, 
  • pobytu w szpitalu – w ramach tej umowy dodatkowej gwarantowane są: odszkodowanie za każdy dzień hospitalizacji oraz dodatkowe świadczenia, np. z tytułu konieczności chemioterapii lub po zachorowaniu na udar,
  • zachorowanie na nowotwór – ten dodatek do polisy zapewnia wsparcie finansowe po zdiagnozowaniu raka, 
  • zdiagnozowanie ciężkiej choroby – rozszerzenie gwarantuje wsparcie finansowe, gdy u płatnika składek zostanie zdiagnozowana ciężka choroba, np. zawał. Otrzymane odszkodowanie pomoże w sfinansowaniu leczenia i rehabilitacji oraz utrzymaniu rodziny.


  Grupowe ubezpieczenie na życie PZU


  Ubezpieczenie grupowe PZU jest dostępne w trzech wariantach — dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, firm zatrudniających od 3 do 30 pracowników oraz firm powyżej 30 pracowników. Odszkodowanie z ubezpieczenia na życie w PZU w wersji grupowej można uzyskać, gdy dojdzie do: 
  • nieszczęśliwego wypadku, 
  • ograniczenia aktywności zawodowej z powodu ciężkiej choroby bądź następstw nieszczęśliwego wypadku, 
  • poważnego zachorowania, 
  • wypadku, kradzieży lub choroby podczas wyjazdu do pracy,
  • zgonu płatnika składek – wtedy świadczenie jest wypłacane uposażonemu (najczęściej jest to partnerowi życiowemu lub małżonkowi.
  Wszystko zależy od tego, na jakie rozszerzenia do umowy zdecyduje się płatnik składek. 
   

  W jaki sposób możesz poznać wysokość świadczenia?  

  Poznanie wysokości świadczenia z ubezpieczenia w PZU to proces, który wymaga wykonania kilku kroków. Przede wszystkim kluczowe jest zrozumienie, że wysokość odszkodowania zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju polisy, zakresu ubezpieczenia, jak również od okoliczności i skutków zdarzenia, które spowodowało szkodę.
   
  Oto poszczególne kroki, które składają się na proces wyceny świadczenia za dane zdarzenie:
  1. Kontakt z PZU – pierwszy krok stanowi bezpośredni kontakt z przedstawicielem PZU. Można to zrobić telefonicznie, mailowo lub osobiście w jednym z oddziałów. Przedstawiciel ubezpieczyciela jest w stanie udzielić wstępnych informacji na temat możliwej wysokości świadczenia, opierając się na podstawowych danych dotyczących polisy.
  2. Wypełnienie wniosku o odszkodowanie – aby rozpocząć proces weryfikacji, należy wypełnić i złożyć stosowny wniosek o odszkodowanie. Powinien on zawierać wszystkie wymagane informacje oraz być uzupełniony odpowiednimi załącznikami, takimi jak dokumentacja medyczna czy policyjna.
  3. Ocena szkody – po złożeniu wniosku PZU przeprowadza szczegółową ocenę szkody. W tym czasie może być konieczne dostarczenie dodatkowych dokumentów lub informacji. W zależności od przypadku PZU może również zlecić przeprowadzenie dodatkowych badań lub ekspertyz.
  4. Decyzja o wysokości świadczenia – na podstawie zebranych dokumentów i przeprowadzonej oceny PZU podejmie decyzję o wysokości przyznanego odszkodowania. Informacja ta zostanie przekazana ubezpieczonemu w formie pisemnej.
  5. Prawo do odwołania – jeżeli nie zgadzasz się z decyzją PZU dotyczącą wysokości świadczenia, masz prawo do złożenia odwołania. Należy to zrobić w określonym terminie, podając uzasadnienie swojego stanowiska i ewentualnie dostarczając dodatkowe dowody.
  Zrozumienie procesu pozwalającego poznać wysokość świadczenia w PZU jest kluczowe dla każdego ubezpieczonego. Trzeba pamiętać, że ubezpieczyciel każdy przypadek rozpatruje indywidualnie, a wysokość odszkodowania zależy od wielu różnych czynników. W razie wątpliwości lub potrzeby uzyskania dodatkowych informacji najlepiej jest bezpośrednio skontaktować się z przedstawicielem PZU.

  – zwraca uwagę Ewelina Ratajczak, ekspertka ds. ubezpieczeń na życie.
   

  Możesz liczyć na sto, trzy tysiące czy pół miliona? 

  Wysokość odszkodowania w PZU może znacząco różnić się w zależności od wielu czynników. Kluczowymi elementami wpływającymi na kwotę wypłacanego świadczenia są typ polisy, zakres ubezpieczenia, a także szczegółowe okoliczności zdarzenia, które spowodowało szkodę lub uszczerbek na zdrowiu:
  • typ polisy ubezpieczeniowej – różne polisy oferują różne poziomy ochrony. Przykładowo, standardowe ubezpieczenie na życie może oferować inne kwoty odszkodowania niż polisa z dodatkowym ubezpieczeniem od nieszczęśliwych wypadków. Wartości te są zazwyczaj określone w umowie ubezpieczeniowej,
  • zakres ubezpieczenia – wysokość odszkodowania zależy również od tego, co dokładnie zostało objęte ochroną. Przykładowo, ubezpieczenia zdrowotne mogą pokrywać koszty leczenia i rehabilitacji, podczas gdy ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków mogą zapewniać odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu,
  • szczegółowe okoliczności zdarzenia – to, co się wydarzyło, a także jakie są konsekwencje zdarzenia dla zdrowia i życia ubezpieczonego, ma bezpośredni wpływ na wysokość odszkodowania. W przypadku poważnych urazów lub trwałego uszczerbku na zdrowiu odszkodowanie może być wyższe.
  Przykładowe kwoty odszkodowań:
  • od 100 zł – może dotyczyć drobnych szkód, na przykład niewielkich kosztów związanych z leczeniem ambulatoryjnym,
  • od 3 tysięcy zł – może być przyznane w przypadku poważniejszych wypadków, wymagających intensywniejszego leczenia,
  • do 500 tysięcy zł lub więcej – takie kwoty są wypłacane w przypadku bardzo poważnych wypadków, prowadzących do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego.
  Należy pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualnie rozpatrywany, a wysokość odszkodowania jest kalkulowana na podstawie konkretnej sytuacji ubezpieczonego. W celu uzyskania dokładnych informacji o potencjalnej wysokości świadczenia zaleca się bezpośredni kontakt z PZU, przedstawienie okoliczności zdarzenia oraz przedłożenie wymaganych dokumentów.

   

  O tych dokumentach musisz pamiętać!  

  Odszkodowanie w PZU jest wypłacane po zgłoszeniu wystąpienia zdarzenia u ubezpieczyciela. Można tego dokonać osobiście, np. umawiając się na spotkanie w dowolnym oddziale TU, bądź na odległość, wypełniając formularz internetowy lub poprzez pocztę e-mail. W przypadku polis grupowych należy skontaktować się z osobą odpowiedzialną za ubezpieczenia w firmie. Następnie trzeba poczekać, aż dyspozytor przyjmie zgłoszenie i oddzwoni celem przekazania informacji o dalszych krokach.  
   

  Co oferują inne ubezpieczenia na życie?

  Inne ubezpieczenia na życie oferowane na rynku mogą zapewniać szeroki zakres ochrony, często dostosowany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientów. Różnorodność tych produktów pozwala na znalezienie polisy, która najlepiej odpowiada na specyficzne wymagania każdej osoby, nie tylko pod względem zakresu ochrony, lecz także kosztów.

  Oprócz standardowego ubezpieczenia na życie dostępne są też polisy z ubezpieczeniem od nieszczęśliwych wypadków, poważnych chorób, utraty zdrowia lub zdolności do pracy. Niektóre ubezpieczenia oferują nawet inwestycyjne komponenty, takie jak ubezpieczenia na życie z UFK (Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe), które pozwalają na budowanie wartości oszczędnościowej polisy.

  W zależności od wybranej polisy klient może skorzystać z różnych korzyści finansowych, takich jak niższe składki przy większym zakresie ochrony, zwrot części składek po określonym czasie, czy nawet możliwość inwestowania części składek w fundusze o różnym stopniu ryzyka. Ponadto wiele ubezpieczeń na życie pozwala na dopasowanie zakresu ochrony do zmieniających się okoliczności życiowych ubezpieczonego, takich jak narodziny dziecka, zakup domu czy przejście na emeryturę.

  Jednym z najlepszych narzędzi do znalezienia najkorzystniejszej oferty są porównywarki ubezpieczeń dostępne online. Umożliwiają one szybkie zestawienie wielu różnych polis pod względem zakresu ochrony, składki, warunków umowy oraz innych istotnych czynników. Dzięki temu, bez wychodzenia z domu, można znaleźć ofertę, która najlepiej odpowiada na indywidualne potrzeby i możliwości finansowe.

  Porównywarka ubezpieczeń jest niezwykle wygodna, lecz co najważniejsze – pozwala na świadome podjęcie decyzji o wyborze ubezpieczenia. Warto pamiętać, że idealna polisa to taka, która zapewnia optymalny zakres ochrony przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnych kosztów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zalecane jest dokładne zapoznanie się z ofertami różnych towarzystw ubezpieczeniowych oraz konsultacja z doradcą ubezpieczeniowym.

   

  To warto wiedzieć
  1. Aby uzyskać prawo do odszkodowania, musi zaistnieć zdarzenie, które jest objęte ochroną polisową

  2. Wysokość odszkodowania jest zależna od wysokości sumy ubezpieczenia wybranej polisy

  3. W celu zgłoszenia roszczenia niezbędny będzie komplet dokumentów potwierdzających zdarzenie

  4. Odszkodowanie nie zostanie wypłacone, jeśli okoliczności zdarzenia dotyczą sytuacji opisanych w umowie w punkcie o wyłączeniu odpowiedzialności

  Najczęściej zadawane pytania o odszkodowanie w PZU

  1. Jak wysokie odszkodowanie w PZU można otrzymać?

   Wysokość odszkodowania w PZU zależy od wielu czynników. Wpływają na nie rodzaj zdarzenia, wiek ubezpieczonego, wybrany wariant polisy, wyniki ankiety medycznej, wysokość oraz częstotliwość opłacania składki miesięcznej, a także zakres ochrony. W przypadku polisy podstawowej o sumie ubezpieczenia decyduje płatnik składek, natomiast suma ubezpieczenia w rozszerzeniach ubezpieczenia została określona dla każdego produktu osobno, można ją sprawdzić na stronie internetowej ubezpieczyciela i w dokumencie OWU. Jeśli chodzi o ubezpieczenia grupowe, wysokość odszkodowania zależy od ustaleń pomiędzy pracodawcą a ubezpieczycielem oraz wybranego przez pracownika wariantu polisy.

  2. Kiedy należy się odszkodowanie w PZU? 

   Odszkodowanie z ubezpieczenia na życie w PZU należy się w sytuacji, gdy doszło do wystąpienia jednego ze zdarzeń wymienionych w umowie polisy. W zależności od wybranego wariantu może to być śmierć, poważne zachorowanie, pobyt w szpitalu, nieszczęśliwy wypadek itd.

  3. Kto może otrzymać świadczenie w PZU?

   Świadczenie w PZU jest wypłacane na konto płatnika składek, chyba że zdarzeniem uprawniającym do odszkodowania była jego śmierć. W takim przypadku pieniądze trafiają do tzw. uposażonego, czyli osoby wymienionej z imienia i nazwiska podczas podpisywania umowy ubezpieczenia, uprawnionej przez ubezpieczonego do otrzymania środków z polisy.

  4. Jak zgłosić się po odszkodowanie w PZU?

   Odszkodowanie w PZU jest wypłacane po zgłoszeniu wystąpienia zdarzenia osobiście lub na odległość – wypełniając formularz internetowy albo poprzez pocztę e-mail. Natomiast w przypadku polis grupowych należy skontaktować się z osobą odpowiedzialną za ubezpieczenia w firmie.

  5. Co obejmuje polisa na życie w PZU?

   Polisa na życie w PZU zazwyczaj obejmuje ochronę na wypadek śmierci ubezpieczonego, a także może oferować dodatkowe świadczenia takie jak ochrona na wypadek nieszczęśliwych wypadków, chorób krytycznych czy trwałego uszczerbku na zdrowiu. Zakres ochrony zależy od wybranego planu ubezpieczeniowego.

  6. Jak długo trzeba czekać na odszkodowanie z PZU?

   Czas oczekiwania na odszkodowanie z PZU bywa różny, ale zazwyczaj proces rozpatrywania wniosku trwa od kilku do kilkunastu dni roboczych. W skomplikowanych przypadkach czas ten może być dłuższy.

  Ewelina Ratajczak

  Uważa, że w życiu nie należy ufać nikomu ani niczemu, dlatego ubezpieczenie na życie to kwestia zdrowego rozsądku. Stara się przybliżyć niewtajemniczonym dostępne możliwości oraz zwrócić uwagę na znaczące różnice w poszczególnych rodzajach polis. A trochę tego jest. W wolnym czasie uczy się stania na głowie na macie, czyta dobry reportaż lub gotuje makaron. Miłośniczka nieoczywistych kierunków podróży.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij
  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu