Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia?

Data aktualizacji: 29 CZE 2023

Średnia ocena: 4.65

Dziękujemy za oddanie głosu.

Od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Otwarte ubezpieczenie grupowe w ERGO Hestia

16 LIP 2024
Interesuje Cię ubezpieczenie grupowe, ale w Twoim miejscu pracy takie...
Porada img

Grupowe ubezpieczenie na życie

01 LIP 2024
Wśród wielu ofert ubezpieczeń na życie nie sposób znaleźć takiego,...
Porada img

Otwarte ubezpieczenie grupowe w Signal Iduna

21 CZE 2024
Ubezpieczenie na życie jest dostępne w kilku różnych rodzajach. Możesz...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

17 CZE 2024
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Ile można dostać odszkodowania za złamanie ręki?

17 CZE 2024
Złamanie ręki to zdarzenie, które może stanowić podstawę do odszkodowania...
Porada img

Badanie RTG - jak wygląda i ile kosztuje?

06 CZE 2024
Potrzebne jest Ci badanie RTG klatki piersiowej lub dentysta zlecił Ci RTG...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Zakup polisy na życie wiąże się z pewnym wydatkiem – to czy będzie on mniejszy czy większy zależy w dużym stopniu od nas samych. Sprawdzamy, na ile mamy wpływ na koszt składki ubezpieczeniowej i od czego ona zależy.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Porównaj oferty

  Zanim podpiszemy umowę, warto przeanalizować swoje możliwości finansowe. Zbyt droga polisa nie jest dobrym rozwiązaniem – gdy pojawią się większe problemy finansowe w naszym życiu, decyzja o rezygnacji z ubezpieczenia może przyjść nam wtedy zbyt łatwo i stracimy w ten sposób ważną dla nas ochronę.
   

  Składka ubezpieczenia – co się na nią składa? 

  Na wysokość składki ubezpieczeniowej w polisie na życie składa się kilka ważnych czynników. Z tego właśnie względu te same ubezpieczenie dla dwóch różnych osób będzie oferowało inną składkę.

  Składka może w całości być przeznaczona na naszą ochronę, ale może być podzielona na dwie części: ochronną i inwestycyjną lub oszczędnościową. Wysokość składki oraz wartość, jaka zostanie przeznaczona na konkretny cel, będzie zależna od rodzaju wybranego przez nas ubezpieczenia.
   

  Co powinniśmy wiedzieć o składce ubezpieczeniowej? 

  Rodzaj ubezpieczenia ma spory wpływ na składkę. Inną opłatę będziemy uiszczać w przypadku polisy grupowej, która zwykle nie jest drogim rozwiązaniem, a zupełnie inną w ramach polisy inwestycyjnej.

  Wysokość opłaty będzie zależna również od wybranej przez nas sumy ubezpieczenia, ponieważ nasza miesięczna opłata jest jej elementem składowym. Polisa z SU w wysokości 20 000 zł będzie wymagała niższej składki niż ubezpieczenie na kwotę 300 000 zł.

  To, ile zapłacimy za składkę, zależy również od tego, jaką częstotliwość wybierzemy. Możemy wybrać płatność w systemie:
  • miesięcznym,
  • kwartalnym,
  • półrocznym,
  • rocznym.
  Opłacenie polisy na rok z góry może przynieść nam wiele korzyści – w takiej sytuacji towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj oferty atrakcyjne rabaty.

  Wpływ na cenę składki mają również: zakres ochrony, wiek oraz nasz stan zdrowia. Bardzo ważny jest również sposób poszukiwania odpowiedniej oferty – dzięki porównaniu różnych produktów ubezpieczeniowych możemy dotrzeć do tańszych i bardziej korzystnych ofert.
   

  Od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia? 

  Sprawdźmy, jak poszczególne czynniki, wpływają na ostateczny koszt naszej składki ubezpieczeniowej. Dzięki temu można świadomie wpłynąć na wysokość opłaty za polisę.
  Wysokość składki zależy od:
  • sumy ubezpieczenia – znaczenie ma to, na jaką SU się zdecydujemy. Ubezpieczenie na niewysoką SU będzie wymagało mniejszej opłaty, niż polisa na 1 mln zł. Zastanówmy się zatem, jak wysoka SU będzie dla nas wystarczająco satysfakcjonująca.
  • rodzaju ubezpieczenia – ważne jest to, czy wybierzemy ubezpieczenie indywidualne czy grupowe, dla siebie czy chcemy ubezpieczyć również bliskich, a także to, czy chcemy oprócz ochrony uzyskać również inwestycje.
  • umów dodatkowych – najniższa składka dotyczy najczęściej umowy podstawowej, która zapewnia ochronę wyłącznie na wypadek śmierci ubezpieczonego. Jeśli zależy nam na ochronie dotyczącej pobytu w szpitalu czy poważnego zachorowania, nasza składka zdecydowanie może wzrosnąć.
  • wieku – każdy kolejny rok naszego życia wpływa na ocenę ryzyka ubezpieczeniowa. To oznacza, że z perspektywy ubezpieczyciela, większe ryzyko śmierci dotyczy 50-latka niż 25-latka. Wydaje się to dość oczywiste, dlatego nie warto odkładać decyzji o zakupie polisy na później.
  • stanu zdrowia – ubezpieczyciel przed zawarciem umowy może oczekiwać od nas wykonania badań lekarskich lub wypełnienia ankiety medycznej. Ma to na celu ustalić naszą ogólną kondycję zdrowotną w chwili zawierania umowy. TU może zapytać nas m.in. o przebyte dotąd choroby, używki oraz aktywność fizyczną lub dietę.
  • czasu trwania polisy – inny koszt dotyczy polisy rocznej, np. grupowej, a jeszcze inny ubezpieczenia długoterminowego, jak np. polisa posagowa.
  • porównania – bez porównania bardzo łatwo przepłacić za znalezioną ofertę. Dzięki porównaniu możemy dotrzeć do ofert, które np. oferują podobny model ochrony w bardziej przystępnej cenie.
   

  Ile może wynosić składka ubezpieczenia na życie? 

  Cena ubezpieczenia jest zależna od wielu czynników, zatem warto o nich pamiętać przed wybraniem konkretnej polisy. Dzięki temu nasze ubezpieczenie będzie kosztować mniej.

  Polisa na życie może kosztować od około 50 zł miesięcznie, ale warto zaznaczyć, że dotyczy to oferty, która uwzględnia również szerszy zakres ochrony. W sytuacji, gdy wybierzemy ochronę podstawową, koszt polisy może być jeszcze niższy.
   

  Wysokość składki w różnych ofertach ubezpieczeniowych

  TU SU Poważne zachorowanie Hospitalizacja Składka miesięczna
  MetLife 40 000 zł 35 000 zł 90 zł/dzień Od 53 zł
  ERGO Hestia 22 000 zł 4 000 zł 40  zł/dzień Od 55 zł
  Generali 35 000 zł 2 000 zł 45 zł/dzień Od 68 zł
  MetLife 100 000 zł 90 000 zł 90 zł/dzień Od 102 zł
  Generali 70 000 zł 6 000 zł 60 zł/dzień Od 140 zł
  ERGO Hestia 100 000 zł 20 000 zł 100 zł/dzień Od 130 zł
  Tab. 1. Opracowanie własne na podstawie kalkulacji rankomat.pl

  Każdy klient może mieć zupełnie inne oczekiwania względem ubezpieczyciela. Zastanówmy się czy zależy nam na szerokiej ochronie, czy spłacamy kredyt hipoteczny i kogo z bliskich nam osób chcemy zabezpieczyć oraz na jaką kwotę. Składki w różnych ofertach polisowych mogą nieznacznie się różnić, ale ważne jest, co oferują w ramach tej kwoty – tutaj różnice mogą być dla nas znaczące. Porównanie ofert jest zatem kluczowe, jeśli zależy nam na niewysokiej opłacie związanej z ubezpieczeniem.
   

  Na co zwracać uwagę przy zakupie oprócz składki ubezpieczenia? 

  Zanim podpiszemy umowę, sprawdźmy dokładnie jej zawartość. Może to brzmieć banalnie, ale zapoznanie się dokumentem umowy ubezpieczeniowej pozwoli uniknąć nam na przyszłość nieprzyjemnych niespodzianek.

  Przede wszystkim sprawdźmy dokładnie czy zgadza się wybrana przez nas suma ubezpieczenia i zakres ochrony. Dlaczego to takie ważne? Podczas spotkania z agentem ubezpieczeniowym możemy zmienić zdanie i zdecydować się na inną ofertę. Wówczas mogą zmienić się warunki umowy.

  Sprawdźmy również to, jak powinniśmy zgłosić ubezpieczycielowi roszczenia np. w przypadku hospitalizacji lub innego zdarzenia, które zapewni nam świadczenie. W trudnych losowych momentach możemy nie mieć czasu na przeglądanie zawartej dawno umowy. Warto więc wiedzieć, jakie dokumenty, pod jaki adres oraz w jaki sposób należy wysłać. To ułatwi proces ubiegania się o odszkodowanie.
   

  Gdzie znaleźć ofertę z korzystną składką ubezpieczenia? 

  Samodzielnie poszukiwanie odpowiedniej polisy na życie może być dla nas uciążliwe i czasochłonne. Ubezpieczenia są zazwyczaj dość podobne, a różnią się głównie detalami.

  Przeanalizujmy zatem: jakim budżetem dysponujemy, jaki zakres ochrony nas interesuje oraz na jak długo chcemy się ubezpieczyć i skorzystajmy z porównywarki ubezpieczeniowej.
  W krótkim formularzu zaznaczamy, jakiej oferty szukamy, a następnie ilość dostępnych produktów zostaje poddana selekcji dostosowanej do naszych oczekiwań.

   
   

  Porównaj ceny

  Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
   

  Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla nas i naszych bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto abyśmy najpierw porównali ceny ubezpieczeń w kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziemy już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możemy porównać aż do 5 ofert.

  To warto wiedzieć
  1. Wysokość składki ubezpieczenia zależy od ustawień polisy, ale i samego ubezpieczonego

  2. Największy wpływ na cenę polisy mają zakres ochrony i wysokość ewentualnego odszkodowania

  3. Wyższą składkę zapłacą osoby, które wybrały polisę oszczędnościową lub inwestycyjną

  4. Polisę na życie warto kupować będąc w młodym wieku i dobrym stanie zdrowia

  Najczęściej zadawane pytania o składkę w ubezpieczeniu na życie?

  1. Czy wiek ma wpływ na wysokość składki ubezpieczenia?

   Tak, nasz wiek wpływa na koszt składki. Zupełnie inną opłatę za te same ubezpieczenie uiści osoba, która ma 25 lat, a inną osoba po 60-tce. Wynika to z ryzyka poważnego zachorowania oraz śmierci – z każdym kolejnym rokiem naszego życia jest ono coraz wyższe.

  2. Czy składka w konkretnej polisie na życie może być inna dla dwóch różnych osób?

   Tak, ponieważ na składkę wpływa kilka czynników. Osoby w podobnym wieku, które decydują się na tę samą polisę, mogą otrzymać inaczej wyliczoną składkę. Pamiętajmy, że na wysokość opłaty wpływa wybrana przez nas SU, zakres ochrony (ilość umów dodatkowych), nasz wiek, ale również nasz stan zdrowia.

  3. Czy można obniżyć składkę ubezpieczenia?

   Tak, możemy wpłynąć na wysokość składki polisowej. Przede wszystkim możemy wybrać nieco niższą sumę ubezpieczenia i mniejszy zakres ochrony. Nie warto też odkładać decyzji na później (np. na przyszły rok, na koniec remontu domu itd.), ponieważ z każdym kolejnym rokiem naszego życia wzrasta ryzyko chorób oraz śmierci. Aby obniżyć składkę możemy również dokonać solidnego porównania ofert, np. z pomocą porównywarki ubezpieczeniowej. Dzięki temu możemy naprawdę sporo zaoszczędzić.

  4. Czy wysokość składki jest gwarancją jakości ubezpieczenia?

   Nie, wysoka składka nie musi nam wcale zapewniać wysokiej sumy ubezpieczenia lub szerokiej ochrony. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na to, czy polisa spełnia nasze osobiste kryteria – czy zapewnia nam taką ochronę, na jakiej nam zależy i zabezpiecza finansowo w takim stopniu, jakiego potrzebujemy oraz mogą potrzebować nasi bliscy.

  5. Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia?

   Na wysokość składki wpływają przede wszystkim: wysokość suma ubezpieczenia oraz ilość umów dodatkowych. Oprócz tego wpływ ma również nasz wiek, w jakim przystępujemy do zakupu polisy oraz aktualny stan zdrowia (przebyte dotąd choroby i operacje, nałogi, stopień aktywności fizycznej) Ważną rolę gra również porównanie różnych ofert ubezpieczeniowych. Bez porównania łatwo o zbyt pochopną decyzje i przepłacenie za polisę.

  Ewelina Ratajczak

  Uważa, że w życiu nie należy ufać nikomu ani niczemu, dlatego ubezpieczenie na życie to kwestia zdrowego rozsądku. Stara się przybliżyć niewtajemniczonym dostępne możliwości oraz zwrócić uwagę na znaczące różnice w poszczególnych rodzajach polis. A trochę tego jest. W wolnym czasie uczy się stania na głowie na macie, czyta dobry reportaż lub gotuje makaron. Miłośniczka nieoczywistych kierunków podróży.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij
  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu