Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Rodzaje ubezpieczeń na życie - które wybrać?

Data aktualizacji: 14 STY 2022

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Rodzaje ubezpieczeń na życie - które wybrać?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

29 LIS 2022
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka - co warto wiedzieć?

21 WRZ 2022
Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka zapewnia pomoc finansową w...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

31 SIE 2022
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

31 SIE 2022
Kontuzja lub pogorszenie stanu zdrowia mogą być konsekwencjami...
Porada img

Uraz kręgosłupa - na jaką kwotę odszkodowania możesz liczyć?

29 SIE 2022
Uraz kręgosłupa miewa bardzo poważne skutki. Jeśli doszło do poważnego...
Porada img

Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka - ile wynosi?

26 SIE 2022
Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka przydaje się w sytuacji, gdy...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Ubezpieczenie na życie to nie tylko odszkodowanie za zdiagnozowaną chorobę, złamanie ręki czy pobyt w szpitalu. To również dodatkowe konsultacje u specjalisty, transport medyczny, dowóz leków czy pomoc domowa po zakończonej hospitalizacji. Składka może odpowiadać za ochronę, jak i gromadzenie czy inwestowanie kapitału.
Spis treści
  Pokaż wszystkie
  Wszystko zależy od rodzaju polisy, jaką wybierzemy, ale również od zakresu ochrony, na jaki się zdecydujemy. Polisa na życie powinna być przede wszystkim dopasowana do naszych warunków finansowych, bo jednym z głównych warunkach skorzystania z jej zalet jest opłacanie składki w wyznaczonym terminie.

  Aby ułatwić podjęcie decyzji, sprawdzamy, czym różnią się poszczególne ubezpieczenia na życie, co zapewniają i ile trzeba za nie zapłacić.  

  Czym różnią się polisy na życie? 


  Ubezpieczenie na życie nie jest jednowymiarowym produktem, ponieważ mamy do wyboru kilka rodzajów ochrony. Polisy różnią się od siebie ze względu na:

   
  • liczbę ubezpieczonych,
  • przeznaczenie składki,
  • czas trwania umowy,
  • wiek osoby ubezpieczonej.
   
  Dodatkowo polisy różnią się od siebie pod względem wyboru sumy ubezpieczenia, wysokości składki czy zakresu ochrony. Oznacza to, że nawet ten sam produkt w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym zakupiony przez dwie różne osoby może stanowić dwa zupełnie różne produkty ochronne.
   
  Liczba ubezpieczonych – nabyć polisę możemy samodzielnie, możemy w zakres ochrony włączyć bliskich (np. partnera oraz dzieci). Maksymalna liczba osób w ramach indywidualnego ubezpieczenia na życie to 10 osób.

  Ubezpieczenie grupowe – produkt oferowany przez podmiot – pracodawcę, operator sieci komórkowej, bank. Oferta skierowana do dużej grupy odbiorców, co pozwala na szeroki zakres ochrony i niską cenę składki. Minusem ubezpieczenia jest niska suma ubezpieczenia.

  Przeznaczenie składki – tutaj ubezpieczenia dzielimy na ochronne, gdzie całość składki kierowana jest na zabezpieczenie oraz polisę z dzieloną składką – w tym przypadku część składki kierowana jest na ochronę, a część na inwestycje lub oszczędności (polisa inwestycyjna, polisa posagowa).

  Czas trwania umowy – polisa może obejmować nas ochroną przez najbliższe 12 miesięcy, jak i dłuższy czas, np. 10, 20 a nawet 30 lat.

  Wiek ubezpieczonego – polisy możemy podzielić również z powodu wieku osoby ubezpieczonej. Do zakupu ubezpieczenia możemy przystąpić pod ukończeniu 18 roku życia, maksymalna granica wiekowa jest zależna od towarzystwa ubezpieczeniowego, ale ochroną ubezpieczeniową mogą zostać objęte również dzieci (polisa NNW, polisa posagowa).
   

  Indywidualne ochronne ubezpieczenie na życie


  Najbardziej klasyczną formą ubezpieczenia na życie jest indywidualna ochronna polisa na życie, która jest produktem terminowym. Zdecydować się na nią mogą osoby pełnoletnie, którym zależy na ściśle sprecyzowanej ochronie oraz zabezpieczeniu bliskich na wypadek swojej niespodziewanej śmierci.
   
  Taki rodzaj ubezpieczenia skierowany jest do osób, które ukończyły 18 lat i mają mniej niż 60, 65 lub 70 lat – górną granicę wiekową określa ubezpieczyciel.

  Ubezpieczony decyduje o zakresie ochrony. Sami zatem określamy czy zależy nam na ochronie przeciw poważnym chorobom, wypadkom czy innym sytuacjom.

  Nie w każdym przypadku zdarzenie polisowe jest podstawą do otrzymania odszkodowania. Istnieją okoliczności zdarzenia, które dokładnie opisuje umowa, kiedy ubezpieczyciel jest zwolniony z obowiązku wypłaty świadczenia. Dzieje się tak, gdy np. doznamy uszczerbku na zdrowiu wskutek prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.

  Miesięczny koszt ochronnej polisy na życie zaczyna się od około 30 zł. Ale im więcej wykupionych umów dodatkowych i im wyższy wiek ubezpieczonego, tym składka będzie zdecydowanie wyższa.
   

  Grupowe ubezpieczenie na życie


  Polisa grupowa jest produktem ochronnym, który możemy nabyć np. w firmie, która nas zatrudnia lub w banku, w którym posiadamy konto. W przypadku ubezpieczenia grupowego produkt kierowany jest do dużej grupy klientów, zatem potrzebny jest pośrednik w postaci pracodawcy lub innego podmiotu.
  To dość specyficzne rozwiązanie, ponieważ w niedrogiej cenie składkowej możemy uzyskać szeroki zakres ochrony. Ważnym minusem jest jednak niewysoka suma ubezpieczenia. Jest to ubezpieczenie, które będzie chronić nas przez najbliższe 12 miesięcy, a umowę możemy następnie kontynuować, jeśli zgłosimy taką chęć ubezpieczycielowi.

  Przykładem polisy grupowej jest PZU P Plus, gdzie do ubezpieczenia przystąpić mogą pracownicy między 16 a 69 rokiem życia. (oferta dla firm zatrudniających minimum 15 pracowników). Ubezpieczenie zapewni nam pomoc finansową w sytuacji:
   
  • śmierci ubezpieczonego,
  • śmierci małżonka,
  • śmierci dziecka,
  • narodzin dziecka,
  • operacji chirurgicznej,
  • pobytu w szpitalu,
  • pobytu na OIOM.
  Koszt miesięczny ubezpieczenia grupowego to wydatek rzędu ok. 50 zł. Jednak w niektórych miejscach pracy takie ubezpieczenie może być oferowane bez opłat, w ramach pakietu socjalnego.
   

  Ubezpieczenie na życie ochronno-inwestycyjne z UFK


  Oprócz ochrony ubezpieczenie na życie może umożliwić nam inwestowanie swoich pieniędzy. Dzieki temu możemy liczyć na dodatkowy zysk. W przypadku ubezpieczenia ochronno-inwestycyjnego część składki kierowana jest na ochronę, a część na ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy (UFK). O tym, jak duża część składki będzie inwestowana – decydujemy samodzielnie.

  Ubezpieczenie inwestycyjne kupić mogą wyłącznie osoby pełnoletnie, a czas trwania umowy przewiduje najczęściej minimum 10-letni okres trwania umowy ze względu na proces inwestowania środków.

  Rodzaj ochrony, na jaką się zdecydujemy jest zależny od nas. Możemy wybrać ochronę podstawową lub rozbudować ją według własnych preferencji.  Koszt ubezpieczenia to minimum 100 zł miesięcznie. Górna granica cenowa jest zależna od możliwości finansowych, jakimi dysponujemy. W niektórych polisach inwestycyjnych, jak Generali składka jest jednorazowa na poziomie przynajmniej 20 000 zł.
   

  Ubezpieczenie na życie ochronno-oszczędnościowe


  Ubezpieczenie na życie może być również sposobem na oszczędzanie. Środki możemy oszczędzać zarówno dla siebie (polisa na życie i dożycie),jak i dla dziecka (polisa posagowa). Oba rodzaje polis ochronno-oszczędnościowych mogą zakupić wyłącznie osoby dorosłe.

  W przypadku tego ubezpieczenia zakres ochrony również zależy od nas. Może być zarówno podstawowy, jak i rozbudowany w konkretnych, wybranych przez nas kierunkach.

  W tym miejscu za przykład możemy użyć ofertę grupy PZU Start w Dorosłość, która jest produktem posagowym. Najdłuższy czas trwania ochrony to 25 lat. Polisę można zakupić nawet dla noworodka, a pieniądze z polisy dziecko może otrzymać najwcześniej w momencie ukończenia 18 roku życia. Przez cały czas trwania umowy zobowiązujemy się do opłacania określonej składki, która gromadzona jest na rachunku ubezpieczeniowym, a następnie zostaje ona wypłacona dziecku na koniec umowy.

  Dziecko może zyskać także ochronę na wypadek śmierci rodzica. W takim przypadku otrzymuje regularną rentę na czas trwania nauki.

  Koszt obu polis zależy od możliwości finansowych osoby, która opłaca składkę. Niektóre towarzystwa wyznaczają minimalną wysokość na poziomie 100-120 zł miesięcznie.
   

  Bezterminowe ubezpieczenie na życie dla seniorów


  Wśród ofert ubezpieczeniowych istnieje również rozwiązanie dla osób starszych.

  Polisa bezterminowa to rozwiązanie, które zapewni bliskim wypłatę świadczenia z tytułu śmierci osoby ubezpieczonej. To sposób na to, by zabezpieczyć finansowo naszych bliskich.

  W przypadku ubezpieczenia bezterminowego mamy zwykle do czynienia z niższą sumę ubezpieczenia niż w przypadku pozostałych ofert ubezpieczeniowych.. Również zakres ochrony jest mniejszy niż w przypadku innych produktów ubezpieczeniowych.

  Dobrym przykładem polisy bezterminowej może być oferta grupy Życie Direct – Spokój Bliskich. Produkt może zagwarantować sumę ubezpieczenia od 4000 zł do 300 000 zł. Pamiętajmy jednak o tym, że wysokość składki jest uzależniona zarówno od sumy ubezpieczenia, jaką wybierzemy, jak również od wieku w jakim przystępujemy do zakupy ubezpieczenia. Dodatkowo, gdy ubezpieczony poważnie zachoruje, będzie mógł otrzymać aż 75% sumy ubezpieczenia.

  Takie ubezpieczenie może objąć ochroną osoby między 18 i 85 rokiem życia.

  Koszt polisy jest uzależniony od wieku ubezpieczonego, sumy ubezpieczenia i liczby ubezpieczonych, np. 70-latek za polisę na SU 30 000 zł zapłaci 306 zł miesięcznie. Dla 2 osób ubezpieczenie w takim samym wariancie to wydatek 500 zł co miesiąc.
   

  Ubezpieczenie na życie NNW dla dziecka


  Rozwiązaniem ochronnym dla dziecka jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków czyli polisa NNW. Ochroną mogą zostać objęte dzieci w wieku szkolnym, ale także te, które uczęszczają do żłobków, przedszkoli czy klubików dziecięcych.

  Polisa NNW zapewnia dziecku ochronę na okres 12 miesięcy. Składka w polisie NNW jest opłatą roczną, dzięki czemu po dokonaniu jednorazowej płatności nie musimy pamiętać o regularnych opłatach.

  Ochrona dotyczy następstw nieszczęśliwych wypadków, zatem dziecko otrzyma wsparcie finansowe w sytuacji:
   
  • złamania lub zwichnięcia,
  • pobytu w szpitalu,
  • operacji chirurgicznej,
  • wstrząśnienia mózgu,
  • oparzenia lub odmrożenia,
  • pogryzienia lub ukąszenia,
  • krwotoku śródczaszkowego,
  • ataku epilepsji.
  Warto wspomnieć o tym, że ubezpieczenie NNW gwarantuje nie tylko pomoc finansową, ale również pomoc w ramach pakietu assistance. Taki pakiet może zorganizować transport medyczny, rehabilitację lub korepetycje przy dłuższej nieobecności w szkole (min. 3 tygodnie).

  Przykładem może to być ubezpieczenie grupy Compensa – NNW Szkolne, które oferuje:
   
  • śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku,
  • dodatkowe świadczenie na wypadek śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku w środku lokomocji lub aktów terroru,
  • trwały uszczerbek na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku,
  • dodatkowe świadczenie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek aktów terroru,
  • jednorazowe świadczenie z tytułu pogryzienia przez psa lub kota, ukąszenia przez żmiję lub użądlenia,
  • jednorazowe świadczenie z tytułu wystąpienia nieszczęśliwego wypadku w przypadku, gdy nie został orzeczony trwały uszczerbek na zdrowiu,
  • zwrot kosztów operacji plastycznych poniesionych wskutek nieszczęśliwego wypadku.
  Koszt polisy NNW dla dziecka to 40-50zł rocznie dla 1 osoby niepełnoletniej.
   

  Ubezpieczenie na życie online bez agenta


  Mamy również możliwość nabycia polisy na życie w systemie online. Należy jednak podkreślić, że ubezpieczenie tego typu jest produktem bardzo charakterystycznym. W takim przypadku spotkać się możemy z niewysoką sumą ubezpieczenia i węższym zakresem ochrony. Ma na to wpływ ryzyko, jakiego podejmuje się ubezpieczyciel bez wiedzy o nas, naszym stanie zdrowia oraz sytuacji finansowej.

  Aviva w ramach polisy Smart Life oferuje cztery warianty dotyczące sumy ubezpieczenia. Możemy zatem zabezpieczyć się na kwotę: 25 000 zł, 50 000 zł, 75 000 zł i 100 000 zł.

  Takie ubezpieczenie nie wymaga od nas ankiety medycznej, natomiast najpóźniej nabyć polisę możemy przed ukończeniem 50 roku życia.

  Koszt polisy kupowanej całkowicie online zależy od sumy ubezpieczenia i wieku ubezpieczonego. Przykładowo, 40-latek, który chce się ubezpieczyć na kwotę 50 000 zł, zapłaci miesięcznie 35 zł.
   

  Bez względu na to, jakiego ubezpieczenia na życie szukamy, pamiętajmy o tym, że bez porównania ofert łatwo przepłacić i zakupić produkt, którego możliwości będą mocno ograniczone. Zatem, gdy decydujemy się na zakup polisy NNW, posagowej czy bezterminowej – sprawdźmy, jakie możliwości oferują nam inne produkty. Dzięki temu możemy znaleźć zarówno tańsze, jak i lepsze rozwiązanie.

  Zadaniem polisy na życie jest zagwarantowanie nam pomocy w wielu różnych, trudnych sytuacjach, w których dochodzi do zagrożenia życia i zdrowia dla nas oraz naszych bliskich. Pamiętajmy jednak o tym, że ważna jest również cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
   
  To warto wiedzieć
  1. Ubezpieczenie na życie jest dostępne w wielu różnych formach, zatem warto dowiedzieć się, jakie rodzaje ubezpieczenia będą dla nas najlepsze

  2. Polisa na życie może objąć ochroną zarówno dzieci, dorosłych, jak i osoby w starszym wieku

  3. Zakres ochrony jest zależny od naszego wyboru, podobnie jak czas trwania umowy oraz wysokość sumy ubezpieczenia

  4. Bez wcześniejszego porównania ubezpieczeń możemy podjąć zbyt pochopną decyzję i przepłacić
  Redakcja

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2022 | Mapa serwisu