Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 26 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Rodzaje ubezpieczeń na życie - które wybrać?

Data aktualizacji: 17 MAR 2023

Średnia ocena: 4.60

Dziękujemy za oddanie głosu.

Rodzaje ubezpieczeń na życie - które wybrać?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Jak wysokie odszkodowanie za złamany palec?

17 KWI 2024
Odszkodowanie za złamanie palca może wynosić zarówno 200 zł, jak i 2 000...
Porada img

Ubezpieczenie bezskładkowe - na czym polega?

09 KWI 2024
Decydujemy się na zakup ubezpieczenia na życie, by w ten sposób...
Porada img

Odszkodowanie za śmierć babci, dziadka - komu się należy i jak je uzyskać

04 KWI 2024
Jedną z bardzo smutnych okoliczności w życiu jest śmierć bliskich osób, w...
Porada img

Badanie wzroku - ile kosztuje prywatnie i jak przebiega?

03 KWI 2024
W świecie, gdzie nasze oczy są codziennie wystawione na próbę przez długie...
Porada img

Uraz barku a odszkodowanie

03 KWI 2024
Uraz ciała może stanowić podstawę do tego, abyś otrzymał świadczenie z...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamany nos?

22 MAR 2024
Złamany nos to nie tylko przykry i nieprzyjemny uraz, ale może też mocno...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Ubezpieczenie na życie to nie tylko odszkodowanie za zdiagnozowaną chorobę, złamanie ręki czy pobyt w szpitalu. To również dodatkowe konsultacje u specjalisty, transport medyczny, dowóz leków czy pomoc domowa po zakończonej hospitalizacji. Składka może odpowiadać za ochronę, jak i gromadzenie czy inwestowanie kapitału. Poznaj wszystkie rodzaje ubezpieczeń na życie!
Spis treści
  Pokaż wszystkie
  Wszystko zależy od rodzaju polisy, jaką wybierzemy, ale również od zakresu ochrony, na jaki się zdecydujemy. Polisa na życie powinna być przede wszystkim dopasowana do naszych warunków finansowych, bo jednym z głównych warunkach skorzystania z jej zalet jest opłacanie składki w wyznaczonym terminie.

  Aby ułatwić podjęcie decyzji, sprawdzamy, czym różnią się poszczególne ubezpieczenia na życie, co zapewniają i ile trzeba za nie zapłacić.


  Ochrona dla ciebie, rodziny czy inwestycja?

  Ubezpieczenie na życie nie jest jednowymiarowym produktem, ponieważ mamy do wyboru kilka rodzajów ochrony. Polisy różnią się od siebie ze względu na: 
  • liczbę ubezpieczonych,
  • przeznaczenie składki,
  • czas trwania umowy,
  • wiek osoby ubezpieczonej.
  Dodatkowo polisy różnią się od siebie pod względem wyboru sumy ubezpieczenia, wysokości składki czy zakresu ochrony. Oznacza to, że nawet ten sam produkt w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym zakupiony przez dwie różne osoby może stanowić dwa zupełnie różne produkty ochronne.
   
  Liczba ubezpieczonych – nabyć polisę możemy samodzielnie, możemy w zakres ochrony włączyć bliskich (np. partnera oraz dzieci). Maksymalna liczba osób w ramach indywidualnego ubezpieczenia na życie to 10 osób.

  Ubezpieczenie grupowe – produkt oferowany przez podmiot – pracodawcę, operator sieci komórkowej, bank. Oferta skierowana do dużej grupy odbiorców, co pozwala na szeroki zakres ochrony i niską cenę składki. Minusem ubezpieczenia jest niska suma ubezpieczenia.

  Przeznaczenie składki – tutaj ubezpieczenia dzielimy na ochronne, gdzie całość składki kierowana jest na zabezpieczenie oraz polisę z dzieloną składką – w tym przypadku część składki kierowana jest na ochronę, a część na inwestycje lub oszczędności (polisa inwestycyjna, polisa posagowa).

  Czas trwania umowy – polisa może obejmować nas ochroną przez najbliższe 12 miesięcy, jak i dłuższy czas, np. 10, 20 a nawet 30 lat.

  Wiek ubezpieczonego – polisy możemy podzielić również z powodu wieku osoby ubezpieczonej. Do zakupu ubezpieczenia możemy przystąpić pod ukończeniu 18 roku życia, maksymalna granica wiekowa jest zależna od towarzystwa ubezpieczeniowego, ale ochroną ubezpieczeniową mogą zostać objęte również dzieci (polisa NNW, polisa posagowa).
   
  W indywidualnej polisie na życie sam decydujesz o wszystkim
  Indywidualna polisa na życie charakteryzuje się tym, że masz wpływ na wiele jej elementów. To nie jest jeden gotowy produkt, który kupujesz w konkretnej cenie. Sam wybierasz wysokość sumy ubezpieczenia, szerokość zakresu ochrony, czas trwania umowy.
  Do indywidualnej polisy na życie możesz przystąpić między 18, a 60. rokiem życia. Granice wiekowe mogą być różne dla różnych ofert, jakie znajdziesz. Dlatego warto porównywać oferty, by znaleźć najbardziej korzystną dla siebie opcję.
   
  Przed zakupem indywidualnego ubezpieczenia na życie zastanów się nad tym, co powinien zapewnić ci ubezpieczyciel: jak wysoka suma ubezpieczenia będzie dla ciebie satysfakcjonująca? Czy wolisz podstawowy zakres ochrony czy zdecydujesz się na ochronę na wypadek pobytu w szpitalu, operacji chirurgicznej lub zdiagnozowania nowotworu? Czy ochrona powinna obejmować wyłącznie najbliższych 12 miesięcy czy może lepsza będzie umowa na 20 lat?
   

  Przykłady ofert ubezpieczeń na życie

  TU SU Poważne zachorowanie Pobyt w szpitalu 1% uszczerbku na zdrowiu Cena składki miesięcznej
  UNIQA Ustalana indywidualnie Tak Tak Tak Ustalana indywidualnie
  Generali 25 000 zł 2 000 zł 40 zł/dzień 25 000 zł Od 53 zł
  Nationale-Nederlanden Ustalana indywidualnie Tak Tak Tak Ustalana indywidualnie
  Generali 30 000 zł 2 500 zł 45 zł/dzień 28 000 zł Od 69 zł
  ERGO Hestia 35 000 zł 8 000 zł 60 zł/dzień 45 000 zł Od 69 zł
  Allianz Ustalana indywidualnie Tak Tak Tak Ustalana indywidualnie
  ERGO Hestia 55 000 zł 15 000 zł 80 zł/dzień 60 000 zł Od 94 zł
  Generali 55 000 zł 4 000 zł 60 zł/dzień 45 000 zł Od 104 zł
  ERGO Hestia 100 000 zł 20 000 zł 100 zł/dzień 75 000 zł Od 139 zł
  Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl z dnia 17.03.2023 r.


  W grupie raźniej i taniej

  Polisa grupowa jest produktem ochronnym, który możemy nabyć np. w firmie, która nas zatrudnia lub w banku, w którym posiadamy konto. W przypadku ubezpieczenia grupowego produkt kierowany jest do dużej grupy klientów, zatem potrzebny jest pośrednik w postaci pracodawcy lub innego podmiotu.
  To dość specyficzne rozwiązanie, ponieważ w niedrogiej cenie składkowej możemy uzyskać szeroki zakres ochrony. Ważnym minusem jest jednak niewysoka suma ubezpieczenia. Jest to ubezpieczenie, które będzie chronić nas przez najbliższe 12 miesięcy, a umowę możemy następnie kontynuować, jeśli zgłosimy taką chęć ubezpieczycielowi.

  Przykładem polisy grupowej jest PZU P Plus, gdzie do ubezpieczenia przystąpić mogą pracownicy między 16 a 69 rokiem życia. (oferta dla firm zatrudniających minimum 15 pracowników). Ubezpieczenie zapewni nam pomoc finansową w sytuacji:
  • śmierci ubezpieczonego,
  • śmierci małżonka,
  • śmierci dziecka,
  • narodzin dziecka,
  • operacji chirurgicznej,
  • pobytu w szpitalu,
  • pobytu na OIOM.
  Koszt miesięczny ubezpieczenia grupowego to wydatek rzędu ok. 50 zł. Jednak w niektórych miejscach pracy takie ubezpieczenie może być oferowane bez opłat, w ramach pakietu socjalnego.
   

  Polisa na życie w formie skarbonki?

  Ubezpieczenie na życie może być również sposobem na oszczędzanie. Środki możemy oszczędzać zarówno dla siebie (polisa na życie i dożycie),jak i dla dziecka (polisa posagowa). Oba rodzaje polis ochronno-oszczędnościowych mogą zakupić wyłącznie osoby dorosłe.

  W przypadku tego ubezpieczenia zakres ochrony również zależy od nas. Może być zarówno podstawowy, jak i rozbudowany w konkretnych, wybranych przez nas kierunkach.

  W tym miejscu za przykład możemy użyć ofertę grupy PZU Start w Dorosłość, która jest produktem posagowym. Najdłuższy czas trwania ochrony to 25 lat. Polisę można zakupić nawet dla noworodka, a pieniądze z polisy dziecko może otrzymać najwcześniej w momencie ukończenia 18 roku życia. Przez cały czas trwania umowy zobowiązujemy się do opłacania określonej składki, która gromadzona jest na rachunku ubezpieczeniowym, a następnie zostaje ona wypłacona dziecku na koniec umowy.

  Dziecko może zyskać także ochronę na wypadek śmierci rodzica. W takim przypadku otrzymuje regularną rentę na czas trwania nauki.

  Koszt obu polis zależy od możliwości finansowych osoby, która opłaca składkę. Niektóre towarzystwa wyznaczają minimalną wysokość na poziomie 100-120 zł miesięcznie.
   

  A może ochrona połączona z inwestycją?

  Oprócz ochrony ubezpieczenie na życie może umożliwić nam inwestowanie swoich pieniędzy. Dzieki temu możemy liczyć na dodatkowy zysk. W przypadku ubezpieczenia ochronno-inwestycyjnego część składki kierowana jest na ochronę, a część na ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy (UFK). O tym, jak duża część składki będzie inwestowana – decydujemy samodzielnie.

  Ubezpieczenie inwestycyjne kupić mogą wyłącznie osoby pełnoletnie, a czas trwania umowy przewiduje najczęściej minimum 10-letni okres trwania umowy ze względu na proces inwestowania środków.

  Rodzaj ochrony, na jaką się zdecydujemy jest zależny od nas. Możemy wybrać ochronę podstawową lub rozbudować ją według własnych preferencji.  Koszt ubezpieczenia to minimum 100 zł miesięcznie. Górna granica cenowa jest zależna od możliwości finansowych, jakimi dysponujemy. W niektórych polisach inwestycyjnych, jak Generali składka jest jednorazowa na poziomie przynajmniej 20 000 zł.
   

  Seniorzy też mogą się ubezpieczyć!

  Na rynku ubezpieczeniowym możesz znaleźć również ubezpieczenie dla osób starszych, czyli polisę bezterminową. Można ją kupić również w młodszym wieku. Umowa z ubezpieczycielem zakłada, że okres składkowy będzie obowiązywać do określonego wieku, np. do ukończenia 75 roku życia. Ubezpieczony wraz z ukończeniem tego wieku nie utraci ochrony – ponieważ trwa ona do końca życia.
  Ubezpieczenie bezterminowe zwykle oferuje niższą sumę ubezpieczenia, jednak nie jest to zasada. Wszystko zależy od wysokości składki. Podstawowym celem polisy jest zabezpieczenie finansowe dla bliskich na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Dzięki środkom z polisy będą mogli oni pokryć koszty związane z pochówkiem lub spłacić zobowiązania finansowe po zmarłym.
  Plusy polisy bezterminowej:
  • wyższy próg wiekowy wstępu,
  • ochrona, która trwa dożywotnio,
  • dobry sposób na zabezpieczenie finansowe bliskich na wypadek śmierci,
  • składka opłacana jest tylko przez określony czas.


  Na wypadek złamania, oparzenia oraz kleszcza

  Ubezpieczenie NNW szkolne to polisa, która ma zapewnić wsparcie finansowe dla dziecka w trudnych dla niego chwilach. Polisę NNW można zakupić za pośrednictwem szkoły, ale również i samodzielnie. Składkę opłaca się jednorazowo i ochrona trwa przez 12 miesięcy.
   
  Ochrona w NNW może dotyczyć złamania kości, pobytu w szpitalu oraz poważnego zachorowania. Ale może również oferować znacznie więcej i zapewniać wsparcie również, gdy dziecko dozna poparzenia, porażenia prądem, odmrożenia lub pogryzienia przez zwierzęta. Ochrona uwzględniać może ukąszenie przed kleszczem oraz hejt w szkole. Jak widać, zakres ochrony może być bardzo rozbudowany, a koszt polisy NNW może wynosić od 25 zł do 368 zł rocznie.
   

  ILE KOSZTUJE POLISA NNW SZKOLNA?

  TU SU 1% trwałego uszczerbku Hospitalizacja (kwota za każdy dzień) Koszty leczenia /rehabilitacji Cena składki
  TUZ Ubezpieczenia 10 000 – 50 000 zł 100 – 500 zł 10 – 50 zł 500 – 3 500 zł 25 – 114 zł
  Signal Iduna 12 000 – 60 000 zł 240 – 1 200 zł 30 – 70 zł 1 500 – 4 000 zł 36 – 183 zł
  UNIQA 25 000 – 100 000 zł 150 – 700 zł 30 – 130 zł 2 000 – 7 000 zł 41 – 244 zł
  Wiener 10 000 – 100 000 zł 100 – 1 000 zł 80 zł 0 – 30 000 zł 37 – 368 zł
  Generali 15 000 – 55 000 zł 100 – 500 zł 40 – 100 zł 2 000 – 10 000 zł 38 – 207 zł
  Allianz 19 000 – 70 000 zł 150 – 700 zł 50 – 100 zł 2 500 – 10 000 zł 39 – 299 zł
  PZU 15 000 – 80 000 zł 150 – 800 zł 0 zł 10 000 – 20 000 zł 48 – 190 zł
  Beesafe 25 000 – 50 000 zł 150 – 420 zł 30 zł 3 000 – 8 000 zł 49 – 76 zł
  Compensa 50 000 – 100 000 zł 300 – 1 000 zł 10 – 35 zł 4 000 – 8 000 zł 73 – 171 zł
  Tabela 2. Opracowanie własne na podstawie danych z kalkulacji ofert dnia 17.03.2023 r.


  Jeśli wybrałeś polisę to sprawdź koniecznie!

  Zanim zdecydujesz się na zakup polisy na życie, zastanów się dobrze, czego dokładnie szukasz. Ustal sobie budżet, jaki chciałbyś przeznaczyć na ten cel i dokonaj porównania ofert.

  Znalezienie oferty to jeszcze nie wszystko, trzeba jeszcze dokładnie ją sprawdzić przed podpisaniem umowy. Na stronie internetowej ubezpieczyciela możesz znaleźć dokument OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) wybranej przez siebie polisy. Tam przeczytać możesz wszystkie najważniejsze informacje o swoim produkcie. Na co powinieneś szczególnie zwrócić uwagę? Są to przede wszystkim:
  • wyłączenia odpowiedzialności – ten zapis precyzuje, w jakich okolicznościach musi dojść do zdarzenia, by towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaciło odszkodowania, może to być np. spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu,
  • karencja – określa, ile czasu musi upłynąć między zawarciem umowy, a rozpoczęciem ochrony w konkretnym zakresie, np. karencja dotycząca urodzenia dziecka jest zwykle nie krótsza niż 9 miesięcy,
  • limity świadczeń – jeśli kilkukrotnie w ciągu roku złamiesz kość lub trafisz do szpitala, ubezpieczyciel może nie wypłacić kolejnego świadczenia, jeśli w umowie zapis dotyczący limitów przewiduje maksymalnie dwa lub trzy takie zdarzenia w roku polisowym.

  Zadaniem polisy na życie jest zagwarantowanie nam pomocy w wielu różnych, trudnych sytuacjach, w których dochodzi do zagrożenia życia i zdrowia dla nas oraz naszych bliskich. Pamiętajmy jednak o tym, że ważna jest również cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
   
  To warto wiedzieć
  1. Ubezpieczenie na życie jest dostępne w wielu różnych formach, zatem warto dowiedzieć się, jakie rodzaje ubezpieczenia będą dla nas najlepsze

  2. Polisa na życie może objąć ochroną zarówno dzieci, dorosłych, jak i osoby w starszym wieku

  3. Zakres ochrony jest zależny od naszego wyboru, podobnie jak czas trwania umowy oraz wysokość sumy ubezpieczenia

  4. Bez wcześniejszego porównania ubezpieczeń możemy podjąć zbyt pochopną decyzję i przepłacić

  FAQ – Najczęściej zadawane pytania o różne rodzaje ubezpieczeń na życie

  1. Czym różnią się polisy na życie?

   Ubezpieczenia na życie różnią się od siebie pod względem rodzaju, czasu trwania umowy oraz celu. Polisa na życie może zapewniać ochronę dla dziecka, jak i inwestycje dla osób dorosłych. Ochrona może trwać 12 miesięcy, jak i do końca życia. Mogą one oferować bardzo różne formy ochrony, dlatego ważne jest, by wcześniej dokonać porównania dostępnych opcji.

  2. Jak wybrać dobre ubezpieczenie na życie?

   Warto zastanowić się nad tym, czego dokładnie się oczekuje od polisy na życie, jakim budżetem się dysponuje oraz jak długo powinna trwać ochrona. Ubezpieczenie na życie powinno być maksymalnie dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta.

  3. Jakie ubezpieczenie warto mieć?

   Najlepiej posiadać polisę na życie, która spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Jeśli zależy nam na niedrogiej i długoterminowej ochronie to szukajmy właśnie takie rozwiązania. Z kolei w przypadku, gdy zależy nam na kompleksowej ochronie dla siebie oraz bliskich – wybierzmy polisę, która to nam zagwarantuje. Ofert na rynku ubezpieczeniowym jest naprawdę dużo i każdy może znaleźć ofertę, która będzie mu w pełni odpowiadać.

  4. Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

   Koszt ubezpieczenia na życie jest cechą indywidualną polisy. Te same ubezpieczenie może mieć inną wysokość składki, jeśli zdecydują się na nią dwie różne osoby. Wpływ ma na to wiek oraz stan zdrowia klienta w chwili zawierania umowy. Na cenę ubezpieczenia na życie wpływ ma również wybrana suma ubezpieczenia, zakres ochrony, czas trwania umowy oraz rodzaj polisy.

  5. Gdzie szukać dobrej polisy na życie?

   Szukanie dobrej polisy na życie powinno opierać się na porównywaniu wielu różnych ofert. Pomóc może w tym zakresie porównywarka ubezpieczeniowa. Jej zadaniem jest wyszukanie najbardziej korzystnych ofert w oparciu o preferencje osoby zainteresowanej zakupem.

  Ewelina Ratajczak

  Uważa, że w życiu nie należy ufać nikomu ani niczemu, dlatego ubezpieczenie na życie to kwestia zdrowego rozsądku. Stara się przybliżyć niewtajemniczonym dostępne możliwości oraz zwrócić uwagę na znaczące różnice w poszczególnych rodzajach polis. A trochę tego jest. W wolnym czasie uczy się stania na głowie na macie, czyta dobry reportaż lub gotuje makaron. Miłośniczka nieoczywistych kierunków podróży.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij
  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu