Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 11 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Tomografia komputerowa prywatnie - ile kosztuje?

29 MAJ 2024

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Tomografia komputerowa prywatnie - ile kosztuje?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

17 CZE 2024
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Ile można dostać odszkodowania za złamanie ręki?

17 CZE 2024
Złamanie ręki to zdarzenie, które może stanowić podstawę do odszkodowania...
Porada img

Badanie RTG - jak wygląda i ile kosztuje?

06 CZE 2024
Potrzebne jest Ci badanie RTG klatki piersiowej lub dentysta zlecił Ci RTG...
Porada img

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

29 MAJ 2024
Zanim podejmie się decyzję o zakupie, warto zorientować się wcześniej ile...
Porada img

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

14 MAJ 2024
Posiadanie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego może nam wiele ułatwić....
Porada img

Ile kosztuje rezonans magnetyczny prywatnie?

07 MAJ 2024
Spora część pacjentów, która musi wykonać badanie rezonansem magnetycznym...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Badanie za pomocą tomografii komputerowej może być potrzebne z wielu różnych przyczyn - np. przy badaniu narządów jamy brzusznej, klatki piersiowej lub w celu wykrycia poważnych chorób. Ile kosztuje takie badanie, jeśli chcesz wykonać je prywatnie?
Spis treści
  Pokaż wszystkie
  Jeśli dostałeś skierowanie od lekarza specjalisty, by wykonać badanie metodą tomografii komputerowej, możesz wykonać je w ramach NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia) lub prywatnie. W tym drugim przypadku czas oczekiwania na tomografię komputerową będzie znacznie krótszy. Warto jednak wiedzieć wcześniej, jaki jest koszt takiego badania. Inną cenę zapłacić możesz za badanie klatki piersiowej, TK jamy brzusznej, a inny koszt będzie, gdy tomografia komputerowa głowy będzie wymagała podania kontrastu.
   

  Co to jest tomografia komputerowa?

  Tomografia komputerowa (TK) to zaawansowana technika obrazowania medycznego, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do tworzenia szczegółowych, trójwymiarowych obrazów wnętrza ciała. Badanie polega na przesuwaniu pacjenta przez aparat TK, który emituje wiązki promieni X w różnych kierunkach. Te promienie przechodzą przez ciało i są rejestrowane przez detektory, które przekazują dane do komputera. Komputer przetwarza te informacje, tworząc dokładne obrazy przekrojów tkanek i narządów.

  TK jest niezastąpione w diagnostyce wielu schorzeń, pozwalając lekarzom na dokładną ocenę struktury kości, mięśni, naczyń krwionośnych oraz organów wewnętrznych, co umożliwia szybkie i precyzyjne postawienie diagnozy oraz monitorowanie postępów leczenia.
   

  W jakim celu stosuje się tomografię komputerową?

  Tomografia komputerowa  jest stosowana w medycynie do wielu celów diagnostycznych i terapeutycznych. Umożliwia szczegółową ocenę anatomii pacjenta, dzięki czemu jest niezastąpiona w diagnostyce urazów, zwłaszcza złamań kości oraz urazów wewnętrznych. TK jest również kluczowym narzędziem w wykrywaniu i monitorowaniu chorób nowotworowych, pozwalając na ocenę wielkości i rozprzestrzenienia się guzów.

  Ponadto, tomografia komputerowa jest używana do diagnozowania schorzeń układu krążenia, takich jak zatory i tętniaki, oraz do obrazowania narządów wewnętrznych, co umożliwia identyfikację stanów zapalnych, infekcji oraz innych patologii. W praktyce chirurgicznej TK pomaga w planowaniu operacji, dzięki precyzyjnemu mapowaniu anatomii pacjenta. Tomografia komputerowa jest również stosowana w badaniach kontrolnych, aby monitorować postęp leczenia i oceniać efektywność terapii.
   

  Czy tomografia komputerowa jest szkodliwa?

  Tomografia komputerowa, mimo że wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, jest uważana za bezpieczne badanie, gdy jest wykonywana zgodnie z odpowiednimi protokołami i wskazaniami medycznymi. Dawki promieniowania używane w TK są niskie i kontrolowane, aby zminimalizować ryzyko dla pacjenta. Wykonywanie TK wiąże się z ekspozycją na promieniowanie, dlatego badanie to powinno być przeprowadzane tylko wtedy, gdy jest to medycznie uzasadnione, a korzyści diagnostyczne przeważają nad potencjalnym ryzykiem.

  Nowoczesne aparaty tomograficzne oraz techniki obrazowania pozwalają na redukcję dawki promieniowania, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo badania. W przypadkach konieczności częstego wykonywania TK, lekarze starają się stosować alternatywne metody diagnostyczne, jeśli jest to możliwe, aby ograniczyć kumulatywną dawkę promieniowania. Dla większości pacjentów, szczególnie przy pojedynczych badaniach, ryzyko związane z promieniowaniem jest minimalne w porównaniu z korzyściami płynącymi z dokładnej diagnozy i skutecznego leczenia.
   

  Jaki jest czas oczekiwania na badanie TK?

  Czas oczekiwania na badanie za pomocą tomografii komputerowej jest zależny od kilku czynników. Duży wpływ na termin ma lokalizacja. W większych miastach, gdzie placówek medycznych jest więcej, badania obrazowe takie jak tomografia komputerowa czy badanie za pomocą rezonansu magnetycznego jest bardziej dostępne niż w mniejszych miejscowościach. 

  Najczęściej minimalny czas oczekiwania w przypadku tomografii komputerowej to 1 miesiąc. W niektórych miejscowościach czas ten może się wydłużyć i jeśli musisz wykonać TK jamy brzusznej lub klatki piersiowej - możesz poczekać nawet pół roku lub więcej. 

   

  Terminy tomografii komputerowej w ramach NFZ

  Lokalizacja Najszybszy termin Najdłuższy termin
  Wałbrzych 1 miesiąc 11 miesięcy
  Bydgoszcz 2 miesiące 7 miesięcy
  Lublin 1 miesiąc 7 miesięcy
  Zielona Góra 2 miesiące 4 miesiące
  Bełchatów 3 miesiące -
  Oświęcim 7 miesięcy -
  Radzymin 3 miesiące  
  Ruda Śląska 7 miesięcy -
  Iława 5 miesięcy -
  Leszno 2 miesiące 6 miesięcy
  Szczecin 1 miesiąc 8 miesięcy
  Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych z terminyleczenia.nfz.gov.pl (stan na 28.05.2024 r.).
   

  Ile kosztuje prywatne badanie?

  Zastanawiasz się, ile kosztuje tomografia komputerowa prywatnie? To zależy. Na cenę wykonania badania wpływa to, jakie miejsce będzie badane (tomografia komputerowa zatok, tomografia głowy, jamy brzusznej czy klatki piersiowej). Cena tomografii komputerowej zależna jest również od innych czynników - podania kontrastu, konieczności wykonania dalszych badań, np. badanie RTG oraz lokalizacji. Więcej zapłacisz w dużym mieście, w prywatnej placówce zdrowia niż w małym miasteczku, w przyszpitalnym gabinecie, który również prywatnie świadczy tego rodzaju badania.

  Jeśli zależy Ci na cenie i chcesz wykonać tanie badanie, możesz udać się do mniejszej miejscowości lub wykonać badanie tomografii komputerowej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (wówczas wykonywane jest bezpłatnie. Musisz jednak pamiętać o czasie oczekiwania. W ramach prywatnej polisy zdrowotnej możesz uzyskać termin badania w ciągu kilku dni roboczych, z kolei w ramach NFZ możesz poczekać kilka lub kilkanaście miesięcy.
   

  Tomografia komputerowa – koszt prywatnego badania

  Lokalizacja Cena badania bez kontrastu Cena badania z kontrastem
  TK głowy
  Poznań 300 – 569 zł 350 – 657 zł
  Gdańsk 200 – 380 zł 270 – 405 zł
  Rzeszów 230 – 350 zł 280 – 480 zł
  TK tętnic szyjnych
  Poznań - 500 – 781 zł
  Gdańsk - 400 – 650 zł
  Rzeszów - 560 zł
  TK jamy brzusznej
  Poznań 400 – 695 zł 420 – 834 zł
  Gdańsk 200 – 400 zł 320 – 600 zł
  Rzeszów 320 – 370 zł 440 – 520 zł
  Tabela 2. Opracowanie własne na podstawie danych prezentowanych przez znanylekarz.pl (stan na 28.05.2024 r.).
   

  Czy prywatna polisa zdrowotna obejmuje badanie tomografem?

  Prywatna polisa zdrowotna zapewnia określone w umowie usługi i świadczenia. Może to być dostęp bez konieczności skierowania do specjalistów oraz badań diagnostycznych, ale również darmowe szczepienia, zabiegi ambulatoryjne oraz badania obrazowe (np. z użyciem aparatu rentgenowskiego, rezonansu magnetycznego czy tomografia komputerowa). 

  Tomografia komputerowa nie jest badaniem, które gwarantuje każde prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Musisz zatem poświęcić chwilę na to, by porównać dostępne oferty i sprawdzić taką opcję. Z całą pewnością uzyskasz możliwość skorzystania z pomocy lekarza specjalisty, ale samo badanie nie zawsze wchodzi w zakres świadczeń. Warto jednak sprawdzić, czy polisa uwzględnia pokrycie kosztów, gdy chcesz zdecydować się na wykonanie badania prywatnie (np. TK klatki piersiowej). 
   

  Ile zapłacisz za prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

  Prywatna polisa może kosztować kilkadziesiąt, jak i kilkaset złotych miesięcznie. Wszystko zależy, na jaki pakiet medyczny się zdecydujesz. Jeśli chcesz, żeby Twoja polisa uwzględniała również drogie badanie, jakim jest tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, to składka miesięczna może kosztować nieco więcej. 

  Jednak pamiętaj o tym, że wykonanie tomografii komputerowej prywatnie będzie droższe niż prywatne ubezpieczenie zdrowotne, szczególnie, gdy dojdzie do konieczności podania kontrastu.

  Z pomocą prywatnego ubezpieczenia możesz zadbać kompleksowo o swoje zdrowie i przeprowadzić serię regularnych badań. Odwiedzisz lekarza rodzinnego, zbierzesz dokumentację leczenia, a średni czas oczekiwania na wizytę to kilka dni roboczych. Warto zatem zainwestować w takie rozwiązanie, ponieważ jest to zarówno dobry sposób, gdy dbasz o profilaktyczne badania, jak i wtedy, gdy problemy zdrowotne już się pojawiły.

   

  Ile kosztuje polisa zdrowotna?

  Produkt Liczba specjalistów Liczba badań Tomografia komputerowa Składka miesięczna od
  Medicover 10 29 - 84 zł
  Enel-med 9 45 - 85 zł
  Enel-med 19 308 - 156 zł
  MediSky Bez limitu Bez limitu Tak 350 zł
  Medicover 67 880 Tak 335 zł
  MediSky Bez limitu Bez limitu Tak 400 zł
  Signal Iduna 6 85 - 55 zł
  Signal Iduna 15 110 - 100 zł
  Signal Iduna 6 85 - 192,50 zł
  Inter Ubezpieczenia 77 412 Tak 200 zł
  Inter Ubezpieczenia 77 412 Tak 240 zł
  Inter Ubezpieczenia 77 416 Tak 249 zł
  Signal Iduna 15 110 - 345 zł
  Inter Ubezpieczenia 77 416 Tak 350 zł
  Enel-med 19 431 - 193 zł
  Enel-med 33 455 - 346 zł
  Tabela 3. Opracowanie własne na podstawie danych z dnia 28 maja 2024 r.
   

  Gdzie znajdziesz najlepszą polisę dla siebie?

  Pamiętaj o tym, że wiele osób często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele ciekawych rozwiązań prywatnych polis zdrowotnych jest dostępnych. Nie każdy zna wszystkie podmioty, które świadczą tego typu usługi i w ramach abonamentu mogą udać się do lekarza specjalisty lub wykonać darmowe badania diagnostyczne.

  Aby dotrzeć do najciekawszych ofert ubezpieczenia zdrowotnego, skorzystaj z pomocy rankingu ubezpieczeń na życie. Ranking pozwala dowiedzieć się więcej zarówno o towarzystwach ubezpieczeniowych, jak i samych produktach. 

  Drugim sposobem na to, by szybko dotrzeć do najbardziej korzystnych rozwiązań, jest porównywarka ubezpieczeniowa. Dzięki niej dowiesz się, co oferują poszczególne oferty, czy będziesz mógł skorzystać z wykonania tomografii komputerowej, jaki jest średni czas oczekiwania na wizytę oraz przyjrzeć się liczbie badań specjalistycznych.
  To warto wiedzieć
  1. Cena prywatnego badania TK zależy od badanego obszaru ciała (np. klatka piersiowa, jama brzuszna) oraz od dodatkowych wymagań, takich jak podanie kontrastu. Koszty mogą się różnić w zależności od lokalizacji placówki medycznej

  2. Prywatne badanie TK można wykonać znacznie szybciej niż w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ)

  3. TK jest używana do diagnostyki wielu schorzeń, w tym urazów, nowotworów, chorób układu krążenia oraz stanów zapalnych i infekcji

  4. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne może obejmować koszt badania TK, co pozwala na szybszy dostęp do diagnostyki bez długiego oczekiwania

  FAQ – Najczęściej zadawane pytania o tomografię komputerową prywatnie

  1. Czy można zrobić tomografię komputerową prywatnie bez skierowania?

   Nie, w Polsce nie można wykonać tomografii komputerowej prywatnie bez skierowania. Nawet w prywatnych placówkach medycznych wymagane jest skierowanie od lekarza.

  2. Ile kosztuje prywatnie tomografia komputerowa?

   Koszt prywatnej tomografii komputerowej w Polsce zależy od kilku czynników, takich jak miejsce badania (np. klatka piersiowa, jama brzuszna, głowa) oraz konieczność podania kontrastu. Ceny mogą się różnić w zależności od lokalizacji placówki medycznej – w większych miastach prywatne badania TK są zazwyczaj droższe niż w mniejszych miejscowościach. Przykładowo, cena badania tomografii komputerowej klatki piersiowej może wynosić od 300 do 700 zł, natomiast badanie z podaniem kontrastu może kosztować więcej, zazwyczaj od 500 do 1000 zł. Dokładny koszt zależy również od konkretnej placówki oraz dodatkowych wymagań diagnostycznych.

  3. Ile czeka się na tomografię na NFZ?

   Czas oczekiwania na termin tomografii komputerowej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) może się znacznie różnić w zależności od lokalizacji i dostępności placówek medycznych. W większych miastach czas oczekiwania na badanie może wynosić około 1-3 miesięcy, podczas gdy w mniejszych miejscowościach pacjenci mogą czekać nawet 6 miesięcy lub dłużej. W niektórych przypadkach, gdy badanie jest pilnie potrzebne, czas oczekiwania może być krótszy, jednak zazwyczaj należy liczyć się z koniecznością dłuższego oczekiwania w ramach NFZ.

  4. Co pokrywa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

   Prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Polsce zazwyczaj pokrywa konsultacje u lekarzy rodzinnych i specjalistów, badania diagnostyczne, takie jak USG, RTG, a często także tomografię komputerową (TK) i rezonans magnetyczny (MRI), zabiegi ambulatoryjne, szczepienia, programy profilaktyki zdrowotnej oraz opiekę szpitalną i rehabilitację. Zakres pokrywanych usług może się różnić w zależności od wybranego pakietu ubezpieczeniowego i towarzystwa ubezpieczeniowego.

  Ewelina Ratajczak

  Uważa, że w życiu nie należy ufać nikomu ani niczemu, dlatego ubezpieczenie na życie to kwestia zdrowego rozsądku. Stara się przybliżyć niewtajemniczonym dostępne możliwości oraz zwrócić uwagę na znaczące różnice w poszczególnych rodzajach polis. A trochę tego jest. W wolnym czasie uczy się stania na głowie na macie, czyta dobry reportaż lub gotuje makaron. Miłośniczka nieoczywistych kierunków podróży.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij
  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu