Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenie na wypadek śmierci – jakie wybrać?

Data aktualizacji: 29 CZE 2023

Średnia ocena: 4.63

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie na wypadek śmierci – jakie wybrać?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Otwarte ubezpieczenie grupowe w ERGO Hestia

16 LIP 2024
Interesuje Cię ubezpieczenie grupowe, ale w Twoim miejscu pracy takie...
Porada img

Grupowe ubezpieczenie na życie

01 LIP 2024
Wśród wielu ofert ubezpieczeń na życie nie sposób znaleźć takiego,...
Porada img

Otwarte ubezpieczenie grupowe w Signal Iduna

21 CZE 2024
Ubezpieczenie na życie jest dostępne w kilku różnych rodzajach. Możesz...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

17 CZE 2024
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Ile można dostać odszkodowania za złamanie ręki?

17 CZE 2024
Złamanie ręki to zdarzenie, które może stanowić podstawę do odszkodowania...
Porada img

Badanie RTG - jak wygląda i ile kosztuje?

06 CZE 2024
Potrzebne jest Ci badanie RTG klatki piersiowej lub dentysta zlecił Ci RTG...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Głównym zadaniem ubezpieczenia na życie jest zabezpieczenie finansowe na wypadek śmierci osoby objętej ochroną. Ubezpieczyciel wypłaca wówczas ustaloną w umowie kwotę osobom uposażonym. Na czym polega ubezpieczenie na wypadek śmierci? Ile kosztuje ubezpieczenie na wypadek śmierci? Jakie warto kupić? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.
Spis treści
  Pokaż wszystkie
  Sprawdzamy, ile może wynosić odszkodowanie na wypadek śmierci, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie oraz kto może otrzymać świadczenie z polisy. 
   

  Na czym polega ubezpieczenie na wypadek śmierci?

  Polisa na życie w swoim podstawowym zakresie oferuje ochronę finansową dla bliskich w sytuacji, gdy ubezpieczony umrze. Pieniądze są wypłacane osobom wskazanym w umowie. Kwota odszkodowania jest ustalana w umowie przy zakupie polisy. 

  Do ubezpieczenia mogą przystąpić osoby, które mają ukończone 18 lat, a górna granica wiekowa, w jakiej można przystąpić do zakupu ochrony jest zależna zarówno od towarzystwa ubezpieczeniowego, jak i rodzaju wybranej polisy.

  Ubezpieczenie terminowe oferuje ochronę najczęściej osobom, które nie przekroczyły 65 roku życia. Z kolei ubezpieczenie bezterminowe oferuje ochronę dożywotnią, gdzie osoba ubezpieczona przez pewien czas opłaca ustaloną składkę i uzyskuje zabezpieczenie, które działa już dożywotnio.

  Polisa na wypadek śmierci to dobre zabezpieczenie finansowe dla osób, które wychowują małe dzieci, ale również tych, którzy dopiero planują zakładanie rodziny. Takie ubezpieczenie będzie także dobrym pomysłem, jeśli decydujemy się na pożyczkę w banku lub inne zobowiązania finansowe. 
   

  Jak wybrać ubezpieczenie na wypadek śmierci?

  Odpowiednia polisa powinna uwzględniać zarówno nasze potrzeby względem ochrony, jak i możliwości finansowe.

  Przy wyborze ubezpieczenia na wypadek śmierci – warto zastanowić się nad tym, jakim budżetem dysponujemy, kogo chcemy zabezpieczyć finansowo oraz na jaką kwotę, a także jakie największe zagrożenia nas dotyczą. 

  Każdy z nas jest inny i takie nieduże z pozoru różnice mogą mieć ogromne znaczenie w planowaniu przyszłości. Innej ochrony będzie potrzebować osoba samotna, która spłaca kredyt mieszkaniowy, a jeszcze innej matka samotnie wychowująca trójkę dzieci. Pod uwagę warto wziąć również ryzyko chorób oraz wypadków, jakie nas dotyczą – czy dużo przemieszczamy się samochodem, czy w naszej rodzinie występowały konkretne choroby, czy w naszej pracy zdarzają się niebezpieczne sytuacje oraz czy spędzamy czas w sposób ryzykowny (np. uprawiając wspinaczkę górską).

  Polisa na wypadek śmierci powinna uwzględniać nasz styl życia oraz stan naszego portfela – nie trudno zdecydować się na drogie ubezpieczenie z sumą ubezpieczenia w wysokości 1 000 000 zł, jednak przy pierwszych problemach finansowych zbyt wysoka składka miesięczna może doprowadzić do tego, że zrezygnujemy z ubezpieczenia.
   

  Od czego zależy wysokość odszkodowania za śmierć ubezpieczonego?

  Kwota odszkodowania zależy przede wszystkim od wybranej wcześniej sumy ubezpieczenia. Taka suma może wynosić zarówno 50 000 zł, jak i 3 000 000 zł. Rozpiętość w tych kwotach jest duża i zależna od naszej zdolności finansowej. 

  Przed zakupem polisy ubezpieczyciel będzie oczekiwał od nas wypełnienia ankiety medycznej, na podstawie której może ustalić potencjalne ryzyko poważnego zachorowania oraz śmierci. Wówczas może okazać się, że ryzyko jest na tyle duże, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie udzieli nam polisy na tak wysoką kwotę, jak tego oczekiwaliśmy. Wysokość odszkodowania jest więc również zależna od naszej ogólnej kondycji.

  Na wysokość świadczenia wpływa również to, jak ubezpieczony umrze. Nie każda śmierć może stanowić podstawę do wypłaty odszkodowania (np. samobójstwo lub śmierć w wypadku samochodowym spowodowanym pod wpływem alkoholu), ale przyczyna zgonu może prowadzić do tego, że bliscy otrzymają 100%, 200%, a nawet 300% wybranej sumy ubezpieczenia. Zależy to od tego, czy śmierć była wynikiem nieszczęśliwego wypadku czy też nieszczęśliwego wypadku komunikacyjnego.
   

  Ile wynosi odszkodowanie za śmierć ubezpieczonego?

  Kwota odszkodowania jest zależna od tego, na jaką ofertę się zdecydujemy. Jeśli zdecydujemy się na polisę grupową w miejscu zatrudnienia – SU może wynosić 50 000 zł, jeśli z kolei nasze możliwości finansowe nie stanowią problemu – możemy ubezpieczyć się na kwotę rzędu 1 000 000 zł.

  Jaki jest koszt ubezpieczenia na wypadek śmierci

  TU POLISA SU SKŁADKA MIESIĘCZNA OD
  Generali Dla Ciebie i Bliskich 25 000 zł 53 zł
  ERGO Hestia Otwarta Grupa Dla Nas 40 000 zł 80 zł
  Signal Iduna Grupa Otwarta SIGO Do 100 000 zł 25 zł
  Nationale-Nederlanden Ochrona Jutra Do 1 mln zł Ustalana indywidualnie
  PZU Wsparcie Najbliższych Kwota ustalana indywidualnie Ustalana indywidualnie
  Tabela 1. Opracowanie własne.
   
  Wiele ofert proponuje indywidualne wyliczenie składki. To rozsądne podejście, ponieważ każdy z nas jest inny. Ubezpieczyciel uwzględnia nasz wiek, stan zdrowia, ale i też to, czy stosujemy odpowiednią dietę, używki oraz czy w ostatnich latach chorowaliśmy.
   

  Kto otrzyma świadczenie z tytułu śmierci ubezpieczonego?

  Ubezpieczony w chwili zawarcia umowy sam podejmuje decyzję o tym, kto otrzyma pieniądze z polisy. To moją być najbliższe osoby – partner, współmałżonka lub dzieci, ale i osoby niespokrewnione jak np. sąsiad, przyjaciel, dzieci najlepszej koleżanki.

  W sytuacji, gdy ubezpieczony nie podał w umowie do kogo oraz w jakiej części powinny trafić środki z polisy, ubezpieczyciel wypłaci je zgodnie z zachowaniem prawa do dziedziczenia według kolejności. To oznacza, że do odszkodowania uprawnieni są:
  • współmałżonek,
  • dzieci,
  • wnuki,
  • rodzice,
  • rodzeństwo,
  • dzieci rodzeństwa.
  Odszkodowanie może trafić nie tylko do konkretnych osób, ale również instytucji i tak często się dzieje, gdy decydujemy się na polisę na życiu w banku, która stanowi warunek do umowy kredytowej. Jest to zabezpieczenie finansowe dla banku na wypadek, gdyby kredytobiorca nie dożył końca spłaty swojego zobowiązania.
   

  Jak zgłosić śmierć ubezpieczonego?

  Aby zgłosić śmierć ubezpieczonego, należy skontaktować się z firmą ubezpieczeniową. Można to zrobić telefonicznie, mailowo lub pocztą tradycyjną. Niezbędne będą dokumenty, które potwierdzą, że zmarły posiadał ubezpieczenie na życie (numer polisy), jak i takie, które potwierdzą jego zgon (akt zgonu) oraz przyczynę zgonu (notatka policyjna, dokumentacja medyczna ze szpitala).

  Ubezpieczyciel wypłaca świadczenie najczęściej nie później niż przed upływem 30 dni od zgłoszenia.
   

  Kiedy ubezpieczenie na wypadek śmierci nie gwarantuje świadczenia?

  Ubezpieczenie na wypadek śmierci ma zagwarantować bliskim pomoc finansową, jednak warto wiedzieć, że nie zawsze musi dojść do wypłaty odszkodowania.

  Świadczenie może nie zostać wypłacone, jeśli śmierć ubezpieczonego uwzględniała okoliczności wyłączenia odpowiedzialności. To oznacza, że do śmierci doszło np. wskutek zatajenia ważnych informacji o stanie zdrowia lub prowadzenia pojazdu bez wymaganych uprawnień.

  O braku wypłaty odszkodowania decydować może również karencja – czyli okres ochronny, w którym ubezpieczyciel zwolniony jest z odpowiedzialności finansowej. Oznacza to, że samobójstwo miesiąc po zakupie polisy będzie traktowane jako próba wyłudzenia odszkodowania, a nie podstawa do wypłaty pieniędzy.

  Ważne są również limity świadczeń i warto sprawdzić ten zapis w umowie. Limity podają liczbę świadczeń, jaka przysługuje ubezpieczonemu w określonym czasie. Przykładowo: ubezpieczyciel w roku polisowym może wypłacić dwukrotnie świadczenie z tytułu hospitalizacji. Kolejny pobyt w szpitalu będzie zwolniony z obowiązku wypłaty świadczenia.
   

  Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie na wypadek śmierci?

  Na znalezienie dobrej polisy na życie warto poświęcić chwilę wolnego czasu, by spokojnie dokonać porównania wielu różnych ofert ubezpieczeniowych. 

  Polisa na życie to produkt, który można znacznie się od siebie różnić, w zależności od firmy ubezpieczeniowej. Może zatem okazać się, że w podobnej cenie znajdziemy lepszą ochronę lub za taką ochronę u konkurencji możemy zapłacić znacznie mniej.

  W celu porównania ubezpieczeń możemy skorzystać z pomocy porównywarki polis na życie. To narzędzie, które za nas wykonuje selekcję spośród wielu dostępnych możliwości. Wyeliminowane zostają oferty, które nie odpowiadają naszym potrzebom wskazanym w krótkiej ankiecie. Po przygotowaniu oferty skontaktuje się z nami konsultant w celu przedstawienia szczegółów oferty. Dzięki temu szybko i łatwo możemy dotrzeć do najbardziej korzystnych rozwiązań.
  To warto wiedzieć
  1. Ubezpieczenie na wypadek śmierci mieści się w podstawowej ochronie polisowej, którą dodatkowo można jeszcze rozszerzyć
   
  2. Suma ubezpieczenia może dotyczyć zarówno 50 000 zł, jak i wyższych kwot, nawet rzędu 3 000 000 zł
   
  3. Składka polisy na życie jest zależna od kilku czynników, m.in. od wybranej sumy ubezpieczenia, ale i naszego wieku oraz stanu zdrowia
   
  4. Znalezienie odpowiedniej oferty jest możliwe, jeśli wcześniej porównamy ze sobą kilka różnych ofert

  FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia na wypadek śmierci

  1. Czy mogę dostać dwa świadczenia z tytułu śmierci ubezpieczonego?

   Tak, jeśli ubezpieczony posiadał dwie polisy na życie. Taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, gdy zmarły posiadał indywidualną polisę na życie oraz grupowe ubezpieczenie w miejscu pracy.

  2. Jak duże odszkodowanie można dostać z tytułu utraty bliskiej osoby?

   To zależy od wybranej przez ubezpieczonego sumy ubezpieczenia. Jeśli z kolei nasza polisa uwzględnia śmierć bliskiej osoby - kwota również powinna zostać podana w umowie.

  3. Ile kosztuje ubezpieczenie na wypadek śmierci?

   Taka polisa może kosztować od około 50 zł miesięcznie. Koszt nie musi być wysoki, ponieważ nie wymaga rozszerzenia ochrony. Ubezpieczenie na życie w swoim podstawowym zakresie oferuje świadczenie z tytułu śmierci ubezpieczonego.

  4. Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania za śmierć ubezpieczonego?

   Od decyzji ubezpieczyciela można się odwołać, jeśli jednak i to nie przyniesie skutku, warto skierować się ze sprawą do Rzecznika Finansowego.

  5. Czy mogę liczyć na odszkodowanie za śmierć ubezpieczonego, który zginął w nieszczęśliwym wypadku, a nie miał takiego zdarzenia objęte ochroną polisową?

   Tak, można zgłosić się do ubezpieczyciela. Warto dokładnie sprawdzić, jaką ochronę zapewniało ubezpieczenie, a także sprawdzić własną polisę lub polisę dziecka.

  Ewelina Ratajczak

  Uważa, że w życiu nie należy ufać nikomu ani niczemu, dlatego ubezpieczenie na życie to kwestia zdrowego rozsądku. Stara się przybliżyć niewtajemniczonym dostępne możliwości oraz zwrócić uwagę na znaczące różnice w poszczególnych rodzajach polis. A trochę tego jest. W wolnym czasie uczy się stania na głowie na macie, czyta dobry reportaż lub gotuje makaron. Miłośniczka nieoczywistych kierunków podróży.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij
  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu