Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

Ubezpieczenie na życie a zajęcie komornicze

22 LIS 2019
Data aktualizacji: 05 LUT 2020
Niespłacane zadłużenie skutkuje zajęciem komorniczym. Wyjaśniamy, czy możliwe jest przejęcie odszkodowania z polisy przez komornika w razie zadłużenia ubezpieczonego.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Porównaj oferty

  W Polsce pomimo wzrostu zarobków i poprawy warunków życia wciąż trudno o zakup nieruchomości czy samochodu bez wsparcia kredytowego. Oznacza to, że wysokość zadłużenia wśród Polaków stale rośnie, a tym samym możliwość egzekucji komorniczej.

  Ze spłatą także mniejszych zobowiązań ma problem sporo Polaków. Według Biura Informacji Gospodarczej na początku 2019 roku 9 na 100 Polaków nie radziło sobie z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań. Najwięcej było osób młodych, w wieku od 35 do 44 lat. Obecnie na jedną osobę w naszym kraju przypada średnio 22 000 zł kredytu. 

   

  Czym jest zajęcie komornicze?

  Zajęcie komornicze oznacza specjalne uprawnienie dla komornika. Jego zadaniem jest pomoc w odzyskaniu długu. Jeśli dojdzie już do egzekucji komorniczej, dłużnik może jedynie negocjować warunki spłaty. Nie powinien natomiast unikać kontaktu z komornikiem, aby nie pogorszyć swojej sytuacji materialnej.

  Niespłacane zadłużenie skutkuje zajęciem komorniczym. Komornik podejmuje postępowanie komornicze z wniosku wierzyciela. W momencie, gdy dłużnik otrzymuje wezwanie komornicze – traci część swojego wynagrodzenia. W zależności od rodzaju zatrudnienia, komornik może zająć inną część wynagrodzenia.

  Dłużnikowi zatrudnionemu na umowę o pracę komornik może zabrać:
  • 60% pensji – jeśli długi powstały w wyniku niespłaconych alimentów,
  • 50% pensji – jeśli długi powstały w wyniku innych niespłaconych należności.
  Trzeba jednak pamiętać o tym, że komornik ma obowiązek pozostawić osobie zadłużonej pewną minimalną kwotę do dyspozycji. Wynosi ona:
  • 2250 zł brutto (1633 zł netto) – jest to kwota równa minimalnemu wynagrodzeniu;
  • 900 zł brutto (653 zł netto) – 40% minimalnego wynagrodzenia w przypadku długów alimentacyjnych.
  Ci pracownicy, którzy pracują w oparciu o umowę zlecenie lub o dzieło, w obliczu egzekucji komorniczej są w najtrudniejszej sytuacji. W tym wypadku komornik ma bowiem prawo zabrać 100% wynagrodzenia pochodzącego z tego rodzaju zatrudnienia. Aby tak się nie stało, osoba zadłużona musi spełnić następujące warunki:
  • wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia lub umowy o dzieło ma na celu zapewnienie utrzymania dłużnika lub musi być jedynym źródłem dochodu dłużnika,
  • zarobki pochodzące z tego źródła muszą mieć charakter stały,
  • wypłaty z tytułu umowy zlecenia lub umowy o dzieło muszą mieć charakter powtarzalny,
  • dłużnik musi być związany z pracodawcą od dłuższego czasu.
   

  Egzekucja komornicza na polisie – kiedy możliwa?

  Wierzyciele szukają rozmaitych sposobów na odzyskanie należności od dłużnika. Może zdarzyć się, że wierzyciel dowie się o posiadaniu przez dłużnika ubezpieczenia na życie i będzie chciał wykorzystać gromadzone na niej środki do pokrycia zobowiązań. Poniżej sprawdzamy, czy ma do tego prawo.

  Egzekucji nie podlegają świadczenia z ubezpieczeń osobowych – tak wynika z artykułu 831 § 1 pkt 5 kodeksu cywilnego. Ubezpieczeniami osobowymi są także polisy na życie. Są jednak dwa wyjątki:
  • alimenty,
  • zaległa składka na poczet towarzystwa ubezpieczeniowego.
  W innych sytuacjach możliwa jest tzw. egzekucja z wierzytelności. W przypadku, gdy wierzyciel uzyska informację o wypłacie dłużnikowi świadczenia z polisy, może za pośrednictwem komornika zająć tę wierzytelność. Problem polega na tym, że wierzytelność musi być już wypłacona, a nie domniemana. To oznacza, że nie można zająć samego ubezpieczenia i potencjalnej wypłaty środków z polisy.

  Warto też pamiętać o rozporządzeniu Ministra Finansów oraz Sprawiedliwości z dnia 4 lipca 1986 r.  - świadczenia z ubezpieczeń osobowych nie podlegają egzekucji sądowej w trzech czwartych częściach tych świadczeń.

  A co, jeśli ubezpieczony dłużnik rozwiąże umowę z towarzystwem albo zażąda od ubezpieczyciela wypłaty środków zgromadzonych na koncie polisowym? Wtedy komornik, ale tylko na wniosek wierzyciela, może także zająć środki, które trafią do wierzyciela. Tego rodzaju egzekucja komorniczej nie ma już ograniczeń prawnych, a dodatkowo dłużnik może zapłacić jeszcze naliczone koszty egzekucji i odsetki.

  Jest jeszcze możliwa tzw. egzekucja z innych praw majątkowych. Wierzyciel wykorzystuje fakt zawarcia przez dłużnika umowy ubezpieczenia na życie. Wówczas komornik dokonuje na podstawie art. 910 kpc zajęcia prawa majątkowego. Następnie przesyła do towarzystwa ubezpieczeniowego zawiadomienie o zajęciu tego prawa na pokrycie egzekwowanej należności wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia należności w terminie i kosztami egzekucyjnymi.

  Zajęcie prawa jest ważne od momentu doręczenia TU zawiadomienia o zajęciu. Odtąd wierzyciel może wykonywać wszelkie uprawnienia majątkowe dłużnika, które wynikają z zajętego prawa, łącznie z rozwiązaniem umowy o ubezpieczeniu na życie. Na skutek rozwiązania umowy ubezpieczenia komornik może zająć wartość polisy lub wartość dodatkową, np. z tytułu nieobowiązkowych składek.

  Porównaj oferty

  Przykład egzekucji komorniczej w ubezpieczeniu na życie

  Ubezpieczenie na życie może nas chronić w różnym zakresie – część z nas posiada ubezpieczenie wyłącznie chroniące na wypadek śmierci, inni z kolei decydują się na bardziej rozbudowaną ochronę. Gdy otrzymujemy świadczenie z tytułu choroby bądź wypadku, komornik może zająć część naszego odszkodowania.

  PRZYKŁAD: poszkodowany z tytułu wypadku samochodowego oraz cierpień wynikających z tego zdarzenia otrzymuje od ubezpieczyciela odszkodowanie w wysokości 10 000 zł. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego komornik może zająć z takiej sumy kwotę 2 500 zł, pod warunkiem, że zadłużenie wynika z tytułu niespłaconej pożyczki lub kredytu.

  Jeśli jednak osoba poszkodowana nie płaciła alimentów i posiadała z tego tytułu zadłużenie lub miała zadłużenie względem ZUS czy US, a z tego tytułu zostało wszczęte postępowanie, to w takiej sytuacji komornik może zająć całą sumę odszkodowania tj. 10 000 zł. Powinniśmy zatem w sytuacji, gdy komornik zajął więcej niż ¼ naszego odszkodowania – skontaktować się z komornikiem i wyjaśnić sytuację.

   

  Czy komornik może zająć także inne odszkodowanie?

  Prawo jasno precyzuje poprzez artykuł 832 kodeksu postępowania cywilnego - należności wypłacone w związku ze śmiercią, z tytułu zapomogi albo jednorazowego zaopatrzenia pod dowolną nazwą lub też z tytułu ubezpieczenia na pokrycie pogrzebu podlegają egzekucji tylko na zaspokojenie tych kosztów”.

  Oznacza to, że komornik nie może egzekwować długu z tytułu zasiłku pogrzebowego. Zdarzają się jednak sytuacje, w których komornik z automatu zajmuje wszystkie środki, znajdujące się na koncie dłużnika. W takiej sytuacji należy dążyć do wyjaśnienia sytuacji. Są to środki niepodlegające zajęciu, w związku z czym powinniśmy złożyć wniosek do komornika o zwolnienie tych środków.
     
  Polisa na życie ma zapewniać ubezpieczonemu pomoc finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla niego oraz jego bliskich. Pamiętajmy również o tym, że istotna jest również cena tego ubezpieczenia, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw m.in: AXA, Allianz, MetLife, Generali, Aviva, Aegon, PKO Ubezpieczenia, Warta, Uniqa, Macif, Concordia. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
  To warto wiedzieć
  1. Zajęcie komornicze jest skutkiem niespłacania zadłużenia względem wierzyciela

  2. Komornik może przejąć środki z naszej polisy na życie

  3. Zajęcie komornicze względem odszkodowania różni się w zależności od rodzaju zadłużenia oraz umowy, na jaką jesteśmy zatrudnieni

  4. Zasiłek pogrzebowy nie podlega zajęciu komorniczemu
  Redakcja

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

  Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

  Porównaj ceny

  Najnowsze artykuły

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie na miesiąc - czy można kupić?

  30 GRU 2020
  Ochrona zawierana na krótki okres czasu nie jest żadną nowością na rynku...
  Porada img

  Co to jest ubezpieczenie osobowe?

  21 GRU 2020
  Dla osób spoza branży ubezpieczeniowej znalezienie odpowiedniej polisy może...
  Porada img

  Udar mózgu a polisa na życie - co warto wiedzieć?

  17 GRU 2020
  W Polsce co roku umiera blisko 30 tys. osób z powodu udaru mózgu. Standardowe...
  Porada img

  Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy

  02 GRU 2020
  Planując zakup ubezpieczenia, warto zastanowić się na jakie sytuacje chcemy...
  Porada img

  Ubezpieczenie bezskładkowe - na czym polega?

  01 GRU 2020
  Decydujemy się na zakup ubezpieczenia na życie, by w ten sposób...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie po zawale serca - czy można kupić?

  26 LIS 2020
  Co w sytuacji, gdy przeszliśmy już zawał serca, a chcemy zawrzeć umowę...

  Na co zwrócić uwagę
  wybierając polisę na życie?

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

  Poradnik
  ubezpieczeniowy

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
  Pobierz poradnik

  Porównaj ubezpieczenie

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Suma ubezpieczenia
  Okres ochronny
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2021