Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 3 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenie na życie a zajęcie komornicze – co warto wiedzieć?

Data aktualizacji: 29 CZE 2023

Średnia ocena: 4.60

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie na życie a zajęcie komornicze – co warto wiedzieć?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Wypadek w szkole - procedury i zasady postępowania

06 WRZ 2024
Według informacji, jakie podaje dane.gov.pl wynika, że w roku szkolnym...
Porada img

Ubezpieczenie dziecka w przedszkolu i w żłobku

05 WRZ 2024
Dzieci, już od pierwszych chwil swojego życia mogą zostać objęte...
Porada img

Polisa na życie a śmierć samobójcza

04 WRZ 2024
Samobójstwa stanowią w Polsce bardzo poważny problem – według danych...
Porada img

Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka - ile wynosi?

08 SIE 2024
Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka przydaje się w sytuacji, gdy...
Porada img

Czy można ubezpieczyć się na życie wielokrotnie?

08 SIE 2024
W sytuacji, gdy posiadamy już indywidualną polisę na życie, a pracodawca...
Porada img

Ubezpieczenie szkolne NNW już od 28 zł

01 SIE 2024
Polisa szkolna NNW może zapewnić dziecku wsparcie finansowe w sytuacji...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Ubezpieczenia na życie a zajęcia komornicze to temat, który interesuje coraz więcej osób, ponieważ wielu Polaków żyje na kredytach.
Spis treści
    Pokaż wszystkie

    W sytuacji, gdy ktoś nie spłaca zadłużenia względem wierzyciela, może dojść do zajęcia komorniczego. Czy możliwe jest przejęcie także odszkodowania z polisy na życie? Odpowiadamy na to pytanie.

    Porównaj oferty


    Czym jest zajęcie komornicze i co może zająć komornik?

    Do zajęcia komorniczego dochodzi wskutek niespłacania zadłużenia – np. przy braku terminowości w spłacie zobowiązań kredytowych. W takiej sytuacji sprawa na wniosek wierzyciela zostaje przekazana do postępowania komorniczego.

    Zadanie komornika stanowi odzyskanie wartości zadłużenia – osoba ta jest prawnie upoważniona do zajęcia:
    • emerytury,
    • dochodów z innych tytułów,
    • praw autorskich lub innych praw majątkowych, które mają wartość finansową i można je sprzedać,
    • rachunków bankowych,
    • renty,
    • ruchomości lub nieruchomości,
    • wierzytelności i innych praw majątkowych,
    • wynagrodzenia za pracę.
    To, jaka część wynagrodzenia zostanie zabrana przez komornika, zależy od rodzaju zatrudnienia oraz przyczyny zadłużenia. Jeśli zadłużenie stanowi wynik niespłaconych alimentów, komornik ma prawo przejąć 60% wynagrodzenia, natomiast gdy dłużnik zalega z innymi należnościami, może stracić 50% pensji. Minimalne wynagrodzenie jest wolne od zajęcia komorniczego.

    Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy o dzieło znajdują się w gorszej sytuacji, ponieważ komornik może im zająć nawet 100% wynagrodzenia, niezależnie od tego, czy zadłużenie stanowi wynik niespłaconych alimentów, czy wynika z innej przyczyny. Aby tego uniknąć, należy zażądać od komornika ograniczenia egzekucji, powołując się na art. 833 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego. Jego treść mówi, że do wszystkich świadczeń regularnych (powtarzających się), których celem jest zapewnienie utrzymania (są jedynym lub głównym źródłem dochodu), należy stosować przepisy Kodeksu pracy o ograniczeniach egzekucji z umowy o pracę. 

    Do wniosku trzeba dołączyć dokumentację, która potwierdza, że wynagrodzenie z umowy otrzymuje się regularnie co miesiąc oraz że ma ono na celu zapewnienie utrzymania dłużnika lub jest jedynym źródłem dochodu dłużnika. Dłużnik musi być również związany z pracodawcą od dłuższego czasu. Dzięki temu komornik powinien ograniczyć zajęcie wynagrodzenia.

    W sytuacji, gdy dłużnik otrzyma odmowę ograniczenia egzekucji, należy złożyć skargę na czynności komornika. Poszkodowany ma na to tydzień od dnia otrzymania pisma z odmową ograniczenia egzekucji. Skargę adresuje się do sądu rejonowego.
     

    Kiedy komornik może zająć ubezpieczenie na życie?

    Jeśli wierzyciel dowie się o wykupionym przez dłużnika ubezpieczeniu na życie, może chcieć je zająć w celu spłaty zadłużenia. Artykuł 831 § 1 pkt 5 Kodeksu cywilnego mówi jednak o tym, iż egzekucji komorniczej nie podlegają świadczenia z ubezpieczeń osobowych (w tym także ubezpieczenia na życie), chyba że zadłużenie stanowi wynik niespłaconych alimentów lub doszło do zadłużenia wobec towarzystwa ubezpieczeniowego. 

    Dodatkowo możliwa jest też tzw. egzekucja z wierzytelności. Jeśli dłużnik otrzymał odszkodowanie z ubezpieczenia, wierzyciel może dążyć do jego przejęcia. Komornik ma prawo do zajęcia świadczenia pieniężnego z tytułu wystąpienia zdarzenia polisowego, ale nie wolno mu zrobić tego wobec samej polisy.
     

    Co się dzieje w przypadku egzekucji komorniczej?

    Komornik może rozpocząć postępowanie egzekucyjne dopiero wtedy, gdy wierzyciel złoży wniosek o wszczęcie egzekucji oraz uzyska ważny tytuł egzekucyjny z klauzulą wykonalności nadana przez sąd.

    To, ile pieniędzy z odszkodowania ma prawo zająć komornik, reguluje Rozporządzenie ministrów finansów oraz sprawiedliwości z 4 lipca 1986 r. w sprawie określenia granic, w jakich świadczenia z ubezpieczeń osobowych i odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych nie podlegają egzekucji sądowej (Dz.U. 1986 nr 26 poz. 128). 

    Zgodnie z nim świadczenia z ubezpieczeń osobowych nie podlegają egzekucji sądowej w trzech czwartych częściach tych świadczeń. Zatem komornik może przejąć maksymalnie ¼ odszkodowania.

    Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy zadłużenie wynika z zobowiązań alimentacyjnych bądź stanowi zobowiązanie wobec towarzystwa ubezpieczeniowego. 
     

    Czy komornik może zająć odszkodowanie za zgon ubezpieczonego?

    Owszem, zgodnie z powyższym komornik może zająć odszkodowanie za zgon ubezpieczonego, lecz wysokość zajęcia zależy od rodzaju zadłużenia. Jeżeli nie wynika ono z zobowiązań alimentacyjnych ani nie stanowi zobowiązania wobec towarzystwa ubezpieczeniowego, uposażonemu odbierane jest jedynie 25% otrzymanej kwoty.
     

    Co zrobić, jeśli komornik zajął pieniądze z ubezpieczenia na życie?

    W sytuacji zajęcia przez komornika pieniędzy z ubezpieczenia na życie warto dochodzić swoich praw.
    Kontakt z komornikiem pomoże w wyjaśnieniu sytuacji – być może uda się negocjować warunki spłaty zadłużenia lub podzielić dług na raty. Po otrzymaniu powiadomienia o wszczęciu egzekucji dłużnik powinien złożyć pismo z prośbą o zwolnienie kwoty od zajęcia, wraz z podstawą prawną, w oparciu o którą składany jest wniosek 
    – mówi Ewelina Ratajczak, ekspertka portalu rankingubezpieczennazycie.pl.

    W takiej sytuacji zawsze najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z komornikiem i próba negocjowania warunków spłaty. Ważne będzie udokumentowanie pochodzenia pieniędzy na rachunku bankowym, który został zajęty przez komornika. 


    Co zrobić z polisą, gdy obawiamy się postępowania komorniczego?

    W przypadku, gdy ubezpieczony ma trudną sytuację finansową i obawia się zajęcia wynagrodzenia oraz odszkodowania z polisy na życie, ma prawo wnioskować o zawieszenie składki. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych stosuje takie rozwiązanie, aby płatnik składek nie musiał rezygnować z wykupionego ubezpieczenia.

    Alternatywna opcja to rezygnacja z umów dodatkowych – na czas problemów finansowych można zredukować ochronę do podstawowego zakresu, dzięki czemu miesięczny koszt polisy będzie niższy. Warto również zastanowić się nad całkowitym rozwiązaniem umowy ubezpieczeniowej i odzyskaniem środków zgromadzonych na rachunku ubezpieczeniowym celem spłaty części lub nawet całości zadłużenia. 
     

    Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie na życie?

    Znalezienie dobrej polisy na życie – takiej, która zapewnia szeroką ochronę i wysokie odszkodowanie, a także pozwala na modyfikowanie warunków w trakcie trwania umowy – to niełatwe zadanie. Na rynku istnieje tak wiele ofert, że osoba, która nie jest zaznajomiona z branżowymi terminami oraz zawiłościami branży ubezpieczeniowej, może mieć problem z wyborem odpowiedniej oferty.

    Na szczęście w przeprowadzeniu selekcji pomoże porównywarka ubezpieczeń – narzędzie, które potrafi szybko przeanalizować dostępne oferty ubezpieczeń pod kątem preferencji ubezpieczonego. Skorzystanie z kalkulatora polis znacznie skróci proces doboru odpowiedniej polisy, a ponadto dzięki niemu uniknie się przepłacania.
       
    Polisa na życie ma zapewniać ubezpieczonemu pomoc finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla niego oraz jego bliskich. Pamiętajmy również o tym, że istotna jest również cena tego ubezpieczenia, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw m.in: AXA, Allianz, MetLife, Generali, Aviva, Aegon, PKO Ubezpieczenia, Warta, Uniqa, Macif, Concordia. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
    To warto wiedzieć
    1. Zajęcie komornicze jest skutkiem niespłacania zadłużenia względem wierzyciela

    2. Komornik może przejąć środki z naszej polisy na życie

    3. Zajęcie komornicze względem odszkodowania różni się w zależności od rodzaju zadłużenia oraz umowy, na jaką jesteśmy zatrudnieni

    4. Zasiłek pogrzebowy nie podlega zajęciu komorniczemu

    FAQ – Najczęściej zadawane pytania o odszkodowanie z polisy na życie i zajęcie komornicze

    1. Na czym polega zajęcie komornicze?

      Zajęcie komornicze jest dokonywane na wniosek wierzyciela, gdy doszło do niespłacania zadłużenia jego względem. Ma ono na celu spłatę długu. Komornik ma prawo zająć część wynagrodzenia. W zależności od rodzaju zatrudnienia i przyczyny zadłużenia może to być 60% pensji (jeśli dług wynika z niepłacenia alimentów) lub 50% pensji (jeśli długi powstały w wyniku innych niespłaconych należności).

    2. Czy komornik może zająć zasiłek pogrzebowy?

      Komornik może zająć nie tylko wynagrodzenie za pracę, ale także renty, emerytury, dochody z innych tytułów, rachunki bankowe i inne prawa majątkowe. Zasady zajęcia komorniczego precyzuje jednak artykuł 832 Kodeksu postępowania cywilnego o Ograniczeniu egzekucji z należności wypłaconych tytułem zapomogi lub ubezpieczenia na pokrycie kosztów pogrzebu. Mówi on o tym, iż należności wypłacone w związku ze śmiercią, z tytułu zapomogi albo jednorazowego zaopatrzenia pod dowolną nazwą lub też z tytułu ubezpieczenia na pokrycie pogrzebu podlegają egzekucji tylko na zaspokojenie tych kosztów. Komornik nie ma zatem prawa egzekwować długu z tytułu zasiłku pogrzebowego. Jeśli zasiłek pogrzebowy został zajęty przez komornika, należy się z nim skontaktować, aby wyjaśnić sprawę. Dłużnik powinien złożyć oficjalny wniosek o zwolnienie środków.

    3. Czy odszkodowanie z polisy zmarłego rodzica może zabrać mi komornik?

      Zgodnie z artykułem 831 § 1 pkt 5 Kodeksu cywilnego egzekucji komorniczej nie podlegają świadczenia z ubezpieczeń osobowych (w tym również ubezpieczenia na życie), chyba że zadłużenie stanowi wynik niespłaconych alimentów lub doszło do zadłużenia wobec towarzystwa ubezpieczeniowego. Możliwa jest jednak tzw. egzekucja z wierzytelności. Komornik ma prawo do zajęcia świadczenia pieniężnego z tytułu wystąpienia zdarzenia polisowego, jednak w kwocie nie większej niż ¼ świadczenia. To, ile pieniędzy z odszkodowania może zająć komornik, reguluje Rozporządzenie Ministrów Finansów oraz Sprawiedliwości z 4 lipca 1986 r. w sprawie określenia granic, w jakich świadczenia z ubezpieczeń osobowych i odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych nie podlegają egzekucji sądowej (Dz.U. 1986 nr 26 poz. 128). Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zadłużenie wynika z zobowiązań alimentacyjnych bądź jest zobowiązaniem wobec towarzystwa ubezpieczeniowego.

    4. Czy zajęcie komornicze może objąć również inne polisy, np. polisę OC?

      Tak, odszkodowanie z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej może zostać zajęte przez komornika, ponieważ często przejmuje on konto bankowe dłużnika wraz ze wszystkimi znajdującymi się tam środkami. W tym przypadku także jednak ma zastosowanie Rozporządzenie Ministrów Finansów oraz Sprawiedliwości z dnia 4 lipca 1986 r. w sprawie określenia granic, w jakich świadczenia z ubezpieczeń osobowych i odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych nie podlegają egzekucji sądowej (Dz.U. 1986 nr 26 poz. 128). Zgodnie z nim komornik może zająć ¼ kwoty odszkodowania, chyba że dług wynika z niespłacania alimentów. Jeśli stało się inaczej, dłużnik powinien powołać się na podstawę prawną i złożyć do komornika wniosek z prośbą o zwolnienie spod zajęcia środków, które nie podlegają egzekucji. Powinny się w nim znaleźć następujące informacje: dane dłużnika, sygnatura sprawy, numer konta bankowego dłużnika, prośba o zwolnienie kwoty od zajęcia oraz wysokość kwoty, która ma być zwolnione od zajęcia.

    5. Czy warto się ubezpieczyć, jeśli miewamy problemy finansowe?

      Ubezpieczenie na życie stanowi zabezpieczenie w wielu różnych nieprzewidzianych sytuacjach. Odszkodowanie z polisy pozwala utrzymać dobry standard życia, jak również spłacić różne zobowiązania finansowe. Tym samym problemy finansowe nie powinny stanowić powodu do rezygnacji z polisy – wręcz przeciwnie. Ponieważ nie da się przewidzieć przyszłości, lepiej mieć poduszkę finansową w postaci wykupionego ubezpieczenia. Polisa zapewnia bowiem płynność finansową w trudnych momentach. Warto jednak wybrać taki produkt, którego warunki można modyfikować, jeśli dojdzie do pogorszenia sytuacji finansowej – dzięki rozwiązaniom takim jak tymczasowe zawieszenie składki lub rezygnacja na jakiś czas z rozszerzonej ochrony płatnik składek ma szansę spokojnie spłacać dług, a jednocześnie nie traci on możliwości, jakie daje mu wykupione ubezpieczenie.

    Adrianna Chruściel

    Odpowiedzialna za treści dotyczące ubezpieczeń na życie. Copywriterka z zamiłowania i pasji. Od 5 lat dzieli się swoją wiedzą i przekazuje ją dalej. Lubi kryminały i dobry film, a w swoim czasie wolnym stawia na rozwój osobisty.

    Wasze komentarze (0)

    Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

    Wyślij
    Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

    Komentarz zapisany. Dziękujemy.

    « Powrót do listy postów

    FacebookPodziel się ze znajomymi:
    Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

    Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
    Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu