Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 2 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenie na życie dla osoby z niepełnosprawnością - gdzie mogę znaleźć taką polisę?

Data aktualizacji: 29 CZE 2023

Średnia ocena: 4.60

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie na życie dla osoby z niepełnosprawnością - gdzie mogę znaleźć taką polisę?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Badanie wzroku - ile kosztuje prywatnie i jak przebiega?

11 MAR 2024
W świecie, gdzie nasze oczy są codziennie wystawione na próbę przez długie...
Porada img

Jak sprawdzić wysokość odszkodowania w PZU?

08 MAR 2024
Indywidualne oraz grupowe ubezpieczenie na życie PZU to produkty, które...
Porada img

Prywatne ubezpieczenie stomatologiczne - czy warto kupić i ile kosztuje?

07 MAR 2024
Leczenie stomatologiczne może kosztować bardzo dużo – za jeden zabieg...
Porada img

Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym

07 MAR 2024
Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym stanowi zabezpieczenie na...
Porada img

Za jaki uraz głowy poszkodowany może uzyskać odszkodowanie?

21 LUT 2024
Uraz głowy może nie tylko wykluczyć na jakiś czas z życia zawodowego, lecz...
Porada img

Odszkodowanie za boreliozę

09 LUT 2024
Choroby, które przenoszą kleszcze niestety mogą przytrafić się każdemu....

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Ubezpieczenie na życie dla osoby z niepełnosprawnością jest dostępne dla osób w wieku pomiędzy 18 a 60 lat. Jak wysokie świadczenie gwarantuje taka polisa? Z czego się składa i gdzie ją można nabyć? Czy produkt ten jest droższy od ubezpieczeń oferowanych osobom o pełnej sprawności? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Spis treści
    Pokaż wszystkie

    Porównaj oferty

    Osoby z niepełnosprawnością mogą napotkać trudności w zakresie ubezpieczenia na życie – spora część firm ubezpieczeniowych nie posiada w ogóle ofert dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością, choć takiej osobie należy się tak samo ochrona oraz opieka medyczna. Jednak istnieją towarzystwa ubezpieczeniowe, które oferują polisę na życie dla osób z niepełnosprawnością. Należy zatem wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia.
     

    Jak określana jest w Polsce niepełnosprawność?

    Definicję niepełnosprawności można znaleźć w Ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 roku. Mówi ona, że niepełnosprawność to niezdolność do pełnienia ról społecznych (o charakterze trwałym lub czasowym), spowodowana naruszeniem stanu zdrowia fizycznego.

    Określa także trzy stopnie niepełnosprawności:
    • lekki – kategoria ta dotyczy osób o naruszonej sprawności organizmu, która powoduje istotne obniżenie zdolności do wykonywania pracy oraz ograniczenia w pełnieniu ról społecznych, ale da się ją kompensować przy pomocy odpowiedniego sprzętu ortopedycznego;
    • umiarkowany – w tej grupie znajdują się osoby o naruszonej sprawności organizmu, niezdolne do pracy lub mogące pełnić obowiązki zawodowe, ale jedynie w warunkach pracy chronionej, a także niepełnosprawni, którzy wymagają czasowej lub częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych;
    • znaczny – tak klasyfikuje się osoby o naruszonej sprawności organizmu, niezdolne do samodzielnej egzystencji oraz wymagające stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób.
    Kto orzeka o stopniu niepełnosprawności? W Polsce powołano w tym celu specjalne komisje – powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności (jest to pierwsza instancja) oraz wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności (to druga instancja). Od decyzji wydanej przez zespół orzekający można się odwołać – w tym celu należy w ciągu 14 dni złożyć za pośrednictwem powiatowego zespołu odpowiednie dokumenty do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Jeśli odwołanie zostanie uwzględnione, wnioskujący otrzyma nowe, poprawione orzeczenie.
     

    Czy osoba z niepełnosprawnością może się ubezpieczyć i otrzymać świadczenie?

    Niepełnosprawność jest często przyczyną niezdolności do pracy, dlatego osoby o naruszonej sprawności organizmu poszukują dodatkowych form ochrony. Jednym z możliwych rozwiązań jest ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia – składki można odprowadzać za pośrednictwem pracodawcy lub samodzielnie. Tutaj wystarczy oświadczenie o chęci wniesienia dodatkowej dobrowolnej składki.

    Inna opcja to prywatna polisa na życie dla osoby z niepełnosprawnością. Coraz więcej osób sięga po tę formę ochrony, ponieważ jest ona bardzo elastyczna i dopasowana do potrzeb oraz możliwości zainteresowanych.

    Czym ubezpieczenie dla osób z niepełnosprawnością różni się od ochrony gwarantowanej przez NFZ? Podstawową różnicą jest czas oczekiwania na gwarantowane świadczenia — polisa indywidualna wiąże się z mniejszą liczba formalności i odszkodowania są wypłacane szybciej.

    Inne cechy, które odróżniają indywidualne ubezpieczenie dla osoby z niepełnosprawnością od polisy NFZ to jakość usług oraz forma płatności. O ile Narodowy Fundusz Zdrowia gwarantuje usługi medyczne w zakontraktowanych placówkach i składka jest ściągana z wynagrodzenia, polisa indywidualna umożliwia skorzystanie z usług prywatnych lekarzy oraz jest opłacana przez ubezpieczanego, a jej warunki zależą od stopnia oraz rodzaju niepełnosprawności. Trzeba też pamiętać, że zupełnie odmienne oferty otrzymają osoby, których niepełnosprawność dotyczy stopnia lekkiego, umiarkowanego lub znacznego. 

    Niepełnosprawność nie stanowi więc przeszkody, aby zakupić ubezpieczenie na życie, ale zakres ochrony takiej polisy może się różnić od innych ofert dostępnych na rynku.
     

    Co obejmuje ubezpieczenie dla osób z niepełnosprawnością?

    Ubezpieczenie na życie dla osób z niepełnosprawnością składa się, podobnie jak inne polisy, z dwóch części. Podstawę stanowi tzw. umowa główna, która zapewnia ochronę na wypadek zgonu ubezpieczonego.

    Zainteresowany może także wybierać pomiędzy wieloma różnymi umowami dodatkowymi. Niektóre z nich zabezpieczają na wypadek pobytu w szpitalu, inne gwarantują pomoc w zorganizowaniu transportu medycznego. Rozszerzenie zakresu ochrony ma oczywiście wpływ na ostateczną cenę polisy dla niepełnosprawnych.
     

    Czy konieczna jest ankieta medyczna w polisie dla osób z niepełnosprawnością?

    Ubezpieczenie dla osoby z niepełnosprawnością najczęściej będzie wymagało wypełnienia krótkiej ankiety medycznej przed podpisaniem umowy. Firmy, które oferują produkty z formularzem, zwykle gwarantują swoim klientom lepsze warunki ochrony. O co może zapytać ubezpieczyciel? W celu oceny stanu zdrowia, w chwili zawarcia umowy niezbędne może się okazać udzielenie informacji np. na temat chorób przewlekłych, schorzeń dziedzicznych występujących w rodzinie, palenia papierosów, nadużywania alkoholu czy zwolnień lekarskich trwających powyżej 14 dni.
     

    Gdzie znaleźć ubezpieczenie dla osób z niepełnosprawnością?

    Aby znaleźć dobre ubezpieczenie na życie dla niepełnosprawnych, trzeba zrobić porządny research oraz umówić się na wiele spotkań z przedstawicielami firm ubezpieczeniowych. Dopiero po porównaniu kilku różnych ofert i przeanalizowaniu swoich możliwości finansowych można dokonać wyboru odpowiedniej polisy.

    Kluczowe elementy ubezpieczenia, na które trzeba zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy, to:
    • czas trwania umowy – niektóre polisy chronią przez rok, inne można wykupić na kilka lat do przodu;
    • okres karencji – przez pewien czas po zawarciu umowy polisy ubezpieczyciel nie udziela ochrony w pełnym zakresie. W zależności od danego produktu może to być kilka miesięcy lub nawet powyżej roku;
    • wyłączenia odpowiedzialności – to wykaz sytuacji, w jakich, mimo zaistnienia szkody, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.

    Jaki wybór mają osoby z niepełnosprawnością w przypadku ubezpieczeń na życie?

    Niestety pośród tak licznych ofert firm ubezpieczeniowych, wciąż brakuje produktów dedykowanych specjalnie osobom z niepełnosprawnością oraz ich potrzebom. Osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności może oczywiście skorzystać ze standardowych polis na życie, które są przeznaczone dla osób sprawnych, ale nie będą one tak korzystne. Tego typu ubezpieczenie oferują np. Allianz, Uniqa czy PZU.

    Z tego właśnie powodu do poszukiwania odpowiedniej oferty dobrym rozwiązaniem jest dokładne sprawdzenie dostępnych możliwości oraz porównanie ofert.
     

    Ile kosztuje ubezpieczenie dla osób z niepełnosprawnością?

    Warunki polisy dla osób z niepełnosprawnością zależą od orzeczonego stopnia niepełnosprawności, a także rodzaju uszczerbku na zdrowiu i czasu jego trwania. Jeśli chodzi o cenę, wynosi ona od kilkunastu do nawet kilkuset złotych miesięcznie, w zależności od zakresu ochrony oraz zadeklarowanej przez ubezpieczyciela sumy odszkodowania.

    Na całkowity koszt zakupu ubezpieczenia na życie dla osób z niepełnosprawnością  wpływają także czynniki takie jak:
    • czas trwania umowy;
    • częstotliwość opłacania składek; 
    • ocena ryzyka na podstawie ankiety medycznej;
    • wiek ubezpieczonego.
     

    Jakie świadczenie może dostać osoba z niepełnosprawnością z polisy na życie?

    Osoba z orzeczoną niepełnosprawnością, która wykupi ubezpieczenie w ZUS, może liczyć na świadczenie rehabilitacyjne w wysokości 75 lub 90%, podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, które będzie wypłacane przez rok. W przypadku indywidualnej polisy dla osób z niepełnosprawnością gwarantowane kwoty odszkodowań są o wiele wyższe – w zależności od rodzaju zdarzenia, a także warunków umowy, ubezpieczony może otrzymać wsparcie finansowe w wysokości od 200 000 złotych wzwyż. Taka niebanalna kwota stanowi ogromną pomoc w wielu trudnych sytuacjach życiowych.
     

    Jakie są wyłączenia odpowiedzialności w polisie dla osób z niepełnosprawnością?

    Każde ubezpieczenie, w tym także polisa na życie dla osoby niepełnosprawnej zawiera pewne wyłączenia odpowiedzialności. Są to określone przez ubezpieczyciela sytuacje, które nie upoważniają do otrzymania odszkodowania.

    Kiedy TU może odmówić odszkodowania? Oto kilka przykładowych wyłączeń odpowiedzialności:  
    • bezpośrednie wykonywanie pracy na wysokości powyżej 5 m, w tunelu lub pod ziemią;
    • niestosowanie się do wskazówek lekarza skutkujące pogorszeniem stanu zdrowia;
    • popełnienie lub usiłowania popełnienia przestępstwa;
    • samookaleczenie lub próby popełnienia samobójstwa;
    • udział w aktywnościach sportowych i rekreacyjnych o ryzykownym charakterze;
    • uszkodzenie ciała spowodowane udziałem w działaniach wojennych, aktach terroru lub rozruchach społecznych.
     

    Czy warto wybrać ubezpieczenie dla osób z niepełnosprawnością?

    Ubezpieczenie na życie dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością to ciekawa opcja dla tych, którzy chcą sobie zapewnić ochronę na wypadek różnych trudnych życiowych sytuacji. W momencie, gdy dojdzie do wypadku lub poważnego zachorowania, ubezpieczony może liczyć na duże wsparcie finansowe, a nawet, w przypadku niektórych produktów ubezpieczeniowych, organizację opieki medycznej oraz transport.


    Porównaj oferty

    Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

    To warto wiedzieć
    1. Bycie osobą z niepełnosprawnością nie wyklucza możliwości zakupu polisy na życie

    2. Większość firm ubezpieczeniowych wymaga przed podpisaniem umowy wypełnienia ankiety na temat stanu zdrowia

    3. Jeśli do wystąpienia niepełnosprawności doszło w czasie trwania ochrony, taka sytuacja może także stanowić podstawę do otrzymania odszkodowania

    4. Poszukiwania idealnej polisy usprawni specjalne narzędzie, tzw. kalkulator ubezpieczeń
     

    Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia dla osób z niepełnosprawnością

    1. Co się dzieje, jeśli zatai się przed ubezpieczycielem swój stan zdrowia?

      Podczas zawierania dowolnej umowy często trzeba wypełnić kwestionariusz medyczny. Na jego podstawie TU może ocenić tzw. ryzyko ubezpieczeniowe. Informacje o stanie zdrowia muszą być podane w sposób szczegółowy i rzetelny – zatajanie jakichkolwiek istotnych faktów może mieć negatywne konsekwencje. Jeśli w przyszłości nieprawda wyjdzie na jaw, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania.

    2. Czy niepełnosprawność może wpłynąć na cenę ubezpieczenia na życie?

      Warunki polisy na życie dla osób z niepełnosprawnością zależą od rodzaju oraz stopnia niepełnosprawności. To jednak nie kwestia dyskryminacji – wyższa cena ubezpieczenia jest związana z tym, że ubezpieczyciel ponosi większe ryzyko.

    3. Jak ubezpieczyciel ustala stopień niepełnosprawności, który jest następstwem nieszczęśliwego wypadku?

      W każdej polisie odszkodowanie jest przyznawane w zależności od rozmiaru szkody. Jeśli w czasie trwania umowy doszło jedynie do tymczasowej utraty zdrowia, ubezpieczony otrzyma należny mu, niższy zasiłek. Natomiast gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku całkowicie utracono zdolność do wykonywania obowiązków służbowych oraz funkcjonowania w społeczeństwie, świadczenie może wynieść nawet 100% sumy ubezpieczenia i opiewać na kwotę rzędu kilkuset tysięcy złotych.

    4. Czy wypadek za granicą również jest objęty ochroną?

      Tak, większość polis dostępnych na rynku zapewnia ochronę na całym świecie. Odszkodowanie przysługuje niezależnie od tego, czy do wystąpienia zdarzenia doszło w Polsce, czy też w Gruzji, Włoszech lub innym miejscu na Ziemi.

    5. Czy polisa na życie może pokryć koszty rehabilitacji po wypadku?

      Tak, jeśli ubezpieczony wykupił nie tylko polisę podstawową, ale także dodatkowe warianty ochrony, może liczyć na liczne dodatkowe świadczenia, w tym również organizacje i sfinansowanie rehabilitacji po wypadku.

    Adrianna Chruściel

    Odpowiedzialna za treści dotyczące ubezpieczeń na życie. Copywriterka z zamiłowania i pasji. Od 5 lat dzieli się swoją wiedzą i przekazuje ją dalej. Lubi kryminały i dobry film, a w swoim czasie wolnym stawia na rozwój osobisty.

    Wasze komentarze (0)

    Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

    Wyślij
    Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

    Komentarz zapisany. Dziękujemy.

    « Powrót do listy postów

    FacebookPodziel się ze znajomymi:
    Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

    Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
    Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu