Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 45 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenie na życie od utraty zdolności do pracy

Data aktualizacji: 29 CZE 2023

Średnia ocena: 4.61

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie na życie od utraty zdolności do pracy
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Polisa zdrowotna lepsza od ubezpieczenia w NFZ?

28 LIS 2024
Prywatna polisa zdrowotna cieszy się bardzo dużą popularnością. Wynika to...
Porada img

Odszkodowanie za pobyt w szpitalu

27 LIS 2024
Pobyt w szpitalu może uprawniać Cię do uzyskania odszkodowania. Wysokość...
Porada img

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie

13 LIS 2024
W sytuacji nieprzewidzianych problemów finansowych możesz potrzebować...
Porada img

Polisa dla dziecka - jaka jest najlepsza?

07 LIS 2024
Polisa dla dziecka to świetne rozwiązanie jeśli chcemy zabezpieczyć nasze...
Porada img

Kto ubezpieczy chorego na raka?

04 LIS 2024
Ubezpieczenie na życie z ochroną na wypadek nowotworu zabezpiecza na wypadek...
Porada img

Uszkodzone okulary w szkole - co z odszkodowaniem?

30 PAŹ 2024
Przyczyn uszkodzenia okularów korekcyjnych dziecka może być wiele. Jeśli...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Każdemu z nas może przytrafić się poważna choroba lub wypadek przy pracy, przez które utracimy zdolność do zarobkowania. Taka sytuacja może znacznie pogorszyć naszą sytuację życiową oraz finansową, dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu na życie od utraty zdolności do pracy. Sprawdź w naszym artykule ile kosztuje ubezpieczenie na życie od utraty zdolności do pracy i gdzie warto je kupić.
Spis treści
    Pokaż wszystkie
    Polisa może zapewnić świadczenie w wysokości nawet kilku milionów złotych, co umożliwi nam pokrycie kosztów leczenia, kosztownej rehabilitacji oraz utrzymanie dotychczasowego poziomu życia.

    Sprawdzamy, na czym polega niezdolność do pracy, jakie mamy możliwości ubezpieczenia oraz jak wygląda procedura zgłoszenia tego faktu ubezpieczycielowi.
     

    Porównaj oferty
     

    Czym jest niezdolność do pracy? 

    Zgodnie z definicją przyjętą przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, niezdolnością do pracy możemy nazwać stan, w którym to osoba utraciła częściowo lub całkowicie możliwość wykonywania pracy zarobkowej. Stan ten musi być również wynikiem utraty sprawności organizmu, a także nie rokuje poprawy po przekwalifikowaniu.

    ZUS rozróżnia niezdolność do pracy w dwóch wymiarach: częściowym oraz całkowitym.
    O częściowej niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych mówimy wtedy, gdy osoba utraciła zdolność do pracy, która była związana z posiadanymi kwalifikacjami. Z kolei o całkowitej niezdolności do pracy mówimy wtedy, gdy traci się zdolność wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej.

    Orzeczenie o niezdolności do pracy jest przyznawane na okres nie dłuższy niż 5 lat. Czas ten może być dłuższy wyłącznie wtedy, gdy badania wykazują, że stan zdrowia osoby nie może ulec poprawie i w przyszłości nie odzyska wcześniejszej sprawności fizycznej.

    To, na jak długo zostanie orzeczona niezdolność do pracy oraz prawo do otrzymywania renty, jest zależne od wieku, w jakim osoba ubiega się o świadczenie:
    • dla osób poniżej 20 roku życia – 1 rok,
    • dla osób między 20 a 22 rokiem życia – 2 lata,
    • dla osób między 22 a 25 rokiem życia – 3 lata,
    • dla osób między 25 a 30 rokiem życia – 4 lata,
    • dla osób powyżej 30 roku życia – 5 lat.
     

    Jak przeprowadzane jest orzecznictwo o niezdolność do pracy? 

    Stwierdzenie niezdolności do pracy wydaje lekarz orzecznik oraz komisja lekarska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Procedura orzeczenia rozpoczyna się od złożenia przez pracownika wniosku o przyznanie renty z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do wykonywania pracy. Później taka osoba otrzymuje wezwanie do Oddziału ZUS, gdzie przeprowadzone zostaje badanie. Podczas takiej wizyty lekarz orzecznik ustala czas, w którym pojawiła się niezdolność do pracy oraz oblicza okres, w jakim może ona trwać. Ważne jest również stwierdzenie przyczyny problemów ze zdrowiem (np. choroba lub wypadek przy pracy).   

    Należy zaznaczyć, że lekarz orzecznik może stwierdzić również konieczność przekwalifikowania zawodowego lub utratę zdolności do samodzielnej egzystencji. W sytuacji, gdy pacjent przyniesie ze sobą komplet dokumentacji medycznej, który potwierdzi niezdolność do pracy – podczas wizyty badanie może nie być konieczne. Pod koniec wizyty osoba otrzymuje decyzję od lekarza, która stanowi podstawę prawną do otrzymania świadczenia w postaci renty z tytułu niezdolności do wykonywania pracy. 
     

    Ile wynosi renta z tytułu niezdolności do pracy? 

    Kwoty świadczenia rentowego różnią się od siebie w zależności od stopnia niezdolności do pracy. Jeśli pracownik uzyskuje częściową niezdolność – wówczas przysługuje mu 75% kwoty z tytułu niezdolności do pracy, z kolei w przypadku uzyskania całkowitej niezdolności – przyznane zostanie 100% kwoty.

    W tym miejscu warto dodać, że wysokość renty wynosi 100% wynagrodzenia przeciętnego, które należy pomniejszyć o potrącane składki na rzecz ubezpieczenia społecznego w minionym roku kalendarzowym.

    Obecnie, w 2022 roku wysokość najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do wykonywania pracy wynosi 1338,44 zł brutto (1003,83 zł netto).
     
     

    Co oferuje ubezpieczenie na życie w zakresie niezdolności do pracy? 

    Dobrym zabezpieczeniem na wypadek tak trudnej sytuacji życiowej, jaką jest niezdolność do pracy, jest opcja ubezpieczenia na życie. Posiadanie polisy sprawi, że gdy dojdzie do takiej sytuacji, będziemy mogli liczyć na wsparcie finansowe.

    To, jaką pomoc otrzymamy, zależy od nas – sami decydujemy o zakresie ochrony. Możemy zatem zdecydować się na podstawową ochronę, która zapewni świadczenie naszym bliskim na wypadek naszej śmierci, ale również rozbudować ochronę o wybrane zdarzenia, np.:
    • poważne zachorowanie,
    • hospitalizację,
    • operację chirurgiczną,
    • uszczerbek na zdrowiu,
    • zdarzeń życiowych jak urodzenie dziecka lub śmierć bliskiej osoby,
    • niezdolność do pracy.
    W sytuacji, gdy dojdzie do utraty zdolności do wykonywania pracy, ubezpieczony może liczyć na świadczenie, które pomoże utrzymać dotychczasowy poziom życia. To szczególnie ważne rozwiązanie, jeśli np. wychowujemy dzieci, spłacamy kredyt hipoteczny lub inne zobowiązania finansowe. Pieniądze z polisy mogą również posłużyć na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji. Jeśli wybierzemy również pakiet assistance – możemy dodatkowo skorzystać z dostępu do wizyt domowych lekarza lub pielęgniarki, pomocy psychologicznej lub transportu medycznego.
     
     

    Kiedy przydaje się polisa na wypadek utraty zdolności do pracy? 

    Dla kogo dobrym rozwiązaniem będzie polisa na wypadek utraty zdolności do wykonywania pracy? Jest to rozwiązanie korzystne zasadniczo dla każdego, kto pracuje.

    Nad takim ubezpieczeniem warto się zastanowić, jeśli jesteśmy jedynym żywicielem rodziny, realizujemy obowiązek alimentacyjny lub spłacamy pożyczkę, ale nie tylko - nawet jeśli dokładamy się do miesięcznego budżetu, utrata naszych zarobków może być dla naszych najbliższych sporą trudnością. Utrata zdolności do pracy może zapewnić nam świadczenie rentowe, jednak należy pamiętać, że jest to kwota niższa niż nasze wynagrodzenie, przez co ucierpieć może nie tylko nasz budżet, ale i cała nasza rodzina.

    Utrata zdolności do pracy może przytrafić się każdemu z nas – zarówno jako wypadek podczas pracy lub w drodze do lub z miejsca zatrudnienia, jak i przez chorobę, która uniemożliwi nam regularne zarobkowanie.

    Wysokość świadczenia jest ustalana przy zawieraniu umowy i warto zastanowić się nad tym, jak wysoka kwota pomoże nam w takiej sytuacji. Każdy z nas ma zupełnie inne zobowiązania finansowe, zarobki oraz potrzeby, które powinny zostać uwzględnione.
     
     

    Jak wysokie świadczenie można otrzymać z tytułu niezdolności do pracy? 

    Wysokość świadczenia, jakie można otrzymać z tytułu niezdolności do pracy zależy od kilku ważnych czynników.

    Wpływ ma przede wszystkim wybrana przez nas suma ubezpieczenia – im wyższa, tym na wyższe odszkodowanie możemy liczyć. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują SU nawet w wysokości kilku milionów złotych, zatem wybór mamy naprawdę spory. 

    Należy jednak pamiętać o tym, że na kwotę naszej składki wpływ ma również nasz wiek oraz stan zdrowia, w jakim przystępujemy do zakupu polisy.

    Wybór sumy ubezpieczenia powinien również uwzględniać nasze możliwości finansowe. Inną składkę zapłacą osoby w wieku 30 lat, a inne osoby po 50 roku życia. Jeśli zdecydujemy się na ubezpieczenie, które mocno obciąży nasz budżet, może prowadzić to do zniechęcenia po jakimś czasie, a w efekcie do rezygnacji z polisy. Warto więc, by składka polisy była dopasowana do naszych realnych możliwości.
     

    Przykładowa oferta ubezpieczeń na wypadek utraty zdolności do pracy

    TU Polisa SU
    ERGO Hestia ERGO 4 Do 4 000 000 zł
    Warta Warta Ochrona Do 1 000 000 zł
    Allianz Twoje Życie Do 800 000 zł
    Signal Iduna Umowa dodatkowa z tytułu Niezdolności do Pracy lub Niezdolności do Samodzielnej Egzystencji Do 1 000 000 zł
    Nationale-Nederlanden Ochrona Jutra Stałe świadczenie na okres 2 lat – do 2 000 zł miesięcznie
    Tabela 1. Opracowanie własne.
     

     

    Jak zgłosić ubezpieczycielowi niezdolność do pracy? 

    W sytuacji, gdy u osoby ubezpieczonej, dojdzie do niezdolności do wykonywania pracy, należy powiadomić o tym fakcie ubezpieczyciela. W tym celu konieczna jest dokumentacja medyczna, która pozwoli stwierdzić taki stan rzeczy. Co będzie potrzebne do wniosku o wypłatę świadczenia:

    • orzeczenie, które wystawia ZUS o statusie czasowej lub całkowitej niezdolności do pracy,
    • dokumentacja medyczna, która potwierdzi diagnozę, leczenie, rehabilitację,
    • dokumentacja dotycząca nieszczęśliwego wypadku.

    Po przesłaniu wniosku wraz z dokumentami dotyczącymi naszego stanu zdrowia, ubezpieczyciel może wysłać nas na dodatkowe badania diagnostyczne, które potwierdzą nasz stan zdrowia. Wówczas mamy obowiązek wykonania takich badań.
     

    Na co zwracać uwagę przy zakupie polisy od niezdolności do pracy? 

    Zakup ubezpieczenia powinien być w pełni przemyślany i świadomi. Przed podpisaniem umowy powinniśmy dokładnie zapoznać się z treścią umowy i zwrócić w niej uwagę na kilka ważnych punktów.

    Są to przede wszystkim:

    • wyłączenia odpowiedzialności – zapis ten mówi o okolicznościach zdarzenia objętego ochroną, w wyniku których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, np. gdy do wypadku dojdzie wskutek prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających,
    • karencja – to okres pomiędzy podpisaniem umowy, a rozpoczęciem ochrony w danym zakresie, przykładowo karencja dotycząca narodzin dziecka wynosi zazwyczaj 10 miesięcy, a urodzenie dziecka miesiąc po zawarciu umowy nie zapewni świadczenia,
    • limity świadczeń – ubezpieczyciel w umowie może określić częstotliwość wypłaty świadczeń z tytułu różnych zdarzeń objętych ochroną, np. dwukrotny pobyt w szpitalu w czasie roku polisowego może oznaczać, że trzeci pobyt nie zagwarantuje świadczenia.
     

    Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie na wypadek utraty zdolności do pracy? 

    Znalezienie odpowiedniej oferty ubezpieczeniowej powinno być dobrze przemyślane i opierać się na porównaniu różnych polis na życie. Taką analizę możemy wykonać samodzielnie, co zajmie nam z pewnością sporo czasu, możemy również skorzystać z pomocy porównywarki ubezpieczeń na życie.

    Porównywarka będzie wymagała od nas wypełnienia krótkiej ankiety, w której zaznaczamy swoje preferencje względem ubezpieczenia. Następnie podajemy swoje dane kontaktowe i oczekujemy na kontakt z konsultantem. Rozmowa jest niezobowiązująca, jednak podczas jej trwania możemy umówić spotkanie z doradcą ubezpieczeniowym. Możemy również dopytać o wszystkie szczegóły ubezpieczenia, jakie najbardziej nas interesują.

    Z pomocą porównywarki możemy zaoszczędzić, ponieważ możemy wybrać jedną z kilku najbardziej dopasowanych ofert. Oszczędzamy również swój cenny czas – samodzielna analiza wymaga skupienia, wnikliwego wczytywania się w szczegóły oferty oraz umowy oraz szukaniu kolejnych ofert. 

    Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, w tym na okoliczność utraty zdolności do pracy. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

    To warto wiedzieć
    1. Utrata zdolności do pracy może być trwała lub czasowa

    2. Powodem niezdolności do wykonywania pracy musi być nieszczęśliwy wypadek

    3. Najczęściej towarzystwa wypłacają 100% sumy ubezpieczenia za trwałą niezdolność

    4. Ubezpieczenie występuje jako dodatek do polisy podstawowej

    Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia na wypadek niezdolności do pracy

    1. Na czym polega niezdolność do pracy?

      Niezdolność do pracy to czasowa lub całkowita utrata sprawności, która wpływa na niemożność wykonywania pracy. Stan zdrowia może z czasem ulec poprawie, ale może również nie rokować poprawy.

    2. Czym różni się całkowita niezdolność do pracy od częściowej?

      Częściowa niezdolność do pracy oznacza, że osoba może wykonywać inną pracę po wcześniejszym przekwalifikowaniu się lub po upływie czasu z pomocą leczenia oraz rehabilitacji może odzyskać utraconą sprawność. Całkowita niezdolność do pracy oznacza, że stan zdrowia nie ulegnie poprawie, która umożliwiałaby samodzielne zarobkowanie.

    3. Jak wysokie świadczenie z tytułu niezdolności do pracy można otrzymać?

      Ubezpieczony z tytułu niezdolności do pracy może dostać od kilkunastu tysięcy złotych do nawet kilku milionów. Wysokość świadczenia jest zależna od wybranej sumy ubezpieczenia.

    4. W jakim wieku można przystąpić do polisy na wypadek niezdolności do pracy?

      Do zakupu ubezpieczenia mogą przystąpić osoby pełnoletnie, które mają ukończone 18 lat. Górna granica wiekowa z kolei jest indywidualną decyzją ubezpieczyciela i może wynosić zarówno 55, jak i 65 lat.

    5. Czy ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy można nabyć jako samodzielną polisę?

      Nie, takie rozwiązanie jest częścią ubezpieczenia, najczęściej w postaci umowy dodatkowej. Taka ochrona może również wchodzić w skład kompleksowej ochrony, jaką oferuje np. polisa grupowa.

    Ewelina Ratajczak

    Uważa, że w życiu nie należy ufać nikomu ani niczemu, dlatego ubezpieczenie na życie to kwestia zdrowego rozsądku. Stara się przybliżyć niewtajemniczonym dostępne możliwości oraz zwrócić uwagę na znaczące różnice w poszczególnych rodzajach polis. A trochę tego jest. W wolnym czasie uczy się stania na głowie na macie, czyta dobry reportaż lub gotuje makaron. Miłośniczka nieoczywistych kierunków podróży.

    Wasze komentarze (0)

    Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

    Wyślij
    Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

    Komentarz zapisany. Dziękujemy.

    « Powrót do listy postów

    FacebookPodziel się ze znajomymi:
    Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

    Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
    Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu