Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 2 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenie terminowe czy bezterminowe - które wybrać?

Data aktualizacji: 18 STY 2024

Średnia ocena: 4.64

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie terminowe czy bezterminowe - które wybrać?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Badanie wzroku - ile kosztuje prywatnie i jak przebiega?

11 MAR 2024
W świecie, gdzie nasze oczy są codziennie wystawione na próbę przez długie...
Porada img

Jak sprawdzić wysokość odszkodowania w PZU?

08 MAR 2024
Indywidualne oraz grupowe ubezpieczenie na życie PZU to produkty, które...
Porada img

Prywatne ubezpieczenie stomatologiczne - czy warto kupić i ile kosztuje?

07 MAR 2024
Leczenie stomatologiczne może kosztować bardzo dużo – za jeden zabieg...
Porada img

Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym

07 MAR 2024
Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym stanowi zabezpieczenie na...
Porada img

Za jaki uraz głowy poszkodowany może uzyskać odszkodowanie?

21 LUT 2024
Uraz głowy może nie tylko wykluczyć na jakiś czas z życia zawodowego, lecz...
Porada img

Odszkodowanie za boreliozę

09 LUT 2024
Choroby, które przenoszą kleszcze niestety mogą przytrafić się każdemu....

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nam różne warianty ochrony, a wśród nich są ubezpieczenia terminowe i bezterminowe. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Aby podjąć dobrą decyzję o zakupie jednej z polis, warto dowiedzieć się wcześniej na czym polegają oba rodzaje ubezpieczeń. Sprawdzamy, które ubezpieczenie może być dla nas najbardziej korzystne.
Spis treści
    Pokaż wszystkie

     

    Porównaj oferty

    Od razu trzeba zaznaczyć, że terminowych ubezpieczeń na życie jest na rynku znacznie więcej niż bezterminowych. Polisę na czas określony oferuje każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Inaczej jest w przypadku polisy dożywotniej – w tym produkcie specjalizuje się kilka firm ubezpieczeniowych.
     

    Czym różni się polisa terminowa od bezterminowej?

    W przypadku polisy terminowej i bezterminowej, jak sama nazwa wskazuje, kluczową rolę odgrywa termin. Oznacza on czas, w którym kończy się ochrona polisowa. Jeśli zatem zdecydujemy się na ubezpieczenie terminowe z umową zawartą na 10 lat – nasza ochrona będzie trwała do momentu zakończenia umowy. Wtedy również zostaną nam wypłacone środki, które przez lata były gromadzone na koncie polisy. Ubezpieczenie terminowe zapewnia określoną sumę ubezpieczenia, zakres ochrony oraz czas jej trwania. Polisa terminowa posiada ograniczenia wiekowe, przez co nie każdy może dokonać zakupu ubezpieczenia.

    Z kolei polisa bezterminowa to rozwiązanie, które gwarantuje nam ochronę dożywotnią. Świadczenie zostaje wypłacone z tytułu zgonu ubezpieczonego. Nie możemy zatem liczyć na to, że środki zgromadzone na koncie polisy zostaną nam wypłacone wcześniej na innej podstawie. W przypadku polisy bezterminowej na wysokość sumy ubezpieczenia oraz składki, bardzo mocny wpływ ma nasz wiek oraz czas trwania umowy. Polisa bezterminowa jest dostępna również dla osób starszych.
     

    Co wpływa na cenę obu produktów?


    W przypadku polisy terminowej cena jest zazwyczaj niższa niż w przypadku polisy bezterminowej, ponieważ suma ubezpieczenia i okres ubezpieczenia są ograniczone. Na wysokość stawki każdej z polis wpływa m.in.:
    • suma ubezpieczenia (SU) – im wyższa kwota,  tym wyższa składka. Wysokość SU powinna być dopasowana do swoich możliwości finansowych i realnych potrzeb. Można kierować się np. wysokością zobowiązania w banku, ubezpieczając się na podobną kwotę; 
    • liczba umów dodatkowych – firmy ubezpieczeniowe oferują dodatkowe pakiety zwiększające zakres ochrony. Warto przeanalizować każdą z nich i wybrać tylko te potrzebne. Przykładowo, osobom, które regularnie uprawiają sport, może przydać się ochrona na wypadek kontuzji;
    • wiek ubezpieczonego – to jeden z najważniejszych elementów kształtujących wysokość składki. Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko poważnego zachorowania oraz śmierci, przez co ubezpieczyciel konsekwentnie podnosi składkę ubezpieczeniową. Dlatego na zakup polisy warto zdecydować się jak najszybciej;
    • stan zdrowia – przed zakupem polisy na życie zainteresowany musi wypełnić krótką ankietę. W ten sposób ubezpieczyciel zabezpiecza się m.in. przed próbą wyłudzenia odszkodowania w przypadku zachorowania lub śmierci. Ubezpieczyciel ma prawo zapytać o dotychczasowe problemy zdrowotne, choroby przewlekłe oraz styl życia. Na tej podstawie oblicza potencjalne ryzyko np. zawału serca lub udaru mózgu;  
    • rodzaj polisy na życie –  ubezpieczony najczęściej zastanawia się między standardową polisą ochronną a terminową albo polisą inwestycyjną, w której oprócz ochrony część składki kierowana jest na odpowiednie fundusze. Szerszy zakres ochrony bądź obecność dodatkowych rozszerzeń wpływa na wzrost ceny polisy;
    • brak porównania ofert – aby wybrać najlepszą ofertę, warto porównać dostępne na rynku produkty. Nie należy kierować się wyborem znajomego czy kogoś z rodziny, ponieważ każdy ma inne potrzeby.


    Ile może Cię kosztować każde z tych rozwiązań?

    Koszt ubezpieczenia na życie, zarówno terminowego, jak i bezterminowego, zależy od wielu czynników, które zostały opisane wcześniej. Wysokość składki na tę samą polisę może być zatem zupełnie inna w przypadku dwóch różnych osób. Ubezpieczenie bezterminowe najczęściej jest droższe, a jak podaje jeden z ubezpieczycieli – Allianz – składka za podstawowy pakiet bezterminowej ochrony zaczyna się już od 50 złotych. W przypadku ochrony terminowej będzie więc jeszcze taniej.
    Warto przypomnieć, że jeśli osoba zainteresowana zakupem polisy zdecyduje się na bardzo wysoką sumą ubezpieczenia, może mieć pewność, iż składka miesięczna będzie znacznie wyższa. Na ostateczną cenę wpływ ma również zakres ochrony – im jest ona szersza lub im więcej dodatkowych umów wykupił ubezpieczony, tym wyższy okaże się koszt składki. 

    W poniżej tabeli przedstawiono przykładowe oferty terminowej polisy na życie.
     

    PRZYKŁADOWE OFERTY TERMINOWEJ POLISY NA ŻYCIE

    TU polisa dopuszczalny wiek przystępującego do polisy czas trwania umowy SU
    PZU Ochrona Każdego Dnia 18-65 lat 5-30 lat ustalana indywidualnie
     
    Generali Życie Komfort 18-65 lat min. 1 miesiąc
    Signal Iduna Terminowe Ubezpieczenie na Życie 18-70 lat min. 1 rok
    Pru Komfort Życia 18-70 lat min. 5 lat

    Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie oferty wybranych towarzystw ubezpieczeniowych z 17.01.2024 r.

    Każda z polis przedstawionych w ofercie różni się chociażby minimalnym czasem trwania umowy. Suma ubezpieczenia we wszystkich przypadkach ustalana jest indywidualnie.

    W kolejnej tabeli natomiast przedstawiono przykładowe oferty bezterminowej polisy na życie.

    PRZYKŁADOWE OFERTY BEZTERMINOWEJ POLISY NA ŻYCIE

    TU suma ubezpieczenia dopuszczalny wiek przystępującego do polisy miesięczna wysokość składki
    Generali ustalana przy zawieraniu umowy ubezpieczenia
    zależy od ryzyka ubezpieczeniowego
    40-86 lat składka ustalana indywidualnie
    Allianz 18-71 lat
    PZU 13-80 lat
    Nationale-Nederlanden 55-76 lat

    Tabela 2. Opracowanie własne na podstawie oferty wybranych towarzystw ubezpieczeniowych z 17.01.2024 r.

    W przypadku bezterminowej polisy na życie w wybranych firmach ubezpieczeniowych zarówno suma ubezpieczenia, jak i miesięczna wysokość stawki ustalane są przy zawieraniu umowy ubezpieczenia i zależą m.in. od ryzyka ubezpieczeniowego.

    Wystąpienie zdarzenia polisowego nie zawsze będzie stanowiło podstawę do wypłaty świadczenia. Z tego powodu należy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Umowy, gdzie określone są m.in. wyłączenia odpowiedzialności, limity oraz karencja, czyli okres pomiędzy zawarciem umowy z ubezpieczycielem a rozpoczęciem ochrony.

    - przypomina ekspertka do spraw ubezpieczeń Rankomat, Ewelina Ratajczak.

    Przed podpisaniem umowy terminowego lub bezterminowego ubezpieczenia na życie warto poznać wady i zalety każdego z tych rozwiązań.
     

    Wady i zalety obu ubezpieczeń

    Ubezpieczenie terminowe pozwala zyskać ochronę w określonym czasie, a na zakończenie umowy można otrzymać zbierane na koncie polisy przez lata środki. Do najważniejszych zalet tego rozwiązania zalicza się m.in. możliwość ubezpieczenia na wysoką sumę ubezpieczenia oraz szeroki, elastyczny zakres ochrony.

    Ubezpieczenie terminowe ma też swoje wady – wśród nich wyróżnia się m.in. konieczność przedłużania umowy, jeśli chce się kontynuować ochronę, mniej korzystne warunki dla osób starszych, a także określone granice wiekowe. 

    Ubezpieczenie bezterminowe natomiast jest produktem ochronnym bez  konieczności przedłużania umowy. Ponadto istnieją korzystniejsze progi wiekowe przystąpienia do zakupu polisy, oprócz tego jest możliwość rezygnacji z polisy bez utraty wpłaconych składek. Do wad jednak zalicza się przede wszystkim mniejszy zakres ochrony, niewysoką sumę ubezpieczenia, wyższą cenę składki oraz mniej zachęcające warunki dla osób młodych. Ten rodzaj ubezpieczenia najczęściej jest wybierany przez osoby starsze.

    Biorąc pod uwagę fakt, że każdy z opisywanych produktów ma zarówno plusy, jak i minusy, podczas wyboru oferty dla siebie należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami oraz możliwościami finansowymi.
     

    Gdzie kupić terminowe lub bezterminowe ubezpieczenie na życie?

    Chociaż proces zakupu polisy może wydawać się skomplikowany, to jest zupełnie inaczej i wymaga on jedynie odpowiedniego przygotowania. Na wstępie trzeba określić swoje potrzeby i cele. Następnie warto porównać oferty kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Część z nich może posiadać kilka produktów ochrony, dlatego dokładne zapoznanie się z ofertą odgrywa kluczową rolę. 

    Poszukiwanie odpowiedniej polisy – zarówno terminowej, jak i bezterminowej – można sobie ułatwić, korzystając z internetowych narzędzi. Porównywarka ubezpieczeniowa po wypełnieniu krótkiej ankiety dostarczy możliwie najbardziej zoptymalizowane propozycje. Każda z nich zostanie opracowana w oparciu o udzielone odpowiedzi. Dzięki temu zainteresowany polisą nie traci czasu na zapoznawanie się z produktami, które nie leżą w kręgu jego zainteresowań.

    Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla osób w każdym wieku. Dla większości zainteresowanych polisą ważna jest cena, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

    Porównaj oferty

     

    To warto wiedzieć
    1. Polisa terminowa jest znacznie popularniejsza od bezterminowej, a umowa trwa od 1 roku do 30 lat

    2. Osoby starsze, które nie kwalifikują się do polisy terminowej, mogą wybrać ubezpieczenie dożywotnie, 

    3. Polisę terminową od bezterminowej odróżnia przede wszystkim czas trwania ochrony

    4. Ubezpieczenie na czas określony lub nieokreślony nie musi dużo kosztować, jeśli wcześniej zestawi się polisy w porównywarce online

    Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia terminowe i bezterminowe

    1. Kto otrzyma pieniądze z polisy, jeśli ubezpieczony nie wskazał uposażonego?

      W przypadku braku wskazania uposażonego, pieniądze z polisy trafią do bliskich zmarłego w kolejności zgodnej z zasadą dziedziczenia. Zatem świadczenie otrzyma kolejno: współmałżonek, dzieci, wnuki, rodzice, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa.

    2. Czy terminowa polisa na życie jest dostępna dla każdego?

      Ubezpieczenie terminowe jest dostępne dla osób, które przede wszystkim spełniają warunki wiekowe. Jeśli osoba, która ukończyła 70 rok życia jest zainteresowana zakupem polisy na życie, powinna zainteresować się ofertą polis bezterminowych.

    3. Czy mogę zdecydować się na drugie ubezpieczenie, jeśli posiadam już polisę grupową w pracy?

      Tak, można posiadać dwa lub więcej ubezpieczeń na życie. Taka ochrona może wzajemnie się uzupełniać. Dwie polisy mogą również zapewnić podwójne odszkodowanie w sytuacji, gdy dojdzie do zdarzenia polisowego, które uwzględniają oba produkty.

    4. Jakie są rodzaje ubezpieczenia terminowego?

      Ubezpieczenie terminowe możemy podzielić na ubezpieczenia typowo ochronne lub mieszane czyli ochronno-inwestycyjne. Pierwszy rodzaj skupia się na zapewnieniu ochrony, w drugim z kolei część składki kierowana jest na ochronę, a pozostała część na inwestycję. Polisa mieszana wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, o czym warto pamiętać.

    5. Co to jest ubezpieczenie na życie terminowe?

      Ubezpieczenie terminowe to ochrona, która jest określona w umowie dokładnym terminem. Ochrona może być podstawowa lub rozszerzona, w zależności od preferencji ubezpieczonego. Samodzielnie określamy również sumę ubezpieczenia oraz czas trwania umowy. Ubezpieczenie jest dostępne najczęściej dla osób w wieku od 18 do 65 lat.

    6. Co to jest ubezpieczenie na życie bezterminowe?

      Polisa bezterminowa to forma zabezpieczenia przyszłości, gdzie okres składkowy jest określony czasowo, natomiast sama ochrona trwa dożywotnio. Świadczenie jest wypłacane z tytułu śmierci ubezpieczonego. Jest to polisa, na którą najczęściej decydują się osoby starsze, również powyżej 65 lat.

    7. Co jest podstawowym celem terminowego ubezpieczenia na życie?

      Terminowe ubezpieczenie na życie ma na celu zapewnienie ochrony finansowej dla ubezpieczonego oraz wskazanych w polisie osób przez określony czas. To najlepsze rozwiązanie, kiedy ubezpieczony decyduje się na wysoki kredyt hipoteczny i chce zabezpieczyć swoich najbliższych.

    8. Na jaki czas zawierana jest umowa w terminowej polisie na życie?

      Umowa w terminowej polisie na życie zawierana jest zazwyczaj na okres od 1 do 30 lat. O długości jej trwania decyduje ubezpieczony, który może przedłużyć wybraną umowę, pod warunkiem, że spełnia wymogi wiekowe.

    9. Co zapewnia bezterminowa polisa na życie?

      Polisa bezterminowa stanowi gwarancję dożywotniej ochrony na życie. Oznacza to, że w określonym czasie jej właściciel opłaca składki, a po zakończeniu ich opłacania ochrona wciąż trwa. Zakres ochrony zależy od ubezpieczonego, który ma prawo w razie potrzeby go rozszerzyć.

    10. Co jest podstawowym celem bezterminowej polisy na życie?

      Podstawowy cel bezterminowej polisy na życie to zapewnienie bliskim bezpieczeństwa finansowego w przypadku śmierci właściciela polisy. Pieniądze z ubezpieczenia można przeznaczyć m.in. na pochówek lub spłatę zobowiązań zmarłego.

    11. W jakim wieku można nabyć polisę bezterminową?

      Polisa bezterminowa może zostać nabyta od ubezpieczyciela najczęściej w przedziale wiekowym od 18 do 85 lat. Konkretny wiek ustala ubezpieczyciel i może on różnić się w zależności od wybranej firmy.

    Adrianna Chruściel

    Odpowiedzialna za treści dotyczące ubezpieczeń na życie. Copywriterka z zamiłowania i pasji. Od 5 lat dzieli się swoją wiedzą i przekazuje ją dalej. Lubi kryminały i dobry film, a w swoim czasie wolnym stawia na rozwój osobisty.

    Wasze komentarze (0)

    Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

    Wyślij
    Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

    Komentarz zapisany. Dziękujemy.

    « Powrót do listy postów

    FacebookPodziel się ze znajomymi:
    Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

    Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
    Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu