Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 30 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Udar mózgu a polisa na życie - co warto wiedzieć?

17 GRU 2020

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Udar mózgu a polisa na życie - co warto wiedzieć?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

29 LIS 2022
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka - co warto wiedzieć?

21 WRZ 2022
Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka zapewnia pomoc finansową w...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

31 SIE 2022
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

31 SIE 2022
Kontuzja lub pogorszenie stanu zdrowia mogą być konsekwencjami...
Porada img

Uraz kręgosłupa - na jaką kwotę odszkodowania możesz liczyć?

29 SIE 2022
Uraz kręgosłupa miewa bardzo poważne skutki. Jeśli doszło do poważnego...
Porada img

Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka - ile wynosi?

26 SIE 2022
Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka przydaje się w sytuacji, gdy...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
W Polsce co roku umiera blisko 30 tys. osób z powodu udaru mózgu. Standardowe ubezpieczenie na życie gwarantuje zabezpieczenie finansowe na wypadek śmierci ubezpieczonego. Jednak zakres ochrony można odpowiednio rozszerzyć – w tym również na wypadek zdiagnozowania udaru mózgu.
Spis treści
  Pokaż wszystkie
  Bardzo ważne jest jednak szybkie zdiagnozowanie problemu oraz natychmiastowe leczenie. Potrzebna może być również rehabilitacja, która może okazać się dość kosztowna. Zobaczmy, jak polisa na życie może pomóc w przypadku wystąpienia udaru mózgu.

   


  Co to jest udar mózgu?

  Większość towarzystw ubezpieczeniowych do standardowej polisy na życie umożliwia zakup rozszerzeń dotyczących poważnego zachorowania, a w tym także udaru mózgu. Sprawdźmy, jak dokładnie definiowany jest udar mózgu – taką informację możemy znaleźć w dokumencie OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Zobaczmy na przykładzie towarzystwa ubezpieczeniowego Nationale Nederlanden:

  Udar mózgu to nagłe, ogniskowe uszkodzenie mózgu powstałe w następstwie zaburzeń krążenia mózgowego, powodujące powstanie trwałych ubytków neurologicznych utrzymujących się przez okres co najmniej 60 dni od chwili rozpoznania udaru mózgu. 

  Rozpoznanie musi zostać poparte świeżymi zmianami w obrazie tomografii komputerowej (CT) lub rezonansu magnetycznego (MRI). Zakres ubezpieczenia nie obejmuje zawału mózgu lub krwawienia śródczaszkowego spowodowanego zewnętrznym urazem. Ubezpieczeniem nie są także objęte jakiekolwiek epizody przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA).

  Bardzo ważny dla ubezpieczyciela jest zarówno stopień udaru, jak również badania, które zostaną wykonane w celu zdiagnozowania choroby. Jest to istotne ze względu na zgłoszenie roszczenia – w takiej sytuacji będziemy potrzebować kompletnej dokumentacji medycznej, która potwierdzi nasz stan zdrowia. Pamiętajmy zatem, że do wniosku o wypłatę pieniędzy z polisy powinniśmy dołączyć wyniki CT oraz MRI.


  Jakie są konsekwencje choroby niedokrwiennej mózgu?

  Obecnie jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w Polsce jest właśnie udar mózgu, tuż obok nowotworów złośliwych oraz zawału serca. Należy podkreślić, że nie jest to problem określonej grupy wiekowej, ponieważ w ostatnich latach choroba niedokrwienna mózgu zaczyna dotyczyć również coraz młodszych osób, ponieważ spotyka zarówno 40-latków, jak i 30-latków.

  Rocznie diagnozuje się nawet 90 tys. przypadków, z czego około 30 tys. prowadzi do śmierci. Oznacza to, że co trzecia osoba, którą dotnie udar umrze. Należy również dodać, że oprócz śmierci, choroba niedokrwienna mózgu może również prowadzić do kalectwa oraz znacznego pogorszenia jakości życia. 


  Co prowadzi do udaru mózgu?

  Jego przyczyną mogą być: skrzepliny powstałe w jamach serca (30%),zwężenie tętnic szyjnych (30%) oraz patologie wewnątrzczaszkowe (40%). Należy jednak podkreślić, że udaru mózgu nie możemy w żaden sposób przewidzieć, ponieważ dotyka on zarówno seniorów oraz osoby schorowane, jak również coraz młodszych ludzi, w tym również tych, którzy regularnie uprawiają sport oraz dbają o zdrową dietę.

  Dużą rolę odgrywa z pewnością styl życia, jaki prowadzimy – źle zbilansowana dieta, uboga w składniki odżywce, brak ruchu, stres, przepracowanie, używki oraz brak badań kontrolnych.

  Dlatego tak ważne jest, by w codziennym życiu pilnować tego, co jemy, wykonywać regularne badania kontrolne oraz dbać o aktywność fizyczną. Dzięki temu możemy uniknąć choroby niedokrwiennej mózgu, jak również znacznie opóźnić możliwość jej wystąpienia. 


  Które towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje ochronę na wypadek udaru mózgu?

  Każde towarzystwo ubezpieczeniowe, które oferuje możliwość zakupu umowy dodatkowej, powinno mieć w swojej ofercie również ochronę na wypadek poważnego zachorowania. Taka umowa dodatkowa obejmuje ochroną również udar mózgu. Nieraz występuje tylko razem z zawałem serca, jak w polisie oferowanej przez PZU, ale świadczenie będzie przyznane tylko za zdiagnozowanie jednej z chorób.

  Innym interesującym przykładem ochrony na wypadek poważnego zachorowania jest oferta grupy MetLife, gdzie ubezpieczony może liczyć na świadczenie 100% lub 10% sumy ubezpieczenia w zależności od stopnia udaru mózgu. Za udar z poważnymi ubytkami (100% SU) uznawana jest diagnoza:
  • jednoznaczne rozpoznanie szpitalne świeżego udaru mózgu z wystąpieniem nowych objawów neurologicznych,
  • udokumentowane nowe i poważne (co oznacza niedowład poniżej 4° w skali Lovetta, afazję, encefalopatię) ubytki neurologiczne, potwierdzone przez lekarza neurologa, utrzymujące się przynajmniej 3 miesiące po incydencie mózgowym,
  • zmiany stwierdzone w rezonansie magnetycznym lub tomografii komputerowej, lub innym wiarygodnym badaniu obrazowym potwierdzającym rozpoznanie świeżo przebytego udaru mózgowego.
  Udar bez ubytków (10% SU) to:
  • jednoznaczne rozpoznanie szpitalne świeżego udaru mózgu z wystąpieniem nowych objawów neurologicznych,
  • wyniki rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej, lub inne wiarygodne badanie obrazowe potwierdzające rozpoznanie świeżo przebytego udaru mózgowego.
  Jeszcze innym rozwiązaniem jest polisa towarzystwa ubezpieczeniowego Allianz, które wypłaci świadczenie za udar mózgu nawet wtedy, jeśli ubezpieczony nie będzie miał wykupionego rozszerzenia. Warunkiem jest zdiagnozowanie tej choroby u osoby poniżej 30 roku życia.


  Udar mózgu w ubezpieczeniach na życie

  TU Szczegóły
  PZU ochrona obejmuje tylko udar mózgu lub zawał serca
  MetLife wypłata 100% SU za udar z poważnymi ubytkami lub 10% SU za udar bez ubytków
  Allianz 5000 zł za udar u osoby poniżej 30 roku życia, nawet jeśli ubezpieczony nie wykupił rozszerzenia na wypadek poważnego zachorowania
  Generali ochrona obejmuje 40 poważnych zachorowań, w tym również udar mózgu
  Warta odszkodowanie dla ubezpieczonego do 180 zł wypłaty za każdy dzień pobytu w szpitalu z powodu udaru mózgu,
  w wersji dla współmałżonka – do 130 zł
  do 90 000 zł za zgon ubezpieczonego i do 30 000 za zgon współmałżonka z powodu udaru mózgu
  Compensa odszkodowanie za śmierć z powodu udaru mózgu będzie wypłacone, jeśli zgon od zdiagnozowania zdarzenia nastąpił po minimum 6 miesiącach
  Aviva wypłata nawet 800 000 zł po zdiagnozowaniu udaru mózgu
  Prudential świadczenie do 100 000 zł na dowolny cel bez konieczności udokumentowania wydatków,
  karencja 90 dni
  Opracowanie własne na podstawie OWU.


  Jak ubezpieczyć się na wypadek udaru mózgu?

  Aby ubezpieczyć się na wypadek choroby niedokrwiennej mózgu, musimy zdecydować się na indywidualną polisę na życie, a następnie wykupić do niej odpowiednie rozszerzenie ochrony. W wersji standardowej polisa będzie chronić jedynie na wypadek zgonu. Umowa dodatkowa najczęściej zawierana jest na 12 miesięcy i jest to forma ochrony odnawianej, którą po upływie czasu umowy można kontynuować.

  Nie oznacza to jednak, że wystarczy zakup dowolnej polisy na życie. Oferty należy porównywać ze sobą i sprawdzać szczegóły dotyczące umowy – wiek, w jakim możemy przystąpić do zakupu, wysokość SU, jaką gwarantuje ubezpieczyciel, inne choroby, jakie zostaną objęte ochroną, jaki jest czas karencji lub wyłączenia odpowiedzialności. Bardzo ważny jest wiek, w jakim możemy zakupić ubezpieczenie, ponieważ wiele ofert stosuje pewne ograniczenia wiekowe, przez co zakup dodatkowej ochrony może nie być możliwy.

  Ograniczenia wiekowe są indywidualną decyzją towarzystwa ubezpieczeniowego, dlatego warto wcześniej porównywać polisy również w tym zakresie oferty.


  Jak wysokie odszkodowanie za udar mózgu?

  Ubezpieczenie na wypadek udaru mózgu nie zabezpieczy nas na wypadek wystąpienia choroby, a jedynie wesprze nas finansowo w sytuacji, gdy dotknie nas właśnie udar mózgu. Wystąpienie choroby niedokrwiennej mózgu będzie podstawą do wypłacenia wysokiego odszkodowania, który będziemy mogli przeznaczyć na dowolnie wybrany przez nas cel – może to być zarówno droga rehabilitacja, prywatne leczenie, jak również wyjazd w miejsce, w którym będziemy mogli szybciej wrócić do zdrowia.

  Jako przykład posłużmy się ofertą polisy Generali, które oferuje polisę w 3 różnych wariantach. Maksymalne kwoty, jakie możemy otrzymać z tytułu udaru mózgu i innego poważnego zachorowania w każdym z wariantów to: 10 000 zł, 50 000 zł oraz 150 000 zł. Są to zatem pieniądze, które mogą realnie pomóc w sytuacji zdiagnozowania udaru mózgu.

  Należy podkreślić, że wysokość świadczenia, jakie przysługuje z tytułu rozpoznania udaru mózgu jest decyzją indywidualną każdego towarzystwa ubezpieczeniowego.


  Kiedy nie otrzymamy odszkodowania za udar mózgu?

  Musimy jednak pamiętać o tym, że w każdej polisie na życie istnieją okoliczności, które dają podstawę ubezpieczycielowi do tego, by mógł odstąpić od warunków umowy i nie wypłacić nam świadczenia.

  Dzieje się tak w sytuacji, gdy np. zataimy informacje o swoim stanie zdrowia lub świadomie działamy na własną niekorzyść, czego skutkiem może być właśnie poważne zachorowanie.

  Dla przykładu – towarzystwu ubezpieczeniowe PZU nie wypłaca świadczenia z tytułu wystąpienia udaru mózgu w sytuacji drugiego oraz każdego kolejnego zachorowania, a także zatajenia ważnych informacji w ankiecie medycznej, które mogłyby wskazywać na możliwość wystąpienia udaru mózgu.
  Właśnie dlatego tak ważna jest znajomość zapisu o wyłączeniach odpowiedzialności. Powinniśmy wiedzieć jeszcze przed zawarciem umowy, że istnieją sytuacje i okoliczności zdarzenia polisowego, w tym również udaru mózgu, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania. 

  Takie okoliczności dotyczą najczęściej ukrywania bardzo ważnych informacji o swoim stanie zdrowia, ale również sytuacji, w których świadomie działaliśmy na własną niekorzyść, co mogło przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu – np. gdy do wypadku samochodowego doszło wskutek prowadzenia pod wpływem alkoholu. Jakie inne wykluczenia dotyczące udaru mózgu są spotykane w dokumentach OWU:
  • napad przejściowy (do 24 h) niedokrwienia centralnego układu nerwowego,
  • udaru niepozostawiający trwałego ubytku w funkcjonowaniu centralnego układu nerwowego,
  • uszkodzenie mózgu spowodowane urazem.


  Co trzeba zrobić, żeby otrzymać świadczenie za zdiagnozowany udar mózgu?

  Z tytułu poważnego zachorowania możemy najczęściej otrzymać jednorazowe odszkodowanie. Z kolei część ubezpieczeń może oferować nam świadczenie w systemie ratalnym, co będzie dla nas korzystne w sytuacji, gdy np. spłacamy duży kredyt mieszkaniowy, a niezbędna będzie nam kosztowna rehabilitacja.

  Czas oczekiwania na wypłatę świadczenia to najczęściej 30 dni od przesłania przez nas zgłoszenia roszczenia. W tym czasie ubezpieczyciel weryfikuje złożone przez nas dokumenty medycznej, a następnie przyznaje nam świadczenie. Warto jednak znać dokładnie procedurę zgłaszania roszczenia, ponieważ brak ważnego dokumentu w zgłoszeniu może opóźnić proces wypłaty świadczenia.

  Same jednak procedury są indywidualną decyzją towarzystwa ubezpieczeniowego, zatem każdy ubezpieczyciel może wypłacić pieniądze w nieco innym czasie. Również sposób zgłoszenia może być inny dla każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, przez co część firm oczekuje zgłoszenia telefonicznego, inne z kolei dodatkowo umożliwiają kontakt za pośrednictwem maila lub SMS-a, jak np. PZU. 

  Należy jednak podkreślić, że musimy wiedzieć w jaki sposób i co dokładnie musimy przedstawić we wniosku naszemu ubezpieczycielowi. Z tym punktem w OWU warto dobrze się zapoznać, ponieważ sytuacja poważnego zachorowania może być dla nas na tyle trudna, że sprawdzanie informacji w umowie może być dla nas uciążliwym zadaniem.

  Najczęściej ubezpieczyciel będzie oczekiwał:
  • wniosku o wypłatę świadczenia,
  • karty wypisu ze szpitala,
  • kopii dokumentu potwierdzającego tożsamość,
  • numeru posiadanej polisy,
  • dokumentacji medycznej (wyniki badań, dokumentacja leczenia ambulatoryjnego).
  Wniosek o wypłatę świadczenia oraz pełną listę niezbędnych dokumentów znaleźć można najczęściej na stronie swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. 


  Jak rozpoznać objawy udaru mózgu?

  Najbardziej tragicznym skutkiem, do jakiego może doprowadzić choroba niedokrwienna mózgu, jest oczywiście zgon. Tego można uniknąć, jeśli szybko zareagujemy i wezwiemy pogotowie. Warto jednak znać dobrze objawy udaru mózgu, które na pierwszym etapie rozwoju choroby powinny nas zaniepokoić:
  • silny ból głowy,
  • nagłe zaburzenia mowy,
  • upadający kącik ust, 
  • osłabienie ręki,
  • omdlenie,
  • drgawki,
  • duszności, trudności z oddychaniem,
  • nienaturalne pobudzenie,
  • rozmazany obraz i zawroty głowy,
  • nudności i wymioty.
  Bardzo ważna jest szybka reakcja, ponieważ ona może zagwarantować nam dobre rokowania i powrót do zdrowia. Nie warto bagatelizować objawów i tłumaczyć ich gorszym samopoczuciem, zmęczeniem czy reakcją na złą pogodę. W przypadku udaru mózgu czas ma ogromne znaczenie, ponieważ zbyt późna reakcja prowadzi do trwałego kalectwa, a nawet zgonu.
   
  Polisa na życie ma zapewnić nam oraz bliskim nam osobom pomoc finansową w wielu różnych chwilach, w których dochodzi do zagrożenia naszego życia i zdrowia. Przed zakupem ubezpieczenia należy jednak pamiętać o tym, że istotna jest również cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
  To warto wiedzieć
  1. Ubezpieczenie na życie w swoim standardowym zakresie ma chronić życie ubezpieczonego

  2. W razie udaru mózgu może zabezpieczyć umowa dodatkowa na wypadek poważnego zachorowania

  3. Świadczenie z tytułu poważnego zachorowania może być wypłacone jednorazowo lub w systemie ratalnym

  4. Przed podpisaniem umowy należy sprawdzić punkty w umowie dotyczące wyłączeń odpowiedzialności oraz procedury zgłaszania ubezpieczycielowi roszczeni
  Redakcja

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2022 | Mapa serwisu