Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 26 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Udar mózgu a polisa na życie - co warto wiedzieć?

Data aktualizacji: 29 CZE 2023

Średnia ocena: 4.60

Dziękujemy za oddanie głosu.

Udar mózgu a polisa na życie - co warto wiedzieć?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Jak wysokie odszkodowanie za złamany palec?

17 KWI 2024
Odszkodowanie za złamanie palca może wynosić zarówno 200 zł, jak i 2 000...
Porada img

Ubezpieczenie bezskładkowe - na czym polega?

09 KWI 2024
Decydujemy się na zakup ubezpieczenia na życie, by w ten sposób...
Porada img

Odszkodowanie za śmierć babci, dziadka - komu się należy i jak je uzyskać

04 KWI 2024
Jedną z bardzo smutnych okoliczności w życiu jest śmierć bliskich osób, w...
Porada img

Badanie wzroku - ile kosztuje prywatnie i jak przebiega?

03 KWI 2024
W świecie, gdzie nasze oczy są codziennie wystawione na próbę przez długie...
Porada img

Uraz barku a odszkodowanie

03 KWI 2024
Uraz ciała może stanowić podstawę do tego, abyś otrzymał świadczenie z...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamany nos?

22 MAR 2024
Złamany nos to nie tylko przykry i nieprzyjemny uraz, ale może też mocno...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
W Polsce co roku umiera blisko 30 tys. osób z powodu udaru mózgu. Standardowe ubezpieczenie na życie gwarantuje zabezpieczenie finansowe na wypadek śmierci ubezpieczonego. Jednak zakres ochrony można odpowiednio rozszerzyć – w tym również na wypadek zdiagnozowania udaru mózgu.
Spis treści
  Pokaż wszystkie
  Bardzo ważne jest jednak szybkie zdiagnozowanie problemu oraz natychmiastowe leczenie. Potrzebna może być również rehabilitacja, która może okazać się dość kosztowna. Zobaczmy, jak polisa na życie może pomóc w przypadku wystąpienia udaru mózgu.

   


  Co to jest udar mózgu?

  Większość towarzystw ubezpieczeniowych do standardowej polisy na życie umożliwia zakup rozszerzeń dotyczących poważnego zachorowania, a w tym także udaru mózgu. Sprawdźmy, jak dokładnie definiowany jest udar mózgu – taką informację możemy znaleźć w dokumencie OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Zobaczmy na przykładzie towarzystwa ubezpieczeniowego Nationale Nederlanden:

  Udar mózgu to nagłe, ogniskowe uszkodzenie mózgu powstałe w następstwie zaburzeń krążenia mózgowego, powodujące powstanie trwałych ubytków neurologicznych utrzymujących się przez okres co najmniej 60 dni od chwili rozpoznania udaru mózgu. 

  Rozpoznanie musi zostać poparte świeżymi zmianami w obrazie tomografii komputerowej (CT) lub rezonansu magnetycznego (MRI). Zakres ubezpieczenia nie obejmuje zawału mózgu lub krwawienia śródczaszkowego spowodowanego zewnętrznym urazem. Ubezpieczeniem nie są także objęte jakiekolwiek epizody przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA).

  Bardzo ważny dla ubezpieczyciela jest zarówno stopień udaru, jak również badania, które zostaną wykonane w celu zdiagnozowania choroby. Jest to istotne ze względu na zgłoszenie roszczenia – w takiej sytuacji będziemy potrzebować kompletnej dokumentacji medycznej, która potwierdzi nasz stan zdrowia. Pamiętajmy zatem, że do wniosku o wypłatę pieniędzy z polisy powinniśmy dołączyć wyniki CT oraz MRI.
   

  Jak rozpoznać objawy udaru mózgu?

  Szybkie rozpoznanie pierwszych sygnałów udaru mózgu może mieć wpływ na dalsze leczenie i rokowania pacjenta. Ważne jest zatem, by jak najszybciej zwrócić uwagę na objawy. Wśród nich najczęściej wymienia się:
  • silny i nagły ból głowy,
  • osłabienie mięśni twarzowych, np. asymetryczne opadanie kącika ust,
  • niedowład kończyny górnej/dolnej,
  • problemy z mówieniem,
  • trudności związane z połykaniem/jedzeniem,
  • zaburzenia równowagi, chodzenia oraz koordynacji ruchowej,
  • zaburzenia lub utrata przytomności,
  • problemy z widzeniem.
  Objawy w różnych przypadkach mogą różnić się od siebie, ale w sytuacji, gdy dochodzi do udaru mózgu, znaczenie ma, w której części mózgu doszło do uszkodzenia. Symptomy mogą pojawiać się etapowo, nasilać się i ustępować, dlatego nie warto ich bagatelizować. Niestety, bardzo często do udaru dochodzi w nocy, w trakcie snu. Wówczas objawy mogą być zauważalne dopiero po przebudzeniu, czyli nawet kilka godzin od momentu wystąpienia choroby.


  Jakie są konsekwencje choroby niedokrwiennej mózgu?

  Obecnie jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w Polsce jest właśnie udar mózgu, tuż obok nowotworów złośliwych oraz zawału serca. Należy podkreślić, że nie jest to problem określonej grupy wiekowej, ponieważ w ostatnich latach choroba niedokrwienna mózgu zaczyna dotyczyć również coraz młodszych osób, ponieważ spotyka zarówno 40-latków, jak i 30-latków.

  Rocznie diagnozuje się nawet 90 tys. przypadków, z czego około 30 tys. prowadzi do śmierci. Oznacza to, że co trzecia osoba, którą dotnie udar umrze. Należy również dodać, że oprócz śmierci, choroba niedokrwienna mózgu może również prowadzić do kalectwa oraz znacznego pogorszenia jakości życia. 


  Jakie są przyczyny udaru mózgu?

  Jego przyczyną mogą być: skrzepliny powstałe w jamach serca (30%), zwężenie tętnic szyjnych (30%) oraz patologie wewnątrzczaszkowe (40%). Należy jednak podkreślić, że udaru mózgu nie możemy w żaden sposób przewidzieć, ponieważ dotyka on zarówno seniorów oraz osoby schorowane, jak również coraz młodszych ludzi, w tym również tych, którzy regularnie uprawiają sport oraz dbają o zdrową dietę.

  Dużą rolę odgrywa z pewnością styl życia, jaki prowadzimy – źle zbilansowana dieta, uboga w składniki odżywce, brak ruchu, stres, przepracowanie, używki oraz brak badań kontrolnych.

  Dlatego tak ważne jest, by w codziennym życiu pilnować tego, co jemy, wykonywać regularne badania kontrolne oraz dbać o aktywność fizyczną. Dzięki temu możemy uniknąć choroby niedokrwiennej mózgu, jak również znacznie opóźnić możliwość jej wystąpienia. 
   

  Ile kosztuje ubezpieczenie na wypadek udaru mózgu?

  Aby ubezpieczyć się na wypadek udaru mózgu należy wykupić polisę podstawową oraz umowę dodatkową dotyczącą poważnego zachorowania. Ubezpieczony może również zdecydować się na rozszerzenie dotyczące pobytu w szpitalu, leczenia operacyjnego oraz pakietu assistance, który zapewni dodatkowe usługi, np.:
  • dowóz leków do miejsca zamieszkania,
  • pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji oraz niezbędnego sprzętu,
  • wizytę domową lekarza lub pielęgniarki,
  • pomoc w opiece nad dziećmi w czasie hospitalizacji,
  • pomoc w opiece nad zwierzętami w czasie hospitalizacji,
  • transport medyczny,
  • pomoc psychologa.
  Koszt ubezpieczenia będzie zależny od wybranej sumy ubezpieczenia oraz zakresu ochrony, na jaki zdecydował się ostatecznie ubezpieczony. Jedna umowa dodatkowa będzie kosztować mniej niż kilka lub kilkanaście, jednak każda z nich ma swoje plusy. Należy zatem rozważyć, na jakiej ochronie zależy najbardziej i która umowa będzie niezbędna.

  Cena składki zależy również od wieku. Im później decydujemy się na zakup polisy na życie, tym drożej możemy zapłacić. W tym przypadku jednak warto postawić na porównanie dostępnych ofert, by dotrzeć do najbardziej korzystnych finansowo rozwiązań. Dzięki porównaniu zawsze uda nam się znaleźć tańszą ofertę.
   

  Przykłady ofert ubezpieczeń na życie

  TU SU Poważne zachorowanie Pobyt w szpitalu 1% uszczerbku na zdrowiu Cena składki miesięcznej
  UNIQA Ustalana indywidualnie Tak Tak Tak Ustalana indywidualnie
  Generali 25 000 zł 2 000 zł 40 zł/dzień 25 000 zł Od 53 zł
  Nationale-Nederlanden 40 000 zł 40 000 zł 100 zł/dzień 20 000 zł Od 52 zł
  Generali 30 000 zł 2 500 zł 45 zł/dzień 28 000 zł Od 69 zł
  ERGO Hestia 35 000 zł 8 000 zł 60 zł/dzień 45 000 zł Od 60 zł
  Allianz Ustalana indywidualnie Tak Tak Tak Ustalana indywidualnie
  ERGO Hestia 50 000 zł 12 000 zł 70 zł/dzień 50 000 zł Od 70 zł
  Nationale-Nederlanden 70 000 zł 50 000 zł 100 zł/dzień 50 000 zł Od 79 zł
  Generali 55 000 zł 4 000 zł 60 zł/dzień 45 000 zł Od 104 zł
  Nationale-Nederlanden 100 000 zł 100 000 zł 100 zł/dzień 50 000 zł Od 100 zł
  Tabela 1. Opracowanie na podstawie danych rankingubezpieczennazycie.pl z dnia 29.12.2022 r.


  Kiedy nie otrzymamy odszkodowania za udar mózgu?

  Każde ubezpieczenie na życie określa sytuacje, w których może odstąpić od warunków umowy z ubezpieczonym. Nie jest tak, że bez względu na wszystko, ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić wysokie odszkodowanie. To, czy pieniądze zostaną wypłacone, jest regulowane przez zapis w umowie dotyczący wyłączeń odpowiedzialności. Opisuje on okoliczności zdarzenia polisowego, przez które ubezpieczyciel może zostać zwolniony z warunków umowy.

  Wyłączenia dotyczą okoliczności, w których istnieje podejrzenie co do intencji ubezpieczonego. Niektóre wypadki mogą budzić obawy, że doszło do nich świadomie, by wyłudzić odszkodowanie. Jeśli ubezpieczony dozna uszczerbku na zdrowiu wskutek samookaleczenia lub zażycia substancji odurzających, może nie otrzymać należnego świadczenia. Jest to punkt w umowie, z którym na pewno warto się zapoznać.

  Bardzo ważna jest również karencja. Określa ona czas między nabyciem polisy, a rozpoczęciem ochrony w konkretnym zakresie. To oznacza, że wystąpienie udaru mózgu w tydzień po zakupie polisy, może nie gwarantować odszkodowania. Karencja, w zależności od zdarzenia, może wynosić 1 miesiąc, jak i 2 lata. Taką informację z pewnością warto sprawdzić przed zakupem.


  Co trzeba zrobić, żeby otrzymać świadczenie za zdiagnozowany udar mózgu?

  Z tytułu poważnego zachorowania możemy najczęściej otrzymać jednorazowe odszkodowanie. Z kolei część ubezpieczeń może oferować nam świadczenie w systemie ratalnym, co będzie dla nas korzystne w sytuacji, gdy np. spłacamy duży kredyt mieszkaniowy, a niezbędna będzie nam kosztowna rehabilitacja.

  Czas oczekiwania na wypłatę świadczenia to najczęściej 30 dni od przesłania przez nas zgłoszenia roszczenia. W tym czasie ubezpieczyciel weryfikuje złożone przez nas dokumenty medycznej, a następnie przyznaje nam świadczenie. Warto jednak znać dokładnie procedurę zgłaszania roszczenia, ponieważ brak ważnego dokumentu w zgłoszeniu może opóźnić proces wypłaty świadczenia.

  Same jednak procedury są indywidualną decyzją towarzystwa ubezpieczeniowego, zatem każdy ubezpieczyciel może wypłacić pieniądze w nieco innym czasie. Również sposób zgłoszenia może być inny dla każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, przez co część firm oczekuje zgłoszenia telefonicznego, inne z kolei dodatkowo umożliwiają kontakt za pośrednictwem maila lub SMS-a, jak np. PZU. 

  Należy jednak podkreślić, że musimy wiedzieć w jaki sposób i co dokładnie musimy przedstawić we wniosku naszemu ubezpieczycielowi. Z tym punktem w OWU warto dobrze się zapoznać, ponieważ sytuacja poważnego zachorowania może być dla nas na tyle trudna, że sprawdzanie informacji w umowie może być dla nas uciążliwym zadaniem.

  Najczęściej ubezpieczyciel będzie oczekiwał:
  • wniosku o wypłatę świadczenia,
  • karty wypisu ze szpitala,
  • kopii dokumentu potwierdzającego tożsamość,
  • numeru posiadanej polisy,
  • dokumentacji medycznej (wyniki badań, dokumentacja leczenia ambulatoryjnego).
  Wniosek o wypłatę świadczenia oraz pełną listę niezbędnych dokumentów znaleźć można najczęściej na stronie swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. 
   

  Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie na życie?

  Ubezpieczenie na życie to produkt, który dla każdego z nas może oznaczać coś zupełnie innego. Jednym może zależeć na zabezpieczeniu kredytu hipotecznego, drugiemu na wysokiej sumie ubezpieczenia, a jeszcze komuś innemu na kompleksowym zabezpieczeniu swojego zdrowia.

  Znalezienie odpowiedniej oferty może zatem stanowić niemały kłopot – ofert na rynku ubezpieczeniowym jest naprawdę sporo. Oznacza to, że porównanie różnych ofert ze sobą będzie czasochłonne i skomplikowane. 

  Pomocą w tej sytuacji może okazać się porównywarka ubezpieczeniowa. Ma ona na celu znalezienie najbardziej pasujących do profilu klienta ofert. Skąd jednak jest w stanie ustalić profil klienta? Otóż do skorzystania z porównywarki potrzebna jest uzupełniona krótka ankieta, w której klient określa to, jakiej szuka polisy, na jakiej ochronie mu zależy oraz podaje kilka drobnych informacji o sobie: wiek, zawód, przybliżoną kwotę dochodów oraz dane kontaktowe. Na podstawie udzielonych odpowiedzi narzędzie może przeprowadzić selekcję dostępnych rozwiązań i odrzucić te, które nie zainteresują klienta np. ze względu na rodzaj ubezpieczenia.


  Polisa na życie ma zapewnić nam oraz bliskim nam osobom pomoc finansową w wielu różnych chwilach, w których dochodzi do zagrożenia naszego życia i zdrowia. Przed zakupem ubezpieczenia należy jednak pamiętać o tym, że istotna jest również cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
  To warto wiedzieć
  1. Ubezpieczenie na życie w swoim standardowym zakresie ma chronić życie ubezpieczonego

  2. W razie udaru mózgu może zabezpieczyć umowa dodatkowa na wypadek poważnego zachorowania

  3. Świadczenie z tytułu poważnego zachorowania może być wypłacone jednorazowo lub w systemie ratalnym

  4. Przed podpisaniem umowy należy sprawdzić punkty w umowie dotyczące wyłączeń odpowiedzialności oraz procedury zgłaszania ubezpieczycielowi roszczeni

  FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na wypadek udaru mózgu

  1. Czy można kupić tylko ochronę na wypadek udaru mózgu?

   Nie, ubezpieczenie na wypadek udaru mózgu jest dostępne dla osób, które wykupiły umowę podstawową w polisie na życie. Ochrona na wypadek udaru stanowi rozszerzenie ochrony.

  2. Czy można otrzymać dwa świadczenia z tytułu udaru mózgu?

   Tak, można otrzymać dwa świadczenia, jeśli posiada się dwa ubezpieczenia na życie. Taka sytuacja jest możliwa, gdy ubezpieczony posiada indywidualną polisę oraz nabył polisę grupową w miejscu zatrudnienia.

  3. Co oprócz odszkodowania z polisy można otrzymać z powodu udaru mózgu?

   To zależy od tego, jaką polisę wybrał ubezpieczony oraz na jakie umowy dodatkowe się zdecydował. Jeśli zakupił np. pakiet assistance, może liczyć na usługi takie jak: dowóz leków, transport medyczny, pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji czy opiekę nad dziećmi w czasie hospitalizacji.

  4. Jak wysokie świadczenie można otrzymać z tytułu udaru mózgu?

   Kwota, jaka otrzyma ubezpieczony jeśli ściśle uzależniona od wybranej sumy ubezpieczenia. Inną kwotę otrzyma zatem osoba, która ubezpieczyła się na 50 000 zł, a inną ta, która wybrała polisę z SU w wysokości 300 000 zł. Z tytułu poważnego zachorowania można otrzymać kilka tysięcy złotych, jak i kilkadziesiąt tysięcy złotych.

  Ewelina Ratajczak

  Uważa, że w życiu nie należy ufać nikomu ani niczemu, dlatego ubezpieczenie na życie to kwestia zdrowego rozsądku. Stara się przybliżyć niewtajemniczonym dostępne możliwości oraz zwrócić uwagę na znaczące różnice w poszczególnych rodzajach polis. A trochę tego jest. W wolnym czasie uczy się stania na głowie na macie, czyta dobry reportaż lub gotuje makaron. Miłośniczka nieoczywistych kierunków podróży.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij
  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu