Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

Wypadek przy pracy - kiedy przyda się polisa na życie?

29 MAJ 2020
Data aktualizacji: 26 PAŹ 2020
Każdy zawód to ryzyko wypadku w pracy. Ubezpieczenie na życie może zabezpieczyć nas na taką ewentualność, dzięki czemu będziemy mogli pokryć koszty leczenia czy rehabilitacji. Sprawdziliśmy, w jakich sytuacjach polisa na życie może okazać się przydatna.
Spis treści
  Pokaż wszystkie
  Wypadki w pracy do dość częste zjawisko. W Polsce co roku poszkodowanych jest ponad 80 000 pracowników. W konsekwencji sięgamy po zwolnienie lekarskie, na co przeznaczane jest blisko 4 mln dni, jak raportuje GUS. Wypadek w miejscu zatrudnienia, bez względu na to, czy miał miejsce w biurze, siedzibie firmy czy zakładzie usługowym – to co piąty przypadek spośród wszystkich wypadków, jakie nas spotykają.  

  Czym jest wypadek przy pracy w polisie na życie?

  Samo posiadanie ubezpieczenia na życie nie jest gwarancją otrzymania świadczenia z tytułu wypadku przy pracy. W swoim podstawowym zakresie, bez wykupienia odpowiednich rozszerzeń ochrony, polisa na życie będzie zabezpieczać jedynie zgon osoby ubezpieczonej.

  Ochrona od wypadku przy pracy wymaga zatem od nas zakupu umowy dodatkowej w tym zakresie.
  Musimy pamiętać również o tym, że ubezpieczenie od wypadku przy pracy ma określone wytyczne. Muszą zostać spełnione warunki wypadku, by szkoda została uznana.

  Wypadek w pracy musi wystąpić w czasie pracy lub w drodze do lub z miejsca pracy, przy czym droga ta musi stanowić najkrótszą przewidywaną trasę z miejsca zamieszkania do miejsca zatrudnienia. Jeżeli wypadek będzie mieć miejsce np. po pracy lecz w drodze do znajomych lub w czasie zakupów – wypadek nie zostanie uznany.

  Sam wypadek, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, może być różnie definiowany. Powinniśmy zatem dokładnie wczytać się w treść umowy, by mieć pewność, że zyskujemy maksymalnie możliwą ochronę.

  Jako przykładem posłużmy się ofertą grupy PZU, która za wypadek przy pracy uznaje nieszczęśliwe zdarzenie, które nastąpiło podczas lub w związku z wykonywaniem przez ubezpieczonego zwykłych czynności albo poleceń przełożonych w ramach istniejącego stosunku pracy albo stosunku cywilnoprawnego, w ramach którego opłacane są składki na ubezpieczenie wypadkowe w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Może wydawać się to nieco zagmatwane. W takiej sytuacji bardziej czytelne i zrozumiałe wydawać się mogą przykłady konkretnych zdarzeń, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania:
  • wykonywanie pracy bez kwalifikacji lub uprawnień,
  • przebywanie w pracy lub w trakcie dojazdu czy powrotu w stanie nietrzeźwości, pod wpływem narkotyków, środków odurzających, substancji psychotropowych itp.,
  • brak związku przyczynowo – skutkowego z wykonywaną pracą zawodową.
  Przed zakupem ubezpieczenia powinniśmy wiedzieć, kiedy świadczenie nie przysługuje. Każda polisa dokładnie precyzuje tego rodzaju zdarzenia.
   

  W jaki sposób zawód wpływa na koszt ubezpieczenia?

  Każda grupa zawodowa jest narażona na wypadki przy pracy, jednak poszczególne zawody różnią się od siebie pod względem ryzyka. Wypadki przy pracy przytrafiają się średnio 6 na 1000 budowlańców i prawie tyle samo (5 na 1000) pracownikom administracji publicznej i obrony narodowej. Nieco „bezpieczniej” jest w branży hotelarskiej i gastronomicznej (4 wypadki),za to wśród naukowców i informatyków zdarza się tylko odpowiednio 2 i 1 wypadek przy pracy na 1000 zatrudnionych, co dowodzi temu, że żadna grupa zawodowa nie jest w pełni wolna od ryzyka wypadku.

  Zatem bez względu na to czy pracujemy jako nauczyciel, kierownik działu, instruktor sportowy czy operator wózka widłowego, powinniśmy pamiętać, że ryzyko, jakie dotyczy nas w codziennej pracy, jest bardzo ważne przy wyborze polisy. Oprócz ryzyka, dla ubezpieczyciela jest również ważny nasz wiek oraz stan zdrowia. Na podstawie tych czynników będzie obliczana wysokość składki.
   

  Kiedy dochodzi do wypadku przy pracy?

  W każdej pracy istnieje ryzyko innego wypadku. Mogą mieć związek z obsługą maszyny, prowadzeniem pojazdu, upadku, uderzenia czy zranienia się ostrym narzędziem. Mogą dotyczyć również samego poruszania się, które powodują złamania lub zwichnięcia.

  Wśród przyczyn wypadków, najczęstszym powodem jest poruszanie się – dotyczy ono aż 35,8% wszystkich wypadków przy pracy. Kolejnym najczęstszym powodem jest niewłaściwe użytkowanie przedmiotów (17,5% wypadków). Spore zagrożenie wynika również z transportu rzeczy, czyli przenoszenia oraz dźwigania przedmiotów w nieodpowiedni sposób (15,1%).

  W przypadku używania narzędzi ręcznych to 12,7% wypadków przy pracy, nieco mniej (9,4%) stanowi obsługa maszyn, a 6,6% kierowanie i jazda środkami transportu. Tylko w wyniku obecności zatrudnionych w miejscu pracy 2,8% z nich odnosi obrażenia.
   

  Jakie części ciała są narażone na uraz w wypadku przy pracy?

  Najczęściej narażone części ciała to nasze kończyny. Ma to związek oczywiście z liczbą wypadków związanych z poruszaniem się. Aż 43,8% wszystkich urazów dotyczy kończyn górnych, natomiast dolne kończyny stanowią 35% wszystkich urazów.

  Wśród wypadków urazy głowy dotyczą 9,7% wypadków. Jeszcze rzadziej zdarzają się urazy dotyczące kręgosłupa, szyi oraz grzbietu – stanowią 5,8% tego typu zdarzeń. Mniejsze ryzyko dotyczy innych części ciała, jak tułowia i organów wewnętrznych (3,5%),szyi i tej części kręgosłupa (3,3%) oraz grzbietu z kręgosłupem (2%).


  Wypadek przy pracy a część ciała

  Uraz Procent wszystkich wypadków
  Kończyny górne 43,8%
  Kończyny dolne 35%
  Głowa 9,7%
  Kręgosłup, szyja, grzbiet 5,8%
  Tułów, organy wewnętrzne 3,5%
  Szyja z odcinkiem szyjnym kręgosłupa 3,3%
  Grzbiet z kręgosłupem 2%
  Tabela 1. Opracowanie własne.
   

  Co powoduje wypadek w miejscu pracy?

  Wypadek przy pracy powodować mogą różne rzeczy. Najczęściej zdarza się to jednak w wyniku uderzenia w przedmiot poruszający się lub nieruchomy. To aż 52,3% wszystkich przypadków.

  Wypadek może być również spowodowany również ukłuciem i otarciem (19,1%) czy obciążeniem fizycznym bądź psychicznym (15%). Rzadziej do wypadku dochodzi na skutek uwięzienia i zmiażdżenia (7,1%),poparzenia przed prąd, wysoką temperaturę lub substancję (3,6%) oraz agresji zwierzęcia bądź człowieka (2,6%). Tylko w 0,1% przypadków wydarzeniem powodującym wypadek przy pracy było utonięcie.
   

  Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek przy pracy?

  Powinniśmy pamiętać o tym, że nie każde zdarzenie jest kwalifikowane jako podstawa do otrzymania świadczenia od ubezpieczyciela. Oznacza to, że nie każdy wypadek zapewni nam odszkodowanie.

  Po wypadku powinien zostać spisany protokół wypadkowy, po czym pracownik może spodziewać się otrzymania odszkodowania od ZUS. ZUS ustala procent uszczerbku, na podstawie którego oblicza kwotę odszkodowania. Te jednak bardzo często zostają zaniżone. To, co warto podkreślić to fakt, że mamy prawo do odwołania się od decyzji ZUS-u, jednak to znacznie wydłuża czas oczekiwania na odszkodowanie i nie gwarantuje nam wysokiego odszkodowania.

  Czas odgrywa jednak ważną rolę, ponieważ w przypadku wielu konsekwencji wynikających z wypadków przy pracy – możemy potrzebować szybkiego i skutecznego leczenia lub intensywnej rehabilitacji. Im szybciej otrzymamy środki, które nam to umożliwią, tym lepiej dla nas.

  Właśnie z tego powodu ważne jest posiadanie ubezpieczenia na życie. Nasze zgłoszenie ubezpieczycielowi wystąpienia zdarzenia polisowego wraz z niezbędnymi dokumentami, gwarantuje nam szybkie otrzymanie świadczenia. Procedura nie powinna trwać dłużej niż 30 dni. Warto pamiętać o tym, że odszkodowanie możemy otrzymać z kilku źródeł, co zwiększy nasz zysk – świadczenie możemy otrzymać z ZUS-u, polisy grupowej (jeśli taką posiadamy) oraz z polisy indywidualnej.

  Zadaniem polisy na życie jest zagwarantowanie nam pomocy w wielu różnych, trudnych sytuacjach, w których dochodzi do zagrożenia życia i zdrowia dla nas oraz naszych bliskich. Pamiętajmy jednak o tym, że ważna jest również cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
  To warto wiedzieć
  1. Ochrona od wypadku przy pracy jest możliwa przy zakupie odpowiedniego rozszerzenia do umowy podstawowej

  2. Każda grupa zawodowa jest zagrożona wypadkiem

  3. Z tytułu wypadku przy pracy świadczenie wypłaca ZUS, jednak trzeba na nie długo czekać, a sama kwota świadczenia najczęściej jest niewielka

  4. Posiadanie ubezpieczenia może zapewnić środki na szybkie i skuteczne leczenie oraz drogą rehabilitację, konieczną do powrotu do zdrowia
  Redakcja

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

  Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

  Porównaj ceny

  Najnowsze artykuły

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie na miesiąc - czy można kupić?

  30 GRU 2020
  Ochrona zawierana na krótki okres czasu nie jest żadną nowością na rynku...
  Porada img

  Co to jest ubezpieczenie osobowe?

  21 GRU 2020
  Dla osób spoza branży ubezpieczeniowej znalezienie odpowiedniej polisy może...
  Porada img

  Udar mózgu a polisa na życie - co warto wiedzieć?

  17 GRU 2020
  W Polsce co roku umiera blisko 30 tys. osób z powodu udaru mózgu. Standardowe...
  Porada img

  Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy

  02 GRU 2020
  Planując zakup ubezpieczenia, warto zastanowić się na jakie sytuacje chcemy...
  Porada img

  Ubezpieczenie bezskładkowe - na czym polega?

  01 GRU 2020
  Decydujemy się na zakup ubezpieczenia na życie, by w ten sposób...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie po zawale serca - czy można kupić?

  26 LIS 2020
  Co w sytuacji, gdy przeszliśmy już zawał serca, a chcemy zawrzeć umowę...

  Na co zwrócić uwagę
  wybierając polisę na życie?

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

  Poradnik
  ubezpieczeniowy

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
  Pobierz poradnik

  Porównaj ubezpieczenie

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Suma ubezpieczenia
  Okres ochronny
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2021