Kim jest aktuariusz?Aktuariusz – specjalista z dziedziny matematyki ubezpieczeniowej i finansów. Zgodnie z Ustawą o działalności ubezpieczeniowej z dnia 22 maja 2003 r. każde towarzystwo ubezpieczeniowe w Polsce musi zatrudniać osobę na tym stanowisku. Przedstawiciele tego zawodu są zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Aktuariuszy.
Aktuariusz jest zawodem elitarnym. W kwietniu 2020 r. w rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego znajdowało się zaledwie nieco ponad 400 osób reprezentujących to stanowisko. Kandydat, który pragnie zostać aktuariuszem:
- nie może być karany;
- musi mieć wykształcenie wyższe;
- musi zdać egzamin przed Komisją Nadzoru Finansowego i uzyskać wpis do rejestru.
W towarzystwie ubezpieczeniowym aktuariusz odpowiada między innymi za:
- wycenę produktów ubezpieczeniowych np. ubezpieczeń na życie i zdrowie;
- kalkulację ryzyka (ubezpieczeniowego, operacyjnego, rynkowego, kredytowego);
- wycenę wartości firmy;
- pilnowanie, by poziom rezerw oraz strumień przyszłych przepływów pieniężnych zabezpieczały pokrycie zobowiązań towarzystwa.
Pani Izabela od zawsze pasjonowała się matematyką oraz finansami. Po ukończeniu studiów postanowiła zostać aktuariuszką w towarzystwie ubezpieczeniowym. Zdała egzamin przed Komisją Nadzoru Finansowego oraz uzyskała wpis do rejestru przedstawicieli tego zawodu. Na co dzień kalkuluje ryzyko finansowe i wylicza marginesy wypłacalności swojego towarzystwa. To od niej zależą wysokości składek czy sumy ubezpieczeń. Odpowiada także za wyłączenia odpowiedzialności i okresy karencji. Dba o to, by firma zachowała płynność finansową, jednocześnie oferując klientom jak najkorzystniejsze warunki.