Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Fundusz ubezpieczeniowy

Co to jest fundusz ubezpieczeniowy?Każde towarzystwo ubezpieczeniowe na rynku musi spełniać pewne normy i wymogi. Jednym z nich jest posiadanie funduszu ubezpieczeniowego. Wybierając polisę, istotne jest, by zweryfikować pod tym kątem potencjalnego ubezpieczyciela. 

Fundusz ubezpieczeniowy pełni funkcję przechowalni części kapitału, który trafia na konto firmy z tytułu wpłacanych składek. Kapitał ten jest wykorzystywany później do wypłaty odszkodowań w związku ze sprzedanymi polisami. Środki ze składek nie są zyskiem towarzystwa ubezpieczeniowego. Część z nich zostaje odłożona jako rezerwa techniczno-ubezpieczeniowa. Pieniądze te pełnią funkcję zabezpieczenia i stanowią poręczenie wypłacalności przedsiębiorstwa ubezpieczeniowego. 

Fundusz ubezpieczeniowy jest zatem jednym z głównych wyznaczników mówiącym o wiarygodności wybranej firmy ubezpieczeniowej. W aspekcie wpłacanych na konto towarzystwa składek wyróżniamy dwa główne tryby płatności:
  • jednorazowe,
  • cykliczne.
Ważniejsze są dla ubezpieczyciela wpływy ze sprzedaży ubezpieczeń, które są nieustannie odnawiane. Dobrym przykładem jest polisa OC dla kierowców. Wszyscy właściciele samochodów muszą co roku zapłacić składkę i tym samym przedłużyć ważność ubezpieczenia.
Przykład praktyczny:
Pan Alfred wybrał najtańsze ubezpieczenie swojego mieszkania, nie sprawdzając wcześniej wiarygodności swojego ubezpieczyciela. W sytuacji, gdy mieszkanie Pana Alfreda spłonęło w pożarze, nie otrzymał on należytego mu odszkodowania, ponieważ ubezpieczyciel nie miał rezerwy techniczno-ubezpieczeniowej, był więc niewypłacalny.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Rodzaje ubezpieczeń na życie - które wybrać?

17 MAR 2023
Ubezpieczenie na życie to nie tylko odszkodowanie za zdiagnozowaną chorobę,...
Porada img

Czy można ubezpieczyć się na życie wielokrotnie?

07 MAR 2023
W sytuacji, gdy posiadamy już indywidualną polisę na życie, a pracodawca...
Porada img

Choroby przewlekłe w polisie na życie

06 MAR 2023
Za diagnozowanie choroby przewlekłej ubezpieczyciel wypłaci nam nawet...
Porada img

Polisa na życie - online czy offline?

06 MAR 2023
Zakup polisy na życie nie należy do łatwych – musimy wybrać odpowiednie...
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

06 MAR 2023
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie lekowe - na czym polega?

03 MAR 2023
Leczenie w Polsce, bez względu na to, czego ono dotyczy, bywa naprawdę...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2023 | Mapa serwisu