Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Fundusz ubezpieczeniowy

Co to jest fundusz ubezpieczeniowy?Każde towarzystwo ubezpieczeniowe na rynku musi spełniać pewne normy i wymogi. Jednym z nich jest posiadanie funduszu ubezpieczeniowego. Wybierając polisę, istotne jest, by zweryfikować pod tym kątem potencjalnego ubezpieczyciela. 

Fundusz ubezpieczeniowy pełni funkcję przechowalni części kapitału, który trafia na konto firmy z tytułu wpłacanych składek. Kapitał ten jest wykorzystywany później do wypłaty odszkodowań w związku ze sprzedanymi polisami. Środki ze składek nie są zyskiem towarzystwa ubezpieczeniowego. Część z nich zostaje odłożona jako rezerwa techniczno-ubezpieczeniowa. Pieniądze te pełnią funkcję zabezpieczenia i stanowią poręczenie wypłacalności przedsiębiorstwa ubezpieczeniowego. 

Fundusz ubezpieczeniowy jest zatem jednym z głównych wyznaczników mówiącym o wiarygodności wybranej firmy ubezpieczeniowej. W aspekcie wpłacanych na konto towarzystwa składek wyróżniamy dwa główne tryby płatności:
  • jednorazowe,
  • cykliczne.
Ważniejsze są dla ubezpieczyciela wpływy ze sprzedaży ubezpieczeń, które są nieustannie odnawiane. Dobrym przykładem jest polisa OC dla kierowców. Wszyscy właściciele samochodów muszą co roku zapłacić składkę i tym samym przedłużyć ważność ubezpieczenia.
Przykład praktyczny:
Pan Alfred wybrał najtańsze ubezpieczenie swojego mieszkania, nie sprawdzając wcześniej wiarygodności swojego ubezpieczyciela. W sytuacji, gdy mieszkanie Pana Alfreda spłonęło w pożarze, nie otrzymał on należytego mu odszkodowania, ponieważ ubezpieczyciel nie miał rezerwy techniczno-ubezpieczeniowej, był więc niewypłacalny.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Ubezpieczenie szkolne Interrisk - analiza oferty

28 LIS 2023
Ubezpieczenie NNW dla dziecka można kupić w dowolnym momencie, nawet jeśli...
Porada img

Ubezpieczenie na życie z Poczty - czy warto z niego skorzystać?

24 LIS 2023
Opcja zakupu ubezpieczenia na życie dostępna w placówkach Poczty Polskiej...
Porada img

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

24 LIS 2023
Kontuzja lub pogorszenie stanu zdrowia mogą być konsekwencjami...
Porada img

Ubezpieczenie na raka - jak wybrać najlepiej?

02 LIS 2023
Ubezpieczenie na wypadek nowotworu to produkt ubezpieczeniowy, którego...
Porada img

Ubezpieczenie na życie bez karencji – jak działa?

26 PAŹ 2023
Karencja jest zabezpieczeniem towarzystwa ubezpieczeniowego i oznacza...
Porada img

Ubezpieczenie na życie dla rodziny - jak je wybrać?

26 PAŹ 2023
Ubezpieczenie rodzinne to rozwiązanie, z którego może skorzystać wiele...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2023 | Mapa serwisu