Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Fundusz ubezpieczeniowy

Co to jest fundusz ubezpieczeniowy?Każde towarzystwo ubezpieczeniowe na rynku musi spełniać pewne normy i wymogi. Jednym z nich jest posiadanie funduszu ubezpieczeniowego. Wybierając polisę, istotne jest, by zweryfikować pod tym kątem potencjalnego ubezpieczyciela. 

Fundusz ubezpieczeniowy pełni funkcję przechowalni części kapitału, który trafia na konto firmy z tytułu wpłacanych składek. Kapitał ten jest wykorzystywany później do wypłaty odszkodowań w związku ze sprzedanymi polisami. Środki ze składek nie są zyskiem towarzystwa ubezpieczeniowego. Część z nich zostaje odłożona jako rezerwa techniczno-ubezpieczeniowa. Pieniądze te pełnią funkcję zabezpieczenia i stanowią poręczenie wypłacalności przedsiębiorstwa ubezpieczeniowego. 

Fundusz ubezpieczeniowy jest zatem jednym z głównych wyznaczników mówiącym o wiarygodności wybranej firmy ubezpieczeniowej. W aspekcie wpłacanych na konto towarzystwa składek wyróżniamy dwa główne tryby płatności:
  • jednorazowe,
  • cykliczne.
Ważniejsze są dla ubezpieczyciela wpływy ze sprzedaży ubezpieczeń, które są nieustannie odnawiane. Dobrym przykładem jest polisa OC dla kierowców. Wszyscy właściciele samochodów muszą co roku zapłacić składkę i tym samym przedłużyć ważność ubezpieczenia.
Przykład praktyczny:
Pan Alfred wybrał najtańsze ubezpieczenie swojego mieszkania, nie sprawdzając wcześniej wiarygodności swojego ubezpieczyciela. W sytuacji, gdy mieszkanie Pana Alfreda spłonęło w pożarze, nie otrzymał on należytego mu odszkodowania, ponieważ ubezpieczyciel nie miał rezerwy techniczno-ubezpieczeniowej, był więc niewypłacalny.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

29 LIS 2022
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka - co warto wiedzieć?

21 WRZ 2022
Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka zapewnia pomoc finansową w...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

31 SIE 2022
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

31 SIE 2022
Kontuzja lub pogorszenie stanu zdrowia mogą być konsekwencjami...
Porada img

Uraz kręgosłupa - na jaką kwotę odszkodowania możesz liczyć?

29 SIE 2022
Uraz kręgosłupa miewa bardzo poważne skutki. Jeśli doszło do poważnego...
Porada img

Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka - ile wynosi?

26 SIE 2022
Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka przydaje się w sytuacji, gdy...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2022 | Mapa serwisu