Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Inwalidztwo

Co to jest inwalidztwo?Inwalidztwo to trwały stan częściowego lub całkowitego upośledzenia fizycznego. Stan ten jest określany w procentach stopnia niezdolności do pracy przez lekarzy orzeczników oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Socjalnych, bądź KRUS. Ustalają oni także rodzaj świadczeń przynależnych inwalidzie.

O inwalidztwie mówi się wtedy, gdy choroba trwa powyżej sześciu miesięcy i powoduje niezdolność do wykonywania pracy zawodowej. Jest ono spowodowane naruszeniem sprawności organizmu, długotrwałym lub trwałym, powstałym w wyniku wypadku lub samoistnego pogorszenia się stanu zdrowia.

Dodatkowe ubezpieczenie w wyniku wypadku przewiduje wypłatę świadczenia w przypadku całkowitego trwałego inwalidztwa (niezdolności do pracy) lub częściowego trwałego inwalidztwa (utraty narządu lub trwałej i całkowitej utraty władzy nad narządem) określonej w OWU. Jest ono pomocne w sytuacji, gdy nastąpi inwalidztwo u rodzica lub dziecka ubezpieczonego wskutek nieszczęśliwego wypadku. 

Otrzymane świadczenie jest znaczące w sytuacji ograniczonych możliwości wykonywania pracy zarobkowej, a także w konieczności poniesienia wydatków związanych z kosztami leczenia bądź rehabilitacji.
Przykład praktyczny:
Pan Darek uległ wypadkowi komunikacyjnemu, wskutek którego poniósł poważne obrażenia w odcinku krzyżowym kręgosłupa. Mimo przeprowadzonej operacji wystąpił trwały paraliż kończyn dolnych oraz niedowład części ciała. Orzeczono na rzecz pana Darka inwalidztwo I grupy oraz prawo do świadczenia z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Ubezpieczenie na życie z pakietem medycznym - sprawdzamy oferty

30 MAR 2023
Ubezpieczenia na życie z pakietem medycznym stają się coraz bardziej...
Porada img

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka - lepsze niż NNW?

28 MAR 2023
Nowy rok szkolny jest ważny zarówno dla dzieci, jak i również rodziców. To...
Porada img

Kogo można uposażyć w polisie na życie?

28 MAR 2023
W sytuacji, gdy umiera bliska nam osoba, możemy otrzymać świadczenia z...
Porada img

Rodzaje ubezpieczeń na życie - które wybrać?

17 MAR 2023
Ubezpieczenie na życie to nie tylko odszkodowanie za zdiagnozowaną chorobę,...
Porada img

Czy można ubezpieczyć się na życie wielokrotnie?

07 MAR 2023
W sytuacji, gdy posiadamy już indywidualną polisę na życie, a pracodawca...
Porada img

Choroby przewlekłe w polisie na życie

06 MAR 2023
Za diagnozowanie choroby przewlekłej ubezpieczyciel wypłaci nam nawet...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2023 | Mapa serwisu