Co to jest inwalidztwo?Inwalidztwo to trwały stan częściowego lub całkowitego upośledzenia fizycznego. Stan ten jest określany w procentach stopnia niezdolności do pracy przez lekarzy orzeczników oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Socjalnych, bądź KRUS. Ustalają oni także rodzaj świadczeń przynależnych inwalidzie.
O inwalidztwie mówi się wtedy, gdy choroba trwa powyżej sześciu miesięcy i powoduje niezdolność do wykonywania pracy zawodowej. Jest ono spowodowane naruszeniem sprawności organizmu, długotrwałym lub trwałym, powstałym w wyniku wypadku lub samoistnego pogorszenia się stanu zdrowia.
Dodatkowe ubezpieczenie w wyniku wypadku przewiduje wypłatę świadczenia w przypadku całkowitego trwałego inwalidztwa (niezdolności do pracy) lub częściowego trwałego inwalidztwa (utraty narządu lub trwałej i całkowitej utraty władzy nad narządem) określonej w OWU. Jest ono pomocne w sytuacji, gdy nastąpi inwalidztwo u rodzica lub dziecka ubezpieczonego wskutek nieszczęśliwego wypadku.
Otrzymane świadczenie jest znaczące w sytuacji ograniczonych możliwości wykonywania pracy zarobkowej, a także w konieczności poniesienia wydatków związanych z kosztami leczenia bądź rehabilitacji.
Pan Darek uległ wypadkowi komunikacyjnemu, wskutek którego poniósł poważne obrażenia w odcinku krzyżowym kręgosłupa. Mimo przeprowadzonej operacji wystąpił trwały paraliż kończyn dolnych oraz niedowład części ciała. Orzeczono na rzecz pana Darka inwalidztwo I grupy oraz prawo do świadczenia z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji.