Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Inwalidztwo

Co to jest inwalidztwo?Inwalidztwo to trwały stan częściowego lub całkowitego upośledzenia fizycznego. Stan ten jest określany w procentach stopnia niezdolności do pracy przez lekarzy orzeczników oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Socjalnych, bądź KRUS. Ustalają oni także rodzaj świadczeń przynależnych inwalidzie.

O inwalidztwie mówi się wtedy, gdy choroba trwa powyżej sześciu miesięcy i powoduje niezdolność do wykonywania pracy zawodowej. Jest ono spowodowane naruszeniem sprawności organizmu, długotrwałym lub trwałym, powstałym w wyniku wypadku lub samoistnego pogorszenia się stanu zdrowia.

Dodatkowe ubezpieczenie w wyniku wypadku przewiduje wypłatę świadczenia w przypadku całkowitego trwałego inwalidztwa (niezdolności do pracy) lub częściowego trwałego inwalidztwa (utraty narządu lub trwałej i całkowitej utraty władzy nad narządem) określonej w OWU. Jest ono pomocne w sytuacji, gdy nastąpi inwalidztwo u rodzica lub dziecka ubezpieczonego wskutek nieszczęśliwego wypadku. 

Otrzymane świadczenie jest znaczące w sytuacji ograniczonych możliwości wykonywania pracy zarobkowej, a także w konieczności poniesienia wydatków związanych z kosztami leczenia bądź rehabilitacji.
Przykład praktyczny:
Pan Darek uległ wypadkowi komunikacyjnemu, wskutek którego poniósł poważne obrażenia w odcinku krzyżowym kręgosłupa. Mimo przeprowadzonej operacji wystąpił trwały paraliż kończyn dolnych oraz niedowład części ciała. Orzeczono na rzecz pana Darka inwalidztwo I grupy oraz prawo do świadczenia z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

29 LIS 2022
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka - co warto wiedzieć?

21 WRZ 2022
Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka zapewnia pomoc finansową w...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

31 SIE 2022
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

31 SIE 2022
Kontuzja lub pogorszenie stanu zdrowia mogą być konsekwencjami...
Porada img

Uraz kręgosłupa - na jaką kwotę odszkodowania możesz liczyć?

29 SIE 2022
Uraz kręgosłupa miewa bardzo poważne skutki. Jeśli doszło do poważnego...
Porada img

Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka - ile wynosi?

26 SIE 2022
Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka przydaje się w sytuacji, gdy...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2022 | Mapa serwisu