Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Inwalidztwo

Co to jest inwalidztwo?Inwalidztwo to trwały stan częściowego lub całkowitego upośledzenia fizycznego. Stan ten jest określany w procentach stopnia niezdolności do pracy przez lekarzy orzeczników oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Socjalnych, bądź KRUS. Ustalają oni także rodzaj świadczeń przynależnych inwalidzie.

O inwalidztwie mówi się wtedy, gdy choroba trwa powyżej sześciu miesięcy i powoduje niezdolność do wykonywania pracy zawodowej. Jest ono spowodowane naruszeniem sprawności organizmu, długotrwałym lub trwałym, powstałym w wyniku wypadku lub samoistnego pogorszenia się stanu zdrowia.

Dodatkowe ubezpieczenie w wyniku wypadku przewiduje wypłatę świadczenia w przypadku całkowitego trwałego inwalidztwa (niezdolności do pracy) lub częściowego trwałego inwalidztwa (utraty narządu lub trwałej i całkowitej utraty władzy nad narządem) określonej w OWU. Jest ono pomocne w sytuacji, gdy nastąpi inwalidztwo u rodzica lub dziecka ubezpieczonego wskutek nieszczęśliwego wypadku. 

Otrzymane świadczenie jest znaczące w sytuacji ograniczonych możliwości wykonywania pracy zarobkowej, a także w konieczności poniesienia wydatków związanych z kosztami leczenia bądź rehabilitacji.
Przykład praktyczny:
Pan Darek uległ wypadkowi komunikacyjnemu, wskutek którego poniósł poważne obrażenia w odcinku krzyżowym kręgosłupa. Mimo przeprowadzonej operacji wystąpił trwały paraliż kończyn dolnych oraz niedowład części ciała. Orzeczono na rzecz pana Darka inwalidztwo I grupy oraz prawo do świadczenia z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Za jaki uraz głowy poszkodowany może uzyskać odszkodowanie?

21 LUT 2024
Uraz głowy może nie tylko wykluczyć na jakiś czas z życia zawodowego, lecz...
Porada img

Odszkodowanie za boreliozę

09 LUT 2024
Choroby, które przenoszą kleszcze niestety mogą przytrafić się każdemu....
Porada img

Zatajenie choroby przed ubezpieczycielem - co za to grozi?

08 LUT 2024
Istnieją okoliczności przy zawieraniu umowy polisowej, które mogą działać...
Porada img

Na różne sytuacje życiowe - umowy dodatkowe

29 STY 2024
Podstawową rolą ubezpieczenia na życie jest zabezpieczenie dla bliskich na...
Porada img

Ubezpieczenie terminowe czy bezterminowe - które wybrać?

18 STY 2024
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nam różne warianty ochrony, a wśród...
Porada img

Otwarte ubezpieczenie grupowe na życie - jak to działa?

28 GRU 2023
Ubezpieczenie grupowe kojarzy się nie bez powodu z miejscem pracy. To...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu