Czym jest niedoubezpieczenie?Niedoubezpieczenie następuje wtedy, gdy zgłoszona w polisie kwota ubezpieczenia obiektu ubezpieczenia (nieruchomości bądź samochodu) jest niższa niż rzeczywista wartość ubezpieczonego mienia. W momencie, gdy klient zawiera umowę dobrowolnego ubezpieczenia mienia, określa on wartość ubezpieczenia przedmiotu ubezpieczenia. Suma, która klient zadeklarował, musi być adekwatna do rzeczywistej wartości przedmiotu ubezpieczanego. Jest to istotne, ponieważ podczas likwidowania szkody jest to najważniejszy czynnik, który bezpośrednio wpływa na wysokość odszkodowania. Szkoda z tego tytułu może być całkowita lub częściowa. Niedoubezpieczenie jest następstwem między innymi takich zdarzeń jak:
- orientacyjnego określania przez klientów rzeczywistej wartości przedmiotu ubezpieczenia,
- chęcią zaoszczędzenia przez klientów na składce ubezpieczenia, która jest obliczana przez towarzystwo ubezpieczeniowe na podstawie sumy ubezpieczenia,
- nierzetelności klientów,
- wzrostem rzeczywistej wartości przedmiotu ubezpieczenia w czasie trwania ubezpieczenia,
- mechanizmu konsumpcji sumy ubezpieczenia.
Pani Małgorzata ubezpieczyła swoje mieszkanie na 250 000 złotych, podczas gdy rzeczywista wartość nieruchomości wynosiła 350 000 złotych. W umowie Pani Małgorzata jednak zadeklarowała sumę ubezpieczenia w wysokości 250 000 złotych. Bazując na umowie ubezpieczenia, jeżeli dojdzie na przykład do spalenia ubezpieczonego mieszkania, Pani Małgorzata otrzyma odszkodowanie, które nie będzie równe sumie ubezpieczenia.