Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Niezdolność do samodzielnej egzystencji

Czym jest niezdolność do samodzielnej egzystencji?Niezdolność do samodzielnej egzystencji to kwalifikowana postać niezdolności, którą zgodnie z art. 13 ust. 5. Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych orzeka się w przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.

Orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji jest wydawane przez lekarza orzecznika ZUS lub KRUS. W sytuacji trwałej i całkowitej niezdolności do pracy ubezpieczony może starać się o dodatkowe świadczenie pieniężne o ile przyczyna tego stanu powstała w trakcie trwania umowy ubezpieczenia.

Niezdolność do samodzielnej egzystencji i trwała niezdolności do pracy jednoznacznie wymaga obecności osoby trzeciej w kontaktach z otoczeniem zewnętrznym, poruszaniu się, edukacji, prowadzeniu gospodarstwa domowego, a także czynnościach pielęgnacyjnych.
Przykład praktyczny:
Pan Witold po upadku z wysokości  wskutek nieodwracalnego uszkodzenia mózgu wyczerpał możliwości dalszego leczenia szpitalnego i przebywa na stałe w miejscu swojego zamieszkania. Orzeczono u niego niezdolność do samodzielnej egzystencji i pozostaje on pod stałą opieką członka rodziny. W chwili wypadku posiadał ważne dodatkowe ubezpieczenie na życie w ramach wykupionej polisy. Z tego tytułu na jego konto zostały wypłacone środki, które opiekun Pana Witolda przeznaczył na wyposażenie mieszkania w sprzęt niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ubezpieczonego.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Rodzaje ubezpieczeń na życie - które wybrać?

17 MAR 2023
Ubezpieczenie na życie to nie tylko odszkodowanie za zdiagnozowaną chorobę,...
Porada img

Czy można ubezpieczyć się na życie wielokrotnie?

07 MAR 2023
W sytuacji, gdy posiadamy już indywidualną polisę na życie, a pracodawca...
Porada img

Choroby przewlekłe w polisie na życie

06 MAR 2023
Za diagnozowanie choroby przewlekłej ubezpieczyciel wypłaci nam nawet...
Porada img

Polisa na życie - online czy offline?

06 MAR 2023
Zakup polisy na życie nie należy do łatwych – musimy wybrać odpowiednie...
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

06 MAR 2023
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie lekowe - na czym polega?

03 MAR 2023
Leczenie w Polsce, bez względu na to, czego ono dotyczy, bywa naprawdę...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2023 | Mapa serwisu