Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Niezdolność do samodzielnej egzystencji

Czym jest niezdolność do samodzielnej egzystencji?Niezdolność do samodzielnej egzystencji to kwalifikowana postać niezdolności, którą zgodnie z art. 13 ust. 5. Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych orzeka się w przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.

Orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji jest wydawane przez lekarza orzecznika ZUS lub KRUS. W sytuacji trwałej i całkowitej niezdolności do pracy ubezpieczony może starać się o dodatkowe świadczenie pieniężne o ile przyczyna tego stanu powstała w trakcie trwania umowy ubezpieczenia.

Niezdolność do samodzielnej egzystencji i trwała niezdolności do pracy jednoznacznie wymaga obecności osoby trzeciej w kontaktach z otoczeniem zewnętrznym, poruszaniu się, edukacji, prowadzeniu gospodarstwa domowego, a także czynnościach pielęgnacyjnych.
Przykład praktyczny:
Pan Witold po upadku z wysokości  wskutek nieodwracalnego uszkodzenia mózgu wyczerpał możliwości dalszego leczenia szpitalnego i przebywa na stałe w miejscu swojego zamieszkania. Orzeczono u niego niezdolność do samodzielnej egzystencji i pozostaje on pod stałą opieką członka rodziny. W chwili wypadku posiadał ważne dodatkowe ubezpieczenie na życie w ramach wykupionej polisy. Z tego tytułu na jego konto zostały wypłacone środki, które opiekun Pana Witolda przeznaczył na wyposażenie mieszkania w sprzęt niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ubezpieczonego.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

29 LIS 2022
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka - co warto wiedzieć?

21 WRZ 2022
Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka zapewnia pomoc finansową w...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

31 SIE 2022
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

31 SIE 2022
Kontuzja lub pogorszenie stanu zdrowia mogą być konsekwencjami...
Porada img

Uraz kręgosłupa - na jaką kwotę odszkodowania możesz liczyć?

29 SIE 2022
Uraz kręgosłupa miewa bardzo poważne skutki. Jeśli doszło do poważnego...
Porada img

Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka - ile wynosi?

26 SIE 2022
Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka przydaje się w sytuacji, gdy...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2022 | Mapa serwisu