Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Ochrona ubezpieczeniowa

Co to jest ochrona ubezpieczeniowa?Ochrona ubezpieczeniowa – świadczenie gwarantowane przez towarzystwo ubezpieczeń, zgodne z warunkami zawartymi w umowie ubezpieczenia. Ubezpieczony jest zobowiązany regularnie płacić składkę. W przypadku zdarzenia wyszczególnionego w umowie towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane wypłacić świadczenie. Ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje w ustalonym okresie i zwykle rozpoczyna się po dniu zawarcia umowy. Niekiedy powstaje dopiero po okresie karencji (np. 3 lub 6 miesięcy) lub jest w tym czasie ograniczona. Jest to zabezpieczenie towarzystwa przed wyłudzeniami, gdy klient ma świadomość, że będzie musiał na przykład odbyć leczenie.

Każde towarzystwo samo ustala zakres ochrony ubezpieczeniowej. Może on się różnić także w zależności od rodzaju ubezpieczenia. Jego warunki i wyłączenia odpowiedzialności, czyli te zdarzenia, za które nie zostaną wypłacone pieniądze, są opisane w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia). Im wyższy zakres ochrony, tym wyższa składka.
Przykład praktyczny:
Pan Stanisław wykupił ubezpieczenie OC na samochód na 12 miesięcy. Poprzednia ochrona ubezpieczeniowa auta skończyła się dwa dni wcześniej. Tego samego dnia wracał do domu autostradą. Podczas jazdy kierowca jadący za nim nie zachował bezpiecznej odległości przy wyprzedzaniu i uderzył w auto pana Stanisława. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale oba samochody zostały zniszczone. Ochrona ubezpieczeniowa obowiązywała od następnego dnia po zawarciu umowy. Pan Stanisław niestety musiał naprawić auto z własnej kieszeni.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Rodzaje ubezpieczeń na życie - które wybrać?

17 MAR 2023
Ubezpieczenie na życie to nie tylko odszkodowanie za zdiagnozowaną chorobę,...
Porada img

Czy można ubezpieczyć się na życie wielokrotnie?

07 MAR 2023
W sytuacji, gdy posiadamy już indywidualną polisę na życie, a pracodawca...
Porada img

Choroby przewlekłe w polisie na życie

06 MAR 2023
Za diagnozowanie choroby przewlekłej ubezpieczyciel wypłaci nam nawet...
Porada img

Polisa na życie - online czy offline?

06 MAR 2023
Zakup polisy na życie nie należy do łatwych – musimy wybrać odpowiednie...
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

06 MAR 2023
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie lekowe - na czym polega?

03 MAR 2023
Leczenie w Polsce, bez względu na to, czego ono dotyczy, bywa naprawdę...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2023 | Mapa serwisu