Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Ochrona ubezpieczeniowa

Co to jest ochrona ubezpieczeniowa?Ochrona ubezpieczeniowa – świadczenie gwarantowane przez towarzystwo ubezpieczeń, zgodne z warunkami zawartymi w umowie ubezpieczenia. Ubezpieczony jest zobowiązany regularnie płacić składkę. W przypadku zdarzenia wyszczególnionego w umowie towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane wypłacić świadczenie. Ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje w ustalonym okresie i zwykle rozpoczyna się po dniu zawarcia umowy. Niekiedy powstaje dopiero po okresie karencji (np. 3 lub 6 miesięcy) lub jest w tym czasie ograniczona. Jest to zabezpieczenie towarzystwa przed wyłudzeniami, gdy klient ma świadomość, że będzie musiał na przykład odbyć leczenie.

Każde towarzystwo samo ustala zakres ochrony ubezpieczeniowej. Może on się różnić także w zależności od rodzaju ubezpieczenia. Jego warunki i wyłączenia odpowiedzialności, czyli te zdarzenia, za które nie zostaną wypłacone pieniądze, są opisane w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia). Im wyższy zakres ochrony, tym wyższa składka.
Przykład praktyczny:
Pan Stanisław wykupił ubezpieczenie OC na samochód na 12 miesięcy. Poprzednia ochrona ubezpieczeniowa auta skończyła się dwa dni wcześniej. Tego samego dnia wracał do domu autostradą. Podczas jazdy kierowca jadący za nim nie zachował bezpiecznej odległości przy wyprzedzaniu i uderzył w auto pana Stanisława. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale oba samochody zostały zniszczone. Ochrona ubezpieczeniowa obowiązywała od następnego dnia po zawarciu umowy. Pan Stanisław niestety musiał naprawić auto z własnej kieszeni.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

29 LIS 2022
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka - co warto wiedzieć?

21 WRZ 2022
Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka zapewnia pomoc finansową w...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

31 SIE 2022
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

31 SIE 2022
Kontuzja lub pogorszenie stanu zdrowia mogą być konsekwencjami...
Porada img

Uraz kręgosłupa - na jaką kwotę odszkodowania możesz liczyć?

29 SIE 2022
Uraz kręgosłupa miewa bardzo poważne skutki. Jeśli doszło do poważnego...
Porada img

Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka - ile wynosi?

26 SIE 2022
Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka przydaje się w sytuacji, gdy...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2022 | Mapa serwisu