Ochrona ubezpieczeniowa

Co to jest ochrona ubezpieczeniowa?Ochrona ubezpieczeniowa – świadczenie gwarantowane przez towarzystwo ubezpieczeń, zgodne z warunkami zawartymi w umowie ubezpieczenia. Ubezpieczony jest zobowiązany regularnie płacić składkę. W przypadku zdarzenia wyszczególnionego w umowie towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane wypłacić świadczenie. Ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje w ustalonym okresie i zwykle rozpoczyna się po dniu zawarcia umowy. Niekiedy powstaje dopiero po okresie karencji (np. 3 lub 6 miesięcy) lub jest w tym czasie ograniczona. Jest to zabezpieczenie towarzystwa przed wyłudzeniami, gdy klient ma świadomość, że będzie musiał na przykład odbyć leczenie.

Każde towarzystwo samo ustala zakres ochrony ubezpieczeniowej. Może on się różnić także w zależności od rodzaju ubezpieczenia. Jego warunki i wyłączenia odpowiedzialności, czyli te zdarzenia, za które nie zostaną wypłacone pieniądze, są opisane w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia). Im wyższy zakres ochrony, tym wyższa składka.
Przykład praktyczny:
Pan Stanisław wykupił ubezpieczenie OC na samochód na 12 miesięcy. Poprzednia ochrona ubezpieczeniowa auta skończyła się dwa dni wcześniej. Tego samego dnia wracał do domu autostradą. Podczas jazdy kierowca jadący za nim nie zachował bezpiecznej odległości przy wyprzedzaniu i uderzył w auto pana Stanisława. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale oba samochody zostały zniszczone. Ochrona ubezpieczeniowa obowiązywała od następnego dnia po zawarciu umowy. Pan Stanisław niestety musiał naprawić auto z własnej kieszeni.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Jak wysokie odszkodowanie za złamany palec?

17 KWI 2024
Odszkodowanie za złamanie palca może wynosić zarówno 200 zł, jak i 2 000...
Porada img

Ubezpieczenie bezskładkowe - na czym polega?

09 KWI 2024
Decydujemy się na zakup ubezpieczenia na życie, by w ten sposób...
Porada img

Odszkodowanie za śmierć babci, dziadka - komu się należy i jak je uzyskać

04 KWI 2024
Jedną z bardzo smutnych okoliczności w życiu jest śmierć bliskich osób, w...
Porada img

Badanie wzroku - ile kosztuje prywatnie i jak przebiega?

03 KWI 2024
W świecie, gdzie nasze oczy są codziennie wystawione na próbę przez długie...
Porada img

Uraz barku a odszkodowanie

03 KWI 2024
Uraz ciała może stanowić podstawę do tego, abyś otrzymał świadczenie z...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamany nos?

22 MAR 2024
Złamany nos to nie tylko przykry i nieprzyjemny uraz, ale może też mocno...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu