Rekonwalescencja

Rekonwalescencja – czym jest?

Czym jest rekonwalescencja?

Rekonwalescencja – nieprzerwany proces powrotu do zdrowia po przebytej ciężkiej chorobie, zabiegu chirurgicznym, operacji lub poważnym urazie. Jest to zalecony przez lekarza i stwierdzony w oświadczeniu lekarskim okres zdrowienia między właściwą, objawową chorobą a zupełnym wyzdrowieniem.

W przypadku nabywania dobrowolnej polisy ubezpieczeniowej od nieszczęśliwego wypadku istnieje możliwość rozszerzenia jej o umowę dodatkową, dotyczącą właśnie rekonwalescencji po pobycie w szpitalu. Umowa ściśle określa okres od nieszczęśliwego wypadku, sumę ubezpieczenia, okres jej obowiązywania i warunki wypłacenia odszkodowania. W zależności od sytuacji życiowej – na przykład ze względu na zmianę zawodu – wysokość składki może ulegać zmianie.
 

Od czego zależy czas powrotu do zdrowia?

Czas rekonwalescencji zależy od kilku czynników – stanu zdrowia, rodzaju uszczerbku oraz zastosowania się do zaleceń lekarza. Wpływ ma również wiek, w jakim doszło do urazu lub choroby.
Inny czas na dojście do zdrowia przewidywany jest w czasie prostego złamania kości, inny w przypadku skomplikowanego nowotworu złośliwego.

Czas zrośnięcia się kości i sprawność po złamaniu będzie inna u osoby, która skończyła 20 lat niż u osoby 80-letniej.

Ważne jest również to, czy przestrzega się wytycznych, które zalecił lekarz. Proces dojścia do siebie może być znacznie dłuższy, jeśli będzie pomijać się branie leków, ćwiczenia rehabilitacyjne czy terminy wizyt oraz badań kontrolnych.
 

Ile trwa rekonwalescencja?

Okres rekonwalescencji może trwać zarówno kilka tygodni, jak i miesięcy. Czas powrotu do zdrowia zależy od przebytej choroby lub urazu ciała. 

Czas rekonwalescencji po operacji zaćmy może trwać około 4-6 tygodni, w których chory musi dbać o higienę oka, stosować krople zgodnie z zaleceniem lekarza i pamiętać o tym, czego powinien unikać (np. kontaktu oka z wodą oraz środkami czystości, podnoszenia ciężarów, schylania się).

W przypadku dochodzenia do siebie po udarze niedokrwiennym mózgu czas rekonwalescencji będzie znacznie dłuższy, a powrót do zdrowia może trwać kilka miesięcy, a nawet kilku lat. Pełnej sprawności po tej chorobie można nigdy nie odzyskać. Ważne jest zatem praktykowanie zaleceń lekarza, odpoczynek, stosowanie przepisanych leków oraz wykonywanie ćwiczeń, które pozwolą trenować poszczególne partie mięśni.
 

Czy polisa na życie może pomóc w rekonwalescencji?

Posiadanie ubezpieczenia na życie może znacznie pomóc i to na kilka różnych sposobów. Przede wszystkim odszkodowanie po przebytym wypadku lub chorobie może pozwolić na sfinansowanie prywatnego leczenia, dodatkowych badań lub nierefundowanych metod leczenia.

Polisa na życie może również w ramach pakietu assistance zapewnić:
  • transport medyczny,
  • pomoc psychologiczną,
  • dowóz przepisanych przez lekarza leków do miejsca zamieszkania,
  • wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki,
  • opiekę nad dziećmi w czasie hospitalizacji,
  • opiekę nad zwierzętami domowymi w czasie hospitalizacji,
  • dostęp do całodobowej infolinii medycznej,
  • pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji.
O ile kontuzja w postaci złamania lub zwichnięcia może nie dawać w czasie rekonwalescencji żadnych powodów do zmartwień, tak już niektóre choroby na różnym etapie powrotu do zdrowia mogą wymagać dodatkowych badań lub specjalnych zabiegów czy leczenia. Konsultacja ze specjalistą na infolinii medycznej lub opieka nad psem, gdy zajdzie konieczność pobytu w szpitalu mogą być bardzo ważne dla wielu osób. Warto rozważyć zatem dodatkowe opcje ochrony w polisie na życie.
 
 
Przykład praktyczny:
Pan Antoni pracuje jako rowerowy dostawca jedzenia na wynos. Podczas nagłego ochłodzenia, gdy pewnego wieczoru dostarczał pizzę, nie wziął pod uwagę, że nawierzchnia ścieżki rowerowej pokryta jest gołoledzią. Wpadł w poślizg, upadł i doszło do złamania nogi z przemieszczeniem. Na szczęście z uwagi na pracę w niejednokrotnie trudnych i niebezpiecznych warunkach, posiadał on polisę ubezpieczeniową od nieszczęśliwego wypadku. Po operacji nastąpił okres rehabilitacji i stopniowy powrót do pełnej sprawności. Dodatek do umowy, zawierający zapis dotyczący rekonwalescencji po pobycie w szpitalu wskutek wypadku, zapewnił mu wypłatę stosownej wysokości ubezpieczenia, które pozwoliło mu nie martwić się sytuacją i spokojnie dochodzić do siebie.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Jak wysokie odszkodowanie za złamany palec?

17 KWI 2024
Odszkodowanie za złamanie palca może wynosić zarówno 200 zł, jak i 2 000...
Porada img

Ubezpieczenie bezskładkowe - na czym polega?

09 KWI 2024
Decydujemy się na zakup ubezpieczenia na życie, by w ten sposób...
Porada img

Odszkodowanie za śmierć babci, dziadka - komu się należy i jak je uzyskać

04 KWI 2024
Jedną z bardzo smutnych okoliczności w życiu jest śmierć bliskich osób, w...
Porada img

Badanie wzroku - ile kosztuje prywatnie i jak przebiega?

03 KWI 2024
W świecie, gdzie nasze oczy są codziennie wystawione na próbę przez długie...
Porada img

Uraz barku a odszkodowanie

03 KWI 2024
Uraz ciała może stanowić podstawę do tego, abyś otrzymał świadczenie z...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamany nos?

22 MAR 2024
Złamany nos to nie tylko przykry i nieprzyjemny uraz, ale może też mocno...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu