Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Renta ubezpieczeniowa

Renta ubezpieczeniowa stanowi formę wsparcia finansowego, która może być zasadna w przypadku niezdolności do pracy z powodu wypadku, choroby lub innych przyczyn. To jedna z wielu korzyści, które oferuje polisa.Czym jest renta ubezpieczeniowa, kto może ją otrzymać, jakie warunki muszą być spełnione, aby ją uzyskać, oraz jakie korzyści wynikają z posiadania takiego ubezpieczenia? Jeśli zastanawiasz się, czy przysługuje ci wspomniany rodzaj świadczenia, sprawdź poniżej. 
 

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o rencie ubezpieczeniowej

Renta ubezpieczeniowa to jedno ze świadczeń pieniężnych, przysługujące osobie poszkodowanej w wypadku. Jest opłacana z tytułu ubezpieczenia OC sprawcy.

Renta ubezpieczeniowa należy się osobie poszkodowanej. O rentę ubezpieczeniową mogą  starać się wyłącznie osoby, które doznały trwałego, częściowego lub całkowitego uszkodzenia ciała wskutek wypadku. Renta taka przysługuje osobie poszkodowanej, jeśli ta nie może wrócić do dotychczas wykonywanego zawodu, a tym samym nie może zarabiać na utrzymanie swoje i rodziny. 

Rentę ubezpieczeniową można przyznać w dwóch konkretnych okolicznościach: w przypadku utraty możliwości wykonywania zawodu i gdy leczenie poszkodowanego wymaga dodatkowych nakładów finansowych, czyli konieczne jest zapewnienie opieki po wypadku. Decyzja o tym, czy świadczenie jest możliwe do przyznania, pada tuż po zakończeniu leczenia. Renta ubezpieczeniowa może pokryć:
  • koszty wizyt u lekarzy,
  • profesjonalną opiekę pielęgniarską,
  • koszty leków,
  • dojazd na konsultacje lekarskie. 
Szczegóły dotyczące kwoty i terminu otrzymywania pieniędzy z renty ubezpieczeniowej są uzależnione od samej umowy. Mogą być wypłacane każdego miesiąca do końca życia – jest to renta dożywotnia lub do zakończenia leczenia, na ograniczony czas. To firma ubezpieczeniowa – ubezpieczyciel – dokonuje analizy m.in. dokumentacji medycznej i decyduje o jej przyznaniu.

Sprawdź, kiedy możesz otrzymać rentę

Tak jak wspomniano wyżej, wyróżnia się dwie okoliczności, w których ubezpieczyciel może rozważyć wypłatę renty ubezpieczeniowej:
  • gdy poszkodowany utracił zdolność wykonywania zawodu – jeśli w wyniku doznanego wypadku poszkodowany straci zdolność do wykonywania swojego zawodu, może mieć problem z zarabianiem pieniędzy, co skutkuje trudnościami w utrzymaniu swojej rodziny. Jednak dzięki środkom z renty ubezpieczeniowej będzie mógł godnie żyć i zapewnić sobie oraz swoim najbliższym odpowiednie warunki życia,
  • gdy leczenie poszkodowanego wymaga dodatkowych nakładów finansowych – w przypadku, gdy poszkodowany potrzebuje dodatkowej opieki po wypadku, a leczenie wymaga dużych nakładów finansowych, ma on prawo ubiegać się o przyznanie renty ubezpieczeniowej. Koszty wizyt u lekarzy, dojazdów na konsultacje, stałego przyjmowania drogich leków, a także specjalistycznego żywienia mogą być pokryte z przyznanej renty, co pozwoli poszkodowanemu skupić się na powrocie do zdrowia.
W przypadku, gdy osoba poszkodowana w wypadku jest niezdolna do wykonywania swojego dotychczasowego zawodu, ale ma umiejętności, które umożliwiłyby jej podjęcie pracy w innej branży, ma prawo żądać od ubezpieczyciela kapitalizacji renty. Kapitalizacja renty oznacza jednorazowe wypłacenie świadczenia w formie pieniężnej. Dzięki temu poszkodowany będzie miał możliwość skorzystania ze szkoleń kwalifikacyjnych, które pozwolą mu na podjęcie pracy w innej branży albo założenie własnej działalności gospodarczej. Taka pomoc ze strony ubezpieczyciela umożliwi poszkodowanemu odzyskanie swojej niezależności finansowej oraz uniezależnienie się od dalszych wypłat renty. Warto też podkreślić, że kapitalizacja renty wyklucza regularne pobieranie renty ubezpieczeniowej.

– tłumaczy Ewelina Ratajczak, ekspertka portalu rankingubezpieczennazycie.pl.

Śmierć któregoś z uczestników wypadku drogowego to najbardziej tragiczny scenariusz, jaki może się wydarzyć. Jednakże w takim przypadku sprawca zdarzenia i jego ubezpieczyciel nie zostają zwolnieni z odpowiedzialności. Rodzina zmarłego, która była na jego utrzymaniu, ma prawo ubiegać się o przyznanie tzw. renty alimentacyjnej, o czym mówi art. 446 § 2 Kodeksu cywilnego.
 

W jakich sytuacjach możesz liczyć na pomoc?

Przykładem sytuacji, kiedy można ubiegać się o rentę ubezpieczeniową, jest wypadek drogowy z udziałem kierowcy, który doznaje poważnych obrażeń. W takim przypadku poszkodowany może zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego i wystąpić o przyznanie renty.
 
Jeżeli kierowca wyrusza w podróż i niespodziewanie dochodzi do wypadku z samochodem ciężarowym, obrażenia są nieuniknione. Winowajcą zdarzenia jest kierowca ciężarówki, a szkody dotyczą nie tylko uszkodzeń pojazdu, lecz także obrażeń ciała kierowcy. Poszkodowany może np. doznać złamania ręki bądź urazu kręgosłupa, co uniemożliwi mu poruszanie się bez pomocy wózka inwalidzkiego. W takiej sytuacji renta ubezpieczeniowa często jest przyznawana dożywotnio, ponieważ kierowca nie będzie już w stanie wrócić do poprzedniego stylu życia i być może będzie musiał zrezygnować z pracy na stałe.
 
Kolejny przykład, tym razem obrazujący sytuację, kiedy leczenie poszkodowanego wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Ppan Tomasz jest kierowcą samochodu osobowego. W wyniku wypadku drogowego doznał poważnych obrażeń ciała, w tym złamań kości i uszkodzenia narządów wewnętrznych. Musi regularnie odwiedzać lekarzy, brać leki oraz korzystać z opieki pielęgniarskiej i rehabilitacyjnej. Leczenie wymaga dodatkowych nakładów finansowych, które przekraczają jego możliwości finansowe. Pan Tomasz wnosi o przyznanie renty ubezpieczeniowej, która pozwoliłaby mu na pokrycie kosztów leczenia oraz innych wydatków związanych z jej rehabilitacją.
 
Jeżeli zaś chodzi o kapitalizację renty, może to dotyczyć następującej sytuacji. Pan Jan jest kierowcą ciężarówki. W wyniku wypadku drogowego doznał ciężkich obrażeń kręgosłupa, wskutek czego został unieruchomiony i już nie będzie mógł pracować jako kierowca, lecz po rehabilitacji będzie mógł chodzić. Jego ubezpieczyciel przyznaje mu rentę ubezpieczeniową, która pozwoli mu na utrzymanie godziwego standardu życia. Jednak Pan Jan nie chce siedzieć bezczynnie i decyduje się na podjęcie szkoleń kwalifikacyjnych, które umożliwią mu podjęcie pracy w innym zawodzie. Pan Jan interesuje się transportem i logistyką. Dzięki kapitalizacji renty mógłby podjąć szkolenia kwalifikacyjne z zakresu zarządzania logistyką, zdobyć wymagane uprawnienia i zacząć pracować jako menedżer logistyki.

Dzięki temu będzie mógł pracować i utrzymywać się samodzielnie, bez konieczności pobierania renty.
Warto również dodać, że sprawca zdarzenia sam musi wypłacić rentę, gdy spowoduje wypadek i nie posiada ważnego ubezpieczenia OC lub prowadzi pojazd bez uprawnień. W takich przypadkach Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca rentę poszkodowanemu, ale następnie dochodzi zwrotu tych pieniędzy od sprawcy.
To warto wiedzieć
1. Renta ubezpieczeniowa stanowi dodatkowe świadczenie pieniężne, które zostanie wypłacone w ramach OC sprawcy wypadku po spełnieniu konkretnych warunków
 
2. Renta ubezpieczeniowa może zostać przyznana w sytuacji, gdy w wyniku wypadku drogowego kierowca lub pasażer straci zdolność do wykonywania dotychczasowego zawodu albo gdy jego potrzeby życiowe uległy znacznemu zwiększeniu
 
3. Jeśli poszkodowany w wyniku wypadku zmarł, o przyznanie renty mogą ubiegać się jego bliscy, czyli osoby, które były na jego utrzymaniu
 
4. Kapitalizacja renty, czyli jednorazowa wypłata świadczenia, wyklucza regularne pobieranie renty ubezpieczeniowej

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamany nos?

22 MAR 2024
Złamany nos to nie tylko przykry i nieprzyjemny uraz, ale może też mocno...
Porada img

Badanie wzroku - ile kosztuje prywatnie i jak przebiega?

11 MAR 2024
W świecie, gdzie nasze oczy są codziennie wystawione na próbę przez długie...
Porada img

Jak sprawdzić wysokość odszkodowania w PZU?

08 MAR 2024
Indywidualne oraz grupowe ubezpieczenie na życie PZU to produkty, które...
Porada img

Prywatne ubezpieczenie stomatologiczne - czy warto kupić i ile kosztuje?

07 MAR 2024
Leczenie stomatologiczne może kosztować bardzo dużo – za jeden zabieg...
Porada img

Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym

07 MAR 2024
Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym stanowi zabezpieczenie na...
Porada img

Za jaki uraz głowy poszkodowany może uzyskać odszkodowanie?

21 LUT 2024
Uraz głowy może nie tylko wykluczyć na jakiś czas z życia zawodowego, lecz...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu