Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Suma ubezpieczenia

Co to jest suma ubezpieczenia (SU)?Suma ubezpieczenia (SU) to górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela za wypadek ubezpieczeniowy na obiekcie ubezpieczenia określoną kwotą.  Wypadek ubezpieczeniowy jest to zdarzenie losowe, które obejmuje dane ubezpieczenie. W jego następstwo obliguje towarzystwo ubezpieczeniowe do wypłaty odszkodowania/świadczenia. Wartość wypłaconego przez ubezpieczyciela odszkodowania nie może być wyższa od sumy ubezpieczenia.

Suma ubezpieczenia to wysokość składki ubezpieczeniowej oraz wysokość odszkodowania. W przypadku, gdy ubezpieczany jest majątek ruchomy i nieruchomy, szkoda może być częściowa lub całkowita. Gdy mowa jest o szkodzie częściowej, a naprawa jest możliwa bądź opłacalna, to wartość odszkodowania jest równa wartości szkody, oczywiście w obrębie sumy ubezpieczenia. Natomiast gdy szkoda jest całkowita i naprawa jest albo niemożliwa, albo nieopłacalna kwota wypłacanego ubezpieczenia jest równa sumie ubezpieczenia. 

Suma ubezpieczenia powinna być równa wartości ubezpieczonemu przedmiotowi na dzień zawarcia umowy ubezpieczenia. Nie opłaca się zaniżanie ani zawyżanie rzeczywistej wartości mienia.
Przykład praktyczny:
Pan Michał miał włamanie do domu. Był ubezpieczony na 20 000 złotych od ryzyka kradzieży. Pan Michał został okradziony na łączną kwotę 25 000 złotych. Suma ubezpieczenia obejmowała 20 000 złotych, więc pan Michał mógł liczyć tylko na takie odszkodowanie, które pokryło całkowicie poniesione przez niego straty.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

29 LIS 2022
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka - co warto wiedzieć?

21 WRZ 2022
Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka zapewnia pomoc finansową w...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

31 SIE 2022
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

31 SIE 2022
Kontuzja lub pogorszenie stanu zdrowia mogą być konsekwencjami...
Porada img

Uraz kręgosłupa - na jaką kwotę odszkodowania możesz liczyć?

29 SIE 2022
Uraz kręgosłupa miewa bardzo poważne skutki. Jeśli doszło do poważnego...
Porada img

Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka - ile wynosi?

26 SIE 2022
Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka przydaje się w sytuacji, gdy...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2022 | Mapa serwisu