Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Suma ubezpieczenia

Co to jest suma ubezpieczenia (SU)?Suma ubezpieczenia (SU) to górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela za wypadek ubezpieczeniowy na obiekcie ubezpieczenia określoną kwotą.  Wypadek ubezpieczeniowy jest to zdarzenie losowe, które obejmuje dane ubezpieczenie. W jego następstwo obliguje towarzystwo ubezpieczeniowe do wypłaty odszkodowania/świadczenia. Wartość wypłaconego przez ubezpieczyciela odszkodowania nie może być wyższa od sumy ubezpieczenia.

Suma ubezpieczenia to wysokość składki ubezpieczeniowej oraz wysokość odszkodowania. W przypadku, gdy ubezpieczany jest majątek ruchomy i nieruchomy, szkoda może być częściowa lub całkowita. Gdy mowa jest o szkodzie częściowej, a naprawa jest możliwa bądź opłacalna, to wartość odszkodowania jest równa wartości szkody, oczywiście w obrębie sumy ubezpieczenia. Natomiast gdy szkoda jest całkowita i naprawa jest albo niemożliwa, albo nieopłacalna kwota wypłacanego ubezpieczenia jest równa sumie ubezpieczenia. 

Suma ubezpieczenia powinna być równa wartości ubezpieczonemu przedmiotowi na dzień zawarcia umowy ubezpieczenia. Nie opłaca się zaniżanie ani zawyżanie rzeczywistej wartości mienia.
Przykład praktyczny:
Pan Michał miał włamanie do domu. Był ubezpieczony na 20 000 złotych od ryzyka kradzieży. Pan Michał został okradziony na łączną kwotę 25 000 złotych. Suma ubezpieczenia obejmowała 20 000 złotych, więc pan Michał mógł liczyć tylko na takie odszkodowanie, które pokryło całkowicie poniesione przez niego straty.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Ubezpieczenie szkolne Interrisk - analiza oferty

28 LIS 2023
Ubezpieczenie NNW dla dziecka można kupić w dowolnym momencie, nawet jeśli...
Porada img

Ubezpieczenie na życie z Poczty - czy warto z niego skorzystać?

24 LIS 2023
Opcja zakupu ubezpieczenia na życie dostępna w placówkach Poczty Polskiej...
Porada img

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

24 LIS 2023
Kontuzja lub pogorszenie stanu zdrowia mogą być konsekwencjami...
Porada img

Ubezpieczenie na raka - jak wybrać najlepiej?

02 LIS 2023
Ubezpieczenie na wypadek nowotworu to produkt ubezpieczeniowy, którego...
Porada img

Ubezpieczenie na życie bez karencji – jak działa?

26 PAŹ 2023
Karencja jest zabezpieczeniem towarzystwa ubezpieczeniowego i oznacza...
Porada img

Ubezpieczenie na życie dla rodziny - jak je wybrać?

26 PAŹ 2023
Ubezpieczenie rodzinne to rozwiązanie, z którego może skorzystać wiele...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2023 | Mapa serwisu