Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Towarzystwo Ubezpieczeniowe

Co to jest Towarzystwo Ubezpieczeniowe (TU)?Towarzystwo Ubezpieczeniowe – przedsiębiorstwo prowadzące działalność ubezpieczeniową na zasadach wzajemności (towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych) lub w formie spółki akcyjnej. 

Aby otworzyć tego typu działalność i móc oficjalnie posługiwać się nazwą towarzystwo ubezpieczeniowe, należy uzyskać pozytywną weryfikację ze strony Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Po otrzymaniu zgody instytucja podlega kontroli ze strony wymienionego organu.

Pełen zakres czynności towarzystw ubezpieczeniowych jest regulowany za pośrednictwem ustawy z 22 maja 2003 roku o działalności ubezpieczeniowej. Polskie instytucje ubezpieczeniowe skupione są w Polskiej Izbie Ubezpieczeń.

Spółka akcyjna to zdecydowanie najpowszechniejsza forma prawna towarzystwa ubezpieczeniowego. W Polsce firmy o tej strukturze mają znaczną większość rynkową, również przez prowadzenie działalności komercyjnej (a co za tym idzie – także marketingowej) odróżnia się je od towarzystw ubezpieczeń wzajemnych.
Przykład praktyczny:
Pan Mirosław wybiera się na zagraniczne wakacje na żaglach i w związku z tym postanowił wykupić ubezpieczenie turystyczne. Z uwagi na mnogość ofert, które samodzielnie przeglądał za pośrednictwem internetu, zdecydował się na usługi multiagenta, który przedstawił mu ofertę kilku różnych towarzystw ubezpieczeniowych, aby pan Mirosław mógł zdecydować się na najkorzystniejszą propozycję. Po wnikliwej analizie pan Mirosław wybrał jedną z możliwości i zdecydował się na polisę ubezpieczeniową w jednej z firm.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Ubezpieczenie na życie z pakietem medycznym - sprawdzamy oferty

30 MAR 2023
Ubezpieczenia na życie z pakietem medycznym stają się coraz bardziej...
Porada img

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka - lepsze niż NNW?

28 MAR 2023
Nowy rok szkolny jest ważny zarówno dla dzieci, jak i również rodziców. To...
Porada img

Kogo można uposażyć w polisie na życie?

28 MAR 2023
W sytuacji, gdy umiera bliska nam osoba, możemy otrzymać świadczenia z...
Porada img

Rodzaje ubezpieczeń na życie - które wybrać?

17 MAR 2023
Ubezpieczenie na życie to nie tylko odszkodowanie za zdiagnozowaną chorobę,...
Porada img

Czy można ubezpieczyć się na życie wielokrotnie?

07 MAR 2023
W sytuacji, gdy posiadamy już indywidualną polisę na życie, a pracodawca...
Porada img

Choroby przewlekłe w polisie na życie

06 MAR 2023
Za diagnozowanie choroby przewlekłej ubezpieczyciel wypłaci nam nawet...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2023 | Mapa serwisu