Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Towarzystwo Ubezpieczeniowe

Co to jest Towarzystwo Ubezpieczeniowe (TU)?Towarzystwo Ubezpieczeniowe – przedsiębiorstwo prowadzące działalność ubezpieczeniową na zasadach wzajemności (towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych) lub w formie spółki akcyjnej. 

Aby otworzyć tego typu działalność i móc oficjalnie posługiwać się nazwą towarzystwo ubezpieczeniowe, należy uzyskać pozytywną weryfikację ze strony Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Po otrzymaniu zgody instytucja podlega kontroli ze strony wymienionego organu.

Pełen zakres czynności towarzystw ubezpieczeniowych jest regulowany za pośrednictwem ustawy z 22 maja 2003 roku o działalności ubezpieczeniowej. Polskie instytucje ubezpieczeniowe skupione są w Polskiej Izbie Ubezpieczeń.

Spółka akcyjna to zdecydowanie najpowszechniejsza forma prawna towarzystwa ubezpieczeniowego. W Polsce firmy o tej strukturze mają znaczną większość rynkową, również przez prowadzenie działalności komercyjnej (a co za tym idzie – także marketingowej) odróżnia się je od towarzystw ubezpieczeń wzajemnych.
Przykład praktyczny:
Pan Mirosław wybiera się na zagraniczne wakacje na żaglach i w związku z tym postanowił wykupić ubezpieczenie turystyczne. Z uwagi na mnogość ofert, które samodzielnie przeglądał za pośrednictwem internetu, zdecydował się na usługi multiagenta, który przedstawił mu ofertę kilku różnych towarzystw ubezpieczeniowych, aby pan Mirosław mógł zdecydować się na najkorzystniejszą propozycję. Po wnikliwej analizie pan Mirosław wybrał jedną z możliwości i zdecydował się na polisę ubezpieczeniową w jednej z firm.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Co zrobić, by mieć najlepsze ubezpieczenie na życie?

02 PAŹ 2023
Jedna oferta ubezpieczenia na życie może różnić się pod wieloma...
Porada img

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie

02 PAŹ 2023
W chwili zawierania umowy polisowej, nie mamy pewności co do tego, jak...
Porada img

Jak działa ubezpieczenie na życie online?

02 PAŹ 2023
Wybór ubezpieczenia na życie nie jest łatwą decyzją. Na rynku...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną miednicę?

26 WRZ 2023
Złamanie miednicy to poważny uraz, który może znacząco wpłynąć na...
Porada img

Co daje ubezpieczenie kredytu gotówkowego?

26 WRZ 2023
Zamierzasz wziąć kredyt gotówkowy na zakup samochodu, wyjazd na wakacje czy...
Porada img

Ubezpieczenie szkolne NNW już od 28 zł

06 WRZ 2023
Polisa szkolna NNW może zapewnić dziecku wsparcie finansowe w sytuacji...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2023 | Mapa serwisu