Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Towarzystwo Ubezpieczeniowe

Co to jest Towarzystwo Ubezpieczeniowe (TU)?Towarzystwo Ubezpieczeniowe – przedsiębiorstwo prowadzące działalność ubezpieczeniową na zasadach wzajemności (towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych) lub w formie spółki akcyjnej. 

Aby otworzyć tego typu działalność i móc oficjalnie posługiwać się nazwą towarzystwo ubezpieczeniowe, należy uzyskać pozytywną weryfikację ze strony Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Po otrzymaniu zgody instytucja podlega kontroli ze strony wymienionego organu.

Pełen zakres czynności towarzystw ubezpieczeniowych jest regulowany za pośrednictwem ustawy z 22 maja 2003 roku o działalności ubezpieczeniowej. Polskie instytucje ubezpieczeniowe skupione są w Polskiej Izbie Ubezpieczeń.

Spółka akcyjna to zdecydowanie najpowszechniejsza forma prawna towarzystwa ubezpieczeniowego. W Polsce firmy o tej strukturze mają znaczną większość rynkową, również przez prowadzenie działalności komercyjnej (a co za tym idzie – także marketingowej) odróżnia się je od towarzystw ubezpieczeń wzajemnych.
Przykład praktyczny:
Pan Mirosław wybiera się na zagraniczne wakacje na żaglach i w związku z tym postanowił wykupić ubezpieczenie turystyczne. Z uwagi na mnogość ofert, które samodzielnie przeglądał za pośrednictwem internetu, zdecydował się na usługi multiagenta, który przedstawił mu ofertę kilku różnych towarzystw ubezpieczeniowych, aby pan Mirosław mógł zdecydować się na najkorzystniejszą propozycję. Po wnikliwej analizie pan Mirosław wybrał jedną z możliwości i zdecydował się na polisę ubezpieczeniową w jednej z firm.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

29 LIS 2022
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka - co warto wiedzieć?

21 WRZ 2022
Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka zapewnia pomoc finansową w...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

31 SIE 2022
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

31 SIE 2022
Kontuzja lub pogorszenie stanu zdrowia mogą być konsekwencjami...
Porada img

Uraz kręgosłupa - na jaką kwotę odszkodowania możesz liczyć?

29 SIE 2022
Uraz kręgosłupa miewa bardzo poważne skutki. Jeśli doszło do poważnego...
Porada img

Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka - ile wynosi?

26 SIE 2022
Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka przydaje się w sytuacji, gdy...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2022 | Mapa serwisu