Czym jest trwały uszczerbek na zdrowiu?Trwały uszczerbek na zdrowiu – uszkodzenie, utrata lub upośledzenie funkcji konkretnego organu albo układu, będące efektem nieszczęśliwego wypadku. Aby uznać okoliczności wystąpienia uszczerbku na zdrowiu za nieszczęśliwe zdarzenie, muszą być spełnione następujące warunki:
- brak wpływu osoby poszkodowanej na sytuację – zatem nie uznaje się przypadków, gdy poszkodowany sam spowoduje utratę zdrowia przez celowe działanie lub zaniedbanie;
- działanie przyczyny zewnętrznej rozmaitego typu, wyszczególnionego w umowie ubezpieczeniowej;
- bezpośredni wpływ wypadku na uszkodzenie organizmu, na przykład złamany kręgosłup w konsekwencji wypadku samochodowego.
Po wypadku stan zdrowia osoby poszkodowanej jest oceniany przez biegłego konsultanta medycznego, który klasyfikuje procentowy trwały uszczerbek na zdrowiu. Towarzystwa ubezpieczeniowe korzystają ze specjalnej tabeli procentowej, zawierającej precyzyjne wyliczenia dotyczące stopnia uszczerbku na zdrowiu w kontekście wysokości wypłaty odszkodowania. Suma wypłat nie może przekraczać całej sumy ubezpieczenia, niezależnie od jednostkowych wypadków.
Pani Apolonia została potrącona na pasach przez rowerzystę i niefortunny upadek spowodował wstrząśnienie mózgu, a w konsekwencji padaczkę pourazową z rzadko nawracającymi napadami. Konsultant medyczny zakładu ubezpieczeniowego, po oględzinach pacjentki w szpitalu, stwierdził około 30-procentowy trwały uszczerbek na zdrowiu. Pani Apolonia otrzyma odszkodowanie stosowne do wskazanego uszczerbku.