TUW

Co to jest towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych (TUW)?Towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych – jedna z dwóch (obok towarzystwa ubezpieczeniowego działającego w formie spółki akcyjnej) form prawnych zarejestrowanego w Polsce przedsiębiorstwa prowadzącego działalność ubezpieczeniową. W przeciwieństwie do towarzystw ubezpieczeniowych, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych nie są nastawione na działalność komercyjną – do ich podstawowych celów należy objęcie ochroną ubezpieczeniową członków towarzystwa. 

Z uzyskaniem członkostwa w TUW wiąże się z zawarcie umowy ubezpieczenia, a z jego utratą – automatyczne wygaśnięcie stosunku ubezpieczenia.

Każde towarzystwo ubezpieczeń musi uzyskać specjalne zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), aby móc rozpocząć działalność związaną z ubezpieczeniami. Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych podlegają kontroli tego organu. Jest to także niezbędne, by móc posługiwać się oficjalną nazwą.

Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych opierają się na zasadzie wzajemności i wspólnoty. Członkowie TUW, którzy jednocześnie są jego współwłaścicielami, korzystają z oferowanej przez nie ochrony ubezpieczeniowej.
Przykład praktyczny:
Pani Karolina oraz kilkoro jej bliskich znajomych, po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym, zdecydowali się założyć wspólną firmę związaną z doradztwem finansowym. Przy przedsiębiorstwie utworzyli towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych, dzięki któremu jako członkowie i współwłaściciele zawiązali stosunek wzajemności ubezpieczeniowej między sobą. Wniosek uzyskał pozytywną opinię Komisji Nadzoru Finansowego i rozpoczęto działalność.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Jak wysokie odszkodowanie za złamany palec?

17 KWI 2024
Odszkodowanie za złamanie palca może wynosić zarówno 200 zł, jak i 2 000...
Porada img

Ubezpieczenie bezskładkowe - na czym polega?

09 KWI 2024
Decydujemy się na zakup ubezpieczenia na życie, by w ten sposób...
Porada img

Odszkodowanie za śmierć babci, dziadka - komu się należy i jak je uzyskać

04 KWI 2024
Jedną z bardzo smutnych okoliczności w życiu jest śmierć bliskich osób, w...
Porada img

Badanie wzroku - ile kosztuje prywatnie i jak przebiega?

03 KWI 2024
W świecie, gdzie nasze oczy są codziennie wystawione na próbę przez długie...
Porada img

Uraz barku a odszkodowanie

03 KWI 2024
Uraz ciała może stanowić podstawę do tego, abyś otrzymał świadczenie z...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamany nos?

22 MAR 2024
Złamany nos to nie tylko przykry i nieprzyjemny uraz, ale może też mocno...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu