Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

TUW

Co to jest towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych (TUW)?Towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych – jedna z dwóch (obok towarzystwa ubezpieczeniowego działającego w formie spółki akcyjnej) form prawnych zarejestrowanego w Polsce przedsiębiorstwa prowadzącego działalność ubezpieczeniową. W przeciwieństwie do towarzystw ubezpieczeniowych, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych nie są nastawione na działalność komercyjną – do ich podstawowych celów należy objęcie ochroną ubezpieczeniową członków towarzystwa. 

Z uzyskaniem członkostwa w TUW wiąże się z zawarcie umowy ubezpieczenia, a z jego utratą – automatyczne wygaśnięcie stosunku ubezpieczenia.

Każde towarzystwo ubezpieczeń musi uzyskać specjalne zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), aby móc rozpocząć działalność związaną z ubezpieczeniami. Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych podlegają kontroli tego organu. Jest to także niezbędne, by móc posługiwać się oficjalną nazwą.

Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych opierają się na zasadzie wzajemności i wspólnoty. Członkowie TUW, którzy jednocześnie są jego współwłaścicielami, korzystają z oferowanej przez nie ochrony ubezpieczeniowej.
Przykład praktyczny:
Pani Karolina oraz kilkoro jej bliskich znajomych, po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym, zdecydowali się założyć wspólną firmę związaną z doradztwem finansowym. Przy przedsiębiorstwie utworzyli towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych, dzięki któremu jako członkowie i współwłaściciele zawiązali stosunek wzajemności ubezpieczeniowej między sobą. Wniosek uzyskał pozytywną opinię Komisji Nadzoru Finansowego i rozpoczęto działalność.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Co zrobić, by mieć najlepsze ubezpieczenie na życie?

02 PAŹ 2023
Jedna oferta ubezpieczenia na życie może różnić się pod wieloma...
Porada img

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie

02 PAŹ 2023
W chwili zawierania umowy polisowej, nie mamy pewności co do tego, jak...
Porada img

Jak działa ubezpieczenie na życie online?

02 PAŹ 2023
Wybór ubezpieczenia na życie nie jest łatwą decyzją. Na rynku...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną miednicę?

26 WRZ 2023
Złamanie miednicy to poważny uraz, który może znacząco wpłynąć na...
Porada img

Co daje ubezpieczenie kredytu gotówkowego?

26 WRZ 2023
Zamierzasz wziąć kredyt gotówkowy na zakup samochodu, wyjazd na wakacje czy...
Porada img

Ubezpieczenie szkolne NNW już od 28 zł

06 WRZ 2023
Polisa szkolna NNW może zapewnić dziecku wsparcie finansowe w sytuacji...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2023 | Mapa serwisu