Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

TUW

Co to jest towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych (TUW)?Towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych – jedna z dwóch (obok towarzystwa ubezpieczeniowego działającego w formie spółki akcyjnej) form prawnych zarejestrowanego w Polsce przedsiębiorstwa prowadzącego działalność ubezpieczeniową. W przeciwieństwie do towarzystw ubezpieczeniowych, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych nie są nastawione na działalność komercyjną – do ich podstawowych celów należy objęcie ochroną ubezpieczeniową członków towarzystwa. 

Z uzyskaniem członkostwa w TUW wiąże się z zawarcie umowy ubezpieczenia, a z jego utratą – automatyczne wygaśnięcie stosunku ubezpieczenia.

Każde towarzystwo ubezpieczeń musi uzyskać specjalne zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), aby móc rozpocząć działalność związaną z ubezpieczeniami. Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych podlegają kontroli tego organu. Jest to także niezbędne, by móc posługiwać się oficjalną nazwą.

Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych opierają się na zasadzie wzajemności i wspólnoty. Członkowie TUW, którzy jednocześnie są jego współwłaścicielami, korzystają z oferowanej przez nie ochrony ubezpieczeniowej.
Przykład praktyczny:
Pani Karolina oraz kilkoro jej bliskich znajomych, po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym, zdecydowali się założyć wspólną firmę związaną z doradztwem finansowym. Przy przedsiębiorstwie utworzyli towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych, dzięki któremu jako członkowie i współwłaściciele zawiązali stosunek wzajemności ubezpieczeniowej między sobą. Wniosek uzyskał pozytywną opinię Komisji Nadzoru Finansowego i rozpoczęto działalność.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

29 LIS 2022
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka - co warto wiedzieć?

21 WRZ 2022
Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka zapewnia pomoc finansową w...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

31 SIE 2022
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

31 SIE 2022
Kontuzja lub pogorszenie stanu zdrowia mogą być konsekwencjami...
Porada img

Uraz kręgosłupa - na jaką kwotę odszkodowania możesz liczyć?

29 SIE 2022
Uraz kręgosłupa miewa bardzo poważne skutki. Jeśli doszło do poważnego...
Porada img

Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka - ile wynosi?

26 SIE 2022
Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka przydaje się w sytuacji, gdy...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2022 | Mapa serwisu