Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

TUW

Co to jest towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych (TUW)?Towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych – jedna z dwóch (obok towarzystwa ubezpieczeniowego działającego w formie spółki akcyjnej) form prawnych zarejestrowanego w Polsce przedsiębiorstwa prowadzącego działalność ubezpieczeniową. W przeciwieństwie do towarzystw ubezpieczeniowych, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych nie są nastawione na działalność komercyjną – do ich podstawowych celów należy objęcie ochroną ubezpieczeniową członków towarzystwa. 

Z uzyskaniem członkostwa w TUW wiąże się z zawarcie umowy ubezpieczenia, a z jego utratą – automatyczne wygaśnięcie stosunku ubezpieczenia.

Każde towarzystwo ubezpieczeń musi uzyskać specjalne zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), aby móc rozpocząć działalność związaną z ubezpieczeniami. Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych podlegają kontroli tego organu. Jest to także niezbędne, by móc posługiwać się oficjalną nazwą.

Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych opierają się na zasadzie wzajemności i wspólnoty. Członkowie TUW, którzy jednocześnie są jego współwłaścicielami, korzystają z oferowanej przez nie ochrony ubezpieczeniowej.
Przykład praktyczny:
Pani Karolina oraz kilkoro jej bliskich znajomych, po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym, zdecydowali się założyć wspólną firmę związaną z doradztwem finansowym. Przy przedsiębiorstwie utworzyli towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych, dzięki któremu jako członkowie i współwłaściciele zawiązali stosunek wzajemności ubezpieczeniowej między sobą. Wniosek uzyskał pozytywną opinię Komisji Nadzoru Finansowego i rozpoczęto działalność.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
Porada img

Ubezpieczenie na życie w Gdańsku - gdzie szukać tanich ofert?

23 WRZ 2021
Zadaniem ubezpieczenia na życie jest ochrona życia i zdrowia ubezpieczonego....
Porada img

Ubezpieczenie na życie w Zielonej Górze - gdzie szukać tanich ofert?

16 WRZ 2021
Ubezpieczenia na życie w Zielonej Górze nie stanowi dużego wydatku, a może...
Porada img

Ubezpieczenie na życie w Rzeszowie - gdzie szukać tanich ofert?

07 WRZ 2021
Funkcją ubezpieczenia na życie jest ochrona życia i zdrowia ubezpieczonego....
Porada img

Ubezpieczenie na życie w Lublinie - gdzie szukać tanich ofert?

03 WRZ 2021
Ubezpieczenie na życie w Lublinie można wykupić m.in. w Ergo Hestia,...
Porada img

Ubezpieczenie na życie w Opolu – gdzie szukać tanich ofert?

22 LIP 2021
Ubezpieczenie na życie to produkt chroniący nie tylko życie, ale i zdrowie....
Porada img

Jak odzyskać pieniądze z ubezpieczenia na życie?

05 LIP 2021
Ubezpieczenie życiowe wymaga często opłacania składek przez 10, 15, a nawet...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2021 | Mapa serwisu