Ubezpieczony

Kim jest ubezpieczony?Ubezpieczony – osoba lub/oraz majątek, która/y jest objęta/y ochroną ubezpieczeniową w zakresie wskazanym w umowie zawartej pomiędzy ubezpieczającym a zakładem ubezpieczeń. Ubezpieczony jest uprawniony do otrzymania świadczenia za powstałe szkody doświadczone osobiście lub na swoim majątku.

W większości przypadków ubezpieczony jest tą samą osobą co ubezpieczający. Możliwe są jednak sytuacje, w których ubezpieczający podpisuje umowę z zakładem ubezpieczeń na rzecz innego ubezpieczonego. Opłata za polisę jest uiszczana przez ubezpieczającego, natomiast ochrona wynikająca z umowy obejmuje ubezpieczonego.

Na jednej umowie ubezpieczenia może znajdować się także kilku ubezpieczonych, co najczęściej ma miejsce w przypadku polisy rodzinnej. Ubezpieczony, w zależności od rodzaju ubezpieczenia, jest zobligowany do spełnienia wymogów wiekowych oraz zdrowotnych.

Ubezpieczenie obowiązuje od daty wejścia w życie umowy zawartej pomiędzy Ubezpieczającym a zakładem ubezpieczeń. W wypadku śmierci ubezpieczającego, który nie jest jednocześnie ubezpieczonym, wszystkie prawa i obowiązki, które wynikają z umowy, przechodzą na osoby dziedziczące.
Przykład praktyczny:
Pani Kasia potrzebuje ubezpieczenia NNW dla synka do przedszkola. Wykupuje polisę chroniącą chłopca, który w tym przypadku jest ubezpieczonym. Zakres ubezpieczenia obejmuje nie tylko wypadki komunikacyjne i zwrot kosztów rehabilitacji, ale także ochronę na wypadek śmierci rodzica, aby maluch nie pozostał bez wsparcia w tak trudnej dla niego sytuacji.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

14 MAJ 2024
Posiadanie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego może nam wiele ułatwić....
Porada img

Ile kosztuje rezonans magnetyczny prywatnie?

07 MAJ 2024
Spora część pacjentów, która musi wykonać badanie rezonansem magnetycznym...
Porada img

Odszkodowanie za złamany, wyrwany ząb?

30 KWI 2024
Złamanie lub wyrwanie zęba może wymagać leczenia stomatologicznego z...
Porada img

Odszkodowanie za śmierć rodzica z polisy na życie - ile i kiedy przysługuje?

25 KWI 2024
Warto pamiętać o tym, że odszkodowanie za śmierć rodzica z polisy na...
Porada img

Jak wysokie odszkodowanie za złamany palec?

17 KWI 2024
Odszkodowanie za złamanie palca może wynosić zarówno 200 zł, jak i 2 000...
Porada img

Ubezpieczenie bezskładkowe - na czym polega?

09 KWI 2024
Decydujemy się na zakup ubezpieczenia na życie, by w ten sposób...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu