Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Ubezpieczony

Kim jest ubezpieczony?Ubezpieczony – osoba lub/oraz majątek, która/y jest objęta/y ochroną ubezpieczeniową w zakresie wskazanym w umowie zawartej pomiędzy ubezpieczającym a zakładem ubezpieczeń. Ubezpieczony jest uprawniony do otrzymania świadczenia za powstałe szkody doświadczone osobiście lub na swoim majątku.

W większości przypadków ubezpieczony jest tą samą osobą co ubezpieczający. Możliwe są jednak sytuacje, w których ubezpieczający podpisuje umowę z zakładem ubezpieczeń na rzecz innego ubezpieczonego. Opłata za polisę jest uiszczana przez ubezpieczającego, natomiast ochrona wynikająca z umowy obejmuje ubezpieczonego.

Na jednej umowie ubezpieczenia może znajdować się także kilku ubezpieczonych, co najczęściej ma miejsce w przypadku polisy rodzinnej. Ubezpieczony, w zależności od rodzaju ubezpieczenia, jest zobligowany do spełnienia wymogów wiekowych oraz zdrowotnych.

Ubezpieczenie obowiązuje od daty wejścia w życie umowy zawartej pomiędzy Ubezpieczającym a zakładem ubezpieczeń. W wypadku śmierci ubezpieczającego, który nie jest jednocześnie ubezpieczonym, wszystkie prawa i obowiązki, które wynikają z umowy, przechodzą na osoby dziedziczące.
Przykład praktyczny:
Pani Kasia potrzebuje ubezpieczenia NNW dla synka do przedszkola. Wykupuje polisę chroniącą chłopca, który w tym przypadku jest ubezpieczonym. Zakres ubezpieczenia obejmuje nie tylko wypadki komunikacyjne i zwrot kosztów rehabilitacji, ale także ochronę na wypadek śmierci rodzica, aby maluch nie pozostał bez wsparcia w tak trudnej dla niego sytuacji.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Rodzaje ubezpieczeń na życie - które wybrać?

17 MAR 2023
Ubezpieczenie na życie to nie tylko odszkodowanie za zdiagnozowaną chorobę,...
Porada img

Czy można ubezpieczyć się na życie wielokrotnie?

07 MAR 2023
W sytuacji, gdy posiadamy już indywidualną polisę na życie, a pracodawca...
Porada img

Choroby przewlekłe w polisie na życie

06 MAR 2023
Za diagnozowanie choroby przewlekłej ubezpieczyciel wypłaci nam nawet...
Porada img

Polisa na życie - online czy offline?

06 MAR 2023
Zakup polisy na życie nie należy do łatwych – musimy wybrać odpowiednie...
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

06 MAR 2023
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie lekowe - na czym polega?

03 MAR 2023
Leczenie w Polsce, bez względu na to, czego ono dotyczy, bywa naprawdę...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2023 | Mapa serwisu