Udział własny

Udział własny - czym jest?Udział własny stanowi ustaloną w ramach umowy ubezpieczenia część wartości szkody, którą zobligowany jest pokryć ubezpieczony (właściciel pojazdu) z własnych środków pieniężnych. Udział własny, w zależności od konkretnej umowy, może być wyrażony kwotowo lub procentowo.

Wartość udziału własnego dotyczy ubezpieczeń, które są zawierane dobrowolnie (nie ma zastosowania np. w ubezpieczeniu OC). Udział własny występuje najczęściej w ramach ubezpieczenia AC wypłacanego w przypadku uszkodzenia lub kradzieży pojazdu. Zdecydowanie się na taką opcję pozwala na obniżenie składki Autocasco.

Jeśli udział własny został uwzględniony w umowie ubezpieczenia, to wysokość odszkodowania, które zostałoby wypłacone ubezpieczonemu (właścicielowi auta), byłaby pomniejszona o tę właśnie kwotę.  Jest to opłacalne szczególnie dla kierowców bezszkodowych. Pozwala zaoszczędzić na ubezpieczeniu, dzięki uczestniczeniu w ewentualnych kosztach likwidacji szkód, z założeniem, że ich prawdopodobieństwo i tak jest niewielkie. Zniesienie udziału własnego często jest wymagane w przypadku korzystania z pożyczki w banku na ubezpieczony samochód lub umowy leasingu.
Przykład praktyczny:
Pan Wojtek z uwagi na ograniczone środki finansowe zdecydował się wykupić ubezpieczenie AC dla pojazdu z udziałem własnym w wysokości 500 zł. Niestety podczas wyjazdu do większego miasta Pan Wojtek miał stłuczkę i spowodował szkodę o wartości 1200 zł. W wyniku tej sytuacji poniósł dodatkowe koszty w wysokości 500 zł. Zakład ubezpieczeń pokrył pozostałą wartość szkody, czyli 700 zł.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

14 MAJ 2024
Posiadanie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego może nam wiele ułatwić....
Porada img

Ile kosztuje rezonans magnetyczny prywatnie?

07 MAJ 2024
Spora część pacjentów, która musi wykonać badanie rezonansem magnetycznym...
Porada img

Odszkodowanie za złamany, wyrwany ząb?

30 KWI 2024
Złamanie lub wyrwanie zęba może wymagać leczenia stomatologicznego z...
Porada img

Odszkodowanie za śmierć rodzica z polisy na życie - ile i kiedy przysługuje?

25 KWI 2024
Warto pamiętać o tym, że odszkodowanie za śmierć rodzica z polisy na...
Porada img

Jak wysokie odszkodowanie za złamany palec?

17 KWI 2024
Odszkodowanie za złamanie palca może wynosić zarówno 200 zł, jak i 2 000...
Porada img

Ubezpieczenie bezskładkowe - na czym polega?

09 KWI 2024
Decydujemy się na zakup ubezpieczenia na życie, by w ten sposób...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu