Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Udział własny

Udział własny - czym jest?Udział własny stanowi ustaloną w ramach umowy ubezpieczenia część wartości szkody, którą zobligowany jest pokryć ubezpieczony (właściciel pojazdu) z własnych środków pieniężnych. Udział własny, w zależności od konkretnej umowy, może być wyrażony kwotowo lub procentowo.

Wartość udziału własnego dotyczy ubezpieczeń, które są zawierane dobrowolnie (nie ma zastosowania np. w ubezpieczeniu OC). Udział własny występuje najczęściej w ramach ubezpieczenia AC wypłacanego w przypadku uszkodzenia lub kradzieży pojazdu. Zdecydowanie się na taką opcję pozwala na obniżenie składki Autocasco.

Jeśli udział własny został uwzględniony w umowie ubezpieczenia, to wysokość odszkodowania, które zostałoby wypłacone ubezpieczonemu (właścicielowi auta), byłaby pomniejszona o tę właśnie kwotę.  Jest to opłacalne szczególnie dla kierowców bezszkodowych. Pozwala zaoszczędzić na ubezpieczeniu, dzięki uczestniczeniu w ewentualnych kosztach likwidacji szkód, z założeniem, że ich prawdopodobieństwo i tak jest niewielkie. Zniesienie udziału własnego często jest wymagane w przypadku korzystania z pożyczki w banku na ubezpieczony samochód lub umowy leasingu.
Przykład praktyczny:
Pan Wojtek z uwagi na ograniczone środki finansowe zdecydował się wykupić ubezpieczenie AC dla pojazdu z udziałem własnym w wysokości 500 zł. Niestety podczas wyjazdu do większego miasta Pan Wojtek miał stłuczkę i spowodował szkodę o wartości 1200 zł. W wyniku tej sytuacji poniósł dodatkowe koszty w wysokości 500 zł. Zakład ubezpieczeń pokrył pozostałą wartość szkody, czyli 700 zł.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Rodzaje ubezpieczeń na życie - które wybrać?

17 MAR 2023
Ubezpieczenie na życie to nie tylko odszkodowanie za zdiagnozowaną chorobę,...
Porada img

Czy można ubezpieczyć się na życie wielokrotnie?

07 MAR 2023
W sytuacji, gdy posiadamy już indywidualną polisę na życie, a pracodawca...
Porada img

Choroby przewlekłe w polisie na życie

06 MAR 2023
Za diagnozowanie choroby przewlekłej ubezpieczyciel wypłaci nam nawet...
Porada img

Polisa na życie - online czy offline?

06 MAR 2023
Zakup polisy na życie nie należy do łatwych – musimy wybrać odpowiednie...
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

06 MAR 2023
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie lekowe - na czym polega?

03 MAR 2023
Leczenie w Polsce, bez względu na to, czego ono dotyczy, bywa naprawdę...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2023 | Mapa serwisu