Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Udział własny

Udział własny - czym jest?Udział własny stanowi ustaloną w ramach umowy ubezpieczenia część wartości szkody, którą zobligowany jest pokryć ubezpieczony (właściciel pojazdu) z własnych środków pieniężnych. Udział własny, w zależności od konkretnej umowy, może być wyrażony kwotowo lub procentowo.

Wartość udziału własnego dotyczy ubezpieczeń, które są zawierane dobrowolnie (nie ma zastosowania np. w ubezpieczeniu OC). Udział własny występuje najczęściej w ramach ubezpieczenia AC wypłacanego w przypadku uszkodzenia lub kradzieży pojazdu. Zdecydowanie się na taką opcję pozwala na obniżenie składki Autocasco.

Jeśli udział własny został uwzględniony w umowie ubezpieczenia, to wysokość odszkodowania, które zostałoby wypłacone ubezpieczonemu (właścicielowi auta), byłaby pomniejszona o tę właśnie kwotę.  Jest to opłacalne szczególnie dla kierowców bezszkodowych. Pozwala zaoszczędzić na ubezpieczeniu, dzięki uczestniczeniu w ewentualnych kosztach likwidacji szkód, z założeniem, że ich prawdopodobieństwo i tak jest niewielkie. Zniesienie udziału własnego często jest wymagane w przypadku korzystania z pożyczki w banku na ubezpieczony samochód lub umowy leasingu.
Przykład praktyczny:
Pan Wojtek z uwagi na ograniczone środki finansowe zdecydował się wykupić ubezpieczenie AC dla pojazdu z udziałem własnym w wysokości 500 zł. Niestety podczas wyjazdu do większego miasta Pan Wojtek miał stłuczkę i spowodował szkodę o wartości 1200 zł. W wyniku tej sytuacji poniósł dodatkowe koszty w wysokości 500 zł. Zakład ubezpieczeń pokrył pozostałą wartość szkody, czyli 700 zł.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

29 LIS 2022
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka - co warto wiedzieć?

21 WRZ 2022
Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka zapewnia pomoc finansową w...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

31 SIE 2022
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

31 SIE 2022
Kontuzja lub pogorszenie stanu zdrowia mogą być konsekwencjami...
Porada img

Uraz kręgosłupa - na jaką kwotę odszkodowania możesz liczyć?

29 SIE 2022
Uraz kręgosłupa miewa bardzo poważne skutki. Jeśli doszło do poważnego...
Porada img

Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka - ile wynosi?

26 SIE 2022
Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka przydaje się w sytuacji, gdy...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2022 | Mapa serwisu