Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Udział własny

Udział własny - czym jest?Udział własny stanowi ustaloną w ramach umowy ubezpieczenia część wartości szkody, którą zobligowany jest pokryć ubezpieczony (właściciel pojazdu) z własnych środków pieniężnych. Udział własny, w zależności od konkretnej umowy, może być wyrażony kwotowo lub procentowo.

Wartość udziału własnego dotyczy ubezpieczeń, które są zawierane dobrowolnie (nie ma zastosowania np. w ubezpieczeniu OC). Udział własny występuje najczęściej w ramach ubezpieczenia AC wypłacanego w przypadku uszkodzenia lub kradzieży pojazdu. Zdecydowanie się na taką opcję pozwala na obniżenie składki Autocasco.

Jeśli udział własny został uwzględniony w umowie ubezpieczenia, to wysokość odszkodowania, które zostałoby wypłacone ubezpieczonemu (właścicielowi auta), byłaby pomniejszona o tę właśnie kwotę.  Jest to opłacalne szczególnie dla kierowców bezszkodowych. Pozwala zaoszczędzić na ubezpieczeniu, dzięki uczestniczeniu w ewentualnych kosztach likwidacji szkód, z założeniem, że ich prawdopodobieństwo i tak jest niewielkie. Zniesienie udziału własnego często jest wymagane w przypadku korzystania z pożyczki w banku na ubezpieczony samochód lub umowy leasingu.
Przykład praktyczny:
Pan Wojtek z uwagi na ograniczone środki finansowe zdecydował się wykupić ubezpieczenie AC dla pojazdu z udziałem własnym w wysokości 500 zł. Niestety podczas wyjazdu do większego miasta Pan Wojtek miał stłuczkę i spowodował szkodę o wartości 1200 zł. W wyniku tej sytuacji poniósł dodatkowe koszty w wysokości 500 zł. Zakład ubezpieczeń pokrył pozostałą wartość szkody, czyli 700 zł.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Ubezpieczenie szkolne Interrisk - analiza oferty

28 LIS 2023
Ubezpieczenie NNW dla dziecka można kupić w dowolnym momencie, nawet jeśli...
Porada img

Ubezpieczenie na życie z Poczty - czy warto z niego skorzystać?

24 LIS 2023
Opcja zakupu ubezpieczenia na życie dostępna w placówkach Poczty Polskiej...
Porada img

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

24 LIS 2023
Kontuzja lub pogorszenie stanu zdrowia mogą być konsekwencjami...
Porada img

Ubezpieczenie na raka - jak wybrać najlepiej?

02 LIS 2023
Ubezpieczenie na wypadek nowotworu to produkt ubezpieczeniowy, którego...
Porada img

Ubezpieczenie na życie bez karencji – jak działa?

26 PAŹ 2023
Karencja jest zabezpieczeniem towarzystwa ubezpieczeniowego i oznacza...
Porada img

Ubezpieczenie na życie dla rodziny - jak je wybrać?

26 PAŹ 2023
Ubezpieczenie rodzinne to rozwiązanie, z którego może skorzystać wiele...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2023 | Mapa serwisu