Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Umowa podstawowa

Czym jest umowa podstawowa w ubezpieczeniach? Co obejmuje?Umowa podstawowa – typ umowy ubezpieczenia zawartej przez ubezpieczonego z towarzystwem ubezpieczeniowym. To podstawowa forma ochrony w przypadku chęci wykupienia polisy. Nie jest możliwe skorzystanie z rozszerzonej ochrony – na podstawie tak zwanej umowy dodatkowej – bez podpisania umowy podstawowej.

Umowa podstawowa najczęściej jest zawierana na podstawie wniosku ubezpieczeniowego zaakceptowanego przez ubezpieczalnię złożonego przez ubezpieczającego. W przypadku polisy na życie w wersji bezterminowej podstawowy zakres ochrony obejmuje na przykład śmierć klienta. Żeby obowiązywały pozostałe dostępne warianty ochrony, należy podpisać umowę dodatkową. Z reguły jest to możliwe zarówno w momencie zawierania umowy podstawowej, jak i w trakcie jej obowiązywania.

W przypadku ubezpieczania mienia, na przykład nieruchomości, umowa podstawowa może dotyczyć ochrony samych murów oraz konstrukcji, a uzupełnić można ją o dodatki w postaci ubezpieczenia wyposażenia.
Przykład praktyczny:
Pan Waldemar rozważa wykupienie polisy na życie. W tym celu umówił się na spotkanie z agentem ubezpieczeniowym, z którego pomocą chce wybrać najkorzystniejszą w swoim przypadku ofertę. Na spotkaniu agent przeprowadził z klientem wywiad, na podstawie którego przygotował zestawienie najlepszych propozycji odpowiadających potrzebom klienta. Okazało się, że w przypadku niektórych towarzystw ubezpieczeniowych pan Waldemar może pozwolić sobie na umowę podstawową, a w innych, w tym samym celu, musiałby już ją rozszerzyć.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Ubezpieczenie szkolne Interrisk - analiza oferty

28 LIS 2023
Ubezpieczenie NNW dla dziecka można kupić w dowolnym momencie, nawet jeśli...
Porada img

Ubezpieczenie na życie z Poczty - czy warto z niego skorzystać?

24 LIS 2023
Opcja zakupu ubezpieczenia na życie dostępna w placówkach Poczty Polskiej...
Porada img

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

24 LIS 2023
Kontuzja lub pogorszenie stanu zdrowia mogą być konsekwencjami...
Porada img

Ubezpieczenie na raka - jak wybrać najlepiej?

02 LIS 2023
Ubezpieczenie na wypadek nowotworu to produkt ubezpieczeniowy, którego...
Porada img

Ubezpieczenie na życie bez karencji – jak działa?

26 PAŹ 2023
Karencja jest zabezpieczeniem towarzystwa ubezpieczeniowego i oznacza...
Porada img

Ubezpieczenie na życie dla rodziny - jak je wybrać?

26 PAŹ 2023
Ubezpieczenie rodzinne to rozwiązanie, z którego może skorzystać wiele...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2023 | Mapa serwisu