Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Umowa podstawowa

Czym jest umowa podstawowa w ubezpieczeniach? Co obejmuje?Umowa podstawowa – typ umowy ubezpieczenia zawartej przez ubezpieczonego z towarzystwem ubezpieczeniowym. To podstawowa forma ochrony w przypadku chęci wykupienia polisy. Nie jest możliwe skorzystanie z rozszerzonej ochrony – na podstawie tak zwanej umowy dodatkowej – bez podpisania umowy podstawowej.

Umowa podstawowa najczęściej jest zawierana na podstawie wniosku ubezpieczeniowego zaakceptowanego przez ubezpieczalnię złożonego przez ubezpieczającego. W przypadku polisy na życie w wersji bezterminowej podstawowy zakres ochrony obejmuje na przykład śmierć klienta. Żeby obowiązywały pozostałe dostępne warianty ochrony, należy podpisać umowę dodatkową. Z reguły jest to możliwe zarówno w momencie zawierania umowy podstawowej, jak i w trakcie jej obowiązywania.

W przypadku ubezpieczania mienia, na przykład nieruchomości, umowa podstawowa może dotyczyć ochrony samych murów oraz konstrukcji, a uzupełnić można ją o dodatki w postaci ubezpieczenia wyposażenia.
Przykład praktyczny:
Pan Waldemar rozważa wykupienie polisy na życie. W tym celu umówił się na spotkanie z agentem ubezpieczeniowym, z którego pomocą chce wybrać najkorzystniejszą w swoim przypadku ofertę. Na spotkaniu agent przeprowadził z klientem wywiad, na podstawie którego przygotował zestawienie najlepszych propozycji odpowiadających potrzebom klienta. Okazało się, że w przypadku niektórych towarzystw ubezpieczeniowych pan Waldemar może pozwolić sobie na umowę podstawową, a w innych, w tym samym celu, musiałby już ją rozszerzyć.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

29 LIS 2022
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka - co warto wiedzieć?

21 WRZ 2022
Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka zapewnia pomoc finansową w...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

31 SIE 2022
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

31 SIE 2022
Kontuzja lub pogorszenie stanu zdrowia mogą być konsekwencjami...
Porada img

Uraz kręgosłupa - na jaką kwotę odszkodowania możesz liczyć?

29 SIE 2022
Uraz kręgosłupa miewa bardzo poważne skutki. Jeśli doszło do poważnego...
Porada img

Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka - ile wynosi?

26 SIE 2022
Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka przydaje się w sytuacji, gdy...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2022 | Mapa serwisu