Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Umowa podstawowa

Czym jest umowa podstawowa w ubezpieczeniach? Co obejmuje?Umowa podstawowa – typ umowy ubezpieczenia zawartej przez ubezpieczonego z towarzystwem ubezpieczeniowym. To podstawowa forma ochrony w przypadku chęci wykupienia polisy. Nie jest możliwe skorzystanie z rozszerzonej ochrony – na podstawie tak zwanej umowy dodatkowej – bez podpisania umowy podstawowej.

Umowa podstawowa najczęściej jest zawierana na podstawie wniosku ubezpieczeniowego zaakceptowanego przez ubezpieczalnię złożonego przez ubezpieczającego. W przypadku polisy na życie w wersji bezterminowej podstawowy zakres ochrony obejmuje na przykład śmierć klienta. Żeby obowiązywały pozostałe dostępne warianty ochrony, należy podpisać umowę dodatkową. Z reguły jest to możliwe zarówno w momencie zawierania umowy podstawowej, jak i w trakcie jej obowiązywania.

W przypadku ubezpieczania mienia, na przykład nieruchomości, umowa podstawowa może dotyczyć ochrony samych murów oraz konstrukcji, a uzupełnić można ją o dodatki w postaci ubezpieczenia wyposażenia.
Przykład praktyczny:
Pan Waldemar rozważa wykupienie polisy na życie. W tym celu umówił się na spotkanie z agentem ubezpieczeniowym, z którego pomocą chce wybrać najkorzystniejszą w swoim przypadku ofertę. Na spotkaniu agent przeprowadził z klientem wywiad, na podstawie którego przygotował zestawienie najlepszych propozycji odpowiadających potrzebom klienta. Okazało się, że w przypadku niektórych towarzystw ubezpieczeniowych pan Waldemar może pozwolić sobie na umowę podstawową, a w innych, w tym samym celu, musiałby już ją rozszerzyć.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Rodzaje ubezpieczeń na życie - które wybrać?

17 MAR 2023
Ubezpieczenie na życie to nie tylko odszkodowanie za zdiagnozowaną chorobę,...
Porada img

Czy można ubezpieczyć się na życie wielokrotnie?

07 MAR 2023
W sytuacji, gdy posiadamy już indywidualną polisę na życie, a pracodawca...
Porada img

Choroby przewlekłe w polisie na życie

06 MAR 2023
Za diagnozowanie choroby przewlekłej ubezpieczyciel wypłaci nam nawet...
Porada img

Polisa na życie - online czy offline?

06 MAR 2023
Zakup polisy na życie nie należy do łatwych – musimy wybrać odpowiednie...
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

06 MAR 2023
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie lekowe - na czym polega?

03 MAR 2023
Leczenie w Polsce, bez względu na to, czego ono dotyczy, bywa naprawdę...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2023 | Mapa serwisu