Umowa podstawowa

Czym jest umowa podstawowa w ubezpieczeniach? Co obejmuje?Umowa podstawowa – typ umowy ubezpieczenia zawartej przez ubezpieczonego z towarzystwem ubezpieczeniowym. To podstawowa forma ochrony w przypadku chęci wykupienia polisy. Nie jest możliwe skorzystanie z rozszerzonej ochrony – na podstawie tak zwanej umowy dodatkowej – bez podpisania umowy podstawowej.

Umowa podstawowa najczęściej jest zawierana na podstawie wniosku ubezpieczeniowego zaakceptowanego przez ubezpieczalnię złożonego przez ubezpieczającego. W przypadku polisy na życie w wersji bezterminowej podstawowy zakres ochrony obejmuje na przykład śmierć klienta. Żeby obowiązywały pozostałe dostępne warianty ochrony, należy podpisać umowę dodatkową. Z reguły jest to możliwe zarówno w momencie zawierania umowy podstawowej, jak i w trakcie jej obowiązywania.

W przypadku ubezpieczania mienia, na przykład nieruchomości, umowa podstawowa może dotyczyć ochrony samych murów oraz konstrukcji, a uzupełnić można ją o dodatki w postaci ubezpieczenia wyposażenia.
Przykład praktyczny:
Pan Waldemar rozważa wykupienie polisy na życie. W tym celu umówił się na spotkanie z agentem ubezpieczeniowym, z którego pomocą chce wybrać najkorzystniejszą w swoim przypadku ofertę. Na spotkaniu agent przeprowadził z klientem wywiad, na podstawie którego przygotował zestawienie najlepszych propozycji odpowiadających potrzebom klienta. Okazało się, że w przypadku niektórych towarzystw ubezpieczeniowych pan Waldemar może pozwolić sobie na umowę podstawową, a w innych, w tym samym celu, musiałby już ją rozszerzyć.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Jak wysokie odszkodowanie za złamany palec?

17 KWI 2024
Odszkodowanie za złamanie palca może wynosić zarówno 200 zł, jak i 2 000...
Porada img

Ubezpieczenie bezskładkowe - na czym polega?

09 KWI 2024
Decydujemy się na zakup ubezpieczenia na życie, by w ten sposób...
Porada img

Odszkodowanie za śmierć babci, dziadka - komu się należy i jak je uzyskać

04 KWI 2024
Jedną z bardzo smutnych okoliczności w życiu jest śmierć bliskich osób, w...
Porada img

Badanie wzroku - ile kosztuje prywatnie i jak przebiega?

03 KWI 2024
W świecie, gdzie nasze oczy są codziennie wystawione na próbę przez długie...
Porada img

Uraz barku a odszkodowanie

03 KWI 2024
Uraz ciała może stanowić podstawę do tego, abyś otrzymał świadczenie z...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamany nos?

22 MAR 2024
Złamany nos to nie tylko przykry i nieprzyjemny uraz, ale może też mocno...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu