Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Zadośćuczynienie

Czym jest zadośćuczynienie?Zadośćuczynienie – w prawie polskim (Kodeks cywilny) jest to sposób wyrównania szkody niemajątkowej, który ma stanowić rekompensatę za doznaną krzywdę. Zazwyczaj jest wypłacane jednorazowo, chyba że w przyszłości pojawią się dodatkowe konsekwencje związanie z wypadkiem, których przewidzenie w trakcie ustalania wysokości zadośćuczynienia nie były jeszcze możliwe. 

Celem zadośćuczynienia jest złagodzenie cierpień fizycznych lub psychicznych oraz poważnych ograniczeń (np. zawodowych) rozwoju osoby poszkodowanej, powstałych w wyniku czyjegoś działania. Wypłacenie zadośćuczynienia może być konieczne w sytuacji wystąpienia u poszkodowanego poważnego stresu powypadkowego.

W procesie ustalania wysokości zadośćuczynienia bierze się pod uwagę różne czynniki ogólne oraz cechy indywidualne związane z konkretną sytuacją. Zadośćuczynienie może być przyznane także spadkobiercom osoby poszkodowanej, jeżeli zmarła ona na skutek wypadku.
Przykład praktyczny:
Podczas podróży samochodem pan Jarosław nieznacznie przekroczył prędkość, w związku z czym nie zauważył przechodzącego przez jezdnię ośmioletniego dziecka i nie zatrzymał się. Dziecko zdążyło uskoczyć (a pan Jarosław po chwili się zatrzymał). Dla ośmiolatka było to przeżycie tak traumatyczne, że z powodu stresu dziecko trawiło na jakiś czas do szpitala. Kierowca został zatrzymany i ukarany w stosowny sposób za złamanie przepisów ruchu drogowego, natomiast za wystraszenie dziecka została mu przyznana kara w postaci zadośćuczynienia dla rodziców dziecka.

« Powrót do słownika

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamany nos?

22 MAR 2024
Złamany nos to nie tylko przykry i nieprzyjemny uraz, ale może też mocno...
Porada img

Badanie wzroku - ile kosztuje prywatnie i jak przebiega?

11 MAR 2024
W świecie, gdzie nasze oczy są codziennie wystawione na próbę przez długie...
Porada img

Jak sprawdzić wysokość odszkodowania w PZU?

08 MAR 2024
Indywidualne oraz grupowe ubezpieczenie na życie PZU to produkty, które...
Porada img

Prywatne ubezpieczenie stomatologiczne - czy warto kupić i ile kosztuje?

07 MAR 2024
Leczenie stomatologiczne może kosztować bardzo dużo – za jeden zabieg...
Porada img

Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym

07 MAR 2024
Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym stanowi zabezpieczenie na...
Porada img

Za jaki uraz głowy poszkodowany może uzyskać odszkodowanie?

21 LUT 2024
Uraz głowy może nie tylko wykluczyć na jakiś czas z życia zawodowego, lecz...
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu