Czym jest zadośćuczynienie?Zadośćuczynienie – w prawie polskim (Kodeks cywilny) jest to sposób wyrównania szkody niemajątkowej, który ma stanowić rekompensatę za doznaną krzywdę. Zazwyczaj jest wypłacane jednorazowo, chyba że w przyszłości pojawią się dodatkowe konsekwencje związanie z wypadkiem, których przewidzenie w trakcie ustalania wysokości zadośćuczynienia nie były jeszcze możliwe.
Celem zadośćuczynienia jest złagodzenie cierpień fizycznych lub psychicznych oraz poważnych ograniczeń (np. zawodowych) rozwoju osoby poszkodowanej, powstałych w wyniku czyjegoś działania. Wypłacenie zadośćuczynienia może być konieczne w sytuacji wystąpienia u poszkodowanego poważnego stresu powypadkowego.
W procesie ustalania wysokości zadośćuczynienia bierze się pod uwagę różne czynniki ogólne oraz cechy indywidualne związane z konkretną sytuacją. Zadośćuczynienie może być przyznane także spadkobiercom osoby poszkodowanej, jeżeli zmarła ona na skutek wypadku.
Podczas podróży samochodem pan Jarosław nieznacznie przekroczył prędkość, w związku z czym nie zauważył przechodzącego przez jezdnię ośmioletniego dziecka i nie zatrzymał się. Dziecko zdążyło uskoczyć (a pan Jarosław po chwili się zatrzymał). Dla ośmiolatka było to przeżycie tak traumatyczne, że z powodu stresu dziecko trawiło na jakiś czas do szpitala. Kierowca został zatrzymany i ukarany w stosowny sposób za złamanie przepisów ruchu drogowego, natomiast za wystraszenie dziecka została mu przyznana kara w postaci zadośćuczynienia dla rodziców dziecka.