Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 4 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Choroby przewlekłe w polisie na życie

Data aktualizacji: 06 PAŹ 2020

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Choroby przewlekłe w polisie na życie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

29 LIS 2022
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka - co warto wiedzieć?

21 WRZ 2022
Ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka zapewnia pomoc finansową w...
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamaną nogę?

31 SIE 2022
Złamanie nogi może być podstawą do wypłaty odszkodowania z polisy na...
Porada img

Jak uzyskać odszkodowanie za uraz lub uszczerbek na zdrowiu?

31 SIE 2022
Kontuzja lub pogorszenie stanu zdrowia mogą być konsekwencjami...
Porada img

Uraz kręgosłupa - na jaką kwotę odszkodowania możesz liczyć?

29 SIE 2022
Uraz kręgosłupa miewa bardzo poważne skutki. Jeśli doszło do poważnego...
Porada img

Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka - ile wynosi?

26 SIE 2022
Odszkodowanie po operacji cieśni nadgarstka przydaje się w sytuacji, gdy...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Za diagnozowanie choroby przewlekłej ubezpieczyciel wypłaci nam nawet kilkaset tysięcy złotych. Gorzej, jeśli w przeszłości przechodziliśmy poważne zachorowanie. Wtedy przy zawieraniu polisy na życie prawdopodobnie zapłacimy więcej za składkę. Wszystko przez wyższe ryzyko ubezpieczeniowe.
Spis treści
  Pokaż wszystkie
  Sprawdźmy, jak definiowane są choroby przewlekłe oraz jaki mają wpływ na ostateczny kształt naszej polisy na życie. Dzięki temu łatwiej będzie nam wybrać odpowiedni produkt.
   


  Choroby przewlekłe w ochronie podstawowej czy jako dodatek?

  Głównym zadaniem ubezpieczenia na życie jest zabezpieczenie finansowe dla naszych bliskich na wypadek naszej śmierci. Możemy się ubezpieczyć na niemalże dowolną sumę, ponieważ wybór mamy od niewysokich kwot rzędu 10 000 - 20 000 zł do znacznie większych, np. 1 000 000 zł.

  W polisach na życie zakres ochrony dzieli się na podstawowy i rozszerzony. Ponieważ podstawa zawiera zwykle tylko 1 zdarzenie (zgon ubezpieczonego i wypłata świadczenia uposażonym), choroby przewlekłe, a dokładniej poważne zachorowanie, występują jako dodatek do podstawy.

  Dodatkowa ochrona oznacza, że:
  • zwiększamy szansę na wypłatę odszkodowania,
  • płacimy za ubezpieczenie nieco wyższą składkę,
  • wybieramy osobną sumę ubezpieczenia, np. 100 000 zł,
  • umowa rozszerzona przestaje działać, jeśli towarzystwo wypłaci całą sumę ubezpieczenia,
  • korzystamy z ochrony w przewidzianym terminie, np. do skończenia 65 roku życia,
  • obowiązują nas osobne wyłączenia i limity odpowiedzialności,
  • należy liczyć się z karencją, czyli czasowym brakiem odpowiedzialności finansowej ze strony ubezpieczyciela, np. przez 3 miesiące od zawarcia umowy.
  Jeśli zdecydujemy się na rozszerzenie polisy o choroby przewlekłe, zapłacimy wyższą składkę, ale nie w każdym wieku. Przykładowo, osoba młoda do 30 roku życia nie odczuje różnicy w porównaniu z 50-latkiem. Wszystko przez ryzyko ubezpieczeniowe rośnie wraz z wiekiem. Statystycznie, osoba starsza jest bardziej narażona na zdiagnozowanie u siebie poważnej choroby i nie cieszy się już bardzo dobrym stanem zdrowia.

  Statystykę może potwierdzić lub jej zaprzeczyć ankieta medyczna, w której przyszły ubezpieczony odpowiada na szereg pytań. Dotyczą one m.in. trybu życia, nałogów, występowania chorób przewlekłych wśród członków najbliższej rodziny i zdiagnozowania w przeszłości którejś z chorób bądź poddaniu się z tego tytułu operacji.


  Czym są choroby przewlekłe w polisie na życie?

  Choroba przewlekła to problemy zdrowotne, które utrzymują się dłużej niż 3 miesiące lub mają tendencję do nawracania. Z czasem objawy coraz bardziej się nasilają i są uciążliwe w codziennym życiu. Choroby przewlekłe charakteryzuje również nieuleczalność, gdzie leczenie dotyczy wyłącznie objawów choroby.
  Wśród chorób przewlekłych można wymienić:
  • choroby układu krążenia,
  • nowotwory,
  • choroby układu oddechowego,
  • cukrzyca,
  • otyłość,
  • osteoporoza,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • epilepsja,
  • przewlekła choroba nerek,
  • HIV/AIDS.
  Są to choroby, o które z pewnością zapyta nas ubezpieczyciel poprzez ankietę medyczną. Posiadanie tych chorób ma wpływ na nasze zdrowie, jak również i ryzyko śmierci. W ankiecie medycznej mogą również pojawić się pytania dotyczące naszego stylu życia, co również przekłada się na posiadane choroby przewlekłe, np. czy stosujemy używki, jak wygląda nasza aktywność fizyczna, jak wygląda nasza dieta itp.

  Posiadanie chorób przewlekłych wpływa przede wszystkim na kształt polisy, gdy zależy nam na rozszerzeniu ochrony w zakresie ochrony zdrowotnej.


  Kiedy nie będzie świadczenia za zdiagnozowanie choroby przewlekłej?

  Powinniśmy pamiętać o tym, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe w dokumencie OWU dokładnie opisuje listę okoliczności, w ma prawo odstąpić od warunków umowy. Dotyczy to sytuacji, w których ubezpieczony zataił ważne informacje dotyczące swojego stanu zdrowia, jak również poważne zachorowanie wystąpiło wskutek popełnienia czynu uznawanego za przestępstwo, bójki, aktów przemocy lub zażywania substancji odurzających.

  Lista wyłączeń odpowiedzialności najczęściej jest dokładnie opisana. Przykładowo posłużmy się tutaj zapisem towarzystwa ubezpieczeniowego Generali, które również dokładnie określa okoliczności, w jakich następuje wyłączenie odpowiedzialności. W takich sytuacjach możemy mieć zatem pewność, że świadczenia nie zostanie nam wypłacone, ponieważ poważne zachorowanie będzie wynikiem:
  • wojny, działań wojennych lub stanu wojennego; aktywnego i dobrowolnego uczestnictwa w aktach przemocy, terroryzmu, zamieszkach lub rozruchach; 
  • niedorozwoju umysłowego lub zaburzeń psychicznych oraz ich skutków; 
  • spożycia alkoholu (rozumianego jako stężenie alkoholu we krwi co najmniej 0,2 promila albo obecność alkoholu w wydychanym powietrzu co najmniej 0,1 mg w 1 dm sześciennym); 
  • usiłowania lub popełnienia przestępstwa, 
  • próby samobójczej, 
  • świadomego samookaleczenia lub okaleczenia na jego prośbę, niezależnie od stanu jego poczytalności; 
  • wypadku lotniczego zaistniałego w czasie przebywania na pokładzie samolotu innego niż samolot przewoźnika lotniczego; 
  • prowadzenia pojazdu mechanicznego bez posiadania odpowiednich uprawnień lub prowadzenia pojazdów niedopuszczonych do ruchu drogowego, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa; 
  • wad wrodzonych i schorzeniami będącymi ich skutkiem; 
  • choroby AIDS;
  • jeśli poważne zachorowanie zostało zdiagnozowane lub było leczone przed dniem objęcia ochroną ubezpieczeniową;
  • uprawiania niebezpiecznych sportów lub aktywności fizycznych albo udziału w niebezpiecznych zajęciach sportowych lub aktywnościach fizycznych. 
  TU Generali wymienia również precyzyjnie, które sporty uznaje za niebezpieczne. Są to: baloniarstwo, lotniarstwo, paralotniarstwo, szybownictwo, motolotniarstwo, sporty motorowe i motorowodne (uprawiane pojazdami niezależnie od pojemności silnika),sporty walki, sporty spadochronowe, wspinaczkę górską lub skałkową, speleologię, skoki do wody, nurkowanie przy użyciu specjalistycznego sprzętu, skoki na elastycznej linie (bungee jumping),rafting i wszystkie jego odmiany, żeglarstwo morskie, kitesurfing, off-road skiing/heliskiing, kaskaderstwo, jazdę na quadach oraz udział w zawodach sportowych poza lekkoatletyką i pływaniem oraz udziałem w szkolnych zawodach sportowych.

  Zapoznanie się z wyłączeniami odpowiedzialności przed podpisaniem umowy pozwala nam na przyszłość uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki w sytuacji, gdy nie otrzymamy odszkodowania. Warto zatem zapoznać się z tym punktem umowy odpowiednio wcześniej.


  Jak otrzymać świadczenie za zdiagnozowanie choroby przewlekłej?

  W sytuacji, gdy zdarzy nam się poważnie zachorować, niezwykle cenna jest wiedza w zakresie procedur zgłoszenia roszczenia ubezpieczycielowi. Niedopełnienie wszystkich koniecznych punktów może skutkować wydłużeniem czasu oczekiwania na świadczenie, ponieważ ubezpieczyciel będzie wymagał od nas skompletowania wszystkich niezbędnych dokumentów.

  W przypadku polisy Generali Z Myślą o Życiu powinniśmy przesłać:
  • wniosek o wypłatę świadczenia wraz z oświadczeniem potwierdzającym dane z dokumentu tożsamości osoby zgłaszającej roszczenie,
  • kopię dokumentacji medycznej potwierdzającej wystąpienie poważnego zachorowania.
  Towarzystwo ubezpieczeniowe może zgłosić się do ubezpieczonego celem uzupełnienia dokumentacji medycznej. Oceny stopnia zachorowania dokonuje wskazany przez firmę ubezpieczeniową lekarz orzecznik. 


  Ile kosztuje ubezpieczenie od choroby przewlekłej? 

  Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej polisy, powinniśmy samodzielnie porównać dostępne oferty. Dzięki temu możemy nie tylko zaoszczędzić, znajdując tańsze oferty, ale również znaleźć bardziej satysfakcjonujące nas rozwiązania ochrony. Zawsze powinniśmy sprawdzać listę chorób, które zostają objęte ochroną, jak również wspomniane wcześniej wyłączenia ochrony.

  Sprawdziliśmy zakres cen tych polis na życie, które zawierają poważne zachorowanie. Dla porównania pokazujemy też, jak różni się składka w zależności od wysokości świadczenia.


  Koszt polisy na życie od chorób przewlekłych


  Wysokość odszkodowania za poważne zachorowanie
   
  Składka miesięczna
  6 000 zł 40 zł
  7 000 zł 49 zł
  8 000 zł 70 zł
  10 000 zł 76 zł
  20 000 zł 190 zł
  25 000 zł 230 zł
  30 000 zł 350 zł
  Tabela 1. Na podstawie porównywarki rankingubezpieczennazycie.pl stan na 15.09.2020 r.

  Wybór ubezpieczenia to sprawa naprawdę indywidualna i warto kierować się tu własnymi potrzebami. Stan zdrowia każdego z nas, bez względu na wiek, jest zupełnie inny, część z nas posiada już jakieś dolegliwości, schorzenia lub nawet obciążenie genetyczne, które w przyszłości może przynieść nam poważne problemy zdrowotne. Dla części osób zagrożeniem może być określony, często pojawiający się w rodzinie nowotwór, dla kogoś innego z kolei np. choroba Alzheimera. Właśnie dlatego warto dobrze dopasować ofertę do swoich potrzeb.
   
  Dobra polisa na życie ma zagwarantować nam oraz naszym najbliższym wsparcie finansowe w wielu różnych sytuacjach, w których dochodzi do zagrożenia naszego życia, jak również zdrowia. Ubezpieczenie powinno brać pod uwagę posiadane przez nas choroby przewlekłe. Dlatego właśnie przed zakupem powinniśmy pamiętać, by porównać oferty i zwracać uwagę na cenę oraz oferowany zakres ochrony. Jeśli zależy nam, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
  To warto wiedzieć
  1. Choroby przewlekłe to problemy zdrowotne trwające dłużej niż 3 miesiące lub mające tendencję do nawracania

  2. Przykładowe choroby przewlekłe to nowotwór, cukrzyca i otyłość

  3. Zatajenie informacji o naszym stanie zdrowia, w tym chorobach przewlekłych, działa na naszą niekorzyść przy wypłacie odszkodowania

  4. Przed zakupem ubezpieczenia warto porównać dostępne oferty, by znaleźć najbardziej korzystne rozwiązanie
  Redakcja

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (0)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2022 | Mapa serwisu