Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Porównaj cenySpis treści
Główną funkcją ubezpieczenia na życie jest zabezpieczenie na wypadek nagłej śmierci. Warto jednak wiedzieć, że zakres ochrony można dowolnie rozszerzać, zatem może obejmować nie tylko nas, ale również naszego partnera oraz dzieci. Jednym ze szczególnych zagrożeń, jakie może je dotknąć, jest dziecięce porażenie mózgowe.Czym jest dziecięce porażenie mózgowe?
Dziecięce porażenie mózgowe to zespół objawów chorobowych, które dotyczą ośrodkowego układu nerwowego, a w szczególności neuronu ruchowego. Może on pojawić się u dziecka na różnym etapie rozwoju – zarówno w czasie ciąży, podczas porodu, jak i w okresie okołoporodowym.Co może być przyczyną dziecięcego porażenia mózgowego:
- niedotlenienie i niedokrwienie,
- wcześniactwo,
- skrajnie mała masa płodu,
- ciąża wielopłodowa,
- urodzenie dziecka w wieku poniżej 16 roku życia,
- urodzenie dziecka w wieku powyżej 40 roku życia.
Jak zabezpieczyć się finansowo na wypadek mózgowego porażenia u dziecka?
Pojawienie się mózgowego porażenia dziecięce (MPD) u dziecka wpływa na życie całej rodziny. Dziecko będzie wymagało zarówno regularnej opieki medycznej, jak i stałej rehabilitacji. Koszty z tym związane są naprawdę spore. Im więcej czasu oraz pieniędzy zainwestujemy w leczenie naszego dziecka, tym większe możliwości oraz lepsze będzie jego funkcjonowanie. MPD wymaga dużego zaangażowania wśród bliskich, cierpliwości oraz wytrwałości w konsekwentnej pomocy. Jednak najlepsze chęci nie pomogą tam, gdzie będą potrzebne pieniądze.W sytuacji MPD przydać się może posiadanie ubezpieczenia na życie. Ochrona z polisy może nas zabezpieczyć na wypadek zdiagnozowania MPD u naszej pociechy. Ubezpieczyciel po przedstawieniu dokumentacji związanej z postawioną diagnozą u dziecka wypłaci ustalone świadczenie. W zależności od wybranej oferty, pomocny może być również pakiet assistance.
Umowa w polisie na życie dotycząca ochrony zdrowia dziecka jest zawierana na 12 miesięcy. Po roku możemy ją kontynuować.
Pamiętajmy jednak o tym, że ochrona z polisy na życie dotycząca mózgowego porażenia dziecięcego jest możliwa wyłącznie dla określonej grupy wiekowej. Przykładowo, TU Uniqa w polisie Ubezpieczenie Dodatkowe na Wypadek Ciężkiego Zachorowania Dziecka Ubezpieczonego ustala górną granicę ochrony na 25 urodziny dziecka. Po tym czasie umowa automatycznie wygasa.
Oprócz MPD Uniqa zabezpiecza również na wypadek:
- nowotworu,
- niewydolności nerek,
- całkowitej utraty wzroku,
- śpiączki,
- oparzeń,
- utraty mowy,
- utraty słuchu,
- utraty kończyn,
- dystrofii mięśniowej,
- zespołu Downa,
- mukowiscydozy,
- pneumokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych,
- przeszczepu narządów,
- operacji zastawek serca.
Jak duże świadczenie za dziecięce porażenie mózgowe?
Kwota, jaką możemy otrzymać z tytułu poważnego zachorowania dziecka, w dużej mierze zależy od rodziców.Świadczenie, a właściwie jego wysokość, są zależne od tego, na jak wysoką sumę ubezpieczenia się zdecydujemy. Należy jednak pamiętać o tym, że wysokość sumy ubezpieczenia będzie podnosić składkę. Dlatego często wybór sumy ubezpieczenia zależy od naszych możliwości finansowych.
Ubezpieczyciel może nam odmówić zawarcia umowy w przypadku, gdy deklarowane zarobki są za niskie względem wybranej sumy ubezpieczenia i składki.
Warto również pamiętać o tym, że świadczenia wypłacane z polisy mają swoje ograniczenia w postaci limitów. Dotyczy to sytuacji, kiedy ubezpieczonemu przytrafi się kilka zdarzeń, np. złamanie nogi, pobyt w szpitalu, a następnie diagnozowanie poważnej choroby. W takim przypadku za ostatnie zdarzenie polisowe rodzice mogą nie otrzymać pełnej sumy, jaką przewidywała wcześniej umowa. Kwota może zostać pomniejszona o wcześniejsze wypłaty odszkodowania.
W jakich sytuacjach ubezpieczyciel wypłaci świadczenie za dziecięce porażenie mózgowe?
Wypłata świadczenia jest możliwa, gdy złożyły wniosek roszczenia wraz z pełną dokumentacją medyczną dziecka. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe określa listę niezbędnych do wypłaty świadczenia dokumentów, zatem warto zapoznać się z nimi przed podpisaniem umowy.Potrzebne będą wyniki badań oraz opinie specjalistów, ponieważ MPD jest schorzeniem bardzo poważnym.
Towarzystwo na wypłacenie środków ma 30 dni. W zależności od warunków umowy takie świadczenie może być wypłacone od razu po diagnozie lub w comiesięcznych ratach.
Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia za mózgowe porażenie dziecka?
Istnieją okoliczności zdarzenia polisowego, które mogą spowodować brak wypłaty świadczenia.Ubezpieczyciel może odstąpić od warunków umowy. Brak odszkodowania może być spowodowany również karencją, czyli okresem pomiędzy zawarciem umowy, a rozpoczęciem ochrony w danym zakresie.
Przykładowo – karencja dotycząca urodzenia dziecka może wynosić 12 miesięcy. Oznacza to, że panie, które są w ciąży i zdecydują się na zakup ubezpieczenia na życie, mogą nie otrzymać świadczenia z tytułu urodzenia dziecka, a co za tym idzie również z powodu wystąpienia MPD.
Inną przyczyną, dla której ubezpieczyciel nie wypłaci świadczeni jest zatajanie ważnych informacji o stanie zdrowia, jak również wyłączenia odpowiedzialności, które znajdziemy w dokumencie OWU.
Ubezpieczyciel określa w nich sytuacje, w których może nie wypłacić należnych pieniędzy, np.
- nadużycia alkoholu, narkotyków lub lekarstw,
- umyślnego spowodowania choroby, samookaleczenia lub próby samobójstwa,
- przebywania pod wpływem promieni jonizujących w znaczeniu ustawy o ochronie przed promieniowaniem chyba, że promieniowanie następuje pod nadzorem medycznym dla celów leczniczych,
- działań wojennych,
- udziału w zamieszkach lub aktach terroru,
- zarażenia wirusem HIV,
- uprawiania przez Dziecko Ubezpieczonego niebezpiecznych sportów tj. spadochroniarstwo, lotniarstwo, baloniarstwo, akrobatyka, kaskaderstwo, alpinizm, speleologia, nurkowanie z aparatem oddechowym, sporty walki i skoki na gumowej linie.
Istnieje również możliwość, że towarzystwo ubezpieczeniowe może również nie wypłacić odszkodowania w sytuacji, gdy problemy zdrowotne dziecka zostały rozpoznane wcześniej, przed zawarciem polisy.
Dotyczy to np. sytuacji, w których osoba decydująca się na zakup polisy posiada już dziecko cierpiące na MPD lub kobieta, która jest w trakcie ciąży i MPD zostało już rozpoznane przed rozwiązaniem.
Jak rozpoznać objawy mózgowego porażenia u dziecka?
Mózgowe porażenie dziecięce jest to zespół objawów, który zostaje rozpoznany na wczesnym etapie życia noworodka. Do pierwszych objawów, które można zaobserwować u dziecka należą:
- nadmierna wiotkość mięśni,
- trudności w połykaniu pokarmów,
- asymetria w ułożeniu ciała,
- drgawki.
Ubezpieczenie na życie ma za zadanie zapewnić nam oraz naszym bliskim pomoc finansową w wielu różnych sytuacjach, w których dochodzi do zagrożenia naszego życia i zdrowia. Przed zakupem należy jednak pamiętać o tym, że istotna jest również cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
To warto wiedzieć
1. Ubezpieczenie na życie w swojej podstawowej funkcji zabezpiecza ubezpieczonego na wypadek jego śmierci2. Polisa na życie może obejmować dzieci ubezpieczonego
3. Zakres ochrony z polisy na życie w wielu przypadkach uwzględnia możliwość zdiagnozowania MPD
4. Bez porównania ofert łatwo wybrać zbyt drogą i nieatrakcyjną ofertę
Wasze komentarze (0)