Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 2 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Kogo można uposażyć w polisie na życie?

Data aktualizacji: 26 PAŹ 2020

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Kogo można uposażyć w polisie na życie?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Rodzaje ubezpieczeń na życie - które wybrać?

17 MAR 2023
Ubezpieczenie na życie to nie tylko odszkodowanie za zdiagnozowaną chorobę,...
Porada img

Czy można ubezpieczyć się na życie wielokrotnie?

07 MAR 2023
W sytuacji, gdy posiadamy już indywidualną polisę na życie, a pracodawca...
Porada img

Choroby przewlekłe w polisie na życie

06 MAR 2023
Za diagnozowanie choroby przewlekłej ubezpieczyciel wypłaci nam nawet...
Porada img

Polisa na życie - online czy offline?

06 MAR 2023
Zakup polisy na życie nie należy do łatwych – musimy wybrać odpowiednie...
Porada img

Czy ubezpieczenie na życie działa za granicą?

06 MAR 2023
Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci oraz...
Porada img

Ubezpieczenie lekowe - na czym polega?

03 MAR 2023
Leczenie w Polsce, bez względu na to, czego ono dotyczy, bywa naprawdę...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
 • Ilość umów dodatkowych
 • Wiek przystąpienia
 • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
 • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
W sytuacji, gdy umiera bliska nam osoba, możemy otrzymać świadczenia z tytułu ubezpieczenia na życie. Takie odszkodowanie przysługuje jednak określonym osobom, dlatego warto wiedzieć – komu się ono należy oraz w jakiej części.
Spis treści
  Pokaż wszystkie
  Sprawdźmy kto może otrzymać odszkodowanie, czy takie świadczenie jest opodatkowane i jaka jest różnica między dziedziczeniem środków z polisy od odszkodowania.
   

  Z jakiej polisy na życie można dziedziczyć środki?

  Na początku wyjaśnijmy na czym polega dziedziczenie środków z ubezpieczenia. Jest to uzależnione od rodzaju polisy, jaką posiadała osoba zmarła.

  Ubezpieczenia ochronne czyli indywidualne, terminowe oraz bezterminowe całą składkę kierują na konto wypłaty odszkodowania dla ubezpieczonego. W przypadku polisy mieszanej część składki odprowadzana jest na ochronę, a część kierowana na oszczędności lub inwestycje. W takiej sytuacji osoba uposażona może otrzymać świadczenie z części ochronnej, a z pozostałej może dziedziczyć środki.

  Takie świadczenie jest realizowane w sytuacji, gdy dojdzie do zgonu ubezpieczonego. Świadczenie może natomiast otrzymać osoba uposażona, czyli wskazana w umowie ubezpieczeniowej. Mogą to być zarówno osoby najbliższe, jak i zupełnie niespokrewnione. Gdy nie podamy w umowie z ubezpieczycielem konkretnych osób, które chcemy uposażyć, środki zostają przekazane wszystkim uprawnionym do dziedziczenia z zachowaniem kolejności. Będą to:
  • współmałżonek,
  • dzieci,
  • wnuki,
  • rodzice,
  • rodzeństwo,
  • dzieci rodzeństwa.
   

  Kim jest osoba uposażona?

  W chwili, gdy podpisujemy umowę z ubezpieczycielem, powinniśmy wskazać osoby, do których chcemy, by trafiły środki z naszej polisy. Wskazać możemy dowolne osoby – zarówno dzieci, współmałżonka, jak i rodzeństwo czy kuzynostwo. Mogą to być również osoby spoza naszej rodziny – przyjaciel, wspólnik czy sąsiad. Brak wskazania odpowiednich osób będzie skutkować wypłaceniem środków osobom uprawnionym do dziedziczenia. Dla części osób może to być słuszne rozwiązanie, dla innych – z uwagi na problemy rodzinne, chęć wsparcia przyjaciół czy jakiekolwiek inne okoliczności – takie rozwiązanie może być nie do przyjęcia.

  Oprócz wskazania osób w umowie określić możemy również jak duża część naszych pieniędzy ma trafić do poszczególnych osób. Swoje środki możemy oczywiście podzielić po równo lub doprecyzować np. które z naszych dzieci ma otrzymać większą część z uwagi na problemy finansowe, w jakich się znajduje nasza pociecha. Z wielu różnych powodów możemy chcieć, by kwoty świadczenia dla każdego z uposażonych stanowiły inną sumę pieniędzy. Jest to nasza decyzja i warto się nad nią zastanowić.

  Najczęściej firmy ubezpieczeniowe dokładnie opisują zapis o uposażonych. Za przykład podać możemy ofertę grupy PZU Spokój na Każdy Dzień, gdzie ubezpieczyciel wskazuje dokładną kolejność osób uposażonych, które dostaną odszkodowanie. Będą to:
  • małżonek - odszkodowanie w całości,
  • dzieci - odszkodowanie w częściach równych,
  • rodzice - odszkodowanie w częściach równych,
  • inni ustawowi spadkobiercy ubezpieczonego - odszkodowanie w częściach równych.
  Otrzymanie środków z polisy jest również zależne od osób uprawnionych do dziedziczenia. Zdarzyć się może, że umiera stosunkowo młoda osoba, której polisa wypłaci środki dzieciom oraz współmałżonkowi. Może się jednak również zdarzyć, że wśród osób, które mają podstawy do dziedziczenia są również wnuki, rodzeństwo oraz dzieci rodzeństwa ubezpieczonego.
   

  Kogo możemy uposażyć?

  Od ubezpieczyciela najczęściej otrzymujemy pełną dowolność w kwestii wyboru osób uposażonych. Możemy zatem wskazać najbliższe nam osoby, jak i wszystkie dzieci oprócz jednego, które zerwało z nami kontakt, a także osoby spoza naszej rodziny – np. najlepszą koleżankę z pracy. Zastanówmy się zatem dobrze, komu środki z naszej polisy najbardziej pomogą i tę osobę uposażmy. Bez względu czy posiadamy dzieci, czy założyliśmy rodzinę czy też nie – możemy wskazać wybrane przez nas osoby.
  W przypadku związków nieformalnych jest to niezwykle ważny zapis, w szczególności, gdy posiadamy dzieci z wcześniejszego związku. Brak wskazania w umowie partnera może skutkować tym, że środki z polisy trafią do spokrewnionych z nami osób.
   

  Czy pieniądze z ubezpieczenia na życie są opodatkowane?

  Kwestią podatków od ubezpieczeń zajmuje się prawo, które dokładnie precyzuje kiedy polisa podlega opodatkowaniu, a kiedy nie. Określa to art. 831 § 3, który jasno wskazuje, że suma ubezpieczenia, która przypada uposażonym, nie wchodzi w część spadku po ubezpieczonym. Dlatego podatek nie dotyczy tych polis na życie, które służą finansowej ochronie życia i zdrowia.
   

  Czy ubezpieczenie na życie może stanowić element spadku? 

  Sprawa spadku po zmarłym jest najczęściej ważna dla tych osób, które nie chcą go przyjąć np. z powodu długów po zmarłej osobie. W sytuacji, gdy suma pożyczek lub wysokość kredytu przewyższa kwotę spadku, możemy odmówić przyjmowania spadku po zmarłym.

  W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że świadczenie z polisy na życie nie stanowi części spadkowej. W sytuacji, gdy chcemy odrzucić spadek, możemy w dalszym ciągu otrzymać środki z ubezpieczenia.
   

  Kiedy dziedziczenie środków nie będzie możliwe?

  Pamiętajmy również o tym, że pomimo zgonu ubezpieczonego, środki nie zawsze muszą do nas trafić. Istnieją okoliczności śmierci, które mogą być podstawą do wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczeniowej. Odszkodowanie możemy otrzymać, gdy przyczyna śmierci była nagła, stanowiła nieszczęśliwy wypadek lub spowodowana była nagłym pogorszeniem zdrowia.

  Jeżeli do śmierci ubezpieczonego doszło z jego winy – np. z powodu samookaleczenia, prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków albo podczas brania udziału w bójce – ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia.

  Takie sytuacje określa w umowie zapis o wyłączeniu odpowiedzialności. Warto dokładnie zapoznać się z tym punktem w umowie przed jej zawarciem. Opisuje on m.in. próby samobójcze, zatajenie ważnych informacji o stanie zdrowia oraz innych okoliczności, które mogą być przyczyną śmierci.
  Najczęściej ochrona nie dotyczy zgonu w wyniku:
  • samobójstwa (poniżej dwóch lat od zawarcia umowy),
  • brania udziału w bójce,
  • przebywania na terenie państwa, w którym toczą się działania wojenne,
  • skażenia jądrowego,
  • spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu.
  Znajomość tego zapisu pozwoli na przyszłość uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki. Punkt dotyczący wyłączenia ochrony opisuje nie tylko okoliczności zgonu ubezpieczonego, ale również innych zdarzeń polisowych, jak np. wypadków, pobytu w szpitalu czy problemów zdrowotnych. Może okazać się, że pobyt w szpitalu, który trwał aż 3 miesiące, ale był spowodowany brawurową jazdą po pijanemu nie będzie podstawą do wypłaty odszkodowania.

  Idealna polisa na życie ma zapewnić nam oraz naszym bliskim pomoc finansową w wielu różnych sytuacjach, w których może dojść do zagrożenia naszego życia i zdrowia. Jednak przed nabyciem ubezpieczenia należy pamiętać o tym, że bardzo ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
  To warto wiedzieć
  1. Osoba uposażona to osoba wskazana w umowie jako uprawniona do otrzymania środków z polisy

  2. Uposażony nie musi być spokrewniony z ubezpieczonym

  3. Środki z polisy na życie nie wchodzą w część spadku po zmarłym

  4. Przed podpisaniem umowy warto zapoznać się z zapisem o wyłączeniu odpowiedzialności

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (2)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.
  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  maximit85@gmail.com

  2020-08-20 08:39:15

  Witam. Czy mogę ja dostać odszkodowanie jeśli zmarła babcia?

  Odpowiedź Redakcji

  2020-08-20 12:37:04

  Tak. Pod warunkiem, że jest się osobą uposażoną. W pozostałych przypadkach o przyznaniu odszkodowaniu decyduje kolejność - współmałżonek, dzieci i dopiero wnuki.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2023 | Mapa serwisu