Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Kontynuacja polisy w PZU - warto przedłużać umowę?

Data aktualizacji: 29 CZE 2023

Średnia ocena: 4.58

Dziękujemy za oddanie głosu.

Kontynuacja polisy w PZU - warto przedłużać umowę?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Badanie wzroku - ile kosztuje prywatnie i jak przebiega?

11 MAR 2024
W świecie, gdzie nasze oczy są codziennie wystawione na próbę przez długie...
Porada img

Jak sprawdzić wysokość odszkodowania w PZU?

08 MAR 2024
Indywidualne oraz grupowe ubezpieczenie na życie PZU to produkty, które...
Porada img

Prywatne ubezpieczenie stomatologiczne - czy warto kupić i ile kosztuje?

07 MAR 2024
Leczenie stomatologiczne może kosztować bardzo dużo – za jeden zabieg...
Porada img

Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym

07 MAR 2024
Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym stanowi zabezpieczenie na...
Porada img

Za jaki uraz głowy poszkodowany może uzyskać odszkodowanie?

21 LUT 2024
Uraz głowy może nie tylko wykluczyć na jakiś czas z życia zawodowego, lecz...
Porada img

Odszkodowanie za boreliozę

09 LUT 2024
Choroby, które przenoszą kleszcze niestety mogą przytrafić się każdemu....

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Odejście z pracy oprócz rozwiązania umowy, ma jeszcze inny ważny aspekt – zakończenie ubezpieczenia grupowego. Nie zawsze jednak te dwie rzeczy muszą się ze sobą łączyć, a ochronę można kontynuować, jednak na innych warunkach. Sprawdzamy jak wygląda kontynuacja polisy w PZU.
Spis treści
    Pokaż wszystkie

    Porównaj oferty


    Zakończenie stosunku pracy wiąże się również z zakończeniem ubezpieczenia grupowego. Ochronę można jednak swobodnie przedłużyć na nieco innych warunkach.
     
    Kontynuacja polisy grupowej oznacza pewne zmiany, o których warto wiedzieć. Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, sprawdźmy jak wygląda przedłużenie ubezpieczenia w PZU poza miejscem zatrudnienia oraz czy warto skorzystać z takiego rozwiązania?
     

    Jak można kontynuować ubezpieczenie na życie?

     
    Ubezpieczony po rozwiązaniu umowy ze swoim pracodawcą może kontynuować polisę ochronną w przypadku ubezpieczenia grupowego z PZU. Z takiej oferty mają prawo skorzystać wszyscy zatrudnieni, którzy zdecydowali się na jeden z poniższych pakietów ubezpieczeniowych:
    • P Plus,
    • PZU Ochrona Plus,
    • PZU Ochrona Max.
     
    Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku kontynuacji polisy grupowej po zakończeniu stosunku pracy ubezpieczyciel oferuje jedynie indywidualny rodzaj polisy. Czym różnią się te dwa poszczególne tryby ubezpieczenia? Warto wyjaśnić kluczowe różnice pomiędzy nimi, ponieważ nie każdemu będzie odpowiadać wspomniana forma ochrony.
     
    Ubezpieczenie indywidualne skupia się przede wszystkim na zabezpieczeniu podmiotu na wypadek jego śmierci. Klient wybiera samodzielnie interesującą go sumę ubezpieczenia, a ponadto zobowiązuje się do dłuższego czasu korzystania z niego — np. 10 lub 20 lat. Istnieje również opcja zakupu dodatkowych umów, które gwarantują ubezpieczonemu ochronę w przypadku np. zdiagnozowania poważnej choroby zagrażającej życiu lub długotrwałego pobytu w szpitalu. W związku z tym możliwe jest rozbudowanie polisy według osobistych preferencji oraz zdecydowanie się na taki zakres ochrony, jaki danej osobie wydaje się potrzebny.
     
    Natomiast polisa grupowa to produkt dostępny jedynie za pośrednictwem pracodawcy. Oferty takich ubezpieczeń są skierowane do wszystkich pracowników, którzy różnią się od siebie pod względem wieku, zarobków, a także stanu zdrowia. W związku z tym ubezpieczenie grupowe musi zostać starannie dopasowane do możliwości finansowych wszystkich osób zatrudnionych w firmie, a w dodatku zapewniać szeroki zakres ochrony na wielu płaszczyznach.
     
    Fakt, iż ubezpieczyciel nie jest w stanie dokładnie obliczyć ryzyka dotyczącego konkretnego pracownika, wpływa przede wszystkim na stosunkowo niewysoką sumę polisy ochronnej. W momencie rozwiązania umowy w danej firmie ubezpieczyciel najczęściej zgłasza się do klienta w celu omówienia oferty przedłużenia polisy. Warto jednak mieć na uwadze, że kontynuacja ubezpieczenia wiąże się z przejściem na jego indywidualną formę. W związku z tym zasady polisy mogą ulec znacznym zmianom, na które należy być przygotowanym.
     

    Czy kontynuacja polisy w PZU oznacza zawarcie nowej umowy?

     
    Zawarcie umowy ubezpieczenia grupowego jest możliwe, gdy pośredniczy między ubezpieczonym, a firmą ubezpieczeniową np. pracodawca. Zawarta umowa dotyczy wówczas konkretnego produktu. Po odejściu z pracy można kontynuować polisę, jednak z całą pewnością mogą zmienić się warunki ochrony – wartość ubezpieczenia, zakres ochrony, wysokość składki oraz czas trwania umowy. To oznacza, że samo ubezpieczenie może się różnić od tego, jakie oferował wcześniej pracodawca. Z tego powodu kontynuacja będzie wymagała spotkania z agentem PZU oraz zawarciem nowej umowy.
     
    Podczas spotkania warto dopytać o szczegóły dotyczące polisy. Agent powinien udzielić wyczerpujących informacji o ubezpieczeniu, możliwościach modyfikacji umowy oraz dostępnych rozwiązaniach.
     

    Jak wygląda kontynuacja polisy na życie PZU?

     
    W zależności od rodzaju wybranego ubezpieczenia, które obowiązywało w miejscu pracy klienta (przed rozwiązaniem umowy), można zawrzeć nowe porozumienie. Każde z nich występuje dodatkowo w dwóch różnych kategoriach. Sam zakres oferowanych świadczeń zależy bezpośrednio od wybranego wariantu polisy ochronnej. Poniżej przykład różnicy wariantów na przykładzie najpopularniejszej oferty ubezpieczenia PZU P Plus.
     
     

    Ubezpieczenie na życie PZU P Plus — warianty

    Zdarzenie
     
    Wariant 1 Wariant 2
    Śmierć ubezpieczonego Tak Tak
    Śmierć ubezpieczonego w wyniku NW  
    Tak
     
    Tak
    Śmierć ubezpieczonego w wyniku wypadku komunikacyjnego  
     
    Trwały uszczerbek na zdrowiu w wyniku NW  
    Tak
     
    Tak
    Śmierć członka rodziny (małżonka, dziecka do 25. roku życia), rodzica, teścia lub teściowej  
    Tak
     
    Tak
     
    Śmierć małżonka w wyniku NW  

     
     
    Urodzenie dziecka  
    Tak
     
    Urodzenie martwego dziecka  
    Tak
     
    Osierocenie dziecka przez ubezpieczonego – pieniądze dla każdego z dzieci  
    Tak
     
    Tak
     
    Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych zawartych na pzu.pl

    Polisa PZU Ochrona Plus oferuje zabezpieczenie życia oraz zdrowia dla pracowników małych i średnich przedsiębiorstw, które zatrudniają od 3 osób. Jest to ubezpieczenie oparte na ogólnych warunkach polisy typu P Plus. Zapewnia wsparcie finansowe bliskim ubezpieczonej osoby po jej śmierci. Ochrona Plus gwarantuje możliwość dodatkowego rozszerzenia ochrony w ramach np. wypadku, choroby, operacji chirurgicznej, specjalistycznego leczenia, pobytu w szpitalu na dłużej niż 3 dni oraz wsparcia w razie niezdolności do pracy, jak również stałego uszczerbku na zdrowiu.

    Ubezpieczenie PZU Ochrona Max to z kolei skuteczna protekcja życia i zdrowia osób zatrudnionych w małych oraz średnich firmach, które zatrudniają od 9 osób. Ten rodzaj polisy również bazuje na warunkach oferty typu P Plus. Dodatkową ochronę zapewnia natomiast opcja znacznego rozszerzenia zabezpieczenia w formie gotowych pakietów. PZU Ochrona Max zapewnia wsparcie np. w razie wypadku, choroby, pobytu w szpitalu na dłużej niż 3 dni, trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku zawału serca oraz krwotoku śródmózgowego, a także pomoc, gdy dojdzie do śmierci osób bliskich (np. małżonka, partnera, dziecka lub rodzica).
     

    Kiedy kontynuowana polisa na życie nie działa?


    W przypadku niektórych ofert kluczowe jest sprawdzenie zapisu o wyłączeniach odpowiedzialności, ponieważ zmiana poszczególnej formy ubezpieczenia może wiązać się również ze zmianą samego wyłączenia. W związku z tym PZU nie ponosi odpowiedzialności z tytułu śmierci ubezpieczonego podmiotu, śmierci spowodowanej nieszczęśliwym wypadkiem, śmierci na skutek nieszczęśliwego zdarzenia komunikacyjnego, trwałego uszczerbku na zdrowiu w związku z wypadkiem, odejścia członka rodziny lub osierocenia dziecka:
    • w wyniku działań zbrojnych,
    • w związku z czynnym udziałem w aktach terroru bądź masowych rozruchach społecznych,
    • w wyniku popełnienia lub usiłowania popełnienia przez ubezpieczoną osobę lub jej małżonka czynu określanego prawnie umyślnym przestępstwem,
    • w sytuacji popełnienia samobójstwa w okresie 2 lat od daty zawarcia umowy ubezpieczeniowej,
    • w wyniku wypadku komunikacyjnego, gdy ubezpieczony prowadził pojazd lub statek, będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem innych środków odurzających, np. narkotyków, substancji psychotropowych bądź środków zastępczych.

    W jakim wieku można kontynuować ubezpieczenie w PZU?


    Każda polisa ograniczona jest określonym progiem wiekowym, w jakim należy się zmieścić, by móc przystąpić do zakupu. Klienci, którzy zdecydowali się na posiadanie ubezpieczenia grupowego w PZU, bez względu na wybrany produkt – mogli przystąpić w wieku od 16 do 69 lat. Granica wiekowa w indywidualnej kontynuacji może ulec zmianie. Zależy do od tego, na jak długą umowę się zgodzimy oraz jaki zakres ochrony wybierzemy.
     

    Czy kontynuacja polisy na życie to dobry pomysł?


    Z całą pewnością kontynuacja polisy ubezpieczeniowej może się okazać dla jednych wyjątkowo korzystna, dla innych zaś nieco mniej. Bardzo często kluczowy aspekt, który decyduje o indywidualnej przydatności poszczególnych ofert, stanowi ich zakres ochrony oraz związane z nią możliwości polisowe. Omawiana kontynuacja ubezpieczenia to z pewnością dobry pomysł dla osób, które są zainteresowane indywidualną ochroną rozbudowaną według własnych potrzeb. Właśnie takie rozwiązania oferuje głównie ubezpieczyciel w ramach kontynuacji umowy. Posiadanie ubezpieczenia jest bardzo korzystnym zabezpieczeniem przyszłości potencjalnego klienta oraz jego bliskich na skutek nagłej śmierci. Głównie z tego względu warto taką opcję wziąć pod uwagę.
     
    Minusem zwykle bywa natomiast suma ubezpieczenia. W zależności od wybranego wariantu może się ona nieco różnić. Decydując się na indywidualną polisę ubezpieczeniową, tę kwotę da się jednak ustalić według własnych preferencji i w ten sposób dostosować ją do swoich możliwości finansowych.

    Należy również zwrócić uwagę na zakres ochrony oraz sumę konkretnego ubezpieczenia. Wiele osób, wybierając kontynuację dotychczasowej polisy ubezpieczeniowej, myśli, że obecne warunki polisy zostaną niezmiennie przeniesione do nowej umowy. Tak jednak wcale nie musi być. W związku z tym istnieje ryzyko podpisania niekorzystnej ugody przez klienta. Wówczas warto sprawdzić, czy poszczególne warunki umowy odpowiadają naszym oczekiwaniom.
     

    Gdzie szukać ubezpieczenia, jeśli nie chcemy kontynuować polisy w danej firmie?


    Zadanie każdego ubezpieczenia na życie stanowi ochrona finansowa w wielu nieszczęśliwych sytuacjach zarówno osoby ubezpieczonej, jak i jej bliskich. Istotna jednak okazuje się też cena takiej usługi, dlatego w celu uniknięcia przepłacenia za składkę ubezpieczeniową lub w przypadku, gdy dana oferta nie odpowiada osobistym preferencjom, warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest porównywarka ubezpieczeń. To przydatne narzędzie w formie intuicyjnego kalkulatora pozwala na selekcję spośród aż 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeniowych, już od 3 zł dziennie.

    Porównaj oferty
    To warto wiedzieć
    1. Decydując się na zakończenie pracy w firmie, warto pamiętać o ubezpieczeniu grupowym

    2. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują możliwość kontynuowania polisy w formie ubezpieczenia indywidualnego

    3. Przed zawarciem umowy o kontynuacji, warto zwrócić uwagę czy nowe warunki umowy są równie korzystne jak w przypadku polisy grupowej

    4. Przed podpisaniem umowy warto porównać ofertę z innymi dostępnymi na rynku, dzięki czemu nie przepłacimy za ubezpieczenie i znajdziemy rozwiązanie najbardziej dopasowane do naszych potrzeb

    Najczęściej zadawane pytania o kontynuację ubezpieczenia na życie

    1. Czy to ja muszę zgłaszać w PZU chęć kontynuowania umowy w polisie na życie?

      Tak, chęć kontynuowania umowy w ramach polisy ochronnej na życie zostaje po stronie klienta. Warto to zrobić przed odejściem z firmy, by zachować ciągłość ubezpieczenia.

    2. Czy przy kontynuowaniu umowy w PZU zmieniają się jej warunki?

      Naturalnie, istnieje taka możliwość. Przy wyborze kontynuacji dotychczasowej umowy jej warunki mogą ulec zmianie.

    3. Czy warto przedłużyć umowę w polisie na życie w PZU?

      Zdecydowanie warto to zrobić ze względu na oferowany zakres ochrony poszczególnych rodzajów oraz wariantów ubezpieczenia.

    4. W jakim wieku można kontynuować polisę na życie w PZU?

      Kontynuowanie polisy na życie w towarzystwie ubezpieczeniowym PZU nie ma żadnego ograniczenia wiekowego.

    5. Czy cena może się zmienić, jeśli chcemy kontynuować polisę grupową w PZU indywidualnie?

      Tak, w przypadku zmiany rodzaju ubezpieczenia z grupowego na indywidualne cena takiej usługi może ulec zmianie.

    Adrianna Chruściel

    Odpowiedzialna za treści dotyczące ubezpieczeń na życie. Copywriterka z zamiłowania i pasji. Od 5 lat dzieli się swoją wiedzą i przekazuje ją dalej. Lubi kryminały i dobry film, a w swoim czasie wolnym stawia na rozwój osobisty.

    Wasze komentarze (6)

    Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

    Wyślij
    Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

    Komentarz zapisany. Dziękujemy.

    jolanta.ligmanowska@wp.pl

    2019-05-14 06:23:24

    W zawartym ubezpieczeniu grupowym w pkt. 19 zapisano MOŻLIWOŚĆ INDYWIDUALNEJ KONTYNUACJI UBEZPIECZENIA PO ODEJŚCIU Z ZAKŁADU Z DOŻYWOTNIO GWARANTOWANA SKŁADKĄ. W zakładzie w zakresie świadczeń np zgon ubezpieczonego- 54500, zgon współmałżonka - 10900 składka w wysokości 63 zł. miesięcznie. Gdy po przejściu na emeryturę zgłosiłam się do PZU w sprawie kontynuacji ubezpieczenia o przedstawiono mi nową ofertę (poza resztą zakresów) w głównych punktach podano nowe np. zgon ubezpieczonego -10900 zł., zgon współmałżonka 5450 zł. wysokość składki 106, 30 zł. P przemiły Pan z uśmiechem na ustach poinformował mnie, że kontynuacja to oznacz, że mogę to nowe ubezpieczenie zawrzeć w PZU. Szkoda, że tego typu informacji nie podaje się przed zawarciem ubezpieczenia grupowego. Ja czuję się oszukana.

    Agent

    2020-01-28 20:05:30

    Ubezpieczenia grupowe mają to do siebie, że podpisuje się je z kierownictwem, a pracownicy nie dostają takiej informacji. 1. osoby odpowiedzialne za podpisywanie umowy powinny przekazywać takie informacje pracownikom, 2. Pracownicy powinni być zaangażowani w to co ich dotyczy.

    danuta.goslawska.danuta@wp.pl

    2020-07-23 18:45:12

    Po przejściu na emeryturę chcialam kontynuować swoje ubezpieczenie grupowe bo to.wydaje się naturalne.Niestety kwota skladki wzrosla o 100 % a np kwota w razie zgonu zmalała z 55000 do 11000 .Czy tak wyglada kontynuacja,to zupelnie nie w porzadku tym bardziej policzywszy wplacone skladki dawno przekroczyly te 11000 po opłacaniu jej przez 40 lat

    em

    2022-05-20 11:56:53

    i nigdzie nie podano , że w razie śmierci dziecka które przekroczyło 25 rok życia nie otrzymasz żadnego odszkodowania.

    Grażyna

    2022-11-14 17:16:28

    Byłam ubezpieczona w PZU do 11/2022, przeszłam na emeryturę w 10/2022, będę kontynuować ubezpieczenie w PZU u męża w pracy- przy męża ubezpieczeniu- od 12/2022. Czy będę miała okres karencji czy bez okresu karencji.

    Odpowiedź Redakcji

    2022-12-06 07:54:13

    To zależy od polisy. W tym celu warto sprawdzić dokładnie warunki umowy w dokumencie OWU. Polisy grupowe z reguły nie posiadają okresu karencji, jednak w przypadku niektórych zdarzeń (np. hospitalizacja lub zdiagnozowanie poważnej choroby) mogą mieć krótką karencję.

    « Powrót do listy postów

    FacebookPodziel się ze znajomymi:
    Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

    Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
    Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu