Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 20 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

Nieopłacenie składki ubezpieczenia na życie - co wtedy?

31 LIP 2019
Data aktualizacji: 05 LUT 2020
Brak składki o czasie może mieć różne konsekwencje w zależności od posiadanej polisy. Dlatego jeszcze przed zakupem polisy warto poznać skutki znalezienia się w takiej sytuacji. Zwłaszcza że każde towarzystwo posiada inne zasady postępowania w razie braku płatności.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Porównaj oferty

  Powody nieopłacenia składki mogą być naprawdę różne – brak terminowego wynagrodzenia, nagłe spore wydatki, problemy rodzinne, które pochłonęły nas w ostatnim czasie, urlop, remont, narodziny dziecka, kłopoty zdrowotne. Chyba każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się dokonać płatności z opóźnieniem czy nawet otrzymać wezwanie do zapłaty.
   

  Niedopasowana polisa to ryzyko

  Innym powodem jest niedopasowanie polisy do możliwości finansowych. Zdarza się, że kupimy polisę na życie z bardzo wysoką sumą ubezpieczenia i przesadnie szerokim zakresem ochrony. Po opłaceniu rachunków i zrobieniu potrzebnych zakupów – zostaje nam za mało środków, by dokonać płatności za ubezpieczenie, ponieważ składka jest zbyt wysoka.

  Kłopotliwa może być również wybrana przez nas częstotliwość opłacania składki – np. co miesiąc. Jest ona najczęściej wybierana, ale gdy jesteśmy zbyt zabiegani łatwo zapomnieć o kolejnym zobowiązaniu. Podobnie jest ze składką półroczną czy roczną, która może okazać się jednorazowo zbyt wysokim kosztem w chwili, gdy mieliśmy inne pilne wydatki.

  W przypadku sumy ubezpieczenia czy zakresu ochrony możemy dokonać zmian w każdą rocznicę umowy polisowej, zgłaszając ten fakt odpowiedni wcześniej do towarzystwa. Ubezpieczyciel na nowo obliczy ryzyko i dopasuje wysokość płaconej składki.
   

  Ile dni ubezpieczony ma na zapłacenie składki?

  Również częstotliwość płacenia składek możemy zmienić w trakcie trwania umowy. I ustalić np. na początek roku, by lepiej pamiętać, kiedy ją wykonać lub w momencie, kiedy spodziewamy się większej gotówki – np. w czasie otrzymania zwrotu z podatku, 13-stej pensji lub premii rocznej.

  Towarzystwa różnie podchodzą do terminu niepłacenia składki.
  Przykładowo:
  • PZU – ubezpieczyciel przewiduje 30-dniowy okres na uregulowanie składki, po tym czasie dochodzi do utraty ochrony.
  • AXAubezpieczyciel przewiduje 2-miesięczny okres na prolongatę ubezpieczenia, po nim zostaje wysłane wezwanie do zapłaty, a nieopłacone w terminie 7 dni prowadzi do utraty ochrony.
  • Avivaubezpieczyciel przewiduje 2-miesięczny okres na uregulowanie płatności składki ubezpieczenia, po nim zostaje wysłane wezwanie do zapłaty, a nieopłacone w terminie 7 dni prowadzi do utraty ochrony.
  • Allianzubezpieczyciel przewiduje 30-dniowy okres na prolongatę ubezpieczenia, po tym czasie dochodzi do utraty ochrony. W okresie do 90 dni od daty wymagalności pierwszej nieopłaconej składki, ubezpieczony ma możliwość wznowienia ochrony przez zapłatę zaległych składek.
    

  Porównaj oferty

  Konsekwencje za brak składki

  W przypadku niezapłacenia składki mamy przed sobą dwa scenariusze, które są oczywiście zależne od przyjętych zasad towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym posiadamy polisę.

  SCENARIUSZ POZYTYWNY W przypadku, gdy spóźniliśmy się z płatnością na tyle, że ochrona została zawieszona – po uregulowaniu płatności – zostanie nam ona przywrócona, a następnie możemy kontynuować regularne płacenie składek z zachowaniem ochrony.

  SCENARIUSZ NEGATYWNY Gdy po opóźnieniu płatności składek – w wyniku zawieszonej ochrony dojdzie u nas do wypadku – wówczas nie możemy liczyć na świadczenie, które przysługiwałoby nam w ramach polisy. Jeśli w takim momencie dojdzie do wypadku, zdiagnozowania poważnej choroby czy urazu – nie otrzymamy należnego wsparcia.

  Konsekwencje za nieopłacenie składki są różne w przypadku różnych ubezpieczeń, jakie posiadamy.


  Polisa grupowa
  Składka odprowadzana jest przez naszego pracodawcę, a która jest potrącana przez pracodawcę z naszego wynagrodzenia. Ubezpieczenia grupowe – podobnie jak pozostałe ubezpieczenia, przewiduje określony czas na uregulowanie płatności. Jest to zazwyczaj minimum 30 dni. W sytuacji, gdy pracodawca zapomni o odprowadzeniu składki na poczet ubezpieczenia – ma czas, by dokonać płatności z kolejnym wynagrodzeniem. Dalsze opóźnienia będą prowadziły do zawieszenia umowy, a co za tym idzie – do jej rozwiązania.


  Polisa indywidualna
  Składkę płacimy samodzielnie. Brak terminowej płatności w pierwszej kolejności prowadzi do wezwania ubezpieczyciela do opłacenia składki, następnie do zawieszenia ochrony, a na końcu – dochodzi do rozwiązania umowy z ubezpieczonym.


  Polisa oszczędnościowa (posagowa)
  Warunki są uzależnione od wybranej oferty i czasu trwania umowy. Im dłuższa umowa, tym bardziej korzystne warunki. Jednak brak regularnych płatności może prowadzić do zawieszenia ochrony nad dzieckiem. Brak składek nie zwiększa również sumy gromadzonej na koncie dziecka.


  Polisa inwestycyjna
  Składkę opłacamy samodzielnie, a jej brak na koncie ubezpieczyciela będzie powodować zawieszeniem ochrony nad ubezpieczonym i kontynuowania inwestowania środków. Brak opłacania składki do czasu ustalonego terminu będzie powodować rozwiązanie umowy.
   

  Lepiej zawiesić niż wypowiedzieć umowę

  W trakcie trwania umowy ubezpieczeniowej mogą spotkać nas różne nieprzewidziane sytuacje. Wtedy warto zgłosić się do ubezpieczyciela celem zmiany warunków umowy – jest szansa, że uda nam się obniżyć składkę lub zmienić częstotliwość jej płacenia.

  Albo możemy też wybrać zawieszenie płacenia składek. To oznacza, że zachowamy polisę, ale towarzystwo może za ten okres obniżyć sumę ubezpieczenia. Po okresie zawieszenia będziemy mogli powrócić do regularnego opłacania składek.
   
  Decyzję o rozwiązaniu należy poprzedzić wnioskiem o zawieszeniu płatności – nasze trudności finansowe mogą z czasem ulec zmianie, a dzięki temu nie stracimy posiadanej ochrony finansowej.
   

  Porównaj oferty


  Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert

  Redakcja

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (7)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  Czytelnik

  2019-12-09 10:45:56

  Witam, Wiem że to może nie miejsce na takie pytania, ale może ktoś odpowie. Mam taką sytuację. Miałem polisę na życie w Towarzystwie gdzie po 30 dniach nieopłacenia zwyczajnie wygasała umowa i rozchodziliśmy się w swoje strony. Następnie zawarłem ubezpieczenie na życie w innym Towarzystwie i tu okazało się że dopiero po 2ch miesiącach wygasa polisa i teraz upominają się o pieniądze za dwa miesiące. W tym czasie nie rościłem, ani nie korzystałem z ubezpieczenia w sposób aktywny. Towarzystwo wyśle mi komornika po te zaległe pieniądze, czy sprawa rozejdzie się po kościach? Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

  Odpowiedź Redakcji

  2019-12-09 11:16:31

  Raczej trzeba będzie zapłacić zaległą składkę za 2 miesiące. Przez ten czas towarzystwo zapewniało wypłatę świadczenia w razie któregoś z wykupionych zdarzeń. Nawet jeśli do zdarzenia, a przez to wypłaty, nie doszło, ubezpieczyciel będzie argumentował, że przez 60 dni zobowiązał się do udzielania ochrony.

  ela

  2020-02-02 19:03:23

  spózniłam sie jesen dzie opłaty na życie polisy jakie sa konsekwencje

  Odpowiedź Redakcji

  2020-02-03 09:24:07

  Wystarczy po prostu opłacić składkę lub dla pewności skontaktować się najpierw z towarzystwem. Zazwyczaj ubezpieczyciel przypomina o niezapłaconej składce i ustala dodatkowy termin (np. 14 dni).

  Łukasz

  2020-05-08 00:52:27

  Podpisałem umowę na polisę na życie ale nie wpłaciłem żadnej składki co teraz?

  gośka

  2020-09-07 00:00:00

  mam indywidualną kontynuację grupowego ubezpieczenia,zapomniałam o składce i dwa miesiące nie płaciłam,dzisiaj zapłaciłam.zapomniałam ale nikt do mnie nie dzwonił ani żadnego pisma nie dostałam.Jakie mogą być konsekwencje

  Odpowiedź Redakcji

  2020-09-07 09:32:34

  Najlepiej jest skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem i potwierdzić stan opłaconych składek. W tym przypadku nie powinno być żadnych konsekwencji - tym bardziej, że ubezpieczyciel nie wysyłał ponagleń o zapłacie.

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

  Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

  Porównaj ceny

  Najnowsze artykuły

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Porada img

  IKE IKZE Indywidualne Konta Emerytalne

  05 PAŹ 2020
  Co można zrobić, by zabezpieczyć swoją emeryturę? Na rynku...
  Porada img

  Choroby przewlekłe w polisie na życie

  17 WRZ 2020
  Za diagnozowanie choroby przewlekłej ubezpieczyciel wypłaci nam nawet...
  Porada img

  Renta dla dziecka po twojej śmierci - PZU i inne polisy na życie

  11 WRZ 2020
  Ubezpieczenie na życie może zapewnić ochronę nie tylko nam, ale również...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie na milion złotych - to możliwe?

  03 WRZ 2020
  Tak wysokie odszkodowanie będzie możliwe tylko w niektórych towarzystwach...
  Porada img

  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka - lepsze niż NNW?

  24 SIE 2020
  Nowy rok szkolny jest ważny zarówno dla dzieci, jak i również rodziców. To...
  Porada img

  Ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania

  19 SIE 2020
  Wśród najczęściej występujących poważnych zachorowań możemy wymienić...

  Na co zwrócić uwagę
  wybierając polisę na życie?

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

  Poradnik
  ubezpieczeniowy

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
  Pobierz poradnik

  Porównaj ubezpieczenie

  Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  Suma ubezpieczenia
  Okres ochronny
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2020