Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Porównaj ceny
Brak płatności może doprowadzić do utraty ochrony. Gdzie znaleźć rozpisane zasady postępowania w razie braku płatności oraz procedury związane z modyfikacją warunków umowy? Podpowiadamy.
Jakie są konsekwencje za brak opłacenia składki?
Nieopłacenie składki polisy na życie może nieść różne konsekwencje, w zależności od posiadanej polisy oraz warunków narzuconych przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Ubezpieczyciel ma prawo zadecydować o:
- tymczasowym zawieszeniu ochrony i następnie, po uregulowaniu płatności – jej przywróceniu; w sytuacji, gdy w czasie opóźnienia w płatnościach dojdzie do jakiegoś wypadku lub poważnego zachorowania, ubezpieczonemu nie przysługuje odszkodowanie,
- rozwiązaniu umowy ze skutkiem natychmiastowym — wtedy dotychczas wpłacone składki przepadają, a ochrona świadczona przez ubezpieczyciela zostaje zawieszona,
- wezwaniu ubezpieczonego do opłacenia składki i, jeśli wezwanie nie poskutkuje uregulowaniem należności, zawieszeniu ochrony na określony czas; następnie, jeśli nadal występują zaległości — istnieje ryzyko rozwiązania umowy.
Ile dni ubezpieczony ma na zapłacenie składki?
Termin na zapłacenie składki w polisie na życie zależy od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. W Allianz jest na to aż 60 dni, tymczasem UNIQA przewiduje dodatkowy 7-dniowy okres na uregulowanie składki i po tym czasie dochodzi do utraty ochrony oraz wypowiedzenia umowy. W PZU funkcjonuje tzw. okres prolongaty, czyli dodatkowe 2 miesiące na opłacenie brakującej składki, natomiast Nationale-Nederlanden oraz Warta wzywają do uregulowania zapłaty w terminie 7 dni, w przeciwnym wypadku umowa ubezpieczenia wygaśnie.
Termin na zapłacenie składki w polisie na życie oraz konsekwencje nieopłacenia składki ubezpieczeniowej w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych |
|||
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Polisa | Termin na zapłacenie składki | Konsekwencje nieopłacenia składki ubezpieczeniowej |
Allianz | Ubezpieczenie na życie i zdrowie „Twoje Życie” | 60 dni |
|
UNIQA | Ubezpieczenie na życie „Ochrona z Plusem” | 7 dni |
|
PZU | Ubezpieczenie na życie „Ochrona Każdego Dnia” | 2 miesiące |
|
Nationale-Nederlanden | Ubezpieczenie na życie „Bezpieczna Pożyczka – Ochrona Życia” |
7 dni |
|
Warta | Ubezpieczenie na Życie „Warta dla Ciebie i Rodziny” | 7 dni |
|
Co zamiast nieopłacenia składek?
Jeżeli w trakcie trwania umowy ubezpieczeniowej dojdzie do wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji, która uniemożliwia opłacenie składki za polisę na czas, warto skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym.
Niektóre firmy ubezpieczeniowe pójdą wtedy płatnikowi składek na rękę i zaproponują jakieś rozwiązanie, np. zmianę warunków umowy. W zależności od danego przypadku istnieje szansa, że uda się obniżyć składkę lub przynajmniej zmienić częstotliwość jej płacenia, np. z miesięcznej, na półroczną. Inne możliwe opcje to:
- modyfikacja umowy, np. rezygnacja z umów dodatkowych,
- tymczasowe zawieszenie płatności, jednak to rozwiązanie wiąże się zwykle z utratą ochrony albo nawet obniżeniem sumy ubezpieczenia,
- zmiana polisy na tańszą.
Jak dopasować składkę ubezpieczenia na życie?
Istnieje wiele powodów nieopłacenia składki ubezpieczenia na życie — brak terminowości ze strony pracodawcy, nagromadzenie wydatków (np. w związku z pojawieniem się na świecie dziecka) lub problemy zdrowotne. Najczęściej jednak przyczynę opóźnień w płatnościach stanowi niedopasowanie polisy do możliwości finansowych.
Przed zakupem ubezpieczenia należy bowiem przeanalizować nie tylko swoje potrzeby względem sumy ubezpieczenia, lecz także racjonalnie przemyśleć, jak wysoką składkę jesteśmy w stanie regularnie opłacać i czy nie będzie to nadmiernie obciążać domowego budżetu. Warto mieć świadomość, że wiele towarzystw ubezpieczeniowych pozwala na modyfikowanie warunków umowy w każdą rocznicę umowy polisowej — wtedy można przeanalizować sytuację finansową i wprowadzić konieczne modyfikacje. Dzięki temu ubezpieczenie zmieści się w naszych możliwościach finansowych.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie polisy na życie?
Przed zakupem ubezpieczenia na życie trzeba zapoznać się dokładnie z dokumentem OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia). Zawiera on wszystkie istotne informacje związanie z polisą takie jak:
- czas trwania umowy,
- częstotliwość oraz wysokość składki na ubezpieczenie,
- limity świadczeń – zarówno te związane z wiekiem płatnika składek, jak i dotyczące wysokości pobieranych świadczeń, np. dla danego roku kalendarzowego,
- sposób zgłaszania roszczenia,
- suma ubezpieczenia,
- zakres ochrony,
- zasady modyfikacji warunków umowy, np. w sytuacji, gdy w wyniku przejściowych trudności ubezpieczony nie jest w stanie opłacić składki.
— mówi ekspertka strony rankingubezpieczennazycie.pl, Ewelina Ratajczak.Karencja to określony czas po podpisaniu umowy, kiedy jeszcze nie obowiązuje ochrona — jeśli wtedy dojdzie do wystąpienia zdarzenia wymienionego w umowie, ubezpieczonemu jeszcze nie przysługuje odszkodowanie. Karencja z tytułu narodzin dziecka może wynosić od 9 do 12 miesięcy, natomiast w przypadku poważnego zachorowania zwykle są to 3 miesiące.
Z kolei wyłączenia odpowiedzialności to sytuacje, których zaistnienie skutkuje odmową wypłaty odszkodowania. Należą do nich np.:
- nieszczęśliwy wypadek z winy lub niedbalstwa osoby ubezpieczonej,
- popełnienie lub próba popełnienia przestępstwa,
- pozostawanie w trakcie zdarzenia pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub leków,
- śmierć wskutek samobójstwa w ciągu 2 lat od zawarcia umowy,
- śmierć z powodu samookaleczenia,
- udział w aktach terroryzmu, rozruchach i zamieszkach, działaniach wojennych lub zbrojnych,
- udzielenie nieprawdziwych odpowiedzi w ankiecie uzupełnianej przed podpisaniem umowy ubezpieczenia,
- zatajenie istotnych informacji na temat wykonywanego zawodu,
- zgon podczas uprawiania niebezpiecznych sportów,
- zgon w wyniku zatrucia substancjami stałymi, cieczami, oparami lub gazami trującymi.
Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie na życie?
Aby znaleźć dobre ubezpieczenie na życie, należy porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. W przeprowadzeniu takiej analizy pomoże kalkulator ubezpieczeń, który działa online, bez instalacji. Porównywarka zbiera informacje na temat preferencji zainteresowanego, a następnie dokonuje selekcji spośród wielu różnych produktów dostępnych na rynku.Finalnie można wybierać pomiędzy wariantami zaproponowanymi przez to narzędzie, dobranymi zgodnie z wymaganiami i możliwościami finansowymi.
Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert
2. Jeśli dojdzie do braku płatności, warto skontaktować się z ubezpieczycielem
3. W razie trudności finansowych można wnioskować o zawieszenie płatności składek lub zmniejszenie zakresu ochrony
4. Przed zakupem polisy zawsze warto zapoznać się z dokumentem OWU
FAQ — najczęściej zadawane pytania o brak opłaconej składki w ubezpieczeniu na życie
Czy opóźnienie płatności może skutkować wypowiedzeniem umowy ubezpieczenia na życie?
Tak, ubezpieczyciel może podjąć taką decyzję. Zwykle jednak wcześniej wysyłane jest wezwanie do zapłaty oraz wyznaczony jest termin na uregulowanie płatności. Dopiero po jego przekroczeniu umowę ubezpieczenia wolno uznać za rozwiązaną.
Czy można zmniejszyć składkę w czasie trwania umowy polisy na życie?
W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych po pewnym czasie od podpisania umowy (zwykle jest to rocznica) istnieje opcja modyfikowania zarówno częstotliwości płacenia składek, jak i ich wysokości. Jeśli płatnik składek spodziewa się przypływu pieniędzy, może ustalić wyższą składkę oraz wyższą sumę ubezpieczenia, natomiast gdy czasy są niepewne, da się zmodyfikować warunki umowy tak, aby była ona korzystniejsza.
Jak dopasować wysokość składki, by nie przepłacać?
Wysokość składki nie powinna nadmiernie obciążać domowego budżetu. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest ustalenie składki na poziomie nie wyższym niż od 10 do 15% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Oczywiście, jeśli ochroną ma być objęta większa liczba osób lub zakres ochrony ma być szerszy, nie pozostanie to bez wpływu na cenę polisy. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z porównywarki polis. Narzędzie pomoże uniknąć przepłacania zadany produkt ubezpieczeniowy.
Czy można zmienić częstotliwość płacenia składki?
Wiele towarzystw ubezpieczeniowych zezwala na modyfikację niektórych warunków umowy, np. częstotliwości płacenia składki, z powodu trudnej sytuacji finansowej. Zmiana składki z miesięcznej na półroczną lub roczną pozwala zyskać na czasie, natomiast minusem tego rozwiązania jest konieczność opłacenia wyższej należności za ubezpieczenie.
Ile dni ubezpieczony ma na zapłacenie składki?
To zależy od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Czas na opłacenie składki może wynosić od 7 do nawet 60 dni i dopiero po przekroczeniu tego okresu ubezpieczyciel ma prawo zażądać wypowiedzenia umowy.
Jak sprawdzić warunki ubezpieczenia na życie?
Wszystkie warunki ubezpieczenia na życie, włącznie z zasadami dotyczącymi modyfikacji warunków umowy, zostały zawarte w dokumencie OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Tam znajdziemy informacje na temat konsekwencji nieopłacania składki za polisę oraz możliwe rozwiązania w przypadku trudnej i nieprzewidzianej sytuacji finansowej.
Czytelnik
2019-12-09 10:45:56
Witam, Wiem że to może nie miejsce na takie pytania, ale może ktoś odpowie. Mam taką sytuację. Miałem polisę na życie w Towarzystwie gdzie po 30 dniach nieopłacenia zwyczajnie wygasała umowa i rozchodziliśmy się w swoje strony. Następnie zawarłem ubezpieczenie na życie w innym Towarzystwie i tu okazało się że dopiero po 2ch miesiącach wygasa polisa i teraz upominają się o pieniądze za dwa miesiące. W tym czasie nie rościłem, ani nie korzystałem z ubezpieczenia w sposób aktywny. Towarzystwo wyśle mi komornika po te zaległe pieniądze, czy sprawa rozejdzie się po kościach? Z góry dziękuję za wszelkie informacje.
Odpowiedź Redakcji
2019-12-09 11:16:31
Raczej trzeba będzie zapłacić zaległą składkę za 2 miesiące. Przez ten czas towarzystwo zapewniało wypłatę świadczenia w razie któregoś z wykupionych zdarzeń. Nawet jeśli do zdarzenia, a przez to wypłaty, nie doszło, ubezpieczyciel będzie argumentował, że przez 60 dni zobowiązał się do udzielania ochrony.
ela
2020-02-02 19:03:23
spózniłam sie jesen dzie opłaty na życie polisy jakie sa konsekwencje
Odpowiedź Redakcji
2020-02-03 09:24:07
Wystarczy po prostu opłacić składkę lub dla pewności skontaktować się najpierw z towarzystwem. Zazwyczaj ubezpieczyciel przypomina o niezapłaconej składce i ustala dodatkowy termin (np. 14 dni).
Łukasz
2020-05-08 00:52:27
Podpisałem umowę na polisę na życie ale nie wpłaciłem żadnej składki co teraz?
gośka
2020-09-07 00:00:00
mam indywidualną kontynuację grupowego ubezpieczenia,zapomniałam o składce i dwa miesiące nie płaciłam,dzisiaj zapłaciłam.zapomniałam ale nikt do mnie nie dzwonił ani żadnego pisma nie dostałam.Jakie mogą być konsekwencje
Odpowiedź Redakcji
2020-09-07 09:32:34
Najlepiej jest skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem i potwierdzić stan opłaconych składek. W tym przypadku nie powinno być żadnych konsekwencji - tym bardziej, że ubezpieczyciel nie wysyłał ponagleń o zapłacie.
Monika
2021-02-02 21:11:23
Dzień dobry, zawarłam nowa niedawno umowę na NNW plus OC w PZU termin płatności do 02.02.21 czy jeśli zapłacę jutro ubezpieczenia będą aktywne?
Odpowiedź Redakcji
2021-02-03 08:57:43
Z reguły ubezpieczenie jest aktywne najwcześniej na drugi dzień od zapłacenia składki, nie licząc oczywiście ewentualnych karencji.
Lusi
2021-02-28 17:07:10
Witam mam pytanie mąż jest drugi miesiąc na l-4 w zakładzie ma polise grupowa w pzu zakład mu potrąca składke jak to jest jak teraz zus wypłaca świadczenie co ze składką?? kto opłaca
Odpowiedź Redakcji
2021-03-01 09:15:28
Jeśli z wypłaty męża automatycznie potrącana jest składka na grupowe ubezpieczenie, to znaczy, że zachowana jest ciągłość ochrony. Witam mam pytanie mąż jest drugi miesiąc na l-4 w zakładzie ma polise grupowa w pzu zakład mu potrąca składke jak to jest jak teraz zus wypłaca świadczenie co ze składką?? kto opłaca
Józef Cz
2021-05-23 16:19:08
opłaconą pierwszą składkę mam w terminie ale od 1 ,06 mam przerwę w opłacaniu składki do 16 , 10 , 2020 r ale w sumie mam opłacone wszystkie składki . to jaki mam okres karencji w tym przypadku
Zarecka
2021-06-16 13:08:56
Zapłaciłam w terminie ubezpieczenie swoje i męża w żabce osoba która przyjęła druczki przelała oby dwa rachunki na tylko moje ubezpieczenie z tego powodu mam problemy i mężowi może przepaść ubezpieczenie co mam zrobić bo osoba której płaciłam powiedziała że nic już nie zrobi i mam sama załatwiać
Odpowiedź Redakcji
2021-06-16 14:43:29
Należy skontaktować się z ubezpieczycielem i wskazać wg numeru polisy nadpłatę. W drugiej polisie niezwłocznie opłacić składkę - zwykle TU przy braku płatności kontaktuje się z klientem i wyznacza dodatkowy termin, ale lepiej uniknąć zaległości czasowych, które mogą być argumentem przy braku wypłaty świadczenia.
Jesienna
2021-06-19 20:39:19
Dzień dobry. Jak wyglada sytuacja w przypadku, gdy osoba ubezpieczona zmarła i okazało się, ze zapomniała zapłacić składkę sprzed kilku miesięcy? Późniejsze składki płaciła regularnie o tej jednej zapomniała, a fakt wyszedł już po śmierci.
Odpowiedź Redakcji
2021-06-22 16:35:59
Należy to wyjaśnić z ubezpieczycielem, bo może się okazać, że zaległa składka została opłacona w dodatkowym, wyznaczonym przez TU, terminie.
Jarek
2021-07-11 07:11:41
Przestałem opłacać składki moja umowa wygasła mogę ją wznowić online
Odpowiedź Redakcji
2021-07-14 10:36:35
Jeśli stara umowa wygasła można ją odnowić kontaktując się z TU, a wcześniej sprawdzić przykładowe ceny w naszej porównywarce.
Gosia
2021-07-16 17:57:12
Mam polisę na życie płacę co kwartał zapomniałam wpłacić w kwietniu w lipcu zapłaciłam zaległe z kwietnia i za lipiec czy będą jakieś konsekwencje czy mam ciągłość
Odpowiedź Redakcji
2021-07-22 14:42:27
Jeśli płatność nastąpiła w terminie dodatkowym, wyznaczonym przez TU, to nie powinno być problemu. W takim przypadku jest ciągłość, a polisa obowiązuje bez zmian.
Marta
2021-08-11 18:04:52
Płaciłam rok ubezpieczenie nnw z zakładu pracy .W grudniu miałam wypadek w pracy i byłam na zwolnieniu ,ale czekam na zasiłek rehabilitacyjny i nie mogę opłacić składki .Czy dostanę odszkodowanie za wypadek w pracy po wyleczeniu?
Odpowiedź Redakcji
2021-08-16 12:18:27
Jeśli pracownik sam opłaca składkę z polisy grupowej w miejscu zatrudnienia, to liczy się terminowość takich wpłat. Najważniejsze, aby polisa była opłacona w momencie danego zdarzenia. W przypadku braku regularnych wpłat TU wyznacza termin dodatkowy, w którym ochrona z ubezpieczenia również obowiązuje.
Andrzejak Lidia
2021-11-08 22:35:48
Opuscłam jedną składkę i nie wypłacono mi świadczenia za śmierć ojca i matki,zmarli,ojciec 11wrzesnia mama19pazdziernika.A płaciłam chyba 25lat składek. Chcę zrezygnować z PZU.
Ewelina
2021-11-13 16:33:06
Dzień dobry. Jak wygląda sytuacja w przypadku, gdy osoba ubezpieczona zmarła i okazało się, że z powodu ciężkiej choroby (udar) nie zapłaciła składek za 2 miesiące. Kolejne składki przez kilka miesięcy przed śmiercią były uregulowane. Nie było wezwania PZU do zapłaty zaległości. Teraz okazuje się że ubezpieczenie ustało a składki były księgowane na subkonto. Czy mąż ma szansę na otrzymanie środków z tytułu zgonu małżonki. Wcześniej przez 20 lat zawsze składki płaciła regularnie.
Odpowiedź Redakcji
2021-11-15 09:10:25
To specyficzna sytuacja, którą należy wyjaśnić bezpośrednio z ubezpieczycielem. Przyda się wcześniejsze zebranie dokumentacji medycznej potwierdzające wystąpienie udaru.
Jessica Krawczyk
2021-11-28 20:01:56
Witam, Moja babcia opłacała składki regularnie od 2012r. Niestety zmarła z dniem 09.09.2021. Dzwoniąc do PZU dowiedzieliśmy się ze PZU zwiększyło składkę o 1zł o czym moja babcia nie została powiadomiona i została kwota do zapłaty w wysokości 6zl. Następnie wysłali maila z informacja ze wypowiedzieli umowę z dniem 10.08.2021 za zaległość w kwocie 6zl. Co w takim wypadku? PZU nie chce wypłacić pieniędzy a widzę tutaj ich błąd ze nie zawiadomili nikogo o zwiększeniu składki, nie dzwonili, nie doszedł do nas żaden list... Czuje duża niesprawiedliwość i sama nie wiem co z tym zrobić. Będę bardzo wdzieczna za pomoc
Odpowiedź Redakcji
2021-11-29 11:56:29
Pozostaje odwołanie do PZU lub kontakt z Rzecznikiem Finansowym. Należy domagać się od ubezpieczyciela dowodu na wysłanie korespondencji z zawiadomieniem o zwiększonej składce (pocztą tradycyjną, mailową czy innymi kanałami komunikacyjnymi).
Paulina
2022-03-24 11:13:39
Witam, pracuję w Urzędzie Gminy i mamy ubezpieczenie grupowe w PZU. Przejęłam ubezpieczenia po poprzedniej księgowej, ostatnia składka została zapłacona 24.01 (na miesiąc luty) - a dwie kolejne 24.03.2022r. (Księgowa zapomniała przekazać składkę w miesiącu lutym) , ale wszystko już zostało uregulowane. Czy w takim wypadku doszło do przerwania i wygaśnięcia polisy? Nie otrzymałam żadnego pisma o pominięciu składki. Proszę o odpowiedź.
kpkrzysztof3@gmail.com
2022-04-03 14:30:49
Witam mam pytanie jak moja firma płaciła składki na ubezpieczenie zdrowotne i po 10 latach rozwiązała umowę o pracę czy mogę wypłacić swoje pieniądze z ubezpieczenia
Agata
2022-05-02 06:43:18
Witam. Place od roku samodzielnie składki na ubezpieczenie grupowe gdyż przebywam na urlopie wychowawczym. Dziś po sprawdzeniu okazało sie że pominęłam jedna składkę w sierpniu poprzedniego roku. Nie dostałam żadnego pisma ani ponaglenia. Dziś wpłaciłam zaległa składkę tak żeby były już wyrównane. Czy polisa mogła zostać zerwana a ja bez potrzeby płaciłam składki ?
KATARZYNA
2022-05-15 09:05:56
Dzień dobry , sytuacja podbramkowa ... przez 20 lat byłam obezpieczona w PZU , pracując w szkole . W związku z mobingiem w pracy , musiałam odejść ze szkoły na własne żądanie. Znajdując nowa pracę , będąc też w trudnej sytuacji psychicznej , zapomniałam o przedłużeniu umowy w nowej placówce. Obecnie jestem bez ubezpieczenia na życie .. Ale moje pytanie jest takie ,, co sie stało ze środkimi , które były przecież przez lata przeze mnie wpłacane? Czy PZU powinno mi zwrócić te srodki gromadzone przez lata ... ?
jacek
2022-06-03 18:13:47
w banku CA WYKUPIŁEM W 2011 POLISĘ NA ZYCIE. W 2020 R. BANK NIE ŚCIĄGNĄŁ SKŁADKI Z KONTA PONIEWŻ AKURAT W TERMINIE PŁATNOŚCI NIE BYŁO NA KONCIE ŚRODKÓW. / O CZYM NIE WIEDZIAŁEM/ DWA MIESIĄCE PÓZNIEJ BANK WYPOWIEDZIAŁ MI UMOWE POMIMO ZE NIE INFORMOWAŁ MNIE ODRĘBNYM PISMEM O ZALEGŁOŚCI I NIE WEZWAŁ DO ZAPŁATY W OKRESLONYM TERMINIE. CZY UBEZPIECZYCIEL MIAŁ PRAWO DO TAKIEGO DZIAŁANIA?NADMIENIAM , ŻE PRZEZ 9 LAT NIE BYŁO ŻADNYCH ZALEGŁOŚCI W OPŁACANIU SKŁADKI .STRACIŁEM NIE TYLKO 7 TYS ZAPŁACONYCH SKŁADEK ALE CO GORSZE OCHRONĘ UBEZPIECZENIOWA. CZY MOGĘ COŚ Z TYM ZROBIĆ?
Odpowiedź Redakcji
2022-07-21 10:41:18
Proszę skontaktować się zarówno z ubezpieczycielem, jak i z bankiem.
Janek
2024-09-30 22:15:11
Miałem ubezpieczenie na życie oraz umowę na wypadek trwałego inwalidztwa powstałego w wyniku NW. Polisa była opłacona do 29.03.2024 r. W tym towarzystwie obowiązuje okres prolongaty na opłacenie składki 60 dni. Niestety w kwietniu miałem wypadek i w dodatku zapomniałem opłacić składkę. Wypadek był w okresie prolongaty. Po tym okresie czyli 60 dniach dalej nie opłaciłem składki, ponieważ zapomniałem, a firma ubezpieczeniowa nie przypomniała mi o tym. Polisa wygasła 29.05.2024 r., chciałem ją wznowić, ale firma odmówiła. Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie jeśli wypadek był w okresie prolongaty, składka nie została opłacona i polisa wygasła ?