Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 5 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

Nieopłacenie składki ubezpieczenia na życie - co wtedy?

31 LIP 2019
Data aktualizacji: 15 PAŹ 2019

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Brak terminowej płatności składki w zależności od posiadanej polisy może mieć różne konsekwencje. Jeszcze przed zakupem polisy warto dowiedzieć się, o konsekwencjach znalezienia się w takiej sytuacji, zwłaszcza że każde towarzystwo posiada swoje określone zasady postępowania w sytuacji braku płatności.
 

Porównaj oferty

Powody nieopłacenia składki mogą być naprawdę różne – brak terminowego wynagrodzenia, nagłe spore wydatki, problemy rodzinne, które pochłonęły nas w ostatnim czasie, urlop, remont, narodziny dziecka, kłopoty zdrowotne. Chyba każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się dokonać płatności z opóźnieniem czy nawet otrzymać wezwanie do zapłaty.
 

Niedopasowana polisa to ryzyko

Innym powodem jest niedopasowanie polisy do możliwości finansowych. Zdarza się, że kupimy polisę na życie z bardzo wysoką sumą ubezpieczenia i przesadnie szerokim zakresem ochrony. Po opłaceniu rachunków i zrobieniu potrzebnych zakupów – zostaje nam za mało środków, by dokonać płatności za ubezpieczenie, ponieważ składka jest zbyt wysoka.

Kłopotliwa może być również wybrana przez nas częstotliwość opłacania składki – np. co miesiąc. Jest ona najczęściej wybierana, ale gdy jesteśmy zbyt zabiegani łatwo zapomnieć o kolejnym zobowiązaniu. Podobnie jest ze składką półroczną czy roczną, która może okazać się jednorazowo zbyt wysokim kosztem w chwili, gdy mieliśmy inne pilne wydatki.

W przypadku sumy ubezpieczenia czy zakresu ochrony możemy dokonać zmian w każdą rocznicę umowy polisowej, zgłaszając ten fakt odpowiedni wcześniej do towarzystwa. Ubezpieczyciel na nowo obliczy ryzyko i dopasuje wysokość płaconej składki.
 

Ile dni ubezpieczony ma na zapłacenie składki?

Również częstotliwość płacenia składek możemy zmienić w trakcie trwania umowy. I ustalić np. na początek roku, by lepiej pamiętać, kiedy ją wykonać lub w momencie, kiedy spodziewamy się większej gotówki – np. w czasie otrzymania zwrotu z podatku, 13-stej pensji lub premii rocznej.

Towarzystwa różnie podchodzą do terminu niepłacenia składki.
Przykładowo:
  • PZU – ubezpieczyciel przewiduje 30-dniowy okres na uregulowanie składki, po tym czasie dochodzi do utraty ochrony.
  • AXA – ubezpieczyciel przewiduje 2-miesięczny okres na prolongatę ubezpieczenia, po nim zostaje wysłane wezwanie do zapłaty, a nieopłacone w terminie 7 dni prowadzi do utraty ochrony.
  • Aviva – ubezpieczyciel przewiduje 2-miesięczny okres na uregulowanie płatności składki ubezpieczenia, po nim zostaje wysłane wezwanie do zapłaty, a nieopłacone w terminie 7 dni prowadzi do utraty ochrony.
  • Allianz – ubezpieczyciel przewiduje 30-dniowy okres na prolongatę ubezpieczenia, po tym czasie dochodzi do utraty ochrony. W okresie do 90 dni od daty wymagalności pierwszej nieopłaconej składki, ubezpieczony ma możliwość wznowienia ochrony przez zapłatę zaległych składek.
     

Porównaj oferty

Konsekwencje za brak składki

W przypadku niezapłacenia składki mamy przed sobą dwa scenariusze, które są oczywiście zależne od przyjętych zasad towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym posiadamy polisę.

SCENARIUSZ POZYTYWNY W przypadku, gdy spóźniliśmy się z płatnością na tyle, że ochrona została zawieszona – po uregulowaniu płatności – zostanie nam ona przywrócona, a następnie możemy kontynuować regularne płacenie składek z zachowaniem ochrony.

SCENARIUSZ NEGATYWNY Gdy po opóźnieniu płatności składek – w wyniku zawieszonej ochrony dojdzie u nas do wypadku – wówczas nie możemy liczyć na świadczenie, które przysługiwałoby nam w ramach polisy. Jeśli w takim momencie dojdzie do wypadku, zdiagnozowania poważnej choroby czy urazu – nie otrzymamy należnego wsparcia.

Konsekwencje za nieopłacenie składki są różne w przypadku różnych ubezpieczeń, jakie posiadamy.


Polisa grupowa
Składka odprowadzana jest przez naszego pracodawcę, a która jest potrącana przez pracodawcę z naszego wynagrodzenia. Ubezpieczenia grupowe – podobnie jak pozostałe ubezpieczenia, przewiduje określony czas na uregulowanie płatności. Jest to zazwyczaj minimum 30 dni. W sytuacji, gdy pracodawca zapomni o odprowadzeniu składki na poczet ubezpieczenia – ma czas, by dokonać płatności z kolejnym wynagrodzeniem. Dalsze opóźnienia będą prowadziły do zawieszenia umowy, a co za tym idzie – do jej rozwiązania.


Polisa indywidualna
Składkę płacimy samodzielnie. Brak terminowej płatności w pierwszej kolejności prowadzi do wezwania ubezpieczyciela do opłacenia składki, następnie do zawieszenia ochrony, a na końcu – dochodzi do rozwiązania umowy z ubezpieczonym.


Polisa oszczędnościowa (posagowa)
Warunki są uzależnione od wybranej oferty i czasu trwania umowy. Im dłuższa umowa, tym bardziej korzystne warunki. Jednak brak regularnych płatności może prowadzić do zawieszenia ochrony nad dzieckiem. Brak składek nie zwiększa również sumy gromadzonej na koncie dziecka.


Polisa inwestycyjna
Składkę opłacamy samodzielnie, a jej brak na koncie ubezpieczyciela będzie powodować zawieszeniem ochrony nad ubezpieczonym i kontynuowania inwestowania środków. Brak opłacania składki do czasu ustalonego terminu będzie powodować rozwiązanie umowy.
 

Lepiej zawiesić niż wypowiedzieć umowę

W trakcie trwania umowy ubezpieczeniowej mogą spotkać nas różne nieprzewidziane sytuacje. Wtedy warto zgłosić się do ubezpieczyciela celem zmiany warunków umowy – jest szansa, że uda nam się obniżyć składkę lub zmienić częstotliwość jej płacenia.

Albo możemy też wybrać zawieszenie płacenia składek. To oznacza, że zachowamy polisę, ale towarzystwo może za ten okres obniżyć sumę ubezpieczenia. Po okresie zawieszenia będziemy mogli powrócić do regularnego opłacania składek.
 
Decyzję o rozwiązaniu należy poprzedzić wnioskiem o zawieszeniu płatności – nasze trudności finansowe mogą z czasem ulec zmianie, a dzięki temu nie stracimy posiadanej ochrony finansowej.
 

Porównaj oferty


Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert

Redakcja

Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

« Powrót do listy postów

FacebookPodziel się ze znajomymi:
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
Porada img

Ubezpieczenie na życie a zajęcie komornicze

22 LIS 2019
Niespłacane zadłużenie skutkuje zajęciem komorniczym. Wyjaśniamy, czy...
Porada img

Ubezpieczenie żony - wypłata świadczenia i zakres polisy

12 LIS 2019
Polisa na życie może chronić nie tylko nas samych, ale również najbliższe...
Porada img

Onkopolisa w Santander - co gwarantuje ubezpieczenie?

24 PAŹ 2019
Oferty, jakie składają nam banki, nie dotyczą już wyłącznie produktów...
Porada img

Kiedy przydaje się ubezpieczenie na życie?

16 PAŹ 2019
Ubezpieczenie na życie może przybierać różne formy i dotyczyć finansowego...
Porada img

Otwarte ubezpieczenie grupowe na życie - jak to działa?

30 WRZ 2019
Ubezpieczenie grupowe kojarzy się nie bez powodu z miejscem pracy. To...
Porada img

Czym jest ubezpieczenie Wiktoria w banku BGŻ BNP Paribas?

19 WRZ 2019
Polisa Wiktoria w BGŻ BNP Paribas to w rzeczywistości jedno z kilku...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Wybiersz najlepsze ubezpieczenie na życie!
Suma ubezpieczenia
Okres ochronny
Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2019