Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 17 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Nieopłacenie składki ubezpieczenia na życie - co wtedy?

Data aktualizacji: 05 LUT 2020

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Nieopłacenie składki ubezpieczenia na życie - co wtedy?
Brak składki o czasie może mieć różne konsekwencje w zależności od posiadanej polisy. Dlatego jeszcze przed zakupem polisy warto poznać skutki znalezienia się w takiej sytuacji. Zwłaszcza że każde towarzystwo posiada inne zasady postępowania w razie braku płatności.
Spis treści
  Pokaż wszystkie

  Porównaj oferty

  Powody nieopłacenia składki mogą być naprawdę różne – brak terminowego wynagrodzenia, nagłe spore wydatki, problemy rodzinne, które pochłonęły nas w ostatnim czasie, urlop, remont, narodziny dziecka, kłopoty zdrowotne. Chyba każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się dokonać płatności z opóźnieniem czy nawet otrzymać wezwanie do zapłaty.
   

  Niedopasowana polisa to ryzyko

  Innym powodem jest niedopasowanie polisy do możliwości finansowych. Zdarza się, że kupimy polisę na życie z bardzo wysoką sumą ubezpieczenia i przesadnie szerokim zakresem ochrony. Po opłaceniu rachunków i zrobieniu potrzebnych zakupów – zostaje nam za mało środków, by dokonać płatności za ubezpieczenie, ponieważ składka jest zbyt wysoka.

  Kłopotliwa może być również wybrana przez nas częstotliwość opłacania składki – np. co miesiąc. Jest ona najczęściej wybierana, ale gdy jesteśmy zbyt zabiegani łatwo zapomnieć o kolejnym zobowiązaniu. Podobnie jest ze składką półroczną czy roczną, która może okazać się jednorazowo zbyt wysokim kosztem w chwili, gdy mieliśmy inne pilne wydatki.

  W przypadku sumy ubezpieczenia czy zakresu ochrony możemy dokonać zmian w każdą rocznicę umowy polisowej, zgłaszając ten fakt odpowiedni wcześniej do towarzystwa. Ubezpieczyciel na nowo obliczy ryzyko i dopasuje wysokość płaconej składki.
   

  Ile dni ubezpieczony ma na zapłacenie składki?

  Również częstotliwość płacenia składek możemy zmienić w trakcie trwania umowy. I ustalić np. na początek roku, by lepiej pamiętać, kiedy ją wykonać lub w momencie, kiedy spodziewamy się większej gotówki – np. w czasie otrzymania zwrotu z podatku, 13-stej pensji lub premii rocznej.

  Towarzystwa różnie podchodzą do terminu niepłacenia składki.
  Przykładowo:
  • PZU – ubezpieczyciel przewiduje 30-dniowy okres na uregulowanie składki, po tym czasie dochodzi do utraty ochrony.
  • AXAubezpieczyciel przewiduje 2-miesięczny okres na prolongatę ubezpieczenia, po nim zostaje wysłane wezwanie do zapłaty, a nieopłacone w terminie 7 dni prowadzi do utraty ochrony.
  • Avivaubezpieczyciel przewiduje 2-miesięczny okres na uregulowanie płatności składki ubezpieczenia, po nim zostaje wysłane wezwanie do zapłaty, a nieopłacone w terminie 7 dni prowadzi do utraty ochrony.
  • Allianzubezpieczyciel przewiduje 30-dniowy okres na prolongatę ubezpieczenia, po tym czasie dochodzi do utraty ochrony. W okresie do 90 dni od daty wymagalności pierwszej nieopłaconej składki, ubezpieczony ma możliwość wznowienia ochrony przez zapłatę zaległych składek.
    

  Porównaj oferty

  Konsekwencje za brak składki

  W przypadku niezapłacenia składki mamy przed sobą dwa scenariusze, które są oczywiście zależne od przyjętych zasad towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym posiadamy polisę.

  SCENARIUSZ POZYTYWNY W przypadku, gdy spóźniliśmy się z płatnością na tyle, że ochrona została zawieszona – po uregulowaniu płatności – zostanie nam ona przywrócona, a następnie możemy kontynuować regularne płacenie składek z zachowaniem ochrony.

  SCENARIUSZ NEGATYWNY Gdy po opóźnieniu płatności składek – w wyniku zawieszonej ochrony dojdzie u nas do wypadku – wówczas nie możemy liczyć na świadczenie, które przysługiwałoby nam w ramach polisy. Jeśli w takim momencie dojdzie do wypadku, zdiagnozowania poważnej choroby czy urazu – nie otrzymamy należnego wsparcia.

  Konsekwencje za nieopłacenie składki są różne w przypadku różnych ubezpieczeń, jakie posiadamy.


  Polisa grupowa
  Składka odprowadzana jest przez naszego pracodawcę, a która jest potrącana przez pracodawcę z naszego wynagrodzenia. Ubezpieczenia grupowe – podobnie jak pozostałe ubezpieczenia, przewiduje określony czas na uregulowanie płatności. Jest to zazwyczaj minimum 30 dni. W sytuacji, gdy pracodawca zapomni o odprowadzeniu składki na poczet ubezpieczenia – ma czas, by dokonać płatności z kolejnym wynagrodzeniem. Dalsze opóźnienia będą prowadziły do zawieszenia umowy, a co za tym idzie – do jej rozwiązania.


  Polisa indywidualna
  Składkę płacimy samodzielnie. Brak terminowej płatności w pierwszej kolejności prowadzi do wezwania ubezpieczyciela do opłacenia składki, następnie do zawieszenia ochrony, a na końcu – dochodzi do rozwiązania umowy z ubezpieczonym.


  Polisa oszczędnościowa (posagowa)
  Warunki są uzależnione od wybranej oferty i czasu trwania umowy. Im dłuższa umowa, tym bardziej korzystne warunki. Jednak brak regularnych płatności może prowadzić do zawieszenia ochrony nad dzieckiem. Brak składek nie zwiększa również sumy gromadzonej na koncie dziecka.


  Polisa inwestycyjna
  Składkę opłacamy samodzielnie, a jej brak na koncie ubezpieczyciela będzie powodować zawieszeniem ochrony nad ubezpieczonym i kontynuowania inwestowania środków. Brak opłacania składki do czasu ustalonego terminu będzie powodować rozwiązanie umowy.
   

  Lepiej zawiesić niż wypowiedzieć umowę

  W trakcie trwania umowy ubezpieczeniowej mogą spotkać nas różne nieprzewidziane sytuacje. Wtedy warto zgłosić się do ubezpieczyciela celem zmiany warunków umowy – jest szansa, że uda nam się obniżyć składkę lub zmienić częstotliwość jej płacenia.

  Albo możemy też wybrać zawieszenie płacenia składek. To oznacza, że zachowamy polisę, ale towarzystwo może za ten okres obniżyć sumę ubezpieczenia. Po okresie zawieszenia będziemy mogli powrócić do regularnego opłacania składek.
   
  Decyzję o rozwiązaniu należy poprzedzić wnioskiem o zawieszeniu płatności – nasze trudności finansowe mogą z czasem ulec zmianie, a dzięki temu nie stracimy posiadanej ochrony finansowej.
   

  Porównaj oferty


  Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorzeOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert

  Redakcja

  Dzięki stale poszerzanej wiedzy dostarczamy treści o ubezpieczeniach najwyższej jakości, w oparciu o dogłębną analizę ofert towarzystw obecnych na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z nami wybierzesz polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

  Wasze komentarze (32)

  Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

  Wyślij

  Komentarz zapisany. Dziękujemy.

  Czytelnik

  2019-12-09 10:45:56

  Witam, Wiem że to może nie miejsce na takie pytania, ale może ktoś odpowie. Mam taką sytuację. Miałem polisę na życie w Towarzystwie gdzie po 30 dniach nieopłacenia zwyczajnie wygasała umowa i rozchodziliśmy się w swoje strony. Następnie zawarłem ubezpieczenie na życie w innym Towarzystwie i tu okazało się że dopiero po 2ch miesiącach wygasa polisa i teraz upominają się o pieniądze za dwa miesiące. W tym czasie nie rościłem, ani nie korzystałem z ubezpieczenia w sposób aktywny. Towarzystwo wyśle mi komornika po te zaległe pieniądze, czy sprawa rozejdzie się po kościach? Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

  Odpowiedź Redakcji

  2019-12-09 11:16:31

  Raczej trzeba będzie zapłacić zaległą składkę za 2 miesiące. Przez ten czas towarzystwo zapewniało wypłatę świadczenia w razie któregoś z wykupionych zdarzeń. Nawet jeśli do zdarzenia, a przez to wypłaty, nie doszło, ubezpieczyciel będzie argumentował, że przez 60 dni zobowiązał się do udzielania ochrony.

  ela

  2020-02-02 19:03:23

  spózniłam sie jesen dzie opłaty na życie polisy jakie sa konsekwencje

  Odpowiedź Redakcji

  2020-02-03 09:24:07

  Wystarczy po prostu opłacić składkę lub dla pewności skontaktować się najpierw z towarzystwem. Zazwyczaj ubezpieczyciel przypomina o niezapłaconej składce i ustala dodatkowy termin (np. 14 dni).

  Łukasz

  2020-05-08 00:52:27

  Podpisałem umowę na polisę na życie ale nie wpłaciłem żadnej składki co teraz?

  gośka

  2020-09-07 00:00:00

  mam indywidualną kontynuację grupowego ubezpieczenia,zapomniałam o składce i dwa miesiące nie płaciłam,dzisiaj zapłaciłam.zapomniałam ale nikt do mnie nie dzwonił ani żadnego pisma nie dostałam.Jakie mogą być konsekwencje

  Odpowiedź Redakcji

  2020-09-07 09:32:34

  Najlepiej jest skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem i potwierdzić stan opłaconych składek. W tym przypadku nie powinno być żadnych konsekwencji - tym bardziej, że ubezpieczyciel nie wysyłał ponagleń o zapłacie.

  Monika

  2021-02-02 21:11:23

  Dzień dobry, zawarłam nowa niedawno umowę na NNW plus OC w PZU termin płatności do 02.02.21 czy jeśli zapłacę jutro ubezpieczenia będą aktywne?

  Odpowiedź Redakcji

  2021-02-03 08:57:43

  Z reguły ubezpieczenie jest aktywne najwcześniej na drugi dzień od zapłacenia składki, nie licząc oczywiście ewentualnych karencji.

  Lusi

  2021-02-28 17:07:10

  Witam mam pytanie mąż jest drugi miesiąc na l-4 w zakładzie ma polise grupowa w pzu zakład mu potrąca składke jak to jest jak teraz zus wypłaca świadczenie co ze składką?? kto opłaca

  Odpowiedź Redakcji

  2021-03-01 09:15:28

  Jeśli z wypłaty męża automatycznie potrącana jest składka na grupowe ubezpieczenie, to znaczy, że zachowana jest ciągłość ochrony. Witam mam pytanie mąż jest drugi miesiąc na l-4 w zakładzie ma polise grupowa w pzu zakład mu potrąca składke jak to jest jak teraz zus wypłaca świadczenie co ze składką?? kto opłaca

  Józef Cz

  2021-05-23 16:19:08

  opłaconą pierwszą składkę mam w terminie ale od 1 ,06 mam przerwę w opłacaniu składki do 16 , 10 , 2020 r ale w sumie mam opłacone wszystkie składki . to jaki mam okres karencji w tym przypadku

  Zarecka

  2021-06-16 13:08:56

  Zapłaciłam w terminie ubezpieczenie swoje i męża w żabce osoba która przyjęła druczki przelała oby dwa rachunki na tylko moje ubezpieczenie z tego powodu mam problemy i mężowi może przepaść ubezpieczenie co mam zrobić bo osoba której płaciłam powiedziała że nic już nie zrobi i mam sama załatwiać

  Odpowiedź Redakcji

  2021-06-16 14:43:29

  Należy skontaktować się z ubezpieczycielem i wskazać wg numeru polisy nadpłatę. W drugiej polisie niezwłocznie opłacić składkę - zwykle TU przy braku płatności kontaktuje się z klientem i wyznacza dodatkowy termin, ale lepiej uniknąć zaległości czasowych, które mogą być argumentem przy braku wypłaty świadczenia.

  Jesienna

  2021-06-19 20:39:19

  Dzień dobry. Jak wyglada sytuacja w przypadku, gdy osoba ubezpieczona zmarła i okazało się, ze zapomniała zapłacić składkę sprzed kilku miesięcy? Późniejsze składki płaciła regularnie o tej jednej zapomniała, a fakt wyszedł już po śmierci.

  Odpowiedź Redakcji

  2021-06-22 16:35:59

  Należy to wyjaśnić z ubezpieczycielem, bo może się okazać, że zaległa składka została opłacona w dodatkowym, wyznaczonym przez TU, terminie.

  Jarek

  2021-07-11 07:11:41

  Przestałem opłacać składki moja umowa wygasła mogę ją wznowić online

  Odpowiedź Redakcji

  2021-07-14 10:36:35

  Jeśli stara umowa wygasła można ją odnowić kontaktując się z TU, a wcześniej sprawdzić przykładowe ceny w naszej porównywarce.

  Gosia

  2021-07-16 17:57:12

  Mam polisę na życie płacę co kwartał zapomniałam wpłacić w kwietniu w lipcu zapłaciłam zaległe z kwietnia i za lipiec czy będą jakieś konsekwencje czy mam ciągłość

  Odpowiedź Redakcji

  2021-07-22 14:42:27

  Jeśli płatność nastąpiła w terminie dodatkowym, wyznaczonym przez TU, to nie powinno być problemu. W takim przypadku jest ciągłość, a polisa obowiązuje bez zmian.

  Marta

  2021-08-11 18:04:52

  Płaciłam rok ubezpieczenie nnw z zakładu pracy .W grudniu miałam wypadek w pracy i byłam na zwolnieniu ,ale czekam na zasiłek rehabilitacyjny i nie mogę opłacić składki .Czy dostanę odszkodowanie za wypadek w pracy po wyleczeniu?

  Odpowiedź Redakcji

  2021-08-16 12:18:27

  Jeśli pracownik sam opłaca składkę z polisy grupowej w miejscu zatrudnienia, to liczy się terminowość takich wpłat. Najważniejsze, aby polisa była opłacona w momencie danego zdarzenia. W przypadku braku regularnych wpłat TU wyznacza termin dodatkowy, w którym ochrona z ubezpieczenia również obowiązuje.

  Andrzejak Lidia

  2021-11-08 22:35:48

  Opuscłam jedną składkę i nie wypłacono mi świadczenia za śmierć ojca i matki,zmarli,ojciec 11wrzesnia mama19pazdziernika.A płaciłam chyba 25lat składek. Chcę zrezygnować z PZU.

  Ewelina

  2021-11-13 16:33:06

  Dzień dobry. Jak wygląda sytuacja w przypadku, gdy osoba ubezpieczona zmarła i okazało się, że z powodu ciężkiej choroby (udar) nie zapłaciła składek za 2 miesiące. Kolejne składki przez kilka miesięcy przed śmiercią były uregulowane. Nie było wezwania PZU do zapłaty zaległości. Teraz okazuje się że ubezpieczenie ustało a składki były księgowane na subkonto. Czy mąż ma szansę na otrzymanie środków z tytułu zgonu małżonki. Wcześniej przez 20 lat zawsze składki płaciła regularnie.

  Odpowiedź Redakcji

  2021-11-15 09:10:25

  To specyficzna sytuacja, którą należy wyjaśnić bezpośrednio z ubezpieczycielem. Przyda się wcześniejsze zebranie dokumentacji medycznej potwierdzające wystąpienie udaru.

  Jessica Krawczyk

  2021-11-28 20:01:56

  Witam, Moja babcia opłacała składki regularnie od 2012r. Niestety zmarła z dniem 09.09.2021. Dzwoniąc do PZU dowiedzieliśmy się ze PZU zwiększyło składkę o 1zł o czym moja babcia nie została powiadomiona i została kwota do zapłaty w wysokości 6zl. Następnie wysłali maila z informacja ze wypowiedzieli umowę z dniem 10.08.2021 za zaległość w kwocie 6zl. Co w takim wypadku? PZU nie chce wypłacić pieniędzy a widzę tutaj ich błąd ze nie zawiadomili nikogo o zwiększeniu składki, nie dzwonili, nie doszedł do nas żaden list... Czuje duża niesprawiedliwość i sama nie wiem co z tym zrobić. Będę bardzo wdzieczna za pomoc

  Odpowiedź Redakcji

  2021-11-29 11:56:29

  Pozostaje odwołanie do PZU lub kontakt z Rzecznikiem Finansowym. Należy domagać się od ubezpieczyciela dowodu na wysłanie korespondencji z zawiadomieniem o zwiększonej składce (pocztą tradycyjną, mailową czy innymi kanałami komunikacyjnymi).

  Paulina

  2022-03-24 11:13:39

  Witam, pracuję w Urzędzie Gminy i mamy ubezpieczenie grupowe w PZU. Przejęłam ubezpieczenia po poprzedniej księgowej, ostatnia składka została zapłacona 24.01 (na miesiąc luty) - a dwie kolejne 24.03.2022r. (Księgowa zapomniała przekazać składkę w miesiącu lutym) , ale wszystko już zostało uregulowane. Czy w takim wypadku doszło do przerwania i wygaśnięcia polisy? Nie otrzymałam żadnego pisma o pominięciu składki. Proszę o odpowiedź.

  kpkrzysztof3@gmail.com

  2022-04-03 14:30:49

  Witam mam pytanie jak moja firma płaciła składki na ubezpieczenie zdrowotne i po 10 latach rozwiązała umowę o pracę czy mogę wypłacić swoje pieniądze z ubezpieczenia

  Agata

  2022-05-02 06:43:18

  Witam. Place od roku samodzielnie składki na ubezpieczenie grupowe gdyż przebywam na urlopie wychowawczym. Dziś po sprawdzeniu okazało sie że pominęłam jedna składkę w sierpniu poprzedniego roku. Nie dostałam żadnego pisma ani ponaglenia. Dziś wpłaciłam zaległa składkę tak żeby były już wyrównane. Czy polisa mogła zostać zerwana a ja bez potrzeby płaciłam składki ?

  KATARZYNA

  2022-05-15 09:05:56

  Dzień dobry , sytuacja podbramkowa ... przez 20 lat byłam obezpieczona w PZU , pracując w szkole . W związku z mobingiem w pracy , musiałam odejść ze szkoły na własne żądanie. Znajdując nowa pracę , będąc też w trudnej sytuacji psychicznej , zapomniałam o przedłużeniu umowy w nowej placówce. Obecnie jestem bez ubezpieczenia na życie .. Ale moje pytanie jest takie ,, co sie stało ze środkimi , które były przecież przez lata przeze mnie wpłacane? Czy PZU powinno mi zwrócić te srodki gromadzone przez lata ... ?

  jacek

  2022-06-03 18:13:47

  w banku CA WYKUPIŁEM W 2011 POLISĘ NA ZYCIE. W 2020 R. BANK NIE ŚCIĄGNĄŁ SKŁADKI Z KONTA PONIEWŻ AKURAT W TERMINIE PŁATNOŚCI NIE BYŁO NA KONCIE ŚRODKÓW. / O CZYM NIE WIEDZIAŁEM/ DWA MIESIĄCE PÓZNIEJ BANK WYPOWIEDZIAŁ MI UMOWE POMIMO ZE NIE INFORMOWAŁ MNIE ODRĘBNYM PISMEM O ZALEGŁOŚCI I NIE WEZWAŁ DO ZAPŁATY W OKRESLONYM TERMINIE. CZY UBEZPIECZYCIEL MIAŁ PRAWO DO TAKIEGO DZIAŁANIA?NADMIENIAM , ŻE PRZEZ 9 LAT NIE BYŁO ŻADNYCH ZALEGŁOŚCI W OPŁACANIU SKŁADKI .STRACIŁEM NIE TYLKO 7 TYS ZAPŁACONYCH SKŁADEK ALE CO GORSZE OCHRONĘ UBEZPIECZENIOWA. CZY MOGĘ COŚ Z TYM ZROBIĆ?

  « Powrót do listy postów

  FacebookPodziel się ze znajomymi:
  Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

  Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

  Porównaj ceny

  Najnowsze artykuły

  Najnowsze artykuły
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Gdańsku - gdzie szukać tanich ofert?

  23 WRZ 2021
  Polisy na życie w Gdańsku można wykupić m.in. w towarzystwach...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Zielonej Górze - gdzie szukać tanich ofert?

  16 WRZ 2021
  Ubezpieczenia na życie w Zielonej Górze nie stanowi dużego wydatku, a może...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Rzeszowie - gdzie szukać tanich ofert?

  07 WRZ 2021
  Mieszkańcy Rzeszowa mogą kupić tanią polisę na życie za pomocą...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Lublinie - gdzie szukać tanich ofert?

  03 WRZ 2021
  Ubezpieczenie na życie w Lublinie można wykupić m.in. w Ergo Hestia,...
  Porada img

  Ubezpieczenie na życie w Opolu – gdzie szukać tanich ofert?

  22 LIP 2021
  Ubezpieczenie na życie to produkt chroniący nie tylko życie, ale i zdrowie....
  Porada img

  Jak odzyskać pieniądze z ubezpieczenia na życie?

  05 LIP 2021
  Ubezpieczenie życiowe wymaga często opłacania składek przez 10, 15, a nawet...

  Na co zwrócić uwagę
  wybierając polisę na życie?

  Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

  Poradnik
  ubezpieczeniowy

  Poradnik ubezpieczeniowy
  Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
  Pobierz poradnik

  Porównaj ubezpieczenie

  Porównaj ubezpieczenie
  Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

  Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
  Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2022 | Mapa serwisu